بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

به هرگونه خونريزي از ناحيه مقعد، خونريزي مقعد گفته مي شود كه يكي از بيماريهاي رايج در جهان ميباشد. شما ممكن است خون را بر روي مدفوع يا دستمال مشاهده كنيد. خونريزي مقعدي به عوامل مختلفي بستگي دارد، پس با مشاهده خون نگران نشويد. 
 

به هرگونه خونريزي از ناحيه مقعد، خونريزي مقعد گفته مي شود كه يكي از بيماريهاي رايج در جهان ميباشد. شما ممكن است خون را بر روي مدفوع يا دستمال مشاهده كنيد. خونريزي مقعدي به عوامل مختلفي بستگي دارد، پس با مشاهده خون نگران نشويد. 
در نهايت تشخيص و درمان خونريزي مقعد كه بيشتر از دوبار تكرار شده فقط توسط پزشك امكان پذير است. معمولا افرادي كه كمتر از ۴۰ سال سن دارند و دليل خونريزي آنها عواملي مثل يبوست و هموروئيد تشخيص داده شده، نياز به بررسي هاي بيشتر ندارند.
حتي اگر علت خونريزي جدي نباشد، بايد منشا آن تشخيص داده شود. قطعا روش هاي خانگي و تغيير در سبك زندگي و عادات غذايي نمي‌تواند نسخه درماني براي همه انواع خونريزي باشد. 
 
جهت كسب اطلاعات بيشتر در زمينه انواع خونريزي مقعدي، دلايل و علائم خونريزي، راه هاي درمان و پيشگيري از اين عارضه با ما همراه باشيد:
انواع خونريزي مقعدي
خونريزي مقعدي نشانه ايجاد اختلال در بخشي از دستگاه گوارش است و شايع ترين دلايل آن عارضه هاي بواسير يا هموروئيد، شقاق مقعد، بيماري التهابي روده (IBD)، زخم معده، سرطان مقعد و كولوركتال است. لازم به ذكر است خون در رنگ هاي مختلفي از مقعد شما خارج ميشود و رنگ خون نشان دهنده منشا خونريزي مقعد مي .كه به طور كلي انواع خونريزي مقعدي به 3 دسته هماتوشزي، ملنا، خون مخفي تقسيم بندي شده اند.
  • هماتوشزي: منشأ اين خونريزي روده بزرگ است و چون فاصله مقعد تا روده بزرگ كم است، خوني كه بيمار مشاهده مي‌كند به رنگ قرمز روشن است. اين نوع خونريزي معمولا شديد نيست و در داخل مدفوع يا بصورت جداگانه ديده مي‌شود. از علائم هماتوشزي كه ممكن است بيمار تجربه كند شامل تب، درد شكم و تغييراتي در دفع مثل اسهال و غيره است.
    ملنا: مشاهده مدفوع تيره و حتي سياه رنگ، نشان دهنده خونريزي از بخش فوقاني دستگاه گوارش است. شدت اين نوع خونريزي مقعدي معمولا بيشتر است و علت تغيير رنگ را مي‌توان فاصله زياد معده، مري يا روده كوچك تا مقعد دانست. طي اين فاصله، خون اكسيژن خود را از دست مي‌دهد و به همين دليل به رنگ تيره دفع مي‌شود.
    خون مخفي: در اين حالت خون در مدفوع وجود دارد اما بيمار قادر به مشاهده آن نيست و تنها با آزمايش گاياك يا تست O.B مي توان آن را تشخيص داد. اين آزمايش معمولا براي افرادي كه به دليل كم خوني يا فقر آهن به پزشك مراجعه مي كنند، تجويز مي‌شود.
دلايل خونريزي
در ادامه به بررسي و توضيح شايع ترين دلايل خونريزي مقعد مي پردازيم:
شقاق
به ايجاد يك زخم يا پارگي در پوست اطراف مقعد، شقاق يا فيشر گفته مي‌شود. هنگامي كه يبوست داريد به دليل فشار زياد به ناحيه مقعد ممكن است پوست اطراف مقعد پاره شود واين عارضه علاوه بر
 علاوه بر خونريزي علائم دردناك ديگري مثل خارش، سوزش و التهاب هم به همراه دارد. 


بواسير داخلي يا خارجي
بواسير يا هموروئيد به رگ هاي خوني متورم ناحيه مقعد همراه با خونريزي يا خارش گفته مي شود. جالب است بدانيد بواسير رايج ترين علت خونريزي ركتوم يا مقعد مي باشد. بنا به دلايل مختلفي اعم از يبوست، بارداري يا زايمان، اضافه وزن و … ممكن است به هموروئيد دچار شويد. 


زخم معده
هنگامي كه مايعات و اسيدهاي گوارشي در روده شما از حالت تعادل خارج شوند به دستگاه گوارش شما آسيب ميرسانند در نتيجه منجر به زخم معده يا اثني عشر مي گردد. زخم معده ممكن است موجب خونريزي شود و مدفوعي سياه رنگ داشته باشيد. لازم به ذكر است بنا به مشكلات مختلف روده ممكن است به خونريزي مقعد مبتلا شويد:

ولولوس
درهم رفتگي روده 
ديورتيكول مكل 
بيماري هيرشپرونگ
رگ هاي خوني غير عادي

يبوست
مدفوع سفت و فشار زياد هنگام دفع مدفوع  براي از بين بردن يبوست مي تواند منجر به شقاق مقعد و بواسير شود كه هر دو مي توانند منجر به خونريزي مقعدي شوند.
پوليپ روده
پوليپ روده يا مقعد همانند يك پوليپ توده اي  در اطراف روده يا ركتوم مي باشد كه همانند قارچ در كنار روده شما رشد مي كند. اصولا پوليپ ها علائم خاصي را ايجاد نميكنند اما پوليپ هاي بزرگ مي توانند باعث خونريزي مقعدي و التهاب شوند. لازم به ذكر است در برخي موارد، پوليپ ها در صورت عدم درمان مي توانند به سرطان تبديل شوند. 
سرطان مقعد
سرطان ركتوم از پوليپ هاي خوش خيم ايجاد مي شوند كه بيشتر در افراد سن بالا ديده مي شود. تومورهاي مقعدي براي رشد به رگ هاي خوني نياز دارند كه اين رگ هاي خوني در روده بزرگ بسيار شكننده ميباشند كه باعث تحريك، التهاب روده بزرگ مي شوند و ممكن است پاره شوند و در نتيجه منجر به خونريزي مقعدي شوند.
لازم به ذكر است ممكن است خونريزي به چشم قابل مشاهده نباشد اما با علائم ديگري مانند كاهش وزن، خستگي، اسهال يا يبوست ممكن است قبل از خونريزي براي شما اتفاق افتد. در صورت تشخيص و درمان به موقع، معمولاً قابل درمان است.
فيستول 
غدد كوچكي در داخل مقعد شما وجود دارد كه به دفع مدفوع كمك مي كنند. اين غدد مي تواند عفوني شود و باعث ايجاد آبسه يا فيستول شوند. فيستول مقعدي يك تونل كوچك است كه آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل مي كند. اين شرايط مي تواند ناشي از بيماري التهابي روده، سل يا پرتودرماني باشد. معمولا براي درمان فيستول نياز به جراحي و ليزر داريد.
بيماري التهابي روده (IBD)
اين نوع بيماري شامل كوليت اولسراتيو (UC) و بيماري كرون است كه باعث مي شوند كه روده و ركتوم ملتهب شود و ممكن است خونريزي همراه با درد مقعدي، اسهال و درد شكم را تجربه كنيد.

 

yun.ir/pfqbq6

????? ??? ?? ۱۴ دى ۱۴۰۰| ???? ۰۳:۴۹:۲۷| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]