بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

هموروئيد شايع ترين علت قابل اعتماد مشاهده خون در مدفوع است، اما دلايل احتمالي زيادي وجود دارد كه ممكن است رخ دهد. مشاهده خون در مدفوع نشان دهنده شرايطي مانند هموروئيد، شقاق مقعد، بيماري التهابي روده (IBD)، زخم معده، سرطان كولوركتال و هرگونه اختلال در دستگاه گوارش است. به طور معمول، شما متوجه خون در مدفوع خود مي شويد و اگر اين عارضه را تجربه كرديد، بايد در اولين فرصت به پزشك متخصص گوارش مراجعه كنيد.

وجود خون در مدفوع به اين معني است كه جايي در دستگاه گوارش شما خونريزي دارد. گاهي اوقات مقدار خون آنقدر كم است كه فقط با آزمايش مدفوع (كه خون پنهان در مدفوع را بررسي مي كند) قابل تشخيص است.

در مواقع ديگر ممكن است روي دستمال توالت يا در توالت پس از اجابت مزاج به صورت خون قرمز روشن قابل مشاهده باشد. خونريزي هايي كه در بالاي دستگاه گوارش اتفاق مي افتد ممكن است مدفوع را سياه و قيري نشان دهد.

علل احتمالي خون در مدفوع عبارتند از:

بواسير يا هموروئيد: هموروئيد درد رايجي است كه ميتواند بصورت تورم و پرخون شدن رگ هاي ديواره داخلي مقعد (بواسير داخلي) و يا به شكل برآمدگي در زير پوست اطراف مقعد (بواسير خارجي) ايجاد شود. مشاهده خون در مدفوع يكي از شايع ترين علائم هموروئيد است.

بواسير

بيماري ديورتيكوليت: ديورتيكول ها كيسه هاي كوچكي هستند كه از ديواره روده بزرگ خارج مي شوند. معمولا ديورتيكول ها مشكلي ايجاد نمي كنند، اما گاهي اوقات ممكن است خونريزي كنند يا عفوني شوند.

شقاق مقعد: بريدگي يا پارگي كوچك در بافت پوشاننده مقعد شبيه به ترك هايي كه در لب هاي ترك خورده يا برش كاغذ ايجاد مي شود. شقاق اغلب در اثر دفع مدفوع بزرگ و سفت ايجاد مي شود و مي تواند دردناك باشد.

كوليت روده: به معني ايجاد التهاب در روده بزرگ است و از جمله علل شايع آن عفونت يا بيماري التهابي روده است.

آنژيوديسپلازي: وضعيتي كه در آن عروق خوني شكننده و غير طبيعي منجر به خونريزي مي شود.

زخم معده: يك زخم باز در پوشش داخلي معده يا انتهاي فوقاني روده كوچك است. بسياري از زخم هاي گوارشي در اثر عفونت با نوعي باكتري به نام هليكوباكتر پيلوري (H.pylori) ايجاد مي شوند. مصرف طولاني مدت يا دوزهاي بالاي داروهاي ضد التهابي مانند آسپرين، ايبوپروفن و ناپروكسن نيز مي تواند باعث ايجاد زخم شود.

پوليپ يا سرطان: پوليپ ها توده هاي خوش خيمي هستند كه مي توانند رشد كنند، خونريزي كنند و سرطاني شوند. سرطان كولوركتال چهارمين سرطان شايع در ايالات متحده است كه اغلب باعث خونريزي مي شود كه با چشم غير مسلح قابل مشاهده نيست.

پوليپ روده

مشكلات مري: رگ هاي واريسي مري يا پارگي هاي مري مي تواند منجر به از دست دادن خون شديد شود.

فيستول مقعدي: فيستول به معني ايجاد نوعي اتصال غير عادي ميان دو ارگان از بدن است كه بيشتر در ناحيه مقعد ايجاد مي شود. ايجاد يك تونل باريك ميان ديواره مقعد و بخشي از روده به معني ابتلا به فيستول مقعدي است. فيستول يك عارضه عفوني است و معمولا در پي ابتلا به آبسه مقعدي ايجاد مي‌شود.

سرطان روده بزرگ: سرطان مقعد يا سرطان روده بزرگ يكي ديگر از دلايل خونريزي و مشاهده خون در مدفوع است. در حقيقت تومورهايي كه در روده و مقعد ايجاد مي‌شوند، براي رشد به عروق خوني نياز دارند. تنها 3 درصد از موارد خونريزي مقعدي يا خون در مدفوع به دليل سرطان روده بزرگ است.

انواع مدفوع خوني

اين عارضه مي‌تواند به اشكال و انواع مختلفي خود را نشان دهد. در حالت كلي اگر همراه با مدفوع شما خون روشن و تازه دفع شود يا مدفوع شما به خون روشن و لخته‌ي خون در مدفوع آغشته باشد نشان مي دهد كه خونريزي در مقعد يا قسمت‌هاي نزديك به مقعد مانند راست روده رخ داده است.

ولي اگر رنگ خوني كه در مدفوع شما وجود دارد تيره باشد و به شكل رگه هاي خوني سياه مشاهده شود نشان دهنده ي اين امر است كه منشا خونريزي در نواحي فوقاني دستگاه گوارش مانند معده و روده ي كوچك مي باشد و خون مدت زمان زيادي در روده هاي شما باقي مانده است تا همراه با مدفوع خارج شود.

مشاهده خون در مدفوع مي تواند به شكل هاي زير باشد:

 

 • ملنا مدفوع قيري شكل و بدبو با رنگ بسيار تيره است كه نشان دهنده ي مشكل خونريزي در معده و روده ي كوچك است.
 • هماتوشزي مدفوعي با خون روشن و به رنگ خرمايي است كه منشا خونريزي آن از روده ي بزرگ و راست روده است.
 • خون مخفي در مدفوع كه فقط به وسيله ي بررسي هاي آزمايشگاهي مي توان به وجود آن پي برد.

درمان خون در مدفوع

براي درمان عارضه خون در مدفوع بايد در ابتدا علت اين عارضه شناسايي شود. بعد از اينكه پزشك با انجام معاينات علت اين عارضه و محل دقيق خونريزي را تشخيص داد، اقدام به درمان مي كند.

آندوسكوپي روش تشخيصي و درماني اوليه براي اكثر علل خونريزي دستگاه گوارش فوقاني است. خونريزي فعال از دستگاه گوارش فوقاني را اغلب مي توان با تزريق مواد شيميايي به طور مستقيم به محل خونريزي با سوزن وارد شده از طريق آندوسكوپ كنترل كرد. پزشك همچنين مي‌تواند محل خونريزي و بافت اطراف آن را با يك پروب گرما يا دستگاه انعقاد الكتريكي كه از آندوسكوپ عبور مي‌كند، سوزان يا درمان حرارتي كند.

 

www.saat24.news/news/574327/


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۴ دى ۱۴۰۰| ???? ۰۳:۵۶:۰۱| ???? jody| ????? (0)

به هرگونه خونريزي از ناحيه مقعد، خونريزي مقعد گفته مي شود كه يكي از بيماريهاي رايج در جهان ميباشد. شما ممكن است خون را بر روي مدفوع يا دستمال مشاهده كنيد. خونريزي مقعدي به عوامل مختلفي بستگي دارد، پس با مشاهده خون نگران نشويد. 
 

به هرگونه خونريزي از ناحيه مقعد، خونريزي مقعد گفته مي شود كه يكي از بيماريهاي رايج در جهان ميباشد. شما ممكن است خون را بر روي مدفوع يا دستمال مشاهده كنيد. خونريزي مقعدي به عوامل مختلفي بستگي دارد، پس با مشاهده خون نگران نشويد. 
در نهايت تشخيص و درمان خونريزي مقعد كه بيشتر از دوبار تكرار شده فقط توسط پزشك امكان پذير است. معمولا افرادي كه كمتر از ۴۰ سال سن دارند و دليل خونريزي آنها عواملي مثل يبوست و هموروئيد تشخيص داده شده، نياز به بررسي هاي بيشتر ندارند.
حتي اگر علت خونريزي جدي نباشد، بايد منشا آن تشخيص داده شود. قطعا روش هاي خانگي و تغيير در سبك زندگي و عادات غذايي نمي‌تواند نسخه درماني براي همه انواع خونريزي باشد. 
 
جهت كسب اطلاعات بيشتر در زمينه انواع خونريزي مقعدي، دلايل و علائم خونريزي، راه هاي درمان و پيشگيري از اين عارضه با ما همراه باشيد:
انواع خونريزي مقعدي
خونريزي مقعدي نشانه ايجاد اختلال در بخشي از دستگاه گوارش است و شايع ترين دلايل آن عارضه هاي بواسير يا هموروئيد، شقاق مقعد، بيماري التهابي روده (IBD)، زخم معده، سرطان مقعد و كولوركتال است. لازم به ذكر است خون در رنگ هاي مختلفي از مقعد شما خارج ميشود و رنگ خون نشان دهنده منشا خونريزي مقعد مي .كه به طور كلي انواع خونريزي مقعدي به 3 دسته هماتوشزي، ملنا، خون مخفي تقسيم بندي شده اند.
 • هماتوشزي: منشأ اين خونريزي روده بزرگ است و چون فاصله مقعد تا روده بزرگ كم است، خوني كه بيمار مشاهده مي‌كند به رنگ قرمز روشن است. اين نوع خونريزي معمولا شديد نيست و در داخل مدفوع يا بصورت جداگانه ديده مي‌شود. از علائم هماتوشزي كه ممكن است بيمار تجربه كند شامل تب، درد شكم و تغييراتي در دفع مثل اسهال و غيره است.
  ملنا: مشاهده مدفوع تيره و حتي سياه رنگ، نشان دهنده خونريزي از بخش فوقاني دستگاه گوارش است. شدت اين نوع خونريزي مقعدي معمولا بيشتر است و علت تغيير رنگ را مي‌توان فاصله زياد معده، مري يا روده كوچك تا مقعد دانست. طي اين فاصله، خون اكسيژن خود را از دست مي‌دهد و به همين دليل به رنگ تيره دفع مي‌شود.
  خون مخفي: در اين حالت خون در مدفوع وجود دارد اما بيمار قادر به مشاهده آن نيست و تنها با آزمايش گاياك يا تست O.B مي توان آن را تشخيص داد. اين آزمايش معمولا براي افرادي كه به دليل كم خوني يا فقر آهن به پزشك مراجعه مي كنند، تجويز مي‌شود.
دلايل خونريزي
در ادامه به بررسي و توضيح شايع ترين دلايل خونريزي مقعد مي پردازيم:
شقاق
به ايجاد يك زخم يا پارگي در پوست اطراف مقعد، شقاق يا فيشر گفته مي‌شود. هنگامي كه يبوست داريد به دليل فشار زياد به ناحيه مقعد ممكن است پوست اطراف مقعد پاره شود واين عارضه علاوه بر
 علاوه بر خونريزي علائم دردناك ديگري مثل خارش، سوزش و التهاب هم به همراه دارد. 


بواسير داخلي يا خارجي
بواسير يا هموروئيد به رگ هاي خوني متورم ناحيه مقعد همراه با خونريزي يا خارش گفته مي شود. جالب است بدانيد بواسير رايج ترين علت خونريزي ركتوم يا مقعد مي باشد. بنا به دلايل مختلفي اعم از يبوست، بارداري يا زايمان، اضافه وزن و … ممكن است به هموروئيد دچار شويد. 


زخم معده
هنگامي كه مايعات و اسيدهاي گوارشي در روده شما از حالت تعادل خارج شوند به دستگاه گوارش شما آسيب ميرسانند در نتيجه منجر به زخم معده يا اثني عشر مي گردد. زخم معده ممكن است موجب خونريزي شود و مدفوعي سياه رنگ داشته باشيد. لازم به ذكر است بنا به مشكلات مختلف روده ممكن است به خونريزي مقعد مبتلا شويد:

ولولوس
درهم رفتگي روده 
ديورتيكول مكل 
بيماري هيرشپرونگ
رگ هاي خوني غير عادي

يبوست
مدفوع سفت و فشار زياد هنگام دفع مدفوع  براي از بين بردن يبوست مي تواند منجر به شقاق مقعد و بواسير شود كه هر دو مي توانند منجر به خونريزي مقعدي شوند.
پوليپ روده
پوليپ روده يا مقعد همانند يك پوليپ توده اي  در اطراف روده يا ركتوم مي باشد كه همانند قارچ در كنار روده شما رشد مي كند. اصولا پوليپ ها علائم خاصي را ايجاد نميكنند اما پوليپ هاي بزرگ مي توانند باعث خونريزي مقعدي و التهاب شوند. لازم به ذكر است در برخي موارد، پوليپ ها در صورت عدم درمان مي توانند به سرطان تبديل شوند. 
سرطان مقعد
سرطان ركتوم از پوليپ هاي خوش خيم ايجاد مي شوند كه بيشتر در افراد سن بالا ديده مي شود. تومورهاي مقعدي براي رشد به رگ هاي خوني نياز دارند كه اين رگ هاي خوني در روده بزرگ بسيار شكننده ميباشند كه باعث تحريك، التهاب روده بزرگ مي شوند و ممكن است پاره شوند و در نتيجه منجر به خونريزي مقعدي شوند.
لازم به ذكر است ممكن است خونريزي به چشم قابل مشاهده نباشد اما با علائم ديگري مانند كاهش وزن، خستگي، اسهال يا يبوست ممكن است قبل از خونريزي براي شما اتفاق افتد. در صورت تشخيص و درمان به موقع، معمولاً قابل درمان است.
فيستول 
غدد كوچكي در داخل مقعد شما وجود دارد كه به دفع مدفوع كمك مي كنند. اين غدد مي تواند عفوني شود و باعث ايجاد آبسه يا فيستول شوند. فيستول مقعدي يك تونل كوچك است كه آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل مي كند. اين شرايط مي تواند ناشي از بيماري التهابي روده، سل يا پرتودرماني باشد. معمولا براي درمان فيستول نياز به جراحي و ليزر داريد.
بيماري التهابي روده (IBD)
اين نوع بيماري شامل كوليت اولسراتيو (UC) و بيماري كرون است كه باعث مي شوند كه روده و ركتوم ملتهب شود و ممكن است خونريزي همراه با درد مقعدي، اسهال و درد شكم را تجربه كنيد.

 

yun.ir/pfqbq6


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۴ دى ۱۴۰۰| ???? ۰۳:۴۹:۲۷| ???? jody| ????? (0)

بيماري هموروئيد، تشخيص و هزينه درمان بواسير در سال 1400

بواسير يا هموروئيد يك نوع بيماري مقعدي رايج در جهان است كه به 2 نوع خارجي و داخلي تقسيم مي شود. به رگ هاي خوني متورم در قسمت انتهاي دستگاه گوارش (روده يا مقعد)، بواسير يا هموروئيد گفته مي شود. به عبارت ديگر هموروئيد يك نوع بيرون زدگي مقعد مي باشد كه به دليل فشار زياد بر رگ هاي كانال ركتوم ايجاد مي شود.

 

مراجعه به دكتر متخصص

حال شايد اين سوال براي شما پيش آيد كه چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنيم؟ يكي از علائم رايج بيماري بواسير يا هموروئيد خونريزي مي باشد اما در صورتي كه با علائم زير مواجه شديد بهتر است در اسرع وقت به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا هرچه زودتر بيماري تان تشخيص داده شود.

 • خونريزي شديد
 • درد ركتوم
 • خستگي عضلاني
 • تغيير در رنگ مدفوع
 • تغيير در اجابت مزاج
 • ملتهب شدن مقعد
 • خونريزي ركتال(همراه با سرگيجه يا ضعف)

تشخيص هموروئيد

معمولا هموروئيد با معاينه فيزيكي و گرفتن سوابق بيماري و شرح علائم بيمار قابل تشخيص است. البته تشخيص هموروئيد خارجي راحت تر از نوع داخلي است و براي تشخيص بواسير داخلي در صورتي كه پزشك به بيماري هاي ديگري هم مشكوك شود آزمايشات زير را تجويز مي كند:

 • معاينه ديجيتال مقعد يا آنوسكوپي
 • سيگموئيدوسكوپي
 • كولونوسكوپي

راه هاي درمان بواسير

اگر به تازگي علائم هموروئيد را تجربه مي كنيد، مي توانيد از برخي روشهاي خانگي و دارويي براي بهبود علائم اين عارضه استفاده كنيد. روش هاي ذكر شده در زير باعث پيشگيري و كاهش علائم بواسير مي شود و درمان قطعي با روشهاي زير وجود ندارد:

 • مصرف فيبر
 • مصرف آب كافي
 • پرهيز از زور زدن
 • عمل دفع را به تعويق نيندازيد
 • پرهيز از ورزش هاي سنگين
 • به مدت طولاني نشينيد
 • پرهيز از مصرف سيگار و مشروبات الكلي

در صورتي كه به دنبال درمان قطعي بيماري بواسير يا هموروئيد هستيد بهتر است بدانيد با ليزر و جراحي كه در ادامه به صورت كامل براي شما شرح داده ايم و با هزينه مناسب و در كمترين زمان ميتوانيد از اين بيماري خلاص شويد.

ليزر هموروئيد

جراحي با ليزر يكي از بهترين و مطمئن ترين روش هاي درمان بواسير ميباشد و تمامي افرادي كه نميتوانند جراحي كنند مي توانند به راحتي با ليزر و با پرداخت هزينه مناسب جراحي با ليزر از اين بيماري خلاص شوند. دوره نقاهت در روش درمان با ليزر نسبت به جراحي بسيار كوتاه تر ميباشد و به صورت سرپايي انجام ميشود.

جراحي بواسير

بهتر است بدانيد عمل جراحي براي از بين بردن كامل بواسير داخلي و خارجي مي باشد كه عموما با عنوان هموروئيدكتومي شناخته شده است. 

هموروئيدكتومي به دو روش باز و بسته انجام مي شود و دوران نقاهت آن بين 2 تا 4 هفته است. جراحي معمولا براي افرادي كه با ليزر درمان نشده اند و بواسير گريد 4 دارند توصيه مي شود و آخرين روش براي درمان اين بيماري ميباشد. لازم به ذكر است اين نوع جراحي با بيهوشي عمومي انجام مي شود و شما روز جراحي ترخيص مي شويد.

هزينه جراحي و ليزر

يكي از مسائل و دغدغه هاي مهم بيماران در مورد هزينه درمان بواسير با ليزر و جراحي است. بسياري از بيماران گمان مي كنند هزينه ليزر هموروئيد بسيار بيشتر از جراحي است، در حالي كه اين باور اشتباه است.

اگر هزينه هاي بستري، مراقبت و دوره نقاهت طولاني بعد از عمل و احتمال عفونت و عود مجدد بيماري در روش جراحي هموروئيد را در نظر بگيريد، در مي يابيد كه ليزر يك روش درماني به صرفه و مطمئن براي بواسير است.

با توجه به انواع مختلف بواسير نميتوان هزينه دقيقي براي ليزر درماني يا جراحي تعيين كرد و معمولا اين هزينه بعد از معاينه توسط پزشك تعيين مي شود. جهت كسب اطلاعات در مورد هزينه جراحي بواسير با ليزر بايد به پزشك مراجعه كنيد و معاينه شويد.

 

تشخيص و هزينه درمان بواسير در سال 1400


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۱ دى ۱۴۰۰| ???? ۱۲:۵۸:۱۹| ???? jody| ????? (0)

بروز برآمدگي دردناك در پوست بالاي مقعد و روي استخوان دنبالچه مي تواند به معني ابتلا به بيماري كيست مويي باشد. كيست پيلونيدال يك عارضه عفوني است كه اغلب در ناحيه نشيمنگاه ايجاد مي شود و در افراد جوان شايع تر است.

بسياري از بيماران آگاهي كافي درباره اين بيماري ندارند و كيست پيلونيدال را با بيماري هاي پوستي اشتباه مي گيرند. در ادامه اين مقاله همراه ما باشيد تا به بررسي كامل بيماري كيست مويي و علائم و دلايل ابتلا به آن بپردازيم:

بيماري كيست مويي

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال (PNS) يك سوراخ يا تونل كوچك در زير پوست است كه ممكن است با چرك و عفونت پر شود و باعث تشكيل كيست يا آبسه شود. كيست مويي غالبا در شكاف بالاي باسن يا روي استخوان دنبالچه نمايان مي شود و حاوي مو، كثيفي و مواد زائد است. اين عارضه بعد از تشكيل آبسه عفوني مي تواند دردناك شود و نشستن را براي بيمار دشوار كند. همچنين ممكن است چرك و خون از آن ترشح شود و بوي بدي داشته باشد.

اين عارضه با توجه به شدت عفونت ايجاد شده مي تواند حاد يا مزمن باشد و اگر به موقع براي درمان آن اقدام نكنيد، عفونت پيشرفت مي كند و بافت بيشتري را درگير مي كند.

براي درمان كيست مويي به چه دكتري مراجعه كنيم؟

بسياري از مبتلايان به اين عارضه نمي دانند كه در زمان بروز علائم كيست مويي به چه دكتري مراجعه كنند. در اينجا پاسخ اين سوال را خواهيم داد:

چون تنها راه درمان كيست مويي جراحي و ليزر براي تخليه عفونت و مواد زائد تشكيل شده در زير پوست است، مراجعه به پزشك جراح عمومي يا متخصص جراح بهترين گزينه است.

البته پزشكي كه به عنوان دكتر متخصص كيست مويي انتخاب مي كنيد، بايد تجربه كافي در زمينه ليزر و جراحي كيست مويي را داشته باشد.

مي توانيد سوابق درمان هاي موفق و نظرات ساير بيماراني كه توسط اين دكتر متخصص تحت درمان قرار گرفته اند را بررسي كنيد.

اگر براي انتخاب دكتر كيست مويي به راهنمايي بيشتري نياز داريد، مي توانيد به اين صفحه مراجعه كنيد.

چرا به اين عارضه دچار مي شويم؟

بر اساس تحقيقات هنوز دليل مشخصي براي ابتلا به بيماري كيست مويي مشخص نشده، اما برخي از عواملي كه ريسك ابتلا به اين عارضه را افزايش مي دهند به شرح زير است:

 

 • ژنتيك و سابقه خانوادگي
 • تغيير هورمون ها در سن بلوغ
 • نشستن زياد
 • ايجاد ساييدگي با پوشيدن لباس هاي تنگ
 • پرمويي و داشتن موهاي ضخيم
 • چاقي و اضافه وزن
 • عدم اصلاح موهاي زائد

البته براي تشخيص قطعي اين عارضه بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات لازم براي تاييد ابتلا به اين بيماري را انجام دهد.

راه هاي درمان

با توجه به اينكه تنها گزينه هاي درمان كيست مويي روش هاي جراحي و ليزر هستند، بهتر است با استفاده از داروهاي آنتي بيوتيك و روش هاي خانگي درمان اين عارضه را به تعويق نيندازيد و هر چه زودتر به سراغ اقدامات پزشكي براي درمان كيست مويي برويد. در ادامه با روش هاي قطعي درمان اين عارضه آشنا مي شويد:

عمل سرپايي ليزر

درمان كيست مويي با ليزر در حال حاضر به عنوان بهترين راه درمان اين بيماري شناخته مي شود. با استفاده از تكنيك نوين ليزر مي توان در كمتر از يك ساعت اين عارضه را درمان كرد. در عمل ليزر كيست مويي از اشعه يكپارچه ليزر براي ايجاد برش و تخليه كامل كيست مويي استفاده مي شود. اين روش درماني به دليل مزاياي بسياري كه نسبت به جراحي دارد، مورد استقبال بسياري از بيماران قرار گرفته و به نوعي جايگزين جراحي شده است.

مزايا و معايب

مزاياي ليزر كيست مويي شامل موارد زير است:

 • عمل ليزر كيست مويي به صورت سرپايي در مطب يا كلينيك و بدون نياز به بيهوشي انجام مي شود.
 • نيازي به بستري شدن در بيمارستان يا گذراندن دوران نقاهت طولاني نيست
 • ليزر هيچگونه عوارضي به دنبال ندارد
 • ليزر كيست مويي از لحاظ هزينه به صرفه تر است
 • بيمار درد و ناراحتي را احساس نمي كند
 • در روش ليزر كيست مويي دوران نقاهت بسيار كوتاه است و بيمار خيلي زود به زندگي عادي برميگردد
 • نتيجه ليزر بسيار قطعي تر از ساير روش هاي جراحي است

 

بهترين دكتر كيست مويي


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۱ دى ۱۴۰۰| ???? ۱۲:۵۳:۵۴| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ]