بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

پماد براي درمان شقاق مقعدي و نحوه مصرف آن

 

معروف ترين و شايد بهترين پمادي كه براي درمان شقاق هاي مقعدي به كار مي رود، پماد آنتي فيشر است. اين پماد از عصاره دو گياه بابونه و دارمازو توليد مي شود

 

 

شقاق، زخم مقعد و يا فيشر، نام بيماري است كه موجب ترك و زخم در ديواره مقعد مي شود، اين زخم در ابتداي بروز سطحي بوده و با پيشرفت بيماري ميتواند عميق تر شده و عضلات را نيز درگير كند كه علائم آن نيز شدت خواهند يافت. از همين روي  شقاق در مراحل ابتدايي سريع تر و ساده تر درمان مي شود. شقاق هاي مزمن در 50% از موارد تنها توسط پماد قابل درمان هستند، البته انجام درمان هاي خانگي و تغيير رويه زندگي همراه با مصرف پماد ها به بهبود بيماري كمك ويژه اي مي كند. مهمترين پماد هايي كه براي درمان شقاق استفاده مي شود، به اين شرح است:

پماد آنتي فيشر

معروف ترين و شايد بهترين پمادي كه براي درمان شقاق هاي مقعدي به كار مي رود، پماد آنتي فيشر است. اين پماد از عصاره دو گياه بابونه و دارمازو توليد مي شود، عصاره بابونه داراي خواص ضد التهابي و ضد اسپاسم بوده و در درمان آسيب ها و التهابات پوستي و غشاهاي مخاطي به كار ميرود در نتيجه استفاده از آن مي تواند به بهبود بيماري كمك كند، از طرفي داروي گياهي دارمازو داراي درصد زيادي  تانِيك اسِيد بوده و خاصيت قابضي دارد. به همين دليل استفاده از پماد آنتي فيشر در درمان اين بيماري موثر عمل مي نمايد. براي مصرف اين دارو به نكات زير توجه داشته باشيد :

  • مصرف همزمان آنتي فيشر با ساير داروها تداخلي را ايجاد نمي كند، اما بهتر است قبل از مصرف آن با پزشك مشورت نماييد.
  • در صورتي كه پس از 7 روز مصرف بدون نسخه، بهبودي در علائم بيماري مشاهده نشد، مصرف دارو را قطع و با پزشك مشورت نماييد.
  • روزي 2 بار لايه اي نازك از پماد را بر روي شقاق استعمال نماييد.
  • اين دارو بايد دور از نور، در دماي۳۰-۱۵ درجه سانتيگراد نگهداري شود.

پماد ديلتيازيم (مسدود كننده كانال كلسيم)

ديلتيازيم

پماد ديلتيازيم يكي از انواع رايج پماد هاي مصرفي براي درمان شقاق است، اين پماد از انواع داروهاي مسدود كننده به شمار مي رود كه وظيفه ي آن كاهش جريان خون از طريق جلوگيري از ورود كلسيم به داخل سلول ها است. نوع موضعي اين دارو نه تنها تاثير بيشتري دارد، بلكه از عوارض كمتري نيز برخوردار است. مهمترين مشكلي كه پس از مصرف اين پماد ايجاد ميشود و اغلب بيماران نيز تجربه مي كنند، سردرد است.

پماد نيتروگليسيرين (پماد گليسيرين تري نيترات)

پماد نيتروگليسيرين

پماد نيتروگليسيرين با كاهش علائم حاصل از شقاق به درمان آن كمك مي كند، عملكرد اين پماد به گونه اي است كه با افزايش جريان خون در ناحيه مقعد به شل شدن عضله اسفنكتر كمك كرده و موجب درمان بيماري و بهبود زخم به مرور زمان مي شود. دوره مصرف اين دارو 6 الي 8 هفته بوده و بيمار بايد هر روز 2 مرتبه ناحيه مورد نظر را با پماد پوشش دهد. اين دارو در مقايسه با سايرين اثربخشي كمتري دارد، اما برخي از پزشكان آن را تجويز مي كنند. عوارض كه پس از مصرف پماد نيتروگليسيرين بروز مي كنند به اين شرح است :

  • سردرد
  • سرگيجه
  • كاهش فشار خون

پماد ليدوكائين

ليدوكائين

پماد ليدوكائين با بي حس نمودن ناحيه مورد نظر، به درمان درد و التهاب ناشي از بيماري كمك ميكند. ميزان مصرف اين دارو بايد زير نظر پزشك و مطابق با ميزان تجويزي او باشد. از مصرف خودسرانه و زياده روي در مصرف ليدوكائين بپرهيزيد زيرا ممكن است به عوارض آن دچار شويد.
????? ??? ?? 1398/4/30 | ???? ۰۷| ???? medicinemagazine| ?????

[ ]