بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

اين بيماري با تحت تاثير قرار گرفتن سيستم دفاعي بدن در مبارزه با عفونت خارجي ايجاد ميشود. در نتيجه مقدار زيادي مواد شيميايي وارد خون شده و التهابات گسترده اي ايجاد مي كند و حتي ممكن است به اندام هاي بدن  آسيب وارد كند.

علائم كشنده عفونت خون را جدي بگيريد!

به گزارش ايتنا سپسيس نوعي عفونت خون است كه به مسموميت خون نيز معروف است. اين بيماري با تحت تاثير قرار گرفتن سيستم دفاعي بدن در مبارزه با عفونت خارجي ايجاد ميشود. در نتيجه مقدار زيادي مواد شيميايي وارد خون شده و التهابات گسترده اي ايجاد مي كند و حتي ممكن است به اندام هاي بدن  آسيب وارد كند.

باكتريها و عفونت از طريق جريان خون به همه اندام ها گسترش مي يابد. سپسيس با لخته كردن خون، گردش آن در رگ ها را كاهش داده در نتيجه اكسيژن رساني به اندام ها قطع شده و احتمال آسيب به آنها وجود دارد.

در بدترين حالت، در اثر افت فشار خون بيمار دچار شوك سپتيك شده و ممكن است نارسايي عضوها مثل ريه ها، كليه ها و كبد را در پي داشته باشد و يا حتي منجر به مرگ فرد گردد.

سازمان بهداشت جهاني WHO تخمين مي زند كه بيش از 1 ميليون آمريكايي هر سال به سپسيس شديد دچار مي شوند و  28 تا 50 درصد از اين بيماران جان خود را از دست ميدهند.

علت چيست؟
اين بيماري در اثر عفونت در قسمت هاي ديگري از بدن ايجاد ميشود و معمولاً شديد است. اين عفونت مي تواند از باكتريها يا ويروس ها و يا انگل هاي مختلفي نشات گيرد. اگر مشكل پزشكي جدي تري مانند آپانديسيت، ذات الريه، مننژيت يا عفونت مجاري ادراري داريد، ممكن است در معرض خطر باشيد.

عفونت استخوان، بنام استئوميليت، نيز مي تواند به سپسيس منجر شود. در افرادي كه در بيمارستان بستري هستند، باكتري ها ممكن است از طريق زخم جراحي، سوند ادرار و زخم بستر وارد بدن شوند. همچنين يكي ديگر از علت هايي كه به اين بيماري مي انجامد، كيست مويي است. اين بيماري مقعدي در اثر برگشت مو به داخل پوست ايجاد شده و موجب ميشود، زخمي عفوني در نزديكي مقعد پديد آيد. در صورتي كه بيمار نسبت به درمان كيست مويي يا سينوس پيلونيدال  بي توجهي كند، خطر عفونت خون دور از انتظار نيست.

چه كساني در معرض عفونت خون هستند؟
گروه هاي خاصي از مردم در معرض خطر بيشتري قرار دارند. اين افراد شامل موارد زير هستند:

- افرادي كه به علت بيماري هايي مانند HIV / AIDS دچار ضعف سيستم ايمني بدن هستند.
- افرادي كه از داروهاي سركوب كننده سيستم ايمني بدن مانند استروئيدها استفاده مي كنند، مثل افرادي كه به تازگي پيوند عضو انجام داده اند.
- بچه هاي كوچك
- افراد سالخورده به ويژه افراد داراي ساير مشكلات سلامتي
- افرادي كه اخيراً در بيمارستان بستري شده اند و يا جراحي هاي بزرگي انجام داده اند.
- افراد مبتلا به ديابت
- افرادي كه زخم يا سوختگي شديدي دارند.
- افرادي كه در طي دوره معالجات سرطان به سر مي برند.
 
علائم
از آنجا كه عفونت مي تواند به نقاط مختلفي در بدن گسترش يابد، پس مي تواند علائم مختلفي نيز داشته باشد. در ضمن علائم عفونت خون خيلي سريع و در مراحل اوليه نيز خود را نشان ميدهند.

اولين علامت شايع ممكن است شامل تنفس سريع باشد. ساير علائم هشدار دهنده عبارتند از:

- تب و لرز
- كاهش دماي بدن
- افزايش تعداد ضربان قلب
- تنفس سريع و پي در پي

با پيشرفت بيماري علائم ديگري از جمله موارد زير نمايان ميشوند:

- تهوع و استفراغ
- اسهال
- سردرگمي يا عدم تمركز
- مشاهده نقاط قرمز كه روي پوست
- كاهش حجم ادرار
- كاهش جريان خون
در صورت بروز چنين علائمي بدون فوت وقت با پزشك خود تماس بگيريد. زيرا ممكن است عارضه وارد مراحل كشنده شده باشد.

عوارض
در صورت كه براي اقدام نكنيد، ممكن است عوارض شديدتري پديد آيد.

- سپسيس : هنگامي رخ مي دهد كه بدن پاسخ ايمني شديدي به عفونت نشان دهد. اين شرايط منجر به التهاب گسترده در بدن مي شود و ممكن است به نارسايي اندام منجر شود كه به آن سپسيس شديد گفته مي شود. مبتلايان به بيماريهاي مزمن بيشتر در معرض ابتلا به سپسيس هستند. دليل اين امر آن است كه آنها سيستم ايمني ضعيفي دارند و به تنهايي نمي توانند با عفونت مقابله كنند.
- شوك سپتيك : يكي از عوارض سپتي سمي افت جدي فشار خون است. به اين شوك سپتيك گفته مي شود. سموم آزاد شده توسط باكتري ها در جريان خون مي توانند باعث كاهش جريان خون شوند و به اندام هاي بدن آسيب وارد كنند. شوك سپتيك يك اورژانس پزشكي است. افراد مبتلا به شوك سپتيك معمولاً در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان تحت مراقبت قرار مي گيرند. اگر دچار شوك سپتيك هستيد ممكن است لازم باشد با دستگاه هاي مخصوص تنفس كنيد.
- سندرم پريشاني حاد (ARDS) : سومين عارضه سپتي سمي سندرم حاد تنفسي (ARDS) است. اين يك وضعيت خطرناك براي زندگي است كه مانع رسيدن اكسيژن كافي به ريه ها و خون مي شود. اغلب به نوعي آسيب دائمي ريه منجر مي شود و مي تواند به مغز شما آسيب برساند و منجر به مشكلات حافظه شود.

تشخيص
تشخيص سپتي سمي و سپسيس از بزرگترين چالش هاي پيش روي پزشكان است. يافتن علت دقيق عفونت مي تواند دشوار باشد. تشخيص معمولاً شامل طيف گسترده اي از آزمايشات است.

پزشك علائم شما را ارزيابي كرده و در مورد تاريخچه پزشكي شما سوال مي كند. پزشك معاينه جسمي انجام مي دهد تا وضعيت فشار خون و دماي بدن را اندازه گيري نمايد. همچنين ممكن است به دنبال علائم بيماري هايي باشد كه با اين وضعيت در ارتباط هستند، مثل :

- ذات الريه
- مننژيت
- سلوليت
- كيست مويي

پزشك شما ممكن است از آزمايشات زير براي بررسي  و تاييد عفونت باكتريايي استفاده نمايد.

- ادرار
- ترشحات زخم و زخمهاي پوستي
- ترشحات تنفسي
- خون

در مراحل بعدي شمارش سلول و پلاكت  انجام شده، همچنين آزمايشاتي را براي تجزيه و تحليل لخته شدن خون انجام مي گيرد.
اگر اين بيماري باعث ايجاد مشكلات تنفسي شود، ممكن است پزشك معالج ميزان اكسيژن و دي اكسيد كربن موجود در خون شما را بررسي كند.
اگر علائم عفونت آشكار نباشد، ممكن است پزشك انجام آزمايش زير را كه به شكل دقيق تري است، توصيه نمايد.

- اشعه ايكس
- MRI
- سي تي اسكن
- سونوگرافي

درمان
بيماران مبتلا به سپسيس براي كنترل عفونت بايد در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان (ICU) بستري شوند. تا عملكرد اندام هاي حياتي بدن مورد بررسي قرار گرفته و فشار خون تنظيم شود. تزريق مايعات و تنفس با دستگاه اكسيژن نيز مي تواند در بهبودي موثر باشد.

در مرحله بعدي و پس از شناسايي شدن عامل بيماري، پزشك داروهايي مخصوص را تجويز مي نمايد، تا علت بيماري را مورد هدف قرار دهد. مثلا در صورتي كه عفونت عامل باكتريايي داشته باشد به بيمار داروهاي آنتي بيوتيك داده ميشود.

براي حفظ فشار خون در حالت تعادل يا جلوگيري از ايجاد لخته هاي خون ممكن است بيمار مايعات و داروهاي ديگر را به صورت تزريق وريدي  دريافت نمايد. همچنين در موارد شديدتر، ممكن است به انواع ديگري از درمان، مانند دستگاه تنفس يا دياليز كليه نياز داشته باشد.  بعضي اوقات براي تخليه يا تميز كردن عفونت به جراحي نياز است.

????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۲۴:۱۲| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]