بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

وقتي كه فردي مدت زيادي را مي‌نشيند، ستون فقرات از حالت s شكل خارج شده و اين تغيير شكل مي تواند فشار زيادي به لگن و ديسك هاي گردن وارد كند. يكي از عارضه هايي كه ممكن است در پي نشستن زياد به آن دچار شويد، كيست مويي يا سينوس پيلونيدال است. نشستن زياد فشار زيادي را به ناحيه مقعد و نشيمنگاه وارد مي كند كه ممكن است باعث بروز بيماري هاي نشيمنگاهي مثل بواسير يا هموروئيد، شقاق، فيستول و كيست مويي شود.

عارضه كيست مويي در آخرين نقطه ستون فقرات و بالاي باسن ايجاد مي شود و معمولا بسيار آزاردهنده است. كيست مويي اغلب با آبسه و عفونت نيز همراه است و به همين دليل بايد به موقع براي درمان آن اقدام شود. برگشت مو به داخل پوست در ناحيه بالاي مقعد، باعث ايجاد اين عارضه مي شود.

روش هاي مختلفي براي درمان كيست مويي وجود دارد كه براي تعيين آن بايد به پزشك متخصص مراجعه كنيد. براي آشنايي با دلايل و علائم اين بيماري مي توانيد به صفحه روش هاي درمان  كيست مويي در كلينيك پايتخت مراجعه كنيد.

يكي از روش هاي نويني كه براي درمان اين عارضه استفاده مي شود، ليزر كيست مويي است. عمل كيست مويي با ليزر يك روش سرپايي و تحت بي حسي موضعي است كه بدون درد و خونريزي انجام مي شود. اين روش در كلينيك و در كمتر از نيم ساعت انجام شده و بيمار بلافاصله بعد از جراحي مرخص مي شود.

ليزر به عنوان يك روش قطعي براي درمان كيست مويي شناخته مي شود و احتمال عود مجدد بيماري بعد از اين روش بسيار پايين است.

اما از ديگر عوارض زياد نشستن مي توان به ايجاد رگ هاي واريسي اشاره كرد. وقتي جريان خون در بخش پايين تنه كاهش پيدا كند، باعث ايجاد رگ هاي واريسي در پاها خواهد شد. البته يكي ديگر از علل واريسي شدن عروق، ژنتيك است اما بي تحركي هم در ايجاد اين عارضه بي تاثير نيست. زنان بيشتر از مردان به اين عارضه دچار مي شوند. نشستن طولاني و بخصوص در حالت نامناسب، باعث ايجاد فشار زيادي در رگ هاي پا و در نهايت واريس خواهد شد.

همچنين نشستن هاي طولاني مي تواند به عضلات گردن و كمر آسيب برساند. البته نحوه نشستن و نوع صندلي هم از نكات پر اهميت است كه بايد به آن توجه كنيد. نشستن در حالت هاي اشتباه مثل قوز كردن مي تواند اين آسيب ها را چندين برابر كند و منجر به ضعيف شدن و كاهش حجم عضلات شكم و كمر شود. احتمال ابتلا به پوكي استخوان در افراد ميانسالي كه تحرك كمي دارند، وجود دارد.

جداي از عوارض و آسيب هاي فيزيكي كه نشستن زياد به همراه دارد، نمي توان تاثيرات منفي يك زندگي بي تحرك روي سلامت ذهن و روان را ناديده گرفت. بي تحركي مي تواند منجر به احساس اضطراب و افسردگي شود و علت آن كاهش هورموني به نام اندورفين در بدن است.

منبع: https://www.alef.ir/news/3990225044.html?show=text

????? ??? ?? ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۳:۵۹:۲۲| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]