بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

اگر بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، مي توان با استفاده از روشهاي خانگي و دارويي آن را درمان كرد. البته اين روش ها موقتي هستند و ممكن است براي مدتي كوتاه بيماري را بهبود ببخشند. حدود يك هفته از زمان شروع اين نوع درمان زمان لازم است تا علائم بيماري بررسي شود و اگر بهبودي در بيماري حاصل نشده بود، بايد از روشهاي پزشكي براي درمان قطعي بواسير استفاده كرد. در ادامه موثرترين روشهاي براي درمان سريع بواسير بدون جراحي را بررسي مي كنيم:

● كمپرس يخ: قرار دادن كمپرس سرد روي هموروئيد با ايجاد انقباض در رگها، به كاهش التهاب و بهبود اين عارضه كمك مي كند.

● استفاده از دارو: مصرف قرص و داروهاي مسكن و آنتي بيوتيك مي تواند به كاهش علائم اين بيماري مانند درد و التهاب كمك كند. داروهايي مثل پماد ها و شياف هاي آنتي هموروئيد هم يكي ديگر از روش هاي درمان فوري درد بواسير محسوب مي شود.

● تغيير در رژيم غذايي: مصرف كافي فيبر در كنار نوشيدن مايعات كافي به خصوص آب با نرم كردن مدفوع و رفع يبوست مي توانند به درمان اين بيماري كمك كنند.

● حمام سيتز: به افراد مبتلا به هموروئيد توصيه مي شود، هر روز به مدت 20 دقيقه در وان آب گرم بنشينند. اين كار با افزايش خونرساني به ناحيه درگير با بيماري، مي تواند تاثير بسزايي در درمان آن داشته باشد.

روش هاي جراحي درمان سريع بواسير خارجي و داخلي

اگر چندين بار دچار عود هموروئيد شديد و يا بيماري شما به قدري پيشرفت كرده كه به سادگي قابل درمان نيست، بايد از روش هاي تهاجمي تري نظير رابربند، ليزر و ... براي درمان سريع بواسير يا هموروئيد خارجي استفاده كنيد. مهمترين روشهاي درمان اين بيماري به اين شرح است:

اسكلروتراپي هموروئيد: درمان سريع بواسير خارجي به روش اسكلروتراپي باعث كاهش سريع التهاب و ساير علائم بيماري مي شود. اين روش در واقع تزريق يك ماده مخصوص در عروق بواسيري و زير بالشتك هاي آسيب ديده است كه با ايجاد چسبندگي در آنها و توقف گردش خون در آن به كوچك شدن و برطرف شدن اين زائده كمك زيادي مي كند.

ليزر: بي شك بهترين روشهاي درمان سريع هموروئيد خارجي و داخلي ليزر درماني است كه مورد توجه و استقبال بيماران نيز قرار گرفته است. در اين روش براي از بين بردن زائده از ليزر براي برش آن استفاده مي كنند. اين روش مزاياي فراواني دارد، كه در ادامه به بررسي آنها مي پردازيم:

● ليزر هموروئيد بدون نياز به بيهوشي و در مطب پزشك انجام مي شود.

● اين درمان سريع بوده و به كمتر از يك ساعت زمان نياز دارد.

● احتمال بازگشت و عود بيماري در روش ليزر بسيار پايين است.

● بيمار هيچگونه درد و خونريزي در زمان جراحي را احساس نمي كند.

● ليزر عوارضي را براي بيمار به دنبال ندارد.

● نياز به بستري در بيمارستان و يا گذراندن دوران نقاهت طولاني نيست.

رابربند: رابربند و يا بستن كش لاستيكي تنها براي هموروئيد داخلي مورد استفاده قرار مي گيرد و در طي آن جريان خونرساني به بافت يا زائده ايجاد شده را قطع مي كنند. براي اين كار توسط وسيله اي مخصوص يك كش لاستيكي به دور پايه بواسير بسته مي شود، بعد از چند روز زائده بواسيري كوچك شده و در نهايت از بين مي رود. اين روش با درد زيادي همراه است و احتمال عود مجدد در آن بالا است.

منبع: http://www.khordadnews.ir/fa/news/336389/%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1

????? ??? ?? ۳ اسفند ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۰۲:۴۹| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]