بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

مراقبت هاي بعد از درمان بواسير يا هموروئيد با روش جراحي هموروئيدكتومي

مراقبت هاي بعد از درمان بواسير يا هموروئيد با روش جراحي هموروئيدكتومي

هموروئيدكتومي يا جراحي هموروئيد يكي از روش هاي پركاربرد براي درمان اين بيماري است. هموروئيد يا همان بواسير شايع ترين بيماري در ناحيه مقعد است. اين بيماري با تورم و گشاد شدن عروق در ناحيه مقعد ايجاد مي شود. بواسير با علائمي مثل درد، خارش، خونريزي، خون در مدفوع و … نمايان مي شود. اغلب اين علائم با درمان هاي خانگي و دارويي برطرف مي شوند، اما در برخي موارد بيماري به حدي پيشرفت كرده كه لازم است از درمان هاي تهاجمي تري براي از بين بردن بواسير استفاده نماييد. يكي از درمان هاي تهاجمي هموروئيدكتومي است.

هموروئيدكتومي شامل استفاده از تيغ جراحي براي از بين بردن بافت هموروئيدي است. در صورتي كه بعد از انجام جراحي نسبت به زخم جراحي و وضعيت سلامت خود توجه نكنيد، احتمال عود مجدد بيماري وجود دارد. برخي از راهكارهاي مراقبت بعد از هموروئيدكتومي به اين شرح است:

مصرف فيبر

اغلب بيماران بعد از جراحي به خصوص جراحي هموروئيد دچار يبوست مي شوند. يبوست موجب خروج مدفوع سفت شده و مي تواند آسيب جدي به مقعد وارد آورد. بهترين راهكار براي جلوگيري از يبوست مصرف فيبر كافي است. فيبر ماده اي مغذي و مفيد است كه در روده انسان قابليت هضم و جذب را ندارد و تجمع مي كند.

فيبر مقدار زيادي آب به خود جذب كرده و با افزايش حجم مدفوع به درمان و رفع يبوست كمك مي كند. از خوراكي هاي داراي فيبر مي توانيم به انواع ميوه ها، سبزيجات و غلات اشاره كنيم.

آب كافي

آب در همه حالت براي حفظ سلامتي بدن مفيد است. مصرف آب كافي مي تواند هر چه سريعتر سموم را از بدن خارج كرده و با درمان يبوست به بهبود بيماري بواسير نيز كمك نمايد. ميزان آب مصرفي براي هر فرد در طول روز  ۸ الي ۱۰ ليوان تعيين شده است.

تعويض پانسمان

لازم است در طول دوره نقاهت پس از عمل بهداشت را به ميزان بيشتري رعايت نماييد. البته منظور از رعايت بهداشت، زياده روي در شستشوي مقعد نيست. تعويض مرتب پانسمان يكي از راهكار هايي است كه مي تواند به جلوگيري از عفونت كمك نمايد. البته بهتر است، تعويض پانسمان توسط پزشك و يا پرستار انجام شود.

مصرف دارو

معمولاً پزشك بعد از جراحي مصرف داروهايي مانند انواع مسكن و آنتي بيوتيك را به منظور كاهش درد و جلوگيري از عفونت تجويز مي كند. بيمار بايد مطابق دستور پزشك داروها را مصرف نمايد.

حمام سيتز

حمام سيتز يا همان نشيمن به منظور جلوگيري از عفونت زخم و كمك به ترميم سريع آن تجويز مي شود. اين حمام شامل قرار دادن ناحيه باسن و ران ها در آب نسبتاً گرم است. اين امر با افزايش گردش خون در ناحيه مقعد به درمان بواسير كمك مي نمايد. براي افزايش تاثير پذيري مي توانيد به آب حمام سيتز مقداري نمك اپسوم و يا جوش شيرين بيافزاييد.

كمپرس يخ

يكي از راهكارهاي كاهش درد بيمار بعد از جراحي هموروئيدكتومي، استفاده از كمپرس يخ است. اين روش مي تواند بعد از جراحي كه معمولاً بيماران درد زيادي دارند، به كاهش سريع درد كمك نمايد. براي جلوگيري از آسيب به زخم، يخ را مستقيماً بر روي زخم قرار ندهيد، بلكه آن را درون كيسه فريزر قرار داده و در حوله بپيچيد و سپس براي چند دقيقه بر روي زخم قرار دهيد.

مراقبت از رخم

مراقبت از زخم بعد از جراحي  اهميت بسياري در عفونت، درد و عود مجدد بيماري دارد. براي اين منظور بايد ضمن رعايت بهداشت و استفاده از لباس هاي مناسب با الياف طبيعي، فشاري زيادي به ناحيه آسيب وارد نشود. به همين جهت از نشستن بر روي سطوح سخت اجتناب نماييد. بهتر است براي نشستن از بالش هاي دوناتي شكل كمك بگيريد.

????? ??? ?? ۲۵ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۱۴:۵۷| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]