بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

درمان بواسير|درمان هموروئيد با ليزر بدون عمل

 تصوير درمان بواسير هموروئيد با ليزر بدون عمل

 

درمان بواسير ( هموروئيد ) بدون عمل جراحي

در زمان هاي گذشته جراحي بواسير يا هموروئيد به روش سنتي انجام مي شد كه اين روش بسيار دردناك بود و فرد بيمار ميبايست تحت بيهوشي كامل قرار ميگرفت و بعد از عمل بايد حداقل ​2 روز در بيمارستان بستري ميشد و چند روزي را هم در خانه بايد استراحت مطلق ميكرد.براي همين اكثر افرادي كه در گذشته جراحي بواسير انجام داده اند به عنوان يك خاطره تلخ از آن موقع ياد ميكنند.

امروزه با پيشرفت تكنولوژي و ​پيدايش دستگاه هاي ليزر، درمان بواسير يا هموروئيد به عنوان يك شيوه مدرن درماني كه اين روزها بسيار مورد استقبال و رضايت بيماران قرار گرفته است به صورت يك عمل سرپايي با بي حسي موضعي بدون نياز به بيهوشي و بدون درد و خون ريزي در كمتر از يك ساعت قابل درمان است.

در اين شيوه به هيچ نحوي از برش جراحي استفاده نمي شود و فرد بيمار بعد از ​درمان با ليزر ميتواند بلافاصله به محل كار و يا زندگي روزمره خود برگردد بدون اينكه نياز به بستري شدن و استراحت مطلق داشته باشد

انواع روش درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر

  

در حال حاظراز سه روش با  ​سه نوع دستگاه ليزر در اين كلينيك براي درمان بواسير يا هموروئيد مورد استفاده قرار ميگيرد :

ليزر درماني يا تاباندن اشعه ليزركم توان (IRC)

 

تصوير درمان بواسير با ليزر يا تاباندن اشعه ليزركم توان (IRC)

از اين روش براي بواسير هاي درجه 1 و 2 استفاده ميشود و هنوز بواسير به مرحله وخيم و عارضه دار تبديل نشده است اين گونه ليزرها داراي ابزار ويژه اي هستند كه داخل ناحيه مقعد ميشود و به جهت هاي گوناگون آن ناحيه تابيده مي گردد.

در اين شيوه پروب ليزر روي بواسير دروني قرار مي گيرد. اشعه مادون قرمز تابيده مي شود و محل تابش به رنگ سفيد در مي آيد، اين طول موج بوسيله هموگلوبين جذب زيادي صورت مي دهد و سبب انعقاد بافت هاي درون ​هموروئيد مي گردد. ​بواسير بعد از سپري شدن چند روز تقليل مي يابد و رفته رفته ناپديد مي گردد.

اين شيوه درمان هموروئيد با ليزر احتياجي به بيهوشي و حتي بي حسي نداشته و تنها به منظور هموروييد يا بواسير داخلي كارآمد مي باشد و سبب كم شدن نشانه هاي بواسير مي گردد. استفاده از ليزر باعث مي گردد درد پايين بيايد و همچنين اندازه بواسير را نيز كوچك تر گردد. از اين گونه ليزر نبايست در درمان بواسير يا هموروئيدهاي وخيم و حاد استفاده نمود.

فيلم درمان بواسير هموروئيد با ليزر IRC
 

استفاده از فيبر ليزرشيرين كيج و راديال

 عكس بواسير

در اين شيوه از فيبر ديود بهره مي گيرند، به اين حالت كه فيبري كه داراي اشعه ميباشد را وارد مقعد كردهو اشعه به ناحيه هموروئيد تابيده مي شود و با اين كار بافت هاي درون هموروييد يا بواسير لخته شده و پس از مدتي نابود مي شود. اين گونه ليزر براي بواسير هاي درجه 2 و 3 استفاده ميشود

فيلم درمان بواسير يا هموروئيد با فيبر ليزر

 

ليزر پرتوان دي اكسيد كربن- co2

تصوير درمان هموروئيد با ليزر پرتوان دي اكسيد كربن- co2

با اين ليزر همه گونه هاي بواسير را ميتوان درمان كرد. اين ليزر پر قدرت است و با بهره گيري از آن مي توان بواسير را به صورت كامل از بين برد. در حقيقت اين ليزر عمل چاقوي جراحي را مي كند و بيماري را به صورت كامل درمان مي نمايد.

بدين صورت كه با دقت بسيار بالايي ناحيه متورم شده هموروئيد را بريده و برميدارد و همان لحظه نيز با استفاده از ليزر محل بريده شده جوش ميخورد.

به چه دليلي درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر به جراحي باز اولويت دارد؟

 1. ليزر در موقع برش دادن و برداشتن بواسير قسمت پاياني عصب برش داده شده را نيز بازسازي مي نمايد و بيمار پس از عمل دردي را احساس نمي كند
 2. ليزر بافت هاي ريز برش داده شده را بازسازي مي نمايد و خون ريزي موقع عمل پايين مي آيد.
 3. ليزر بافت هاي لنفاوي ​باز شده را بازسازي مي نمايد و تورم پس از عمل نيز كاسته مي شود، اين اولويت و برتري خيلي مهمي مي باشد به اين دليل كه يكي از دشواري هاي عمل بواسير تورم پس از عمل مي باشد.
 4. استفاده از ليزر به حالت سرپايي و بدون بيهوشي صورت مي پذيريد.
 5. استفاده از ليزر بدون نياز به بستري شدن ميباشد و بلافاصله بعد از عمل ميتواند به محل زندگي خود باز گردد و تنها شب نخست را كمي استراحت مي نمايد و از فرداي آن روز ميتواند به محل كار و زندگي روز مره خود بپردازد.
 6. با اين گونه ليزر مي توان همه انواع بواسير و حتي شقاق و فيستول را نيز به صورت همزمان عمل كرد.
 7. ليزر محيط عمل را استريل نموده و سبب كاسته شدن عفونت ناحيه عمل مي گردد. به همين خاطر سرايت بيماري هاي ويروسي نظير هپاتيت و ايدز نيز پايين مي آيد.
 8. ليزر موقع عمل به عروق كناره ناحيه مورد عمل نيز آسيبي وارد نمي كند و مانند كوتر سبب نكروز نمي گردد به همين خاطر درد پس از عمل پايين مي آيد و به اسفنكتر مقعد صدمه اي نمي رسد. اين برتري ليزر سبب كاسته شدن عارضه بي اختياري مقعد نيز مي گردد.

درمان بواسير با رابربند

درمان بواسير با رابربند يكي ديگر ازروشهاي بدون جراحي ميباشد اين شيوه درماني براي بواسيرهاي نوع 2 و 3 انجام مي شود و نيازي به بيهوشي نيست و به صورت سرپايي دركمتر از 1ساعت قابل درمان است .در اين شيوه از درمان بواسير به وسيله ابزاري يكبار مصرف حلقه اي لاستيكي را به دور بالاي ​بواسير مي اندازيم و اين كار رفته رفته باعث مي شود خون رساني به بالشتك همورئيد يا بواسير قطع گردد و با گذشت 5 تا 10 روز بالشتك بواسير سياه شده و خود به خود مي افتد استفاده از اين روش بسيار مورد رضايت بيماران ميباشد

فيلم درمان بواسير با رابربند
 

درمان بواسير به روش فريز كردن يا كرايو سرجري

اين شيوه درماني هم بدون جراحي ميباشد در اين شيوه بالشتكهاي بواسير را از طريق co2 و يا N2 منجمد مي كند و باعث يخ زدگي و فروكاسته شدن همورئيد مي گردد. اين شيوه درماني تا حدودي بي عارضه مي باشد و در مطب پزشك بدون بيهوشي به حالت سرپايي انجام مي شود.لازم به ذكر است همانطور كه حرارت منجر به سوختگي مي گردد سرماي زياد نيز منجر به سوختگي و از بين رفتن ​بواسير ميگردد.از اين روش براي سرعت بخشيدن به از بين بردن بواسير در درمان بواسير با رابربند هم ميتوان بهره گرفت.

درمان بواسير به روش اسكلروتراپي

در اين شيوه درماني محلول اسكلروزان منجر به چسبندگي جدار سياهرگها به هم مي شود و همورئيد خشك و فروكش مي كند. اين درمان براي همورئيد هاي درجه 1 درجه 2 و درجه 3 مناسب تر است. در اين شيوه از درمان بواسير كه در مطب به طور سرپايي عمل مي گردد مقدار 1 الي 3 ميلي متر محلول اسكلروزان (غالبا فنل در روغن زيتون) به قسمت زير مخاط هر كدام از بالشتكهاي همورئيد تزريق مي گردد.

درمان هموروئيد با داپلر

 درمان ​بواسير هموروئيد با داپلر

اين شيوه درماني آسان و بدون عارضه در ​بواسير دارد و نيازي به بيهوشي و بستري شدن مبتلايان نيست. اين شيوه تورم همورئيد را كم مي كند و همورئيد چروكيده و نشانه هاي آن را از بين مي برد. شيوه هاي روش درمان همورئيد با داپلر كه در سال 1995 براي نخستين مرتبه ارائه شد خيلي مورد توجه جامعه پزشكي قرار گرفت. اين شيوه دگرگوني بنيادي اي در درمان آسان و بدون عارضه بواسير و بدون نياز به بيهوشي و بستري شدن مبتلايان به بيماري همورئيد فراهم كرد.

فيلم درمان بواسير يا هموروئيد با داپلر
 

درمان هموروئيد يا بواسير به روش تركيبي

همانطور كه بيماران مبتلا به همورئيد درجه هاي مختلفي از همورئيد را دارا هستند و هر بيمار يك ميزان مشخصي از پيشرفت بيماري از درجه يك تا چهار را مي تواند بگيرد.

در خيلي از موردها در يك بيمار هر چهار قسمت درجه هاي مختلف بيماري بواسير را مي توان در اطراف ركتوم را ديد كه روند تشخيص درمان تركيبي بيماري را ضروري مي سازد. پس از انجام آنوسكپي در يك فرد بيمار مي توان براي بخش هايي كه بيماري در آنجا كمتر پيشرفت داشته از درمانcoagulation) ،IR) انعقادي و يا در ناحيه هاي درجه II از رابر باند بهره برد و از محل هاي با پرولاپس وافتادگي مخاطي و پيشرفت زياد پاكه هاي همورئيدي از درمان همزمان با جراحي الكتروكوتري و جراحي ليزري بهره گرفت و يا در باره يك فرد بيمار با همورئيد پيشرفته بعد از استپلر از درمان تركيبي تكميلي با ليزرIRC كمك گرفت. برتري هاي درمان بواسيربه صورت تركيبي :

 • پيشگيري از عارضه هاي احتمالي به خاظر انجام حداقل عمل جراحي مورد نياز بر روي بيمار
 • امكان عمل اقدامات مداخله اي وسيع تر بدون بالا بردن خطر عارضه ها
 • به حداقل رساندن درد بيمار
 • امكان عمل درمان هاي ساده تر به طور دراز مدت در بيماراني كه امكان برطرف كردن علت هاي زمينه اي (مانند يبوست) براي آنها مهيا نمي باشد و پيش بيني مي گردد به صورت ناخواسته بيماري دراز مدتي خواهند داشت پس نبايست از ابتدا درمان حاد و گسترده براي آنها صورت پذيرد.
 • هزينه درماني حداقل در مطب اين جانب امكان بهره گيري از همه شيوه هاي مطرح روز موجود بوده و براي هر بيمار و براي هر وضعيت از بيماري، درماني درخور و متناسب انجام مي شود.
????? ??? ?? ۳۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۳۶:۱۰| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]