بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

فيلم بواسير يا هموروييد چيست؟

 

 

تصوير بواسير يا هموروئيد

بيماري بواسير (هموروئيد) بيماري رايجي است كه نيمي از افراد در هر برهه اي از زندگي شان به آن مبتلا مي شوند هموروئيد يا بواسير همان رگ هاي خوني بزرگ شده در ناحيه پاياني روده ( ركتال) ​مي باشد كه ​غالبا ماندن آن در درون مقعد به جز خونريزي مشكل ديگري به وجود نمي آورد. جهت آشنايي با بهترين و آخرين روش هاي درمان به مطلب درمان بواسير ، درمان هموروئيد بدون نياز به عمل و با استفاده از ليزر مراجعه نمائيد.

به  اين دليل كه درون مقعد عصب زيادي به منظور احساس درد موجود نيست ولي هنگامي كه هموروئيد يا بواسير در ناحيه خارجي مقعد نمايان مي شود به جز خونريزي، درد ناراحت كننده اي را نيز همراه دارد كه اگر به آن توجه نشود بعد از مدتي  و با گذشت زمان منجر به كم خوني و عفونت و حتي باعث سرطان ركتال نيز مي گردد.

علائم و نشانه هاي بيماري هموروئيد يا بواسير

در زير نشانه هاي هموروئيد يا بواسير را به طور خلاصه و فهرست وار براي شما مي آوريم تا به محض بروز هر يك از اين نشانه ها سريعا به پزشك متخصص مراجعه فرمائيد.​

درمان هموروئيد

1- بروز درد در ناحيه مقعد در موقع دفع مدفوع 
2- ظاهر شدن ترشح مخاطي (بلغمي) پس از اجابت مزاج 
3- دفع ناقص مدفوع (موقعي كه حس مي كنيد  روده شما بعد از دفع مدفوع هنوز به صورت كامل خالي نشده است) 
4- به وجود آمدن برآمدگي در ناحيه مقعد 
5- به وجود آمدن درد و خونريزي در ناحيه مقعد در زنان باردار 
6- بي اختياري مدفوع 
7- به وجود آمدن التهاب و تورم ناحيه مقعد 
8-  خارج شدن بالشتكهاي عروقي از مقعد 
9- خونريزي از مقعد 
10- مشاهده رگه هاي خوني بر روي مدفوع يا همان مشاهده خون در مدفوع
11- خارش در ناحيه مقعد.

انواع هموروئيد يا بواسير 

نشانه هاي هموروئيد غالبا با توجه به موقعيت قرارگيري اين بيماري متفاوت مي باشد.  از اين رو بيماري هموروئيد يا بواسير را ميتوان به 3دسته تقسيم كرد:

 • هموروئيد(بواسير) داخلي
 • هموروئيد(بواسير) خارجي
 • هموروئيد(بواسير) ترومبوزه

هموروئيد يا بواسير داخلي

دراين حالت بالشتك هموروئيد يا بواسير از درون روده متورم مي شود و فرد بيمار قادر به ديدن و لمس كردن اين بالشتكها نمي باشد و در بيشتر نمونه هاباعث درد و ناراحتي در فرد بيمار نمي شود.
اما هنگام فشار آوردن در موقع دفع مدفوع باعث خراشيدگي توده شده كه منجر به خون ريزي ميگردد كه تكرار آن باعث ميشود به مرور زمان اين بالشتك ها به سمت خارج از مقعد كشيده شوند و تبديل به هموروئيد خارجي شود.

هموروئيد يا بواسير خارجي

اين نوع از هموروئيد يا بواسير غالبا بسيار دردناك ميباشندكه در زير پوست كناره مقعد ايجاد ميشود و اين بالشتكهاي بواسيري به درد و خون ريزي حساس تر ميباشند و غالبا فرد بيمار احساس خارش شديد ميكند كه توده با اولين خارش دچار خون ريزي ميشود.
در بعضي از مواقع بواسير يا همان هموروئيد مانند كيسه اي پر از خون مشاهده ميشود كه اين بالشتكهاي پر خون خيلي دردناك و متورم ميشوند كه مستعد پاره شدن و خون ريزي مي باشند.

هموروئيد يا بواسير ترومبوزه

اين نوع از بواسير در لبه هاي كناري مقعد پديدار ميشوند و به اندازه لوبيا ميباشد و علت اصلي ايجاد آن فشار آوردن بيش از حد هنگام دفع مدفوع مي باشد و كساني كه معمولا شغلهاي بدون تحرك و پشت ميز دارند ​ و همينطور كساني كه ورزش هاي سنگين انجام ميدهند و افرادي كه جسم سنگيني را يكباره بخواهند بلند كنند مبتلا به اين نوع هموروئيد ميگردند.
اين نوع از بيماري بسيار دردناك بوده و ظرف حداكثر چند ساعت به وجود مي آيد كه بايد بلافاصله به ​متخصص كلوركتال جهت درمان مراجعه كرد.

 

شيوه تشخيص هموروئيد و بواسير

شيوه تشخيص بواسير يا هموروئيد 

رايج ترين نشانه هاي هموروئيد، خونريزي كناره مقعد مي باشد اما هر نوع خونريزي را نبايد به هموروئيد مربوط كرد. بايد بدانيم كه برخي انواع سرطان هاي روده ي بزرگ و پوليپ ها منجر به دفع خون در مدفوع مي گردند.

پس تشخيص نوع بيماري توسط دكتر بواسير ( هموروئيد) و متخصص كولوركتال بوسيله كولونوسكوپي (مشاهده داخل روده ي بزرگ از طريق لوله نوردار و مجهز به عدسي) امكان پذير مي باشد. مشاهده و معاينه دقيق توسط دكتر هموروئيد و دست آخر ركتوسيگموئيدسكپي كليدهاي اصلي تشخيص هموروئيد مي باشند. هموروئيد يا بواسير بر پايه شدت آن به چهار گونه زير دسته بندي مي گردد. همينطور آزمايش هاي لازم در اين مورد نقش مهمي را ايفا مي كنند.

انواع درجات بواسير يا هموروئيد

انواع درجات بواسير يا هموروئيد

بعد از معاينات باليني فرد بيمار توسط دكتر متخصص هموروئيد يا بواسير نسبت به شدت آن ميتوان بيماري را به 4درجه تقسيم كرد:

 

درجه1: سياهرگ هاي گشاد شده اما هرگز از مخرج بيرون نمي زنند و نشانه آن خونريزي مي باشد.

درجه2: سياهرگ هاي گشاد شده در زمان دفع مدفوع از مخرج بيرون مي زنند اما با پايان دفع مدفوع ​مجددبه درون برمي گردند.
درجه 3: توده هاي هموروئيدي با دفع مخرج بيرون مي گردند اما خودبه خود به درون بر نمي گردند بلكه بايد آنها را با كمك دست به درون هدايت كرد.
درجه 4: توده هاي هموروئيدي حتي به كمك دست نيز به درون مخرج بر نمي گردند و همواره در خارج از مخرج هستند.​

 

دلايل ايجاد هموروئيد يا بواسير

تصوير دلايل ايجاد هموروئيد يا بواسير

البته لازم به ذكر است كه دليل و علت هاي اصلي پديدار شدن بيماري بواسير يا هموروئيد در دست تحقيق و بررسي است اما عوامل متعددي در بروز وحتي حاد كردن بيماري بواسير وجود دارد كه عنوان هاي آن به شرح زير است:

 1. داشتن يبوست مزمن وطولاني مدت.
 2. داشتن اسهال مزمن وطولاني مدت.
 3. فشار آوردن بيش از حد هنگام دفع مدفوع مخصوصا در دوران يبوست.
 4. از بين رفتن قواي جواني و تحليل رفتن توان عضلاني در سنين بالا.
 5. عوامل ارثي و ژنتيكي.
 6. بلند كردن اجسام سنگين كه باعث فشار آوردن به سياه رگهاي مقعد يا راست روده ميشود.
 7. كم تحرك بودن و نشستن هاي طولاني مدت.
 8. دوران بارداري و حتي فشار آوردن هنگام زايمان هاي طبيعي.
 9. بالا بودن فشار خون.
 10. رابطه جنسي ​مقعدي.
 11. ايجاد سرطان روده بزرگ.
 12. داشتن بيماري هاي كبدي.
 13. عدم استفاده از مواد غذايي پر فيبر و ميوجات و سبزيجات.
 14. مصرف نكرن آب به صورت روزانه به مقدار لازم حداقل 8 ليوان.

اين بيماري براي نخستين بار به وسيله بقراط پدر علم پزشكي Hemorrhoids به معني خونريزي خوانده شد، ولي با توجه به اينكه خونريزي فقط در ۲۸ تا ۴۸ درصد بيماران ديده شده است، اصطلاح هموروئيد تنها شامل قسمتي از واقعيت مرتبط با اين بيماري است.

درمان بواسير يا هموروئيد

 هنگامي كه فرد مبتلا به بواسير يا هموروئيد توسط پزشك معاينه ميگردد ونوع و درجه بواسير آن تشخيص داده شد به صلاح ديد پزشك از يكي از روشهاي درمان هموروئيد زير جهت مداواي بيمارخود اقدام مي كند جهت مشاهده هر يك از روشهاي درماني بروي لينكهاي زير كليك كنيد.

????? ??? ?? ۳۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۳۴:۲۶| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]