بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

بيماري‌هاي نشمينگاه انواع مختلفي دارد. ما در اين مقاله سعي داريم به رايج‌ترين اين بيماري‌ها بپردازيم. در اينجا مي‌توانيد با شناخت اين بيماري‌ها دلايل ايجاد، نشانه‌هاي مبتلا شدن و روش‌هاي درمان بيماري‌هاي نشيمنگاه را به‌خوبي بشناسيد. پس از آشنايي با اين علائم چنانچه يك يا دو مورد از آن را در خود احساس كرديد سريعا به پزشك مراجعه نماييد. عدم توجه به بيماري‌هاي نشيمنگاه سبب پيشرفت اين بيماري و ايجاد مشكلات حادي مي شود. اگر در مراحل ابتدايي بيماري خود باشيد، مي‌توانيد با يك دستور دارويي تا حدودي مشكل را حل كنيد. اما اگر از آن دسته از افرادي هستيد كه درمان بيماري خود كوتاهي مي‌كنند و آن را جدي تلقي نمي‌كنند، بايد بدانيد در صورت بروز مشكلات جدي چاره‌اي جز استفاده از جراحي يا ليزر براي شما باقي نخواهد ماند

 

۱. فيستول مقعدي (آبسه)

اين بيماري ممكن است در هرجايي از بدن ايجاد شود اما اصلي‌ترين محل آن مقعد است. براي تصميم‌گيري بهتر هنگام جراحي، فيستول را به چند دسته تقسيم كرده‌اند. فيستول بين عضلات مقعد (اسفنكتر)، فيستول بالاي عضلات مقعد و فيستول خارج عضلات مقعد. از ميان اين سه نوع احتمال ابتلا به فيستول بين اسفنكتري بيشتر است. اغلب فيستول‌هاي مقعدي در اثر يك آبسه و ايجاد عفونت شكل مي‌گيرند. چنانچه بعد از دفع مدفوع دچار درد شديد يا برآمدگي در مقعد خود حس كرديد كه همراه با خروج عفونت بود بهتر است براي تشخيص بيماري خود به پزشك مراجعه كنيد.

درمان خانگي فيستول

متأسفانه درمان خانگي خاصي براي رفع صددرصدي فيستول وجود ندارد. با هيچ نسخه‌ي خانگي نمي‌توان اين مشكل را به‌طور كامل رفع كرد. فقط با رعايت مسائلي مي‌توان روند رشد اين بيماري را كاهش داد و درمان آن را تسريع بخشيد. نوشيدن مايعات فراوان و رژيم غذايي سرشار از فيبر مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

درمان پزشكي فيستول

اگر در مراحل اوليه‌ي بيماري باشيد ممكن است با مصرف يك دوره آنتي بيوتيك عفونت برطرف شود. در غير اينصورت پزشك بايد آبسه را خارج نمايد. در اين حالت دو راه پيش رو داريد؛ جراحي و ليزر. اما روش بعدي و بهترين روش، استفاده از ليزر است. اين روش بدون درد و خونريزي به صورت سرپايي انجام مي‌گيرد. دوران نقاهت ندارد و تا درصد بالايي احتمال بروز بيماري‌هاي عفوني را كاهش مي دهد.

۲. كيست مويي (سينوس مويي)

 

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال به حالت يك گودال است كه در بالاي خط باسن و در انتهاي دنبالچه ايجاد مي‌شود. اين بيماري به‌ندرت در ساير اعضاي بدن ايجاد مي‌شود. بسياري از محققان زمينه‌ي ايجاد اين بيماري را به عوامل ارثي و ژنتيكي مربوط مي‌دانند. در واقع رشد مو و شكسته شدن آن به داخل پوست باعث ايجاد اين مشكل و بروز كيست مي‌شود. اين بيماري در افرادي كه طولاني‌مدت مي‌نشينند شايع‌تر است.

درمان‌هاي خانگي كيست مويي

بايد بدانيد در اين مورد هم هيچ درمان خانگي وجود ندارد. تنها با رعايت مواردي مي‌توانيد جراحي را به تعويق بيندازيد يا حجم كيست را كاهش دهيد. با اصلاح منظم ناحيه‌ي مقعد و استفاده از صابون‌هاي گليسرين تا مقدار زيادي مي‌توانيد از اين بيماري جلوگيري كنيد. همچنين با اجتناب از نشستن‌هاي طولاني، خوابيدن به پهلو، دستكاري نكردن محل كيست و استفاده از پمادهاي خانگي تشكيل شده با زردچوبه، سير، روغن درخت چاي و مواردي از اين قبيل مي‌توانيد از عود اين بيماري جلوگيري كنيد.

درمان‌هاي پزشكي كيست مويي

هيچ نسخه‌ي دارويي نمي‌تواند كيست مويي را درمان كند. شايد بتوان با يك دوره درمان دارويي حجم آن را كاهش داد و زمينه‌هاي لازم براي عمل را ايجاد كرد. اگر بخواهيد كيست مويي را به‌وسيله‌ي جراحي از بين ببريد بايد بدانيد كه، جراحي به دو صورت باز و بسته صورت مي‌گيرد. هر دو حالت نياز به بستري و بيهوشي بيمار دارد. در عمل باز، محل تخليه شده و با گذشت زمان بسته مي‌شود، در مورد دوم با بخيه روي آن را مي‌پوشانند. اين روش عوارض زيادي دارد. ازجمله دوران نقاهت طولاني و همچنين بروز بيماري‌هاي عفوني. در روش بعدي، يعني ليزر، بي‌حسي موضعي انجام مي‌گيرد و فرد بين ۲۴ تا ۴۸ ساعت هيچ دردي احساس نمي‌كند. دوران نقاهت عمل با ليزر بسيار كوتاه است و نيازي به پانسمان كردن محل عمل نيست. ليزر يكي از بهترين روش‌ها براي رفع دائمي كيست مو است.

۳. هموروئيد (بواسير)

 

هموروئيداز شايع‌ترين بيماري‌هاي نشمينگاه است. مي‌توان گفت نيمي از افراد تا سنين ۵۰ سالگي نوعي از بواسير را تجربه مي‌كنند. اين بيماري به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود. ازجمله اين عوامل مي‌توان به يبوست يا اسهال‌هاي مزمن، وارد آوردن فشار هنگام دفع مدفوع حاملگي يا پيري اشاره كرد. شايع‌ترين نشانه‌هاي ابتلا به هموروئيد خارش، سوزش يا دفع خون پس از مدفوع است. به مرور زمان رگ‌هاي داخلي مقعد متورم مي‌شوند و بيرون‌زدگي پيدا مي‌كنند.

درمان خانگي هموروئيد (بواسير)

روش‌هاي زيادي براي درمان هموروئيد خفيف وجود دارد. اولين راه حل انتخاب يك شيوه‌ي مناسب زندگي است. مصرف بالاي مايعات، رعايت بهداشت فردي و همچنين بالا بردن تحرك عامل مؤثري براي رفع هموروئيد و عدم ابتلا به آن است.

درمان‌هاي پزشكي هموروئيد (بواسير)

چنانچه هموروئيد در مراحل اوليه‌ي آن باشد مي‌تواند از طريق رفع كردن مشكلات معده و روده با يك دوره‌ي دارويي و استفاده از پمادهاي موضعي به حد رضايت بخشي آن را كنترل نمود. درغير اين‌صورت با دو روش جراحي و ليزر مي‌توان نسبت به رفع بواسير اقدام كرد. از مضرات درمان با جراحي بستري و بيهوش شدن فرد، گشادشدن دهانه‌ي مقعد و بي‌اختياري است. اما در نوع دوم يعني ليزر با هيچ‌كدام از اين مسائل روبه‌رو نمي‌شويد. بايد بدانيد با به‌كارگيري ليزر تا حد زيادي از بازگشت هموروئيد جلوگير مي‌شود. مي‌توان اين عمل را به‌راحتي و در مطب شخصي دكتر انجام داد.

۴. شقاق (فيشر)

چنانچه لبه‌ي داخلي مقعد دچار پارگي شود مي‌توان گفت فرد دچار شقاق يا همان فيشر شده است. شقاق در اثر دفع مدفوعِ سفت يا استفاده‌ي نابه‌جا از ملين‌ها و در نتيجه‌ي اسهال مزمن، حاملگي يا جراحي در ناحيه‌ي مقعد ايجاد مي‌شود. اگر فردي پس از دفع مدفوع تا ساعت‌ها دچار درد شديد شود به احتمال زياد دچار شقاق شده است.

درمان‌هاي خانگي شقاق

همان‌طور كه گفته شد شقاق پارگي‌هاي كوچك در ناحيه‌ي مقعد است. چنانچه شقاق در مراحل ابتدايي آن باشد به‌راحتي درمان مي‌شود. استفاده از ملين‌ها در حد متناسب يا نشستن در وان آب گرم مي تواند كمك‌كننده باشد.

درمان‌هاي پزشكي شقاق

اگر فيشر حالت مزمن پيدا نكرده باشد، پزشك مي‌تواند با استفاده از پمادهاي موضعي و شياف مشكل را تا حدودي برطرف كند. در غيراين‌صورت مي‌توان با جراحي يا ليزر مشكل را حل كرد. در جراحي بخشي از داخل مقعد بريده مي‌شود. اين مسئله عوارضي ازجمله بي‌اختياري در مدفوع و عدم كنترل نفخ را در پي دارد. اما روش دوم كه ليزر است به‌راحتي بدون خون‌ريزي و عوارض صورت مي‌گيرد. اين روش سبب تشديد عفونت نمي‌شود. همچنين از ابتلا به بيماري‌هايي چون ايدز و هپاتيت جلوگيري مي‌كند.

 

منبع : چطور

????? ??? ?? ۲۴ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۴۴:۱۵| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]