بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

هموروئيد (بواسير) و روش هاي جراحي آن

درمان هاي هموروئيد همان گونه كه قبلا اشاره شد بسيار وسيع است و بسته به هر مرحله اي درمان هاي مختلف براي هموروئيد مي تواند كاربرد داشته باشد. كه هر كدام با عوارض همراه هستند كه كيفيت درمان را ممكن است تحت تاثير قرار دهد. در مقاله جراحي هموروئيد به روش HAL – RAR توضيحات كاملي در مورد درمان هموروئيد با روش هاي جديد درماني خواهيم داد.

 

از آنجا كه هموروئيدها بافت نرمال بدن هستند برداشتن آنها كه از روش هاي اصلي جراخي هموروئيد به حساب مي آمد با عوارض زيادي همراه است و مكمن است موجب تنگي مقعد و يا بي اختياري نسبي شود.

 

يكي از روش هاي جديد براي درمان هموروئيد بستن عروق هموروئيدي و فيكس كردن هموروئيد ها در محل طبيعي خود است كه در عين حال كه بيماري را درمان مي كند عوارض را به حداقل مي رساند. در روش HAL – RAR (Hemorrhoidal Arterial ligation and recto anal repair) با استفاده از دستگاه HAL – RAR شركت AMI ابتدا پروب داپلر عروق شناسايي شده و بسته مي شوند و سپس در تكنيك RAR بافت مخاطي پرولاپس شده و هموروئيدهاي پايين افتاده به محل طبيعي خود فيكس مي شود و نه تنها خونريزي كنترل مي شود، خروج توده هموروئيدال از مقعد هم برطرف شده و بعلت از بين بردن پرولاپس داخلي ركتوم دفع هاي بيمار بهبود پيدا مي كند و احساس دفع ناقص و سخت از بين مي رود.

 

اصلي ترين روش‌هاي عمل جراحي هموروئيد (هموروئيدكتومي)

هموروئيد يا بواسير يك بيماري شايع بين افراد ۴۵ تا ۶۵ سال است. هموروئيد بافتي است كه حاوي رگ‌هاي بزرگ داخل ركتوم يا خارج از مقعد است و ممكن است باعث درد، خارش، خونريزي و تحريك شود. اما در اكثر موارد خطرناك نيست و شامل سه سطح مختلف خفيف، متوسط و شديد مي‌شود. به علت ميزان آسيب وارد شده به بافت پس از جراحي، روند بهبود بيمار آهسته بوده و حركت روده نيز بسيار دردناك است. بيماران به مواد آرام بخش بيشتري نياز دارند، اما اين مواد، باعث يبوست مي‌شوند. اين وضعيت دو هفته يا بيشتر طول مي‌كشد تا بيمار بتواند به انجام روال زندگي عادي خود مانند انجام كارهاي روزمره و يا فعاليت‌هاي بدني بپردازد. پس از عمل جراحي هموروئيد، عوارضي نظير عدم توانايي در ادرار بوجود مي‌آيد. افراد بيمار مي‌توانند از سوند ادراري استفاده كنند.

 

روش اول) جراحي و برش هموروئيد - روش سنتي

متاسفانه اغلب جراحان هموروئيد، بر استفاده از روش جراحي قرن نوزدهم براي درمان هموروئيد، به نام هموروئيدكتومي ميليگان-مورگان، كه اولين بار در انگلستان انجام شد، پافشاري مي‌كنند. در اين روش، در حالي‌ كه بيمار تحت بيهوشي عمومي قرار داد و بر روي شكم دراز كشيده است، با چاقو يا قيچي، هموروئيد را خارج مي‌كنند. اين بيهوشي عمومي، با اتصال لوله‌اي به ريه‌ها صورت مي‌گيرد تا بيمار بتواند نفس بكشد. اين روش خطرناك است مخصوصا براي افراد مسن و كساني كه بيماري‌هاي قلبي و ريوي دارند، به علت اينكه، روي شكم خود خوابيده اند، تنفس سخت‌تر است. در اين روش، بدون در نظر گرفتن روش‌هاي مختلف ديگر كه مي توان از آن استفاده كرد، هموروئيد داخلي و خارجي را بوسيله قيچي جراحي بر مي‌دارند سپس زخم‌ها بسته شده و درد بيشتر مي‌شود.

 

روش دوم) هموروئيدوپكسي مقعدي

در اين روش، از يك دستگاه براي حذف بافت هموروئيد و براي باز كردن زخم استفاده مي‌كنند و هيچ برشي در محل ايجاد نمي‌شود. در اين روش، هموروئيد برداشته شده، ولي امكان برگشت آن وجود دارد. اين جراحي، هموروئيدوپكسي مقعدي ناميده مي‌شود. افرادي كه اين نوع عمل را انجام مي‌دهند ممكن است درد كمتري نسبت به افرادي كه جراحي هموروئيد سنتي دارند، داشته باشند. اما اين عمل جراحي، هزينه بالايي دارد. افرادي كه تحت اين عمل قرار مي‌گيرند، احتمال عود هموروئيد وجود دارد و ممكن است دوباره نياز به عمل داشته باشند.

 

روش سوم) هموروئيدكتومي توسط داپلر

روشي است كه در آن با استفاده از يك پروب، شريان‌هاي هموروئيدي را مورد عمل قرار مي‌دهند تا بافت كمتري آسيب ديده و از بين برود. برخي مطالعات نشان داده است كه اين روش درد كمتري دارد، اما با اين حال، به بررسي و مطالعات بيشتري نياز دارد تا با ساير روش‌ها نيز مقايسه شود.

 

روش چهارم) بستن هموزوئيد با رابر بند - باند لاستيكي

با انداختن يك باند لاستيكي دور هموروئيد داخلي، مي‌توان جريان خون را قطع كرد. به اين ترتيب بعد از ۲ هفته، هموروئيد و نوار لاستيكي، از بين مي‌روند. از معايب اين درمان سختي در قرار دادن باند لاستيكي در محل صحيح خود است. اين روش اغلب ناراحت كننده است. با اين روش فقط هموروئيد داخلي را مي‌توان درمان كرد و در مورد هموروئيد خارجي، اين روش ممكن نيست.

 

روش پنجم) انعقاد با اشعه مادون قرمز (IRC)

روش IRC براي هموروئيد داخلي استفاده مي‌شود و نياز به درمان‌هاي متعددي دارد. تجربه نشان داده كه اين روش باعث اذيت شدن بيمار مي‌شود و حدود ۳ ماه به طول مي‌انجامد.

 

منبع :ايران كلوركتال ، ستاره


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۱:۵۳ توسط:jody موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :