بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

تشخيص تفاوت فيستول مقعد و آبسه مقعدي در ايران كلينيك

 

تفاوت فيستول مقعد و آبسه مقعدي در تشخيص و روش هاي درماني

فيستول و آبسه مقعدي هر دو از بيماري هاي عفوني ناحيه مقعد هستند، اما اين دو بيماري تفاوت بسياري با يكديگر دارند، در واقع مي توان گفت تحت شرايطي خاص و در صورتي كه آبسه بدون درمان رها شود، احتمال دارد عفونت آن گسترش يافته و به فيستول تبديل شود. آبسه مقعدي به معني تجمع عفونت در زير پوست نواحي اطراف مقعد است و منظور از فيستول مقعدي ايجاد مسيري غير طبيعي ميان بافت روده و پوست اطراف مقعد مي باشد.

تشخيص فيستول مقعد و آبسه مقعدي

براي تشخيص بيماري فيستول و آبسه مقعدي پزشك ضمن دريافت علائم و نشانه هاي ايجاد شده براي بيماري مانند تب، قرمزي، تورم و …ممكن است ساير روش ها نيز استفاده نمايد. در مورد آبسه بايد بگوييم بجز در موارد خاص، از طريق معاينه پزشك بيماري را تشخيص داده و درمان هاي لازم را توصيه مي كند. اما براي تشخيص نهايي فيستول نياز به روش هاي ديگري است. از مهمترين روش هاي تشخيص فيستول مي توانيم به سونوگرافي اندوآنال دو بعدي و سه بعدي همراه با تزريق آب اكسيژنه به فيستول براي مشاهده شيار آن اشاره كنيم. به علاوه در بعضي موارد از سي تي اسكن و ام آر آي استفاده مي شود، اين روش ها دقت بالايي داشته و در مورد بيماراني كه ميزان عفونت در آنها زياد است كاربرد دارد.

تفاوت روش‌هاي درمان فيستول مقعد و آبسه مقعدي

اگر بيماري در مرحله اوليه باشد براي درمان آبسه مقعدي مي توان از آنتي بيوتيك استفاده نمود و در صورتي كه آبسه سر باز نكند، پزشك مي تواند با ايجاد برش روي آن محتويات عفوني تجمع كرده را تخليه نمايد. اما درمان فيستول كمي پيچيده تر است زيرا مجراي ايجاد شده حاصل از بيماري را نمي توان با استفاده از دارو يا درمان هاي خانگي درمان نمود، درمان فيستول با ليزر و جراحي امكان پذير است اما از آنجايي كه جراحي ريسك عوارضي مثل بي اختياري را در پي دارد كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد. اما ليزر درماني روشي بسيار مناسب است كه مي تواند بدون ايجاد عوارض و يا درد و خونريزي، در كمترين زمان ممكن فيستول ايجاد شده را درمان نمايد.

منبع : تفاوت فيستول مقعد و آبسه مقعدي در تشخيص و روش هاي درماني


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۸:۴۱ توسط:jody موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :