بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

 

كيست مويي چيست؟

براي مداواي بيماري مقعدي كيست مويي نبايد صبر كنيم تا به مرحله سخت و دردآور آن برسد، تشخيص اين بيماري توسط پزشك بسيار كار ساده ايست و درمان آن در مراحل اوليه بسار راحت تر است. به همين خاطر توصيه مي كنيم هر چه زودتر خجالت را كنار بگذاريد و در صورتي كه با اين مشكل مواجه هستيد پيش از آنكه تبديل به يك مشكل ملال آور شود و بخوايد درد زيادي را تحمل كنيد نسبت به درمان آن اقدام نماييد.

 

هنگامي كه كيست مويي عفوني شود، يك كيست پيلونيدال به يك توده متورم (آبسه) تبديل مي شود ، علائم و نشانه هاي كيست پلونيدال عفوني عبارتند از:

- درد

- قرمزي پوست

- ريختن چرك يا خون از يك سوراخ در پوست

- بوي نامطبوع از چرك

 

علل ايجاد كيست مويي يا سينوس پيلونيدال

با اينكه تا به حال دليل مشخصي براي به وجود آمدن بيماري كيست مويي يا سينوس پيلونيدال يافت نشده است، ولي براساس تجربيات پزشكان دليل آن را عوامل اكتسابي و تلفيقي از تغييرات هورموني بعد از بلوغ، رشد مو و اصطكاك ناشي از البسه در زمان زياد مي پندارند.

 

هورمونهاي جنسي براي نخستين بار در سن بلوغ شروع به توليد مي كنند كه با هدف قرار دادن غدد سباسه احتمال دارد شروعي براي بيماري پيلونيدال باشد. از سوي ديگر مسائل ديگري كه سبب انجام اين فرآيند مي گردد، بدين شكل است كه موهاي در حال رشد در آن نقطه را وادار به رشد در زير پوست مي‌كنند. طبيعت بدن بدين شكل است كه موهاي زير پوستي را به عنوان يك جسم خارجي مي پندارد و در برابر آن يك پاسخ ايمني نسبت مي دهد. اين واكنش ايمني ممكن است به صورت كيست در نواحي موها واكنش دهد. و در نتيجه پوست تحريك شده متورم، قرمز و همراه با دردخواهد بود.

 

عواملي كه باعث بيماري سينوس پيلونيدال مي شود با برخورداري ار اين عوامل تشديد پيدا خواهد كرد:

- داشتن شغل هاي كم تحرك

- وزن بالا

- عوامل ژنتيكي

- سابقه ضربه به نواحب پايين كمري مانند نشيمن‌گاه

- سن: اين بيماري مي تواند در هر سني بروز پيدا كند اما در بين بزرگسالان جوان از سن ۱۵ تا ۴۰ سال متداول تر است.

- جنس مذكر

- استفاده از البسه تنگ

- عدم بهداشت فردي ضعيف: با رعايت نكردن بهداشت سبب آلودگي پوستي و عفونت شده و در نتيجه كيست مويي به وجود مي آيد.

دليل ابتلا به كيست مويي هر چه كه باشد، در نهايت منجر به اين مي شود يك مو زير پوست گير مي كند و در پي آن التهاب و تحريك بافتي به وجود مي آيد و اگر هم آلوده باشد چرك مي كند و شرايط سختي را براي بيمار به وجود مي آورد.

 

براي كمك به جلوگيري از كيست هاي پلونيدال، سعي كنيد:

- منطقه را تميز نگه داريد.

- در صورت نياز وزنتان را كم كنيد

- از نشستن طولاني مدت خودداري كنيد.

- اگر قبلا كيست هاي پيلونيدال داشته ايد، ممكن است بخواهيد آن محل را اصلاح و شيو كنيد يا از محصولات پاك كننده مو براي كاهش خطر ابتلا استفاده كنيد.

 

منبع : 

بيچشك

نمناك

ويكيپديا

????? ??? ?? ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۱:۴۲| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]