بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

درمان قطعي و فوري شقاق(فيشر) مقعدي با ليزر در يك جلسه بدون درد، خونريزي و نياز به بستري

شقاق مقعدي چيست؟

شقاق مقعدي، يك پارگي كوچك در پوست و بيش از حد كشيده شده در مقعد است كه ممكن است در مواقعي كه مدفوع به سختي خارج مي شود، رخ دهد. يبوست شايعترين علت ايجاد شقاق مقعدي است.

انواع شقاق يا فيشر

شقاق يا فيشر داراي دو حالت حاد و مزمن مي باشند كه براي درمان هر كدام روش هاي مختلفي وجود دارد

شقاق حاد

براي درمان شقاق از چندين روش مي توان بهره جست كه بطور هم زمان استفاده مي شوند و تقريبا پس از 10 روز بيمار بهبود مي يابد.

  •  استفاده از موادي كه باعث زياد شدن حجم مدفوع مي شود و مدفوع را نرم مي كند مانند: غذايي فيبردار( كلم ، كاهو ، خيار، سيب همراه پوست آن) ، ميوه جات ، مخلوط خاكشير و آب ، اسفرزه محلول در آب ، انجير خشك كه ز قبل خيسانده شده است و يا مصرف دارو هايي مانند پسيليوم ، شربت لاكتولوز يا شربت منيزيم
  •  نشستن در لگن آب گرم كه آغشته به چند قطره بتادين باشد (هر روز 3 تا 5 بار و هر بار به مدت 20 دقيقه)
  •  مصرف دارو هاي مسكن مثل پماد بي حسي ليدوكائين كه به صورت موضعي بايد از آن استفاده كرد يا دارو هاي مسكن خوراكي.
  •  مصرف دارو هايي كه خون رساني به اين ناحيه را افزايش مي دهد مثل پماد نيترو گليسيرين. اين پماد با اتساع عروق خوني ناحيه مقعد سبب افزايش خون رساني به اين قسمت شده و در نهايت منجر به ترميم زخم در مدت زمان كوتاه تري مي شود. گفتني است در برخي موارد استفاده از اين دارو باعث سوزش در محل يا سر درد مي شود. از اين دارو مي توان در روز 2 الي 3 مرتبه به صورت موضعي استفاده كرد.

اين درمان ها به طور تقريبي هميشه باعث بهبود فيشر حاد شده اند اما در خصوص فيشر يا شقاق مزمن تنها در نيمي از موارد منجر به بهبودي شده و نيمي ديگر منجر به جراحي شده اند.

شقاق مزمن

زماني كه شقاق مزمن با درمان دارويي بهبود نيابد بايستي اقدام به جراحي كرد. شيوه جراحي شقاق به اين صورت است كه بخشي از عضله داخلي مقعد را كه دچار انقباض شده است مي برند و اين برش باعث انقباض عضله شده و بيمار ديگر دردي را احساس نمي كند. بعد از رفع درد ، زخم مقعد به مرور زمان التيام مي يابد. جراحي شقاق باعث از بين رفتن درد خواهد شد اما درد مربوط به برش و انجام جراحي تا چند روز ادامه دارد كه مي توان با استفاده از مسكن ها آن را كنترل كرد. در صورتي كه شقاق مزمن در محلي به جز خط وسط مشاهده شود مي تواند بيانگر بيماري هاي ديگري مانند كرون، ايدز، سيفليس، سل و يا لوسمي باشد.

علائم و نشانه هاي شقاق يا فيشر مقعدي

شما چگونه مي توانيد متوجه شويد كه شقاق يا فيشر مقعدي داريد؟

  1. وجود درد در هنگام عبور حركات روده اي سخت و همچنين درد شديدي كه بعدا نيز ادامه مي يابد، شايع ترين نشانه هاي شقاق مقعدي هستند. حالت نشستن با وجود يك شقاق مقعدي مي تواند كاملا دردناك باشد.
  2. چند قطره خون در كاسه توالت و يا هنگام پاك كردن مقعد ممكن است كه ديده شود. در يك نوزاد ممكن است خون در پوشك وجود داشته باشد .
  3. عضلات اسفنكتر كه مقعد را احاطه كرده اند و به جلوگيري از نشت مدفوع كمك مي كنند ممكن است به حالت اسپاسم در آمده و لذا باعث درد طولاني تر ناشي از يك شقاق مقعدي شوند.

علل شقاق مقعدي چيست؟

علت ابتلا به بيماري شقاق يا فيشر، ضربه و فشار به پوشش داخلي ديواره‌ي مقعد در حين مدفوع كردن يا ديگر علل كشش كانال مقعد ترك يا شكاف مي باشد. شايان ذكر است تا كنون دليل مشخصي براي ابتلا به بيماري شقاق مقعد به دست نيامده است، ولي پزشكان معتقدند كه عامل شروع بيماري همين ضربه‌ي سخت به ديواره كانال مقعد است. در بعضي مواقع ضربه به علت حركت مدفوع خشك و سفت يا خيلي شل مي‌تواند به ديواره‌ي مخاطي مقعد صدمه وارد كند. كساني كه عضلات دريچه‌اي ناحيه‌ي مقعد تنگ‌تري دارند بيشتر دچار شقاق مقعدي يا فيشر مي شوند. ايجاد شكاف به دليل برخورداري از بيماري التهابي روده، عفونت مقعد و تومور از نادرترين علل ابتلا به بيماري فيشر مقعدي به شمار مي آيند.

افراد با رژيم‌هاي غذايي نادرست و عدم مصرف كافي مواد غذايي پرفيبر مثل ميوه و سبزيجات خود را در معرض ابتلا به بيماري فيشر مقعدي قرار مي‌دهند. از سويي ديگر جراحي‌هاي ناحيه‌ي مقعد و تنگي دريچه‌ي مقعدي به هر دليل فرد را مستعد ابتلا به شقاق مقعدي مي نمايد و همين امر باعث آسيب ناشي از ضربه‌ي مدفوع سفت و سخت قرار مي‌دهد كه خود مكانيزم ايجاد يك بيماري شقاق مقعدي است.

تصوير شكل شقاق يا فيشر مقعدي

تصوير شكل شقاق يا فيشر مقعدي

راه و روش هاي درمان شقاق يا فيشر مقعدي

اهداف درمان هاي اوليه اي كه براي شقاق هاي مقعدي طراحي شده اند و اغلب بسيار موفقيت آميز نيز هستند، مبتني بر نرم تر كردن مدفوع و گذر آسان تر آن از مقعد و جلوگيري از بروز يبوست مي باشند. نوشيدن مايعات فراوان و گرفتن يك رژيم غذايي با داشتن فيبر بالا واحتمالا استفاده از نرم كننده ها و حجم دهنده هاي مدفوعي در اين روش ها انجام مي پذيرد. گاهي اوقات استفاده از ملين ها نيز ممكن است براي كمك به تحريك حركات روده اي مورد استفاده قرار گيرد اما استفاده طولاني مدت از آن ها هميشه مناسب نيست.

رويكرد دوم درماني شامل كاهش اسپاسم اسفنكتر مقعدي است. اغلب مواقع تنها وسيله مورد نياز، استفاده منظم از حمام هاي Sitz معمولي، يعني نشستن در داخل يك لگن آب گرم است كه اجازه مي دهد عضلات مقعدي ريلكس شوند. پمادهايي نيز در دسترس است و ممكن است در صورتي كه درمان هاي پايه اي بي تاثير بوده باشند، براي كمك به كاهش اسپاسم اسفنكتر تجويز شوند.

زمان مراجعه به دكتر متخصص و مراقبت هاي پزشكي جهت درمان شقاق مقعدي

وجود خون در مدفوع هرگز طبيعي نيست و در مورد هر نوع خونريزي بايستي موضوع را به يك متخصص بهداشت و درمان اطلاع دهيد. خونريزي از يك شقاق مقعدي كم است و معمولا فقط چند قطره خون در كاسه توالت و يا هنگام پاك كردن ديده مي شود. خون با مدفوع مخلوط نشده است.

اگر ميزان قابل توجه خونريزي وجود داشته باشد و يا اگر بيمار از سرگيجه، تنگي نفس و يا درد شكم شكايت كند، با تلفن مركز اورژانس پزشكي محلي خود تماس بگيريد.

درد يك شقاق مقعدي مي تواند بسيار شديد باشد و منطقي است و بايد براي مشاوره به بهترين پزشك در خصوص تشخيص بيماري و روش هاي تسكين درد مراجعه نمود.

آيا آزمايشاتي براي تشخيص وجود دارد؟

تشخيص شقاق مقعدي معمولا پس از آنكه متخصص مراقبت هاي بهداشتي سابقه شكايت و نارضايتي بيمار را گرفته و معاينات باليني را انجام مي دهد، انجام مي شود. تاريخچه وجود يبوست كه متعاقب حركات روده اي دردناك بوده و بعدا نيز ادامه مي يابد، اغلب براي تشخيص اوليه كافي است.

معاينه باليني معمولا به بررسي مقعد محدود مي شود، كه وجود شكاف ها و پارگي ها در پوست اطراف مقعد مورد بررسي واقع مي گردد. به علت وجود درد و ناراحتي در حين معاينه ركتوم، معمولا بخشي از اين روند كه در طي آن، يك انگشت پزشك براي بررسي وجود هر نوع موارد غير طبيعي و يا حضورخون، به داخل ركتوم فرد بيمار وارد مي شود، انجام نمي شود.

اگر شقاق ديده نشود و ترديد در مورد تشخيص آن وجود داشته باشد، ممكن است كه انجام يك سيگموئيدوسكوپي انعطاف پذيردر نظر گرفته شود، فرايندي كه در آن پزشك مراقبت هاي بهداشتي، يك لوله كوتاه داراي يك منبع نوري را به داخل مجراي مقعدي وارد مي كند تا آن ناحيه را بررسي كند. معمولا از پماد ليدوكائين به عنوان يك ماده بي حس كننده استفاده مي شود تا روند مذكور كمتر دردناك و ناراحت كننده باشد.
انجام هيچ نوع آزمايش خون ديگر و يا اشعه ايكس لازم نيست.
شقاق هاي مقعدي كه به علت يبوست اتفاق مي افتند معمولا در ناحيه خط مياني يافت مي شوند. اگرشقاق به طرف ديگر قرار گرفته باشد، ساير عوامل بيماري زا ممكن است كه علت آن باشند، كه از جمله مي توان به بيماري كرون (نوعي بيماري التهابي روده) عفونتHIV و سرطان اشاره كرد .

درمان شقاق يا فيشر با ليزر در كلينيك مهنا

در شقاق حاد مي توان از ليزر هاي كم توان در يك جلسه به درمان شقاق يا فيشر پرداخت.  در اين روش ليزر، به ترميم زخم و كاهش درد كمك شاياني مي نمايد.
اما در خصوص شقاق مزمن كه با درمان هاي محافظه كارانه بهبود نيافته است مي توان از ليزر هاي پر توان بهره جست. با اين نوع ليزر زخم شقاق و زايده پوستي آن از بين رفته و عمل اسفنكتروتومي انجام مي شود.

با گسترش فناوري و ابداع متد هاي نوين و پيشرفته‌ كه از عوارض ناچيزي برخوردار هستند، در سريع ترين زمان ممكن مي تواند به بيمار كمك كند. ليزر درماني يكي از اين متد هاي كم‌ تهاجمي نوين مي باشد كه در حال حاضر در درمان بسياري از بيماري‌ها نقش بسزايي ايفا مي كند و در بعضي از بيماري‌ها حتي توانسته جايگزين اعمال جراحي سنگين و پرخطر باشد. به تازگي ليزر توانسته در درمان شقاق يا فيشر مقعد تاثير اساسي بگذارد. درمان شقاق با ليزر داراي مزيت هاي بسياري نسبت به جراحي به روش سنتي مي باشد كه كمترين مزيت آن نداشتن عارضه‌ي بي‌اختياري مدفوع و گاز روده است.

از ديگر مزاياي درمان شقاق مقعد با ليزر عدم نياز به بيهوشي و تحت موضعي به شكل سرپايي و عدم نياز به بستري شدن در بيمارستان است. در اين نوع درمان جهت مشاهده محل شكاف يك ابزاري تحت عنوان اسپكولوم را درون مقعد قرار مي‌دهند و بعد آن را باز و تنظيم مي‌نمايند. بدون آنكه دست‌كاري و تحريك محل ترك مقعد توسط اشعه‌ي ليزر قسمت آسيب‌ديده را ترميم مي‌كنند. ليزر درماني يك تكنيك مدرن و بديع براي درمان شقاق مقعد به شمار مي آيد. در آينده‌ي نه چندان دور ليزر مي‌تواند تبديل به جايگزين مناسبي براي ساير روش‌هاي درماني شود.

در تحقيقات صورت گرفته بر روي ۲۵ بيمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ي كه دچار بيماري شقاق مزمن مقعد شده بودند و تحت ليزر درماني قرار گرفته بودند، به مدت شش ماه تا يك سال تحت پيگيري بودند و متوجه شدند ميزان درد، خونريزي و ابتلا به يبوست در آنان به صورت چشم گيري بهبود يافته بود. از سويي ديگر در هيچ كدام از بيماران، بيماري آنها برنگشته و عود نكرده بود. همچنين هيچ كدام از آن‌ها دچار بي‌اختياري مدفوع و يا ناتواني در كنترل گاز روده نشده بودند. اين تحقيقات نشان داد كه ليزر درماني فيشر مقعد درماني ساده، امن و مثمر ثمر براي درمان آن است كه مي‌تواند تحت بي‌حسي موضعي در يك مركز درماني با كمترين عوارض ممكن بعد از عمل انجام شود.

مفتخريم در كلينيك مهنا با برخورداري از يك مجموعه بسيار مجرب و بهترين پزشك درمان بيماري هاي نشيمنگاهي توانسته ايم توسط مجهز ترين و به روز ترين دستگاه هاي روز دنيا بهترين خدمات درماني را به بيماران ارئه دهيم.

هزينه درمان با ليزر شقاق يا فيشر مقعدي

هزينه هاي درمان با ليزر داراي يك مبلغ واحد نيست و خوشبختانه در حال حاضر بيماراني كه داراي بيمه تكميلي هستند، با رايزني هاي صورت گرفته مي توانند پس از جراحي با نامه اي از سوي پزشك خود مبلغ عمل خود را از بيمه دزيافت نمايند.

يك مساله ديگري كه بسياري از بيماران عزيز از ما در تماس تلفني خواستار هستند هزينه درمان با ليزر مي باشد. خطاب به اين دسته از عزيزان بايد گفت كه حتما بايستي به پزشك مراجعه كرده تا پس از معاينه بتوان هزينه عمل را به آنان اعلام كرد.

منبع: jarahlaser.com/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۰۳:۲۰:۳۴ توسط:jody موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :