بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

فيستول مقعدي چيست؟ علائم، انواع و روش هاي درمان آن

فيستول مقعد چيست؟

در تعريف فيستول بايد اينگونه شرح دهيم كه اين ضايعه به علت يك اتصال غير عادي بين دو عضو يا دو سطح و بافت بدن پديدار مي شود. زماني كه فردي دچار فيستول مقعدي مي شود يعني اين اتصال ميان ديواره‌ي مخاطي داخل كانال مقعد و پوست نواحي مقعد به وجود آمده است كه به صورت يك تونل كوچك باريك غير عادي در انتهاي راست روده ديده مي شود كه به سطح خارجي پوست باز مي‌شود.

 

فيستول مقعدي به دليل عفونت در نواحي مقعد و انباشتگي چرك در بافت حول آن به وجود مي آيد. چرك توانايي آن را دارد كه يك كانال كوچك در پشت سر خود باقي بگذارد و تا سطح پوست پيشرفت كند. افرادي كه قبلا دچار آبسه مقعدي بوده اند و كامل درمان نشده اند به فيستول مقعد مبتلا مي شوند. چرك و در بعضي مواقع ترشحات مدفوعي نيز قادرند از اين كانال كوچك رد شده و در سطح پوست مشاهده شوند. عفونتي كه دليل آن آبسه باشد ممكن كل بدن را فرا گيرد.

عكس شكل فيستول مقعدي

عكس شكل فيستول مقعدي

علائم بيماري فيستول مقعدي

شما چگونه مي توانيد متوجه شويد كه فيستول مقعدي داريد؟

 1.  ترشح چركي در ساعات زياد از يك سوراخ و يا چند سوراخ در نواحي مقعد
 2.  برخورداري از برجستگي سفت و دردناك در زمان لمس آن در اطرف مقعد
 3.  وجود دردر در زمان درد دفع مدفوع
 4.  برخورداري از سوزش و خارش ناشي از ترشحات در اطراف ناحيه مقعد
 5.  تغيير رنگ پوست اطراف ناحيه مقعد
 6.  وجود درد پس از دفع مدفوع

انواع فيستول مقعدي

فيستول مقعد به دليل سادگي يا پيچيده بودن وابسته به جايي كه قرار گرفته است و همچنين تقرب آن به محل دريچه‌هاي كانال مقعد به 5 دسته تقسيم مي‌شود كه عبارتند از:

 • فيستول اكسترا اسفنكتريك (Extrasphincteric): از راست روده (بخشي از روده‌ي بزرگ) شروع و به جهت معطوف و توسط عضله‌ي لواتور آني كف لگن به پوست نواحي مقعد باز مي‌شود. دقت داشته باشيد كه اين نوع فيستول از خطوط دندانه دار (كه غدد مقعد در آن جاي كرفته اند) پديد مي‌آيد كه احتمال دارد از بيماري كرون يا يك بيماري التهابي مثل آپانديس و يا آبسه نشات گرفته باشد.
 • فيستول سوپر اسفنكتريك ( Suprasphincteric ): از ميان عضلات اسفنكتر داخلي و خارجي شروع مي شود و به جهت بالا سوق پيدا كرده و پيشزفت مي كند و از عضلات پوبوركتاليسرد شده و در تقريبا در يك اينچي خروجي مقعد به پوست باز مي‌شود. امكان پديدار شدن اين نوع فيستول ۲۰ درصد مي باشد.
 • فيستول ترانس اسفنكتريك ( Transphincteric ): ميان عضلات دريچه‌ي داخلي و خارجي و يا پشت مقعد آغاز و از عضله‌ي اسفنكتر خارجي رد شده و در فاصله‌‌ي يك اينچي و يا فاصله اي بيشتر از پوست نواحي مقعد به بيرون مي رود. احتمال پديدار شدن اين فيستول ۲۰ تا ۲۵ درصد مي باشد كه به خاطر فرمت ظاهري آن كه امكان دارد شبيه ‘U’ باشد، اين نوع فيستول را با نام فيستول نعل اسبي هم مي شناسند.
 • فيستول اينتر اسفنكتريك ( Intersphincteric ):در ميان عضلات اسفنكتر داخلي و خارجي شروع شده و با گذر كردن از عضله اسفنكتر داخلي از ناحيه بسيار نزديك به مقعد به بيرون مي رود. و جزو متداولترين نوع فيستول مقعدي به شمار مي آيد كه امكان مبتلا شدن به آن بين ۵۵ تا ۷۰ درصد مي باشد.ز
 • فيستول زيرمخاطي: اين فيستول به شكل سطحي از زير مخاط رد مي شود. اين كانال مي‌تواند سبب به وجود آمدن نشانه هاي آزاردهنده اي مثل مشكلات پوستي و سوزش پوست، درد، التهاب و نيز در بعضي از افراد نشانه هاي ديگري مثل خونريزي و ترشح در زمان عبور مدفوع شود.

نشانه هاي بروز فيستول وابسته به دليل اين بيماري و ساير مسائل متغير است. درمان اين بيماري اغلب به گونه اي است كه به خاطر صدمه اي كه بافت رسانده است بايستي لزوما جراحي شود تا بتوان با عفونت آن مقابله كرد و آن را ترميم نمود.

تصوير شكل انواع فيستول مقعدي

تصوير شكل انواع فيستول مقعدي

علل ايجاد فيستول مقعد چيست؟

اغلب فيستول مقعد در پي يك آبسه مقعدي رخ مي دهد كه درد شديدي هم به همراه دارد. دليل برور آبسه بسته شدن يكي از غدد درون راست روده مي باشد و بعد ار آن چرك ناشي از آن در بافت‌ها به پيدايش يك فيستول مقعدي كمك مي‌كند. مي توان به طور تقريبي گقت كه در ميان هر چهار فردي كه به آبسه مقعد مبتلا شده اند دو تن از آن ها به فيستول دچار خواهد شد.

مداوا نمودن آبسه اغلب كار راحتي است كه توسط ا يك برش پوستي روي آبسه و خارج نمودن چرك آن صورت مي گيرد. اين كار را مي توان در مطب پزشك يا در كلينيك با بي‌حسي موضعي انجام داد. در بيشتر مواردي كه آبسه خود‌ به‌ خود تخليه مي شود فرآيند درمان تكامل نمي يابد و در نتيجه منجر به فيستول مي شود. با اين تفاسير مي توان گفت علت پيدايش فيستول عبارت است از:
آبسه مقعدي: فيستولي كه در پي آبسه به وجود آيد اغلب داراي نشانه هايي كلي عفونت در بدن شخص مي باشد كه دراكثر موارد تكرار مي‌شود، اين نشانه ها عبارتند از: تب، خستگي، احساس ناخوشي و تورم ئر نواحي دهانه‌ي مقعد.
از سويي ديگر نادرترين علل به وجود آمدن فيستول مقعد احتمال دارد بر اثر يك بيماري مزمن مانند امراض زير باشد:

 • بيماري كرون
 • ديورتيكوليت
 • هيدر آدنيت چركي
 • عوارض جراحي در نزديكي مقعد
 • ابتلا به سل
 • بيماري‌هاي جنسي نظير كلاميديا يا سيفليس
 • HIV
 • سرطان
 • زخم ناشي از ضربه

راه و روش هاي درمان فيستول مقعدي

درمان فيستول مقعد يا آبسه وابسته به محل پديد امدن آن و نيز علت ايجاد آن مي باشد اما در اكثر مواقع بايستي بيمار جراحي شود يا از داروهاي آنتي‌بيوتيك با تجويز پزشك مصرف نمايد. زماني كه فرد به دكتر مراجعه مي كند، پزشك با معاينه قادر به تشخيص آن است كه مسير فيستول از كجا و به كجا است. در بعضي از موارد آنها موقتا راهي به بيرون ندارند.

زمان مراجعه به دكتر متخصص و مراقبت هاي پزشكي جهت درمان فيستول مقعدي

زماني كه فيستول مقعدي يا همان آبسه به طور خود به خود خالي نمي شود، تنها راه حل درمان قطعي آن، برش دادن فيستول و در نهايت خارج كردن آن مي باشد. در پي تخليه چرك كه با بي حسي موضعي يا بيهوشي عمومي از سوي جراح صورت مي گيرد، ميزان شدت درد كاهش مي يابد. معمولا پس از جراحي، بيماران يا در همان روز يا روز بعد ترخيص مي شوند.

بعد از آنكه بيمار تحت عمل جراحي فيستول مقعدي قرار گرفت و چرك هاي انباشته شده در آن تخليه شد بيمار بايستي حتما ۳ تا ۴ مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقيقه در لگن آب گرم كه آغشته به چند قطره بتادين است بنشيند تا محل جراحي و تخليه ضدعفوني شود و بعد از خشك كردن موضع، آن را پانسمان نمابد. اين كار را تا زماني ادامه دهد تا التهاب آن ناحيه كه معمولا حدود دو هفته زمان مي برد رفع شود.

در صورتي كه شدت التهاب زياد باشد، با تجويز پزشك جراح، بيمار بايستي از چرك خشك كن تزريقي يا خوراكي استفاده نمايد. چنانچه بيمار در ناحيه برش احساس درد داشت، مي تواند از داروي مسكن استفاده نمايد. در بيشتر مواقع، التهاب بعد از گذشت تقريبا يك هفته فروكش خواهد كرد.

درمان فيستول مقعدي با ليزر در كلينيك مهنا

مساله حائز اهميت در درمان فيستول مقعدي آن است كه درمان داروئي به همراه آنتي بيوتيك و غيره به هيچ عنوان موثر نبوده و تنھا درمان تاثير گذار انجام جراحي فيستول با با ليزر يا به شكل سنتي مي باشد. درمان جراحي(فيستولوتومي) يك نوع روش درماني است كه مي توان گفت تنھا روش درماني موثر به شمار مي آيد و براي انجام آن سوراخ خارجي و داخلي(اوليه) با رد كردن پروب (ميله فلزي نازك و قابل انعطاف و نرم) و با استفاده از آب اكسيژنه و بلدومتيلن رقيق بايستي آن را بيابند و مجرا يا مجاري شود unroffed فيستول بايد به صورت كامل معلوم گردد و مجرا در تمامي طول آن باز بطوريكه فيستول به شكل يك زخم باز درآيد و بايد اطمينان حاصل كرد كه زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترميم مي گردد. و دركليه وش ھاي درماني چه جراحي معمولي و چه جرحي با ليزر ٥ تا ١٠ درصد بسته به طول و عمق فيستول امكان بازگشت آن وجود دارد.

جراحي با ليزر يكي از روش هاي نوين جراحي براي از بين بردن بيماريهاي نشيمنگاهي محسوب مي شود. در جراحي با ليزر به علت برش و انعقاد خون پس از بريدن محل جراحي وضوح مناسبي را براي جراح پديد مي آورد به طوري كه جراح قدرت مانوري بيشتري نسبت به روش سنتي جراحي داشته و مي تواند به طور كامل ريشه ها و شاخه هاي جانبي را ببيند و احتمال اين كه ريشه ها ناقص سوزانده شوند بسيار كم است به همين خاطر است كه امكان عود بيماري بسيار كم و در حد صفر است.

خوشبختانه ما در اين كلينيك توانسته ايم با مدد يك تيم فوق العاده مجرب و كارآمد و همچنين بهترين پزشك متخصص درمان بيماري فيستول در سريع ترين زمان ممكن بدون درد و نقاهت و خونريزي توسط مجهز ترين و به روز ترين دستگاه هاي روز دنيا بهترين خدمات را در اختيار بيماران عزيز قرار دهيم.

هزينه درمان با ليزر فيستول مقعدي

اولين نكته در خصوص هزينه هاي بيماري هاي نشيمنگاهي با ليزر اين است كه يك هزينه ثابت ندارد و با رايزني هاي انجام شده قرار بر آن شده است كه پس از جراحي با ليزر بيماراني كه داراي بيمه تكميلي هستند با نامه اي از سوي پزشك خود بتوانند هزينه عمل خود را دزيافت نمايند.

و اما نكته مهم ديگري كه بسياري از بيماران در تماس تلفني مي خواهند هزينه درمان با ليزر را جويا شود اين است كه پزشك بايستي حتما بيمار را معاينه نمايد تا بتواند در خصوص نوع درمان و هزينه هاي صحبت كند.

منبع: http://jarahlaser.com


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۰۶:۲۲ توسط:jody موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :