بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

كيست مويي چيست؟ چه كساني به آن مبتلا مي شوند و چگونه درمان مي شود؟

در بعضي از موارد با ترشحات چركي و يا درد سرسام آور و يا هر دو اين موارد همراه است و يا اينكه بر روي اين التهاب يك سوراخ كوچك به وجود آمده و اين چرك تخليه مي شود.
در مجموع كيست مويي يكي از امراض رايج بخش انتهاي ستون فقرات ( دنبالچه) است كه فرد مبتلا در اين ناحيه دچار برگشت مو مي شود. در اصطلاح پزشكي به آن كيست مويي يا سينوس كيست مويي گفته مي شود.
اين بيماري جزو امراض شايع بيماري هاي نشيمنگاهي است به طوري كه بعضي از صاحب نظران معتقدند كه در زمان جنگ جهاني دوم، اين بيماري بيشتر در ميان افرادي كه از ماشين هاي نظامي كه بسيار خشك بودند و كمك فنر هاي خوبي نداشتند و يا سربازان مشاهده شده است. به همين خاطر به وجود آمدن بيماري كيست مويي را در اين افراد، نشستن طولاني مدت و يا ضربه خوردن مي پنداشتند. به طور كلي به بيماري رانندگان جيپ معروف شده بود. ولي بعد از گذشت سال ها و انجام تحقيقات متعدد به اين نتيجه رسيدند كه جيپ ها تنها بروز علايم بيماري كيست مويي را تسريع مي بخشد.

  

آنچه مشخص است بيماري كيست مويي مي تواند به دليل عوامل متعددي به وجود مي آيد كه عبارتند از:

    ژنتيك : موروثي بودن در ابتلا به اين بيماري بسيار حائز اهميت است، چرا كه طبق تحقيقات به عمل آمده ممكن است در يك خانواده بيشتر افراد به اين بيماري مبتلا شوند و حتي نسل هاي بعدي اين بيماري را داشته باشند.

    افراد پر مو : به طور كلي ريسك ابتلا به اين بيماري در افراد پر مو بيشتر است. اما بايد توجه داشت كه طبق آمار موجود اين مهم نمي تواند در ابتلا به بيماري كيست مويي بسيار تاثير گذار باشد.

عوامل تشديد كننده كيست مويي

بديهي است عوامل متعددي مي تواند در بروز و يا تشديد بيماري كيست مويي دخيل باشند.

    كم تحركي : با پيشرفت علم و صنعت در عصر حاضر بسياري از افراد ديگر تحرك لازم و كافي را ندارند. بنابراين شاهد افزايش آمار ابتلا به بيماري كيست مويي هستيم، چرا كه در هنگام بي تحركي و يا كم تحركي التهاب موجود سريع بروز خواهد كرد.

    هورمونال : اين مهم اغلب در دوران نوجواني و جواني اتفاق مي افتد كه باعث مي شود غدد ترشحي آن ناحيه فعال تر شود و بر اثر آن كيست مويي بزرگ تر شود.

    آنچه مسلم است در بروز بيماري كيست مويي بر اثر هورمونال، ميكروبي وارد بافت غده اي آن ناحيه مي شود و التهاب و تورم نيز به همراه دارد، اما بايد توجه داشت كه در اين شرايط فرد مبتلا ممكن است يا از طريق ترشحات موجود پي به بيماري خود ببرد و يا اينكه با يك تورم بزرگ و دردناك در ناحيه انتهاي ستون فقرات مواجه مي شوند چرا كه در اين صورت دريچه بسته شده است و تجمع ترشح و ميكروب حاصل شده و آبسه كرده است.

روش هاي درمان كيست مويي

روش هاي مختلفي براي درمان كيست مويي وجود دارد. اگر كيست عفونت زيادي نكرده باشد مي توان با روش هاي سنتي و در منزل تا حدودي آن را معالجه نمود. توصيه هاي زيادي براي اين كار شده است. از مصرف آنتي بيوتيك تا تهيه ي انواع پمادهاي گياهي. اما اگر كيست مويي عفونت زيادي داشته باشد، به راحتي نمي توان آن را درمان كرد. توصيه ما اين است كه با مراجعه به پزشك براي انتخاب بهترين راه تصميم بگيريد. چنانچه بخواهيد از روش جراحي استفاده كنيد بايد بدانيد جراحي به دو روش باز و بسته انجام مي گيرد. در جراحي باز، پس از بيهوش كردن شخص بيمار؛ با خارج كردن كيست مويي آن را بخيه نمي زنند تا با گذشت زمان، جاي آن از كف پر شود. در روش دوم نيز پس از خاج كردن كيست مويي آن را بخيه مي زنند. با گذشت حدود ده روز مي توان براي خارج كردن بخيه به پزشك مراجعه نمود. اما آخرين و بهترين گزينه ليزر مي باشد كه در زير به آن مي پردازيم.بايد توجه داشت كه وجه تمايز انجام جراحي در گذشته و امروز در بخيه زدن است، چرا كه در گذشته بر اين باور بودند كه با دوختن محل جراحي فرد در مدت زمان كوتاهي درمان مي شود. اما امروزه پزشكان بر اين باور هستند كه بهتر است محل انجام جراحي دوخته نشود و بالعكس باز بماند و بيمار روزانه آن قسمت را شست و شو دهد تا به تدريج بافت آن ناحيه ترميم شود.

درمان كيست مويي با ليزر

امروزه با پيشرفت علم و تكنولوژي ديگر نياز به انجام جراحي با چاقو نيست، چرا كه در روش هاي قديمي جراحي، دوران نقاهت بيمار طولاني بوده و همچنين بايد درد بسياري را تحمل مي كرد، اما عمل از طريق لبزر داراي مزايايي متعددي است كه در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

  •     انجام بي حسي موضعي
  •     عدم نياز به تراشيدن زخم
  •     عدم نياز به پانسمان
  •     كاهش چشمگير درد
  •     سرپايي بودن جراحي
  •     كاهش دوره نقاهت

مراقبت هاي پس از انجام ليزر

پس از درمان كيست مويي بهتر است بيمار در ناحيه كيست مويي از ليزر براي از بين بردن موهاي زائد استفاده كند تا ديگر در ناحيه مورد نظر مو رويش نداشته باشد و از اين طريق به درمان موثر و كامل دست يابد، از اين رو كلينيك بيماري نشيمن گاه با استفاده از پيشرفته ترين دستگاه هاي ليزر اقدام به انجام درمان كيست مويي مي نمايد.

دلايل بازگشت بيماري كيست مويي

گفتني است در برخي از موارد اين احتمال وجود دارد كه بيماري دوباره عود پيدا كند كه در ادامه به اين موارد اشاره خواهد شد.

  •     عدم تخليه كامل بافت
  •     عدم انجام ليزر براي حذف موهاي زائد پس از جراحي
  •     بخيه زدن

بايد دقت داشته باشيد كه در انجام جراحي با استفاده از چاقو براي درمان عود سينوس مويي، محل انجام جراحي بسيار وسيع تر و عميق تر مي باشد اما اين در حالي است كه در انجام با ليزر مي توان تنها با سوزاندن ريشه موهاي موجود به نتيجه مطلوب دست يافت. بنابراين حتي در صورت بازگشت بيماري، انجام درمان از طريق ليزر توصيه مي شود.

بر اساس آمار موجود ميزان بازگشت بيماري كيست مويي در هر دو روش جراحي و ليزر به يك اندازه است و حدودا قريب به ۱۰ درصد پيش بيني شده است. ولي بايد توجه داشت كه انجام ليزر موهاي زائد پس از جراحي مي تواند درصد بازگشت بيماري را تا دو درصد نيز كاهش دهد. اين در حالي است كه آمار بازگشت بيماري كيست مويي در افراد تحت درمان قرار گرفته توسط كلينيك بيماري نشيمن گاه تقريبا صفر است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۱:۴۵ توسط:jody موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :