بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


علايم بيماري بواسير چيست؟


برخي از علايم رايج بواسير عبارتند از:

  • لخته شدن خون
  • توده اطراف مقعد
  • خونريزي در هنگام دفع مدفوع
  • سوزش در نزديكي ناحيه مقعد
  • تمايل به دفع مدفوع حتي وقتي كه هيچ مدفوعي وجود ندارد

توجه: در صورتي كه بيماري بواسير براي مدت طولانيبررسي نگردد و مورد درمان قرار نگيرد مي‌تواند باعث ابتلا  به عوارضي همچ.ن خونريزي مزمن، مرگ بافت‌ها و حتي سرطان مقعد و سرطان روده بزرگ شود. خوشبختانه درمان بواسير سخت نبوده و با استفاده از مواد طبيعي و ساده علائم آن بهبود پيدا مي‌كند.


توصيه‌هايي براي تسريع روند درمان بواسير


به جهت درمان بواسير ناحيه عفوني را به مدت 15 دقيقه، هر روز سه بار، در آب گرم خيس كنيد. با حوله نرم و يا سشوار، آرام خشك كنيد.
تورم و خارش را با كيسه‌هاي يخ كاهش دهيد. اگر اين كار جواب نداد، شايد كيسه هاي آب داغ جواب بدهند.
سركه سيب تورم و خارش ناشي از بواسير داخلي و بيروني را كاهش مي‌دهد. بهتر است از سركه سيب خالص و غير پاستوريزه استفاده كنيد، چرا كه قوي‌تر هستند. در بواسير بيروني، ابتدا ناحيه عفوني را به آرامي تميز كنيد. كمي از سركه سيب را به پارچه كتان بماليد و روي ناحيه بماليد. شايد اول كار احساس سوزش شديدي داشته باشيد كه پس از مدتي رفع مي‌گردد. اين كار را چند بار در روز انجام دهيد تا تورم كاهش يابد. در بواسير داخلي، يك قاشق چايخوري سركه را قورت داده و روي آن يك ليوان آب بخوريد. حداقل دو بار اين كار را انجام دهيد. حتما بعد از خوردن سركه آب بخوريد تا اسيد معده متعادل شود. مي‌توانيد كمي عسل اضافه كنيد تا طعم سركه را بتوانيد تحمل كنيد.
يكي از روش‌هاي درمان بواسير آب است. زياد آب بخوريد. حداقل روزي 6 ليوان آب بخوريد. الكل تاثيري منفي دارد. اگر از مكمل استفاده مي‌كنيد، حداقل 8 ليوان آب بخوريد.
 در فصول گرم، لباس تنگ نپوشيد. لباس تنگ باعث تعريق شده و خارش و التهاب را سبب مي‌شود. پارچه‌هاي نايلوني، از آنجايي كه تعريق را زياد مي‌كنند، براي پوست ضرر دارند.


روش‌هاي خانگي درمان بواسير


راه درمان بواسير به وسيله طب سنتي


يخ: اولين درمان خانگي بسيار موثر بواسير يخ مي‌باشد. يخ كمك مي‌كند كه رگ‌هاي خوني منقبض شده و تورم كاهش پيدا كند و درد شما بلافاصله تسكين يابد. به اين منظور يك بسته يخ يا يك تكه يخ پيچيده شده در پارچه را مستقيما به مدت 10 دقيقه روي محل آسيب ديده قرار دهيد. اين كار را سه بار در روز و به مدت 20 دقيقه انجام دهيد.


درمان بواسير خارجي و داخلي با گياهان دارويي

آلوئه ورا: يكي از بهترين مواد طبيعي براي درمان بواسير آلوئه ورا مي‌باشد. خواص ضد التهابي و درماني آلوئه ورا (خواص آلوئه ورا) به كاهش تحريك و سوزش بواسير كمك مي‌كند. آلوئه ورا مي‌تواند براي درمان هر دو نوع بواسير داخلي و خارجي كارساز باشد. براي درمان بواسير خارجي مقدار كمي ژل آلوئه ورا را به مقعدتان ماليده و به آرامي ماساژ دهيد. اين درمان ساده درد و سوزش مقعد را تسكين مي‌دهد.
براي درمان خارجي بواسير، برگ آلوئه ورا را به صورت نواري برش داده و قسمت‌هاي خار مانند آن را ببريد. سپس اين قطعات برش داده شده را منجمد نماييد. نوارهاي آلوئه وراي سرد و منجمد شده را براي درمان بواسيرهاي دردناك استفاده نماييد تا درد، سوزش و خارش شما برطرف گردد.


بواسير خارجي و داخلي چگونه درمان مي شود؟

آبليمو: آبليمو حاوي مواد مغذي متنوعي مي‌باشد كه با تقويت مويرگ‌ها و ديواره رگ‌هاي خوني مي‌تواند منجر به بهبودي و تسريع روند درمان بواسير شود. براي اين كار يك تكه پنبه را به آبليموي تازه آغشته نموده بر روي مقعد خود قرار دهيد. در ابتدا مقداري احساس درد و سوزش وجود دارد اما خيلي زود درد شما برطرف خواهد شد. راه ديگر اين است كه نيمي از ليمو را در داخل يك فنجان شير داغ ريخته و آن را بنوشيد. اين كار را هر 3 ساعت يكبار انجام دهيد تا به نتيجه دلخواه برسيد. همچنين مي‌توانيد آبليمو، آب زنجبيل، آب نعناع و عسل (هر كدام نصف قاشق چايخوري) را با هم تركيب نموده و روزي يك بار از آن بنوشيد.


بواسير چيست و چگونه درمان مي شود؟

روغن بادام: روغن بادام كه داراي خواص نرم‌كنندگي و ميزان جذب بافتي بالا مي‌باشد براي درمان بواسير خارجي مفيد است. مقداري پنبه را به روغن بادام خالص آغشته نموده و بر روي ناحيه آسيب ديده قرار دهيد. روغن بادام با مرطوب كردن و رفع التهاب مقعد سوزش و خارش اين ناحيه را برطرف مي‌نمايد. اين كار را چندين بار در روز انجام دهيد.


درمان سنتي بواسير با مصرف آب


آب: هنگامي كه مبتلا به بواسير داخلي يا خارجي مي‌شويد مصرف آب خود را افزايش دهيد. سعي كنيد روزانه 8 تا 10 ليوان آب بنوشيد. مصرف آب كافي كمك مي‌كند كه سيستم داخلي شما تميز شده و كل بدنتان آبدار شود. آب دفع مدفوع را تسهيل نموده و مدفوع را نرم تر نموده و خروج آن را ساده تر مي‌نمايد. هنگامي كه شما به اندازه كافي آب و ساير مايعات را مصرف نكنيد روند خروج مواد زايد از بدنتان كند شده و احتمال تجمع مدفوع در روده‌ها بيشتر مي‌شود. نتيجه نهايي مدفوع سفت‌تر خواهد بود كه مي‌تواند مشكل بواسير را بدتر كند.


استفاده از روغن زيتون در درمان بواسير


روغن زيتون: روغن زيتون داراي خواص آنتي اكسيداني و ضدالتهابي بوده و بيشتر براي درمان بواسير خارجي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روغن خاصيت ارتجاعي رگ‌هاي خوني را افزايش داده و و بدين ترتيب به كاهش التهاب و كوچك كردن اندازه رگ‌هاي خوني متورم در مجراي مقعد كمك خواهد كرد. بنابراين روزانه يك قاشق غذاخوري زيتون مصرف نماييد. روغن زيتون به كاهش التهاب كمك نموده و چربي‌هاي غيراشباع آن عملكرد سيستم دفع مدفوع را بهبود مي‌بخشد. آب مقداري برگ آلو را گرفته و آن را به روغن زيتون اضافه كنيد. اين تركيب را براي درمان بواسيرتان استفاده نماييد. اين تركيب درد و تورم را در شما بهبود خواهد بخشيد.

????? ??? ?? ۴ مهر ۱۳۹۷| ???? ۰۸:۳۹:۱۳| ???? jody| ????? (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]