تعمیر درب پارکینگ
ارسال پیامک انبوه
طراحی سایت رایگان
تور داخلی ارزان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

درمان هاي هموروئيد همان گونه كه قبلا اشاره شد بسيار وسيع است و بسته به هر مرحله اي درمان هاي مختلف براي هموروئيد مي تواند كاربرد داشته باشد. كه هر كدام با عوارض همراه هستند كه كيفيت درمان را ممكن است تحت تاثير قرار دهد. در مقاله جراحي هموروئيد به روش HAL – RAR توضيحات كاملي در مورد درمان هموروئيد با روش هاي جديد درماني خواهيم داد.

 

از آنجا كه هموروئيدها بافت نرمال بدن هستند برداشتن آنها كه از روش هاي اصلي جراخي هموروئيد به حساب مي آمد با عوارض زيادي همراه است و مكمن است موجب تنگي مقعد و يا بي اختياري نسبي شود.

 

يكي از روش هاي جديد براي درمان هموروئيد بستن عروق هموروئيدي و فيكس كردن هموروئيد ها در محل طبيعي خود است كه در عين حال كه بيماري را درمان مي كند عوارض را به حداقل مي رساند. در روش HAL – RAR (Hemorrhoidal Arterial ligation and recto anal repair) با استفاده از دستگاه HAL – RAR شركت AMI ابتدا پروب داپلر عروق شناسايي شده و بسته مي شوند و سپس در تكنيك RAR بافت مخاطي پرولاپس شده و هموروئيدهاي پايين افتاده به محل طبيعي خود فيكس مي شود و نه تنها خونريزي كنترل مي شود، خروج توده هموروئيدال از مقعد هم برطرف شده و بعلت از بين بردن پرولاپس داخلي ركتوم دفع هاي بيمار بهبود پيدا مي كند و احساس دفع ناقص و سخت از بين مي رود.

 

اصلي ترين روش‌هاي عمل جراحي هموروئيد (هموروئيدكتومي)

هموروئيد يا بواسير يك بيماري شايع بين افراد ۴۵ تا ۶۵ سال است. هموروئيد بافتي است كه حاوي رگ‌هاي بزرگ داخل ركتوم يا خارج از مقعد است و ممكن است باعث درد، خارش، خونريزي و تحريك شود. اما در اكثر موارد خطرناك نيست و شامل سه سطح مختلف خفيف، متوسط و شديد مي‌شود. به علت ميزان آسيب وارد شده به بافت پس از جراحي، روند بهبود بيمار آهسته بوده و حركت روده نيز بسيار دردناك است. بيماران به مواد آرام بخش بيشتري نياز دارند، اما اين مواد، باعث يبوست مي‌شوند. اين وضعيت دو هفته يا بيشتر طول مي‌كشد تا بيمار بتواند به انجام روال زندگي عادي خود مانند انجام كارهاي روزمره و يا فعاليت‌هاي بدني بپردازد. پس از عمل جراحي هموروئيد، عوارضي نظير عدم توانايي در ادرار بوجود مي‌آيد. افراد بيمار مي‌توانند از سوند ادراري استفاده كنند.

 

روش اول) جراحي و برش هموروئيد - روش سنتي

متاسفانه اغلب جراحان هموروئيد، بر استفاده از روش جراحي قرن نوزدهم براي درمان هموروئيد، به نام هموروئيدكتومي ميليگان-مورگان، كه اولين بار در انگلستان انجام شد، پافشاري مي‌كنند. در اين روش، در حالي‌ كه بيمار تحت بيهوشي عمومي قرار داد و بر روي شكم دراز كشيده است، با چاقو يا قيچي، هموروئيد را خارج مي‌كنند. اين بيهوشي عمومي، با اتصال لوله‌اي به ريه‌ها صورت مي‌گيرد تا بيمار بتواند نفس بكشد. اين روش خطرناك است مخصوصا براي افراد مسن و كساني كه بيماري‌هاي قلبي و ريوي دارند، به علت اينكه، روي شكم خود خوابيده اند، تنفس سخت‌تر است. در اين روش، بدون در نظر گرفتن روش‌هاي مختلف ديگر كه مي توان از آن استفاده كرد، هموروئيد داخلي و خارجي را بوسيله قيچي جراحي بر مي‌دارند سپس زخم‌ها بسته شده و درد بيشتر مي‌شود.

 

روش دوم) هموروئيدوپكسي مقعدي

در اين روش، از يك دستگاه براي حذف بافت هموروئيد و براي باز كردن زخم استفاده مي‌كنند و هيچ برشي در محل ايجاد نمي‌شود. در اين روش، هموروئيد برداشته شده، ولي امكان برگشت آن وجود دارد. اين جراحي، هموروئيدوپكسي مقعدي ناميده مي‌شود. افرادي كه اين نوع عمل را انجام مي‌دهند ممكن است درد كمتري نسبت به افرادي كه جراحي هموروئيد سنتي دارند، داشته باشند. اما اين عمل جراحي، هزينه بالايي دارد. افرادي كه تحت اين عمل قرار مي‌گيرند، احتمال عود هموروئيد وجود دارد و ممكن است دوباره نياز به عمل داشته باشند.

 

روش سوم) هموروئيدكتومي توسط داپلر

روشي است كه در آن با استفاده از يك پروب، شريان‌هاي هموروئيدي را مورد عمل قرار مي‌دهند تا بافت كمتري آسيب ديده و از بين برود. برخي مطالعات نشان داده است كه اين روش درد كمتري دارد، اما با اين حال، به بررسي و مطالعات بيشتري نياز دارد تا با ساير روش‌ها نيز مقايسه شود.

 

روش چهارم) بستن هموزوئيد با رابر بند - باند لاستيكي

با انداختن يك باند لاستيكي دور هموروئيد داخلي، مي‌توان جريان خون را قطع كرد. به اين ترتيب بعد از ۲ هفته، هموروئيد و نوار لاستيكي، از بين مي‌روند. از معايب اين درمان سختي در قرار دادن باند لاستيكي در محل صحيح خود است. اين روش اغلب ناراحت كننده است. با اين روش فقط هموروئيد داخلي را مي‌توان درمان كرد و در مورد هموروئيد خارجي، اين روش ممكن نيست.

 

روش پنجم) انعقاد با اشعه مادون قرمز (IRC)

روش IRC براي هموروئيد داخلي استفاده مي‌شود و نياز به درمان‌هاي متعددي دارد. تجربه نشان داده كه اين روش باعث اذيت شدن بيمار مي‌شود و حدود ۳ ماه به طول مي‌انجامد.

 

منبع :ايران كلوركتال ، ستاره


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۰ خرداد ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۴۱:۵۳| ???? jody| ????? (0)

 

تفاوت فيستول مقعد و آبسه مقعدي در تشخيص و روش هاي درماني

فيستول و آبسه مقعدي هر دو از بيماري هاي عفوني ناحيه مقعد هستند، اما اين دو بيماري تفاوت بسياري با يكديگر دارند، در واقع مي توان گفت تحت شرايطي خاص و در صورتي كه آبسه بدون درمان رها شود، احتمال دارد عفونت آن گسترش يافته و به فيستول تبديل شود. آبسه مقعدي به معني تجمع عفونت در زير پوست نواحي اطراف مقعد است و منظور از فيستول مقعدي ايجاد مسيري غير طبيعي ميان بافت روده و پوست اطراف مقعد مي باشد.

تشخيص فيستول مقعد و آبسه مقعدي

براي تشخيص بيماري فيستول و آبسه مقعدي پزشك ضمن دريافت علائم و نشانه هاي ايجاد شده براي بيماري مانند تب، قرمزي، تورم و …ممكن است ساير روش ها نيز استفاده نمايد. در مورد آبسه بايد بگوييم بجز در موارد خاص، از طريق معاينه پزشك بيماري را تشخيص داده و درمان هاي لازم را توصيه مي كند. اما براي تشخيص نهايي فيستول نياز به روش هاي ديگري است. از مهمترين روش هاي تشخيص فيستول مي توانيم به سونوگرافي اندوآنال دو بعدي و سه بعدي همراه با تزريق آب اكسيژنه به فيستول براي مشاهده شيار آن اشاره كنيم. به علاوه در بعضي موارد از سي تي اسكن و ام آر آي استفاده مي شود، اين روش ها دقت بالايي داشته و در مورد بيماراني كه ميزان عفونت در آنها زياد است كاربرد دارد.

تفاوت روش‌هاي درمان فيستول مقعد و آبسه مقعدي

اگر بيماري در مرحله اوليه باشد براي درمان آبسه مقعدي مي توان از آنتي بيوتيك استفاده نمود و در صورتي كه آبسه سر باز نكند، پزشك مي تواند با ايجاد برش روي آن محتويات عفوني تجمع كرده را تخليه نمايد. اما درمان فيستول كمي پيچيده تر است زيرا مجراي ايجاد شده حاصل از بيماري را نمي توان با استفاده از دارو يا درمان هاي خانگي درمان نمود، درمان فيستول با ليزر و جراحي امكان پذير است اما از آنجايي كه جراحي ريسك عوارضي مثل بي اختياري را در پي دارد كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد. اما ليزر درماني روشي بسيار مناسب است كه مي تواند بدون ايجاد عوارض و يا درد و خونريزي، در كمترين زمان ممكن فيستول ايجاد شده را درمان نمايد.

منبع : تفاوت فيستول مقعد و آبسه مقعدي در تشخيص و روش هاي درماني


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۰ خرداد ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۱۸:۴۱| ???? jody| ????? (0)

 

ويروس زگيل تناسلي و تبخال تناسلي هر دو ويروس هاي رايجي هستند كه از طريق رابطه جنسي منتقل مي شوند. تبخال تناسلي و زگيل تناسلي شباهت هاي زيادي دارند كه موجب مي شود افراد نتوانند به درستي تشخيص دهند كه مبتلا به كدام يكي از اين دو بيماري هستند.

 

ويروس زگيل تناسلي و تبخال تناسلي هر دو موجب زخم هايي در ناحيه تناسلي مي شوند اما هر دوي اين ويروس ها ممكن است بدون هيچ علامتي در بدن وجود داشته باشند. اگرچه هر دو شباهت زيادي دارند اما ويروس زگيل تناسلي شايع تر از ويروس تبخال تناسلي است. در واقع، تقريبا تمام افراد از نظر جنسي فعال ممكن است در طول زندگيشان حداقل يكبار به ويروس زگيل تناسلي مبتلا شوند. اما براي افراد از نظر جنسي فعال، احتمال ابتلا به يكي از اين دو ويروس يا هر دوي اين ويروس ها وجود دارد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۳ خرداد ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۱۲:۰۴| ???? jody| ????? (0)

 

خواص عسل براي بيماري‌هاي گوارشي و كاهش علائم بيماري بواسير يا هموروئيد

سيستم گوارشي انسان يك ساختار بيولوژيكي بسيار پيچيده است كه از گروهي از اندام ها تشكيل شده و وظيفه ي آن تبديل غذا به انرژي و ساير مواد مغذي براي بدن است اين سيستم در صورت عدم رعايت برخي نكات ممكن است دچار اختلال شده و بيماري هاي گوارشي ايجاد شوند.

عسل حاوي مواد معدني، اسيد آمينه و آنزيم است و خواص مختلف آن در درمان گلودرد و سرفه، تغذيه پوست، كاهش التهاب و حفظ سطح كلسترول موثر است همچنين يكي ديگر از مهمترين خواص عسل،هضم راحتتر غذاها و بهبود سيستم گوارشي بدن ميباشد، تحقيقات پزشكان نشان داده رفلاكس معده ناشي از راديكال هاي آزاد روي ميدهد كه موجب آسيب به سيستم گوارش مي شود و شما مي توانيد تنها با مصرف عسل اين راديكال هاي آزاد را از بين ببريد.

فوايد عسل براي بيماري هاي گوارشي

عسل مانند دارويي گياهي عمل نموده و موجب آرام شدن روده، معده و در نتيجه هضم راحت تر غذا مي گردد. عسل حاوي آنزيم هاي خاصي است كه به عنوان يك كاتاليزور در فرآيند هضم عمل كرده و كربوهيدرات ها و قندها را به راحتي تجزيه مي نمايد. از طرفي اين ماده داراي مقادير زيادي آهن و منگنز است كه هضم و گوارش غذا را تسهيل مي بخشد.

تحقيقات در اين زمينه نشان داده عسل در بهبود بيماري هاي نشيمنگاه كه يكي از انواع بيماري هاي گوارشي است تاثير بسزايي داشته و قادر است علائم بيماري بواسير يا هموروئيدرا كاهش دهد در واقع مي توان گفت عسل خارش، درد و سوزش ناشي از اين بيماري را كاهش داده و به درمان بواسير كمك مي كند.

عسل به عنوان بهترين دارو بعد از جراحي معده به شمار مي رود زيرا كه زخم هاي معده را در كوتاه ترين زمان ممكن بهبود ميبخشد، به علاوه اين ماده در تماس با غشاء مخاطي افراد مبتلا به زخم معده به سرعت اين بيماري را درمان مي نمايد.

همچنين اين ماده به دليل دارا بودن مواد معطره فرار، حركت روده و تحرك بافت هاي معده افزايش داده و به طور موثري يبوست را درمان خواهد نمود همچنين عسل داراي اسيدهاي آلي بويژه اسيد فرميك است كه بر باكتري هاي دستگاه گوارش اثر گذاشته و با تخمير مبارزه مي كند. ( اگر به هر دليلي عسل را حرارت دهيد خاصيت خود را براي درمانيبوست از دست خواهد داد.)

مصرف عسل را مي توان به عنوان عاملي در كاهش اسيديته و ترشي معده معرفي نمود، اين ماده اسيد معده را تنظيم نموده و با درمان بيماري هاي گوارشي مانع از التهاب و ترشي معده مي گردد. از ديگر خواص عسل مي توانيم به افزايش قدرت سيستم ايمني بدن اشاره كنيم كه در نتيجه آن فرد از ابتلا به انواع بيماري ها در امان خواهد ماند.

جهت درمان بيماري هاي گوارشي با عسل مي توانيد آن را به دمنوش هاي خود اضافه نموده و ميل كنيد و يا اينكه آن را در آب جوش حل كرده و مصرف كنيد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۷ خرداد ۱۳۹۸| ???? ۱۲:۳۲:۰۷| ???? jody| ????? (0)

1. فيبر فراوان جذب بدن خود كنيد هموروئيدها بيشتر در افرادي رخ مي‌دهند كه دفع مدفوع غيرمعمول يا گهگاه دارند. يكي از آسان‌ترين و طبيعي‌ترين راه‌ها براي منظم كردن دفع مدفوع اين است كه از طريق رژيم غذايي يا مكمل‌ها فيبر كافي را جذب بدن خود كنيد. افزودن فيبر به رژيم غذايي از توصيه‌هاي همگاني هم پزشك‌هاي خانواده و هم متخصص‌هاي بيماري‌هاي گوارشي است. جذب فيبر فراوان ممكن است گاز معده را افزايش دهد، اما اين گاز معده كمترين هزينه‌اي است كه براي بهره‌برداري از مزيت فيبرها مي‌توان متحمل شد. درنتيجه براي جلوگيري از هموروئيدها توصيه مي‌شود كه روزانه 25 تا 30 گرم فيبر مصرف كنيد. از منابع غذايي ارزشمند فيبر مي‌توان به موارد زير اشاره كرد: حبوبات كه مي‌توان براي نمونه به لپه، عدس، لوبياي سياه، لوبياي ليما و لوبياي پخته اشاره كرد. غلات سبوس‌دار كه مي‌توان براي نمونه به جو، سبوس، جو دو سر و برنج قهوه‌اي اشاره كرد. سبزي‌ها كه مي‌توان براي نمونه به كنگر فرنگي، نخود سبز، كلم بروكلي و كلم بروكسل اشاره كرد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۳۸:۵۳| ???? jody| ????? (0)

مزاياي درمان كيست مويي با ليزر نسبت به روش جراحي

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال به بيماري رانندگان معروف است زيرا مهمترين عامل آن نشستن هاي طولاني مدت است. كيست مويي منجر به ايجاد كيست حاوي مو در اطراف ناحيه كمر مي گردد و اين امر ناشي از برگشت مو به داخل پوست روي مي دهد. كيست مويي به جز موارد نادر بدون استفاده از روش هاي تهاجمي درمان نمي شود و بهترين و موثرترين روشي كه مي تواند كيست مويي را بدون دردسر درمان كند، استفاده از ليزر درماني است.

درمان كيست مويي با ليزر

درمان كيست مويي

ليزر يا همان اشعه مادون قرمز قادر است بدون عوارض و در كمترين زمان ممكن براي هميشه شما را از شر اين كيست خلاص كند. در طي ليزر درماني اشعه تمامي نواحي كيست را بدون آسيب به نواحي اطراف، سوزانده و جدا مي كند و در نهايت بافت هاي آسيب ديده را ترميم مي نمايد.

مزيت درمان كيست مويي با ليزر

 • درمان كيست مويي با ليزر فاقد درد و يا خونريزي

 • ليزر در مدت زمان اندكي انجام شده و نياز به حضور طولاني مدت در بيمارستان ندارد.

 • ليزر درماني كيست مويي روشي كامل قطعي است.

 • با انجام ليزر احتمال ابتلا به ساير عفونت ها وجود ندارد.

 • اين روش بدون آسيب به پوست بوده و اسكاري به جاي نمي گذارد.

 • انجام ليزر نسبت به مزيت هاي فراوان آن، هزينه مناسبي دارد.

 • درمان كيست مويي بدون عوارض جانبي يا آسيب به ساير بافت ها انجام مي شود.

منبع: درمان كيست مويي با ليزر


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۵۶:۱۶| ???? jody| ????? (0)

معرفي بيماري هاي نشيمن گاه

امروزه به علت تغيير سبك زندگي نسبت به گذشته و روش نادرست زندگي از قبيل نشستن هاي طولاني، كم تحركي، استفاده از مواد غذايي نامناسب و روغن هاي ناسالم و مشكلات اعصاب و استرس هاي شديد و به دنبال آن ابتلا به يبوست و بيماريهاي گوارشي، شاهد افزايش آمار بيماريها در ناحيه ي نشيمن گاه هستيم.

 

بيماري هموروئيديا بواسير

هموروئيد سياه رگ هايي هستند كه در ناحيه ي مقعد قرار دارد. اين رگ ها بافت هاي طبيعي هستند كه در اعضاي بدن تمامي انسان ها وجود دارند. اما چنانچه به هردليلي اين رگ ها متسع شوند و ورم كنند باعث ايجاد بيماري بواسير مي شوند. اين بيماري ربطي به سن و جنسيت افراد ندارد و در تمامي سنين مشاهده مي شود.

 

 مي توان گفت كه حدود 50% از افراد در طول زندگي خود به درجاتي از هموروئيد مبتلا مي شوند.

 

 اگر هموروئيد خارج از مقعد باشد به علت وجود بافت عصبي در اين ناحيه، فرد درد زيادي را احساس مي كند. اما در نوع داخلي آن اينگونه نيست و هموروئيد داخل بافت مقعد قرار دارد. عوامل تشديد كننده بواسيريبوست و اسهال مداوم، زور زدن هنگام دفع، نشستن هاي طولاني مدت و حاملگي مي باشد.

 

علايم و نشانه ها

همانطور كه گفتيم هموروئيد داخلي درد ندارد اما داراي علائمي چون بيرون زدگي و خونريزي خفيف مي باشد. اما در نوع خارجي هموروئيد فرد دچار سوزش، خارش، خون ريزي هنگام دفع،ترومبوز (لخته شدن خون رگ)، ايسكمي(اختلال در خون رساني) و نكروز( مرگ بافت) مي شود. در صورت عدم مداوا، فرد دچار عفونت و خونريزي حاد مي شود.

 

روش هاي درمان بواسير يا هموروئيد

در مراحل ابتدايي بيماري، ممكن است با روش هايي تا حدودي اين بيماري را كنترل كرد، از قبيل:استفاده از رژيم غذايي سرشار از فيبر،افزايش تحرك و ورزش، نشستن در لگن آب گرم، استفاده از پمادهاي بي حس كننده، در غير اينصورت تنها روش درمان هموروئيد جراحي و يا استفاده از ليزر مي باشد كه در ادامه مزاياي ليزر نيز شرح داده شده است.

 

كيست مويييا سينوس پيلونيدال

بيماري پيلونيداليك بيماري شايع است كه در ميان افراد با سنين 5-30 سال شايع تر مي باشد و در ميان مردان نسبت به زنان چهار برابر است. در ابتدا تصور بر اين بود كه اين بيماري زمينه هاي ارثي دارد، اما مشخص شد كه عوامل اكتسابي نيز در ابتلا به اين بيماري اثرگذار است. عواملي چون پرمويي، تعرق بالا، چاقي، عدم رعايت بهداشت فردي و نشستن هاي طولاني از موارد اكتسابي ابتلا به كيست مويي مي باشند.

 

پس از رشد فوليكول مو و برگشت آن به داخل پوست و شروع عفونت از راه مقعد، فوليكول ها بسته مي شوند و عفونت زياد مي شود. با گسترش عفونت آبسه ايجاد مي گردد. در نهايت با تخليه اين آبسه در پوست، سينوس پيلونيدال ايجاد مي شود.

 

علائم و نشانه هاي كيست مويي

اين بيماري با ترشح چرك و خون همراه مي باشد. فرد در اغلب موارد هنگام نشستن درد زيادي احساس مي كند كه هنگام لمس ناحيه ي دنبالچه توده اي حس مي شود كه با بوي ناخوشايند و ترشحات چركي همراه است.

 

روش درمان كيست مويي

كيست مويي با غير عمل جراحي درمان نميشود و هيچ درمان خانگي و دارويي براي آن وجود ندارد. چنانچه عفونت در اين بخش زياد باشد، پيش از درمان براي فرد آنتي بيوتيك تجويز مي شود. در نهايت از دو روش جراحي و ليزر براي درمان كيست مويي استفاده مي شود.

 

فيستول

در اغلب موارد فيستول به دنبال يك آبسه يا دمل در اطراف مقعد ايجاد مي شود. اين آبسه بايد به صورت اورژانسي تخليه شود. و در بيشتر موارد به دنبال تخليهييك آبسه، فيستول ايجاد مي شود. مي توان گفت كه يك فيستول داراي دو دهانه مي باشد. اين دو دهانه به يكديگر متصل مي باشند. غددي كه در مقعد وجود دارند عفوني مي شوند و ايجاد آبسه مي كنند. اگر اين آبسه پاره شود فيستول ايجاد مي گردد. فيستول ممكن است زيرپوستي، زير مخاطي داخل عضلاني و يا زير عضلاني باشد.

 

علائم و نشانه ها

اولين شكايت فرد ترشح مداوم مي باشد. هم چنين سابقه وجود يك آبسه كه تخليه شده نيز در فرد وجود دارد. گاهي فرد با مشاهده يك برجستگي اطراف دهانه مقعد به پزشك مراجعه مي كند. در برخي موارد به دنبال درمان نشدن فيستول، سرطان كارسينوم در فرد ايجاد مي شود.

 

درمان فيستول

نكته حائز اهميت در درمان فيستول اين است كه هيچ درمان خانگي و دارويي براي آن وجود ندارد. هم چنين هيچ درمان سنتي نمي تواند فيستول را برطرف نمايد. بنابراين تنها راه حل درمان فيستول جراحي و يا استفاده از ليزر مي باشد. بسته به طول و عمق فيستول احتمال عود مجدد آن وجود دارد.

 

شقاقيا فيشر

شقاقيا فيشر همان زخم و يا پارگي خطي در لبه آنال مي باشد. با وجود شكاف خطي دردناك در اطراف مقعد اين زخم سبب ايجاد انقباض عضلات داخلي مقعد مي شود. با اين حال فرد احساس درد شديد و همچنين احساس تنگي در مقعد خود هنگام دفع مدفوع مي كند.

 

در ابتدا فرد دچار شقاق حاد مي شود كه در برخي مواقع اين مشكل به صورت خود به خودي برطرف مي گردد. اما در برخي از موارد با ادامه چرخه ي ايجاد زخم، اسپاسم و يا ادامه يبوست شقاق ادامه پيدا مي كند و حالت مزمن مي گيرد.

 

اگر اين زخم به سمت خارج مقعد شكل بگيرد،يك زائده پوستي به نام اسكين تگ ايجاد مي كند. چنانچه اين زخم به سمت داخل آنال رشد كند، بيماري پاپي هيپرتروفيه را تشكيل مي دهد. اين مورد در اغلب موارد با هموروئيد اشتباه گرفته مي شود. يبوست و اسهال شديد، زور زدن هنگام دفع باعث ايجاد اين خراش در ناحيه مقعد مي گردد.

 

علائم و نشانه ها

فيشر در اغلب موارد فرد را هنگام اجابت مزاج آزار مي دهد. اين درد گاهي ساعت ها پس از دفع مدفوع ادامه دارد. وجود خوني شفاف رنگ همراه با مدفوع نيز از علائم فيشر مي باشد. مي توان فيشر را سومين بيماري مقعد از نظر شدت درد در نظر گرفت.

 

درمان شقاق

در بيشتر از 50٪ از افرادي كه دچار شقاق هستند بدون جراحي شاهد بهبودي آنها هستيم. هرقدر از زمان ايجاد شقاق بگذرد احتمال رفع آن به صورت خود به خودي كمتر مي شود. فيشر حاد را به وسيله نشستن مرتب در آب گرم، رژيم غذايي سرشار از فيبر و استفاده از داروهايي چون نيتروگليسيرين مي توان كنترل كرد.

 

اما اگر فرد به فيشريا شقاق مزمن دچار شود مي بايستيا از طريق جراحي و يا ليزر نسبت به درمان آن اقدام نمايد. افرادي كه اقدام به درمان شقاق مي كنند بهتر است برنامه غذايي مناسبي داشته باشند تا دچار يبوست نشوند.

 

بهترين روش براي درمان بيماريهاي نشيمنگاه

اگر به طور اختصاصي تري بخواهيم درمان بيماري هاي نشيمنگاه را بررسي كنيم، مي توان اظهار داشت از بين تمامي روش ها؛ درمان به روش نوينيعني ليزر از همه مناسب تر مي باشد. از علل برتري انجام ليزر نسبت به ساير روش هاي درماني مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 

عدم نياز به بستري در بيمارستان و سرپايي بودن.

عدم نياز به بيهوشي.

اين روش بدون پانسمان و بخيه است.

دوران نقاهت كوتاه مدت و تسريع در بهبود به ويژه در بيماري كيست مويي.

نداشتن خونريزي.

عوارض بسيار پايين و جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي عفوني.

احتمال ابتلاي مجدد پايين پس از درمان.

با توجه به موارد قيد شده مي توان به راحتي به اين نتيجه رسيد كه انجام ليزر به نسبت روش هاي قديمي تر همچون جراحي باز بسيار مناسب مي باشد. و ديگر دردسرهايي كه در گذشته هنگام جراحي فرد را درگير مي كرد وجود ندارد.

 

مراقبت هاي پس از درمان بيماريهاي مقعدي

راهكارهاي زيادي براي تسريع بهبودي پس از درمان بيماري هاي آنال وجود دارد. رعايت بهداشت فردي،‌ نشستن در لگن آب گرم روزي 15 دقيقه، ورزش مناسب و تحرك بالا،‌ استفاده از دستور غذايي سرشار از فيبر، دوري از استرس براي جلوگيري از تحريكات معده و روده،‌ استفاده از ملين ها زير نظر پزشك از اقداماتي است كه مي تواند به كوتاه شدن دوران نقاهت فرد و همچنين جلوگيري از بازگشت مجدد بيماري كمك كند.

منبع : برنا نيوز


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۹:۲۰:۲۸| ???? jody| ????? (0)

درمان شقاق يا فيشر مقعد با ليزر

با پيشرفت علم روش‌هاي نوين و پيشرفته‌تري براي انواع بيماري‌ها كشف مي‌شود كه مي‌تواند با عوارض كمتر، با پروسه درماني سريع‌تري به بيمار كمك كند. ليزر درماني يكي از اين روش‌هاي كم‌تهاجمي جديد است كه امروزه در درمان بسياري از بيماري‌ها ايفاي نقش مي‌كند و در برخي بيماري‌ها حتي توانسته جايگزين اعمال جراحي سنگين و پرعارضه شود. اخيراً ليزر توانسته در درمان شقاق يا فيشر مقعد نيز ايفاي نقش كند. هر چند به دليل جديد بودن استفاده از آن در اين زمينه هنوز نتوانسته به اندازه‌ي اعمال جراحي فيشر مقعدي خودنمايي كند، اما كمترين مزيت آشكار آن نداشتن عارضه‌ي بي‌اختياري مدفوع و گاز روده است.
از ديگر مزاياي درمان شقاق با ليزر انجام آن تحت بي‌حسي موضعي نه بي‌هوشي عمومي و به صورت سرپايي و بدون نياز به بستري شدن در بيمارستان است. در اين روش براي ديدن محل شكاف يك وسيله به نام اسپكولوم را درون مقعد قرار مي‌دهند و سپس آن را باز و تنظيم مي‌كنند. بدون دست‌كاري و تحريك محل ترك مقعد با استفاده از اشعه‌ي ليزر ناحيه‌ي آسيب‌ديده را ترميم مي‌كنند. ليزر درماني تازه‌ترين تكنيك مدرن براي درمان شقاق مقعد است. در آينده‌ي نزديك ليزر مي‌تواند تبديل به جايگزين مناسبي براي روش‌هاي ديگر شود.
در يك بررسي مطالعاتي بر روي ۲۵ بيمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ي مبتلا به شقاق مزمن مقعد كه ليزر درماني شده بودند، به مدت شش ماه تا يك سال پيگيري شدند. ميزان درد، خونريزي و ابتلا به يبوست در آنان به طور قابل توجهي بهبود يافته بود. از طرفي در هيچ كدام از بيماران، بيماري شقاق مقعد تا يك سال پيگيري عود نكرده بود. همچنين هيچ يك از آن‌ها دچار بي‌اختياري مدفوع و يا ناتواني در كنترل گاز روده نشده بودند. اين بررسي نشان داد كه درمان شقاق با ليزر روشي ساده، امن و مؤثر است كه مي‌تواند با بي‌حسي موضعي در يك مركز درماني با حداقل عوارض ممكن بعد از عمل انجام شود.
هرچند براي اثبات اين مسئله نياز به مطالعات و بررسي‌هاي بيشتر وجود دارد تا بتواند به صورت كامل جايگزين روش‌هاي سنگين عمل جراحي فيشر مقعد شود.

انواع درمان شقاق يا فيشر

مزاياي درمان شقاق با ليزر نسبت به ساير روش هاي عمل جراحي

در گذشته در صورتي كه روش هايي مثل تغيير سبك زندگي از جمله تغيير رژيم غذايي و ورزش بر روي درمان بيماري فيشر موثر نبود از ديگر روش هاي عمل شقاق استفاده مي شد، روش هاي سنتي مشكلات بسياري دارد اما امروز استفاده از ليزر به عنوان روشي موثر و پيشرفته بدون هيچ عارضه اي مي تواند در درمان بيماري شما مفيد باشد، ليزر درماني شقاق بستگي به ميزان عود بيماري دارد در صورتي كه شقاق در مرحله ي حاد قرار داشته باشد مي توان آن را با ليزر كم توان نيز درمان نمود و اگر بيماري در حالت مزمن قرار داشته باشد نياز به اشعه پرتوان است. برخي از مزاياي درمان شقاق با ليزر به اين شرح است:

 • بدون درد و خونريزي : مسلماً انجام روش هاي سنتي جراحي شقاق مثل فيشركتومي كه با استفاده از تيغ جراحي انجام مي پذيرد، درد و خونريزي بسياري را به بيماري تحميل مي كند، ولي انجام روش هاي درمان با استفاده از ليزر بدون هيچ گونه درد و خونريزي است زيرا كه ليزر عروق آسيب ديده را ترميم نموده و خونريزي آنها جلوگيري به عمل مي آورد همچنين ميزان درد با استفاده از اين روش به حداقل كاهش پيدا مي كند.
 • بدون نياز به بيهوشي : براي انجام روش هاي جراحي سنتي شقاق نياز به تزريق داراي بيهوشي مي باشد، اين دارو همراه با عوارض بسياري براي بدن است و استفاده از آن جز در موارد ضروري توصيه نمي شود اما انجام روش ليزر نياز به بيهوشي نيست بلكه مي توان با استفاده از بي حسي موضعي اين عمل را انجام داد.
 • بدون نياز به بستري شدن در بيمارستان : براي انجام عمل جراحي نياز به بستري شدن در بيمارستان و انجام آزمايشاتي قبل از انجام عمل مي باشد اما انجام ليزر به صورت سرپايي صورت مي گيرد و نيازي به بستري شدن نخواهد بود.
 • عدم ابتلا به بيماري هاي ويروسي : انجام عمل جراحي باز هر چند كه در محيط استريل صورت مي گيرد ولي با اين حال ريسك ابتلا به بيماري هاي ويروسي نظير هپاتيت و يا ايدز را افزايش خواهد داد در صورتي كه انجام ليزر بدون ايجاد برش مانع از ابتلا به بيماري مي گردد.
 • جلوگيري از عوارض اين بيماري : تجربه نشان داده اغلب بيماران پس از انجام روش هاي جراحي شقاق دچار عدم كنترل در دفع مدفوع و گاز هاي روده مي شوند از همين روي انجام روش جراحي به ندرت صورت مي گيرد. ولي درمان فيشر با ليزر بدون هيچ گونه عارضه اي خواهد بود.
 • عدم نياز به طي كردن دوره نقاهت : طي تحقيقات به عمل آمده بسياري از بيماران به سبب داشتن مشغله روزانه و نداشتن وقت كافي براي طي كردن دوره نقاهت از درمان بيماري خود سرباز مي زنند كه بايد بدانند در اين حالت بيماري آنها پيشرفت نموده و ممكن است درمان را با مشكل مواجه نمايد، اما در حال حاضر استفاده از ليزر درماني مشكل اين بيماران را حل مي نمايد زيرا اين روش نه تنها نياز به بستري شدن در بيمارستان ندارد بلكه نيازي به زمان براي طي كردن دوره نقاهت نيز نخواهد بود و فرد مي تواند بلافاصله به محل كار و روال عادي زندگي بازگردد.
 • عدم نياز به پانسمان : يكي ديگر از مشكلاتي كه انجام روش هاي جراحي با خود به همراه مي آورد نياز به پانسمان كردن است كه در درمان شقاق با ليزر اين مشكل وجود ندارد.
 • هزينه كمتر : يكي از مواردي كه بايد در درمان با ليزر در نظر بگيريد اين است كه بيمه هزينه آن را تقبل نميكند اما با اين حال ليزر هزينه اي كمتر نسبت به انجام عمل جراحي شقاق دارد.

مزاياي درمان شقاق با ليزر

 

::????? ????::
????? ??? ?? ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۰۷:۱۷| ???? jody| ????? (0)

سينوس پيلونيدال (PNS) يا به زبان عاميانه كيست مويي به حفره اي گفته مي شود كه به شكل يك سوراخ ريز، در بالاي خط باسن و پايين استخوان دنبالچه به وجود آمده باشد. كيست مويي تونليست كه درون آن مو وجود دارد و داراي چند دهانه‌ي كوچك است كه به روي پوست باز شده است و اغلب هم درد فراواني دارد.

 

در مجموع بايد گفت به ندرت اتفاق مي افتد كه كيست مويي در قسمت هاي ديگر بدن ديده شود اما در زير بغل نيز امكان دارد شاهد كيست مويي باشيم. كيست مويي در آقايان رايج تر است و افرادي كه مبتلا به اين بيماري مي شوند اغلب زمان ريادي را در حالت نشسته مي گذرانند. مردها بدن پرمو تري دارند و به همين خاطر اين بيماري در آن ها بيشتر اتفاق مي افتد و امكان بروز آن در آقايان چندين برابر زنان است.


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۱:۴۲| ???? jody| ????? (0)

درمان فيستول مقعد با طب سنتي كاهش دهنده درد و التهاب ناحيه ي مقعد

درمان فيستول مقعد با طب سنتي
با وجود اينكه امروزه طب سنتي جايگاهي در طبابت ندارد و بيشتر جنبه‌ي درمان حمايتي، آن هم بي‌پايه و اساس علمي پيدا كرده است. اما هنوز افرادي براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج خود نيز كه روش‌هاي نوين به سختي آن را درمان مي‌كند به سراغ طب سنتي مي‌روند.
يكي از اين بيماري‌ها فيستول مقعدي است كه حتي در درمان پزشكي هم محدوديت‌هاي درماني دارد و هنوز دارويي براي بهبود آن كشف نشده است و پزشكان چاره‌اي جز جراحي براي آن نيافته‌اند. در برخي بيماري‌ها مانند فيستول مقعدي آسيب بافتي مي‌تواند آن‌قدر فجيع و مشكل‌ساز باشد كه هيچ دارويي حتي داروي شيميايي قدرت ترميم بافت آن را نداشته باشد. در درمان طب سنتي فيستول مقعدي فقط شاهد كاهش درد و التهاب موجود در ناحيه‌ي مقعد خواهيم بود كه موقتي است. افرادي كه از فيستول مقعدي رنج مي‌برند با طب سنتي فقط روند درماني خود را كند كرده و در نهايت به دليل شدت گرفتن عفونت و وخامت ناحيه مجبور به رو آوردن به درمان طبي خواهند شد.
اگرچه تجربه ثابت كرده كه طب سنتي در كاهش علائم بسياري از بيماري‌ها مؤثر بوده است اما متأسفانه در برخي بيماري‌ها كاهش علائم نه تنها كمكي به بهبودي نخواهد كرد بلكه با به تأخير انداختن روند درمان فيستول مقعد بيماري فقط منجر به آسيب بيشتر خواهند شد. فيستول مقعد يكي از بيماري‌هايي است كه تأخير در درمان آن نتيجه‌اي جز عميق‌تر و وسيع‌تر شدن آن ندارد.
عدم آگاهي و انتخاب روش‌هاي نادرست درماني مي‌تواند مشكلات ناشي از بيماري را براي فرد دو چندان كند. پس بهتر است قبل از هر اقدام درماني درباره‌ي آن تحقيق و تفحص شود تا حداقل با از دست دادن زمان مسير بهبودي طولاني‌تر نشود.

مطلب مرتبط:

https://www.youtube.com/watch?v=VQuQzO5IZ7c&feature=youtu.be

https://en.wikipedia.org/wiki/Fistula


::????? ????::
????? ??? ?? ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۳۴:۰۷| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ]