تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


تبخال دستگاه تناسلي يا هرپس تناسلي(به انگليسي: Herpes genital) يك عفونت ويروسي است اين ويروس به دو نوع 1 و 2 تقسيم بندي مي شود معمولاً باور بر اين بوده است كه به صورت كلي تبخال در ناحيه پايين‌تر از كمر مربوط به هرپيس نوع ۲ بوده و تبخال در ناحيه بالاي كمر مربوط به ويروس هرپيس نوع ۱ بوده؛ ولي تبخال تناسلي به خاطر ويروس هرپيس نوع ۱ نيز در حال افزايش است و آن قاعده كلي ديگر صدق نمي‌كند.


مشخصات اين عفونت به قرار زير است:

    مخزن: انسان مبتلا
    دورهٔ كمون: ۲–۲۰روز
    دورهٔ واگيري: معمولاً ۲ هفته (تا زماني‌كه زخم وجود دارد و حتي در طي مخفي شدن بيماري و عود مجدد با استرس، ضربه و كاهش سطح ايمني)
    علائم: وجود وزيكول‌هاي ريز و دردناك در محل ابتلا (فرج و مخاط تناسلي و اطراف دهان)
    اپيدميولوژي، روش انتقال و گروه‌هاي پر خطر: انتقال از طريق مقاربت با شركاي جنسي آلوده و متعدد يا كانال زايمان براي نوزاد است.

بيشتر طبقات اجتماعي و اقتصادي ضعيف را شامل مي‌شود و اكثراً در بزرگسالان بعد از شروع فعاليت جنسي آغاز مي‌شود. 

مشاهده كامل اين مطلب در سايت ويكي پديا

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۴ آذر ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۹:۲۱| ???? jody| ????? (0)


مهم ترين ترشحات خطرناك واژن

كانديدياز يا ترشحات سفيد رنگ و زياد

بيماري كانديدياز ، ترشحات سفيد رنگ و گاهي اوقات آبكي واژينال در خانم ها است كه براثر نوعي قارچ بسيار شديد ايجاد مي شود. اين ترشحات با خارش فراوان و قرمز شدن ناحيه خارجي آلت تناسلي همراه است و نياز به درمان دارد.

 

ترشحات خاكستري رنگ واژن با بوي تعفن

ترشحات خاكستري و بد بوي واژن به علت نوعي باكتري به نام گاردنرلا در واژن بوجود مي آيد كه در اثر عوامل بيروني قليايي در واژن رشد مي كند. رابطه جنسي مكرر با تخليه مني در واژن سبب ايجاد اين عفونت مي شود.

ترشحات زرد رنگ و بدبو يا «ميكس ميكروبيال»

درمان آن معمولا با داروهاي موضعي و خوراكي انجام مي شود. نوعي ديگر از ترشحات پاتولوژيك، ترشحات زردرنگ و بدبو است كه با خارش بسيار زياد همراه است. يكي از انواع مختلف اين ترشحات «ميكس ميكروبيال» ناميده مي شود.

ترشحات بد بوي واژن
بوي بد ترشحات از علائم ترشحات غير طبيعي واژن
ترشحات غير طبيعي واژن با اين نشانه ها

تريكوموناسيس

از نشانه هاي تريكوموناسيس ترشحات كف مانند و همراه با بوي بسيار بد مانند بوي تخم مرغ فاسد است كه از انواع بيماري هاي مقاربتي است.در هر صورت درمان اين ترشحات با داروي مترونيدازول است كه به صورت موضعي و خوراكي استفاده مي شود . عدم درمان مي تواند به ناباروري و عفونت هاي لگني منجر گردد.

مشاهده كامل مطلب


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۰ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۶:۰۰| ???? jody| ????? (0)

Contraceptive HD (با نام‌هاي تجاري OVOCEPT - HD و Contraceptive HD-IH) معمولاً به عنوان داروي خوراكي پيشگيري از بارداري استفاده مي‌شود اما مصرف‌هاي ديگر نيز دارد. اين فراورده داراي هر دو تركيبات استروژني و پروژستيني است[۱].

اين دارو در زنان جوان زير ۲۰ سال يا كساني كه مي‌خواهند پيش از نخستين بارداري، مدتي طولاني دارو مصرف كنند توصيه نمي‌شود بلكه قرص ال دي بيشتر توصيه مي‌شود[۱].

مصرف اين دارو به مدت طولاني احتمال خطر بروز سرطان پستان را افزايش مي‌دهد[۱].

امروزه مصرف نوع ال دي به دليل داشتن هورمون كم‌تر داراي عوارض كمي است، متداول‌تر است. قرص HD به دليل داشتن هورمون زياد عوارض ومشكلات بيشتري دارد و غير از موارد خاص تجويز نمي‌شود.[۲]
مكانيسم اثر
تركيبات استروژني (اتينيل استراديول) و پروژستيني (لوونورژسترل) اين دارو ترشح ال اچ و اف اس اچ را مهار كرده، پيك ال اچ را در ميانه دوره حذف مي‌كند و سطح استروئيدهاي آندروژن را كم مي‌كند. به اين ترتيب دارو مانع رها شدن تخمك مي‌شود. همچنين از لانه‌گزيني تخمك و انتقال تخمك بارور شده در لوله‌هاي رحمي جلوگيري مي‌كند. اثر ديگر آن، جلوگيري از ورود اسپرم به رحم به دليل ضخيم‌تر كردن مخاط گردن رحم است.


منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۳ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۴۶:۳۰| ???? jody| ????? (0)

زخم معده يا اولسر پپتيك (peptic ulcer disease) به معني نوعي آسيب خوش‌خيم به مخاط و زيرمخاط دستگاه گوارش است. معمولاً بين ترشح اسيد معده و اين آسيب ارتباط وجود دارد ولي امروزه عامل اصلي اين زخم‌ها را وجود و تكثير باكتري هليكوباكتر پيلوري مي‌دانند كه از راه‌هاي مختلفي از جمله آسيب به لايه محافظ مخاط معده موجب ايجاد زخم معده مي‌شود؛ از اين‌رو درمان اصلي يك درمان آنتي‌بيوتيكي است. احتمال شيوع اين بيماري ۶ تا ۱۵ درصد است.

بسته به محل آسيب مخاطي ما زخم معده يا دوازدهه را داريم. زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است و در مردان سيگاري، ميانسال يا مسن، با گروه خوني O و پراسترس بيشتر ديده مي‌شود. زخمهاي معده با سرعت كمتري از زخم اثني عشر التيام مي‌يابند، بيشتر احتمال بدخيمي دارند و اغلب همراه با التهاب معده (گاستريت) هستند. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۸ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۲:۲۳| ???? jody| ????? (0)

 

براي درمان بواسير يا هموروئيد به چه دكتر ( پزشك متخصص ) مراجعه كنيم؟

با توجه به عدم آگاهي نسبت به بيماري بواسير يا هموروئيد معمولا بيماران در انتخاب پزشك متخصص در اين حوزه دچار سردرگمي ميشوند و نميدانند كه بهترين پزشك براي درمان بواسير چه كسي است و بايد چه تخصصي داشته باشد؟

در ابتدا كه به يكي از بيماري هاي نشيمنگاه مانند بواسير يا هموروئيد، شقاق يا فيشر، فيستول و كيست مويي مبتلا ميشويم تشخيص آنها از يكديگر براي برايمان سخت است و ميتوانيم در قدم اول به پزشك متخصص داخلي مراجعه كنيم. البته اگر بتوانيم در همان ابتدا به يكي از پزشكان متخصص جراحي عمومي مراجعه كنيم بهتر است چونكه در صورت نياز به درمان با ليزر و جراحي بتوانيم مراحل درمان را از ابتدا با همين پزشك ادامه دهيم.

فراموش نكنيد تشخيص و  درمان بواسير يا هموروئيد هم نيازمند تخصص است و هم نيازمند تجربه و هر پزشكي نمي تواند در زمينه ي آن اظهار نظر كند.

چه زماني به پزشك (دكتر) متخصص بواسير يا هموروئيد مراجعه كنيم؟

شايد پذيرش معاينه‌ي مقعد براي شما بسيار سخت باشد. بسياري افراد به علت ترس و خجالت خود مدت ها بيماري هموروئيد خود را پنهان مي كنند تا وضعيت بيماري شان به شرايط وخيمي مي رسد. اما فراموش نكنيد كه سلامتي شما با ارزش ترين مسئله است. اگر از روش هاي درمان خانگي براي درمان بواسير خود پاسخ مثبتي نگرفتيد و با گذشت چند روز همچنان درد و خونريزي شما ادامه داشت يعني بواسير شما در حال پيشرفت است و بايد به پزشك متخصص يا دكتر بواسير مراجعه كنيد. رها كردن چنين وضعيتي يعني بدتر شدن بواسير شما و سخت تر شدن درمان آن.

پزشك هنگام معاينه ي بواسير شما چه سوالاتي از شما خواهد پرسيد؟

پزشك متخصص يا دكتر بواسير ابتدا درباره ي عادت هاي غذايي و نحوه ي سبك زندگي روزانه ي شما سوالاتي مي پرسد كه بهتر است صادقانه به همه ي آنها پاسخ دهيد؛ اين سوالات صرفا به منظور تشخيص دقيق تر مشكل است مانند اينكه:

  • چقدر در طول روز آب مي نوشيد؟
  • چقدر در رژيم غذايي روزانه ي خود فيبر مصرف مي كنيد؟
  • چقدر ورزش مي كنيد؟
  • وضعيت و دفعات اجابت مزاج شما در طول روز چگونه است؟

دكتر براي تشخيص بواسير چگونه شما را معاينه مي كند؟

معاينه بواسير يا هموروئيد

پزشك متخصص يا دكتر بواسير، پس از پرسش هاي خود از شما مي خواهد كه به آرامي دراز بكشيد تا مقعد شما را معاينه كند. اين يك معاينه ي كاملا روتين و عادي براي تشخيص مشكل شماست و هيچ ترس و خجالتي ندارد پس آرام باشيد و با پزشك همكاري كنيد. در اين مرحله پزشك از شما مي خواهد در همان حالت خوابيده، در وضعيت هاي مختلفي قرار بگيريد تا كاملا مقعد شما را از نظر وجود علايم و نشانه هاي بواسير ارزيابي كند. پزشك شما ممكن است براي بررسي دقيق تر با كمك دستكش و كمي ژل روان كننده داخل مقعد شما را هم معاينه ي انگشتي كند تا اگر بواسير شما از نوع داخلي است به وجود آن پي ببرد. گاهي ممكن است براي تشخيص دقيق تر مساله و علت آن جهت رد ساير علت هاي احتمالي، از روش هايي مانند سيگموئيدوسكوپي و كولونوسكوپي هم استفاده كند.


::????? ????::
????? ??? ?? ۶ آبان ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۰۰:۴۵| ???? jody| ????? (0)

 هموروئيدكتومي بسته (Closed Hemorrhoidectomy):

هموروئيدكتومي بسته بيشترين استفاده را در درمان هموروئيدهاي داخلي دارد. در اين روش هموروئيد با استفاده از يك وسيله نوك تيز مانند چاقوي كوچك جراحي، قيچي، الكتروكوتر، يا حتي ليزري برش داده شده و سپس با استفاده از نخ قابل جذب ترميم مي‌شود. به‌طور معمول هر سه ستون هموروئيدي در يك مدت زمان درمان مي‌شوند. مراقبت‌هاي بعد از عمل شامل حمام نشسته مكرر، داروهاي ضد درد ملايم، و اجتناب از يبوست مي‌باشد. هموروئيدكتومي بسته در ۹۵٪ موارد موفقيت‌آميز مي‌باشد.

    هموروئيدكتومي باز (Open Hemorrhoidectomy):

در هموروئيدكتومي باز، بافت‌هاي هموروئيدي در همان شيوه‌اي كه در روش بسته بود خارج مي‌شوند با اين تفاوت كه برش جراحي در سمت چپ زده مي‌شود و باز مي‌شود. ممكن است اين روش زماني كه محل، مكان هموروئيد مناسب نباشد يا احتمال بسته شدن زخم مشكل باشد يا احتمال عفونت بعد از جراحي بالا باشد. معمولاً تركيبي از روش باز و بسته جهت درمان استفاده مي‌شود.[۳]

    هموروئيدكتومي استاپلر (جراحي پرولاپس و هموروئيد - PPH):

هموروئيدكتومي استاپلر جديدترين روش براي درمان هموروئيد داخلي است. اين روش به چندين نام مشهور است از جمله روش لونگو(Longo's procedure)، اين روش براي پرولاپس و هموروئيد (Procedure for Prolapse and Hemorrhoids - PPH) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هموروئيدكتومي استاپلر است كه عمدتا در بيماران مبتلا به هموروئيد درجه درجه III و IV و بيماراني كه بايد درمان آن‌ها با كمترين ميزان شكست انجام شود مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مطالعات نشان داده‌اند هموروئيدكتومي با استاپلر درد بعد از عمل كمتر و بهبودي سريعتري در مقايسه با عمل جراحي معمولي دارد اما با سرعت عو بيشتر.[۴]

    بستن باند لاستيكي(Rubber band Ligation):

در اين روش يك حلقه لاستيكي به دور پايه هموروئيد انداخته مي‌شود. حلقه از گردش خون جلوگيري مي‌كند و هموروئيد بعد از چند روز دفع مي‌شود.

    اسفنگتروتومي داخلي-جانبي(Lateral Internal Sphincterotomy):

اسفنگتروتومي داخلي-جانبي يا باز كردن عضله اسفنگتر داخلي كانال آنال نيز گاهي همراه با هموروئيداكتومي انجام مي‌شود. اين روش در بيماراني با فشار وارده بالا به اسفنگتر در حالت استراحت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روش براي كاهش درد پس از عمل استفاده مي‌شود و اين است كه در اغلب موارد استفاده مي‌شود و خيلي شايع نمي‌باشد. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۹ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۴۲:۰۰| ???? jody| ????? (0)

 ﺟﺮﺍﺣﻲﻫﺎﻱ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺩﻭﮔﻮﻧﻪ ﺍﺯ
ﺟﺮﺍﺣﻲﻫﺎﻱ ﻣﺮﺳﻮﻡ ﻗﺮﻧﻴﻪﺍﻧﺪ ﻛﻪ ﻣﻴﻠﻴﻮﻥﻫﺎ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ
ﺩﻧﻴﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﺮﺩﻩﺍﻧﺪ، ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭﻣﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ
ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﺭ ﺁﺷﻨﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﻛﻤﺘﺮ ﻭﺍﮊﻩ ﻻﺯﻙ
ﺑﻪ ﮔﻮﺷﺸﺎﻥ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﮔﺎﻫﻲ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﻳﻜﺴﺎﻥ
ﻣﻲﺩﺍﻧﻨﺪ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﺎ ﻫﻢ
ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﻨﺪ .
ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﻢﻛﺮﺩﻥ ﻳﺎ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ
ﺑﺮﺩﻥ ﻧﺰﺩﻳﻚﺑﻴﻨﻲ ، ﺁﺳﺘﻴﮕﻤﺎﺗﻴﺴﻢ ﺧﻔﻴﻒ ﻭ ﻛﻨﺎﺭ
ﮔﺬﺍﺷﺘﻦ ﻋﻴﻨﻚ ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺍﺳﺖ، ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻛﻪ ﻟﻴﺰﻳﻚ
ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ ﻧﺰﺩﻳﻚﺑﻴﻨﻲ ﺑﺎﻻ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻧﺠﺎﻡ
ﻧﻴﺴﺖ .
ﺩﺭ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ، ﻻﻳﻪﺍﻱ ﺍﺯ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﺮﻳﺪﻩ
ﻭ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺯﻳﺮ ﺁﻥ ﺗﺮﺍﺷﻴﺪﻩ
ﺷﺪ، ﻻﻳﻪ ﺑﺎﺭ ﺩﻳﮕﺮ ﺳﺮ ﺟﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲﮔﻴﺮﺩ ﺍﻣﺎ
ﺩﺭﻻﺯﻙ، ﺳﻄﺤﻲﺗﺮﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ،
ﺑﺮﺵ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ
ﻋﻮﺍﺭﺿﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺟﺎﺑﻪﺟﺎﻳﻲ ﻻﻳﻪ ﺑﺮﻳﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﻭ ...
ﺩﺭ ﻻﺯﻙ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻧﻤﻲﺷﻮﺩ .
ﺍﻳﻦ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺗﺠﻮﻳﺰ ﻻﺯﻙ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ
ﻟﻴﺰﻳﻚ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻣﻲﺩﻫﺪ: ﺿﺨﺎﻣﺖ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ
ﻛﻪ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻻﺯﻙ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺗﺠﻮﻳﺰ
ﻛﻨﺪ ﺣﺎﺋﺰ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﺍﺳﺖ ﺑﻪﻃﻮﺭﻱﻛﻪ ﺍﮔﺮ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ
ﺯﻳﺎﺩﻱ ﻧﺎﺯﻙ ﺑﺎﺷﺪ، ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻻﺯﻙ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﻟﻴﺰﺭ
ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﻣﻲﺷﻮﺩ .
ﺍﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻋﻮﺍﻣﻠﻲ ﺩﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻳﺎ
ﻻﺯﻙ ﺩﺧﻴﻞ ﻣﻲﺩﺍﻧﺪ : ﺷﻐﻞ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ
ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺜﺎﻝ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ
ﺑﻮﻛﺴﻮﺭﻫﺎ ﻛﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺷﺎﻥ ﺿﺮﺑﻪ ﻣﻲﺧﻮﺭﺩ
ﺑﺮﺍﻱ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ.
ﭘﺰﺷﻜﺎﻥ ﻣﻌﺘﻘﺪﻧﺪ ﻫﻴﭻ ﻳﻚ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ ﻧﻮﻉ ﺟﺮﺍﺣﻲ
ﺑﺮﺍﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﻛﻤﺘﺮ ﺍﺯ 18 ﺳﺎﻝ ﻳﺎ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ
ﺳﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺍﻣﺎ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﭼﺸﻢ ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻨﻮﺯ ﺛﺎﺑﺖ ﻧﺸﺪﻩ
ﺍﺳﺖ، ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ.
ﻟﻴﺰﻳﻜﻲﻫﺎ 13 ﺭﻭﺯ، ﻻﺯﻛﻲﻫﺎ 13 ﻣﺎﻩ !
ﻓﻬﻴﻢ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻧﻘﺎﻫﺖ
ﭘﺲ ﺍﺯ ﻋﻤﻞ ﻣﻲﮔﻮﻳﺪ: ﺩﻭﺭﻩ ﻧﻘﺎﻫﺖ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ
ﺗﺤﺖ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ ﻓﻘﻂ 1-3 ﺭﻭﺯ
ﺍﺳﺖ، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻤﻞ ﻻﺯﻙ
ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﻧﺪ ﺑﺎﻳﺪ 3-4 ﺭﻭﺯ ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ ﻣﻄﻠﻖ
ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻧﻴﺰ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﺑﻴﻦ 1-3 ﻣﺎﻩ
ﻃﻮﻝ ﻣﻲﻛﺸﺪ ﺗﺎ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﻋﻤﻞ ﺭﺍ ﺑﺒﻴﻨﻨﺪ ﻭ
ﺑﻴﻨﺎﻳﻲﺷﺎﻥ ﻛﺎﻣﻞ ﺷﻮﺩ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻝ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺩﻭﺭﻩ ﭼﻨﺪ
ﻣﺎﻫﻪ ﻧﻴﺰ ﻗﺎﺩﺭﻧﺪ ﺍﺯ ﭘﺲ ﺍﻣﻮﺭ ﺭﻭﺯﻣﺮﻩﺷﺎﻥ ﺑﺮﺁﻳﻨﺪ .
ﻋﻴﻨﻚ ﺁﻓﺘﺎﺑﻲ ﺑﺰﻧﻴﺪ
ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ، ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ
ﻻﺯﻙ ﺗﺎ ﻣﺪﺗﻲ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﻪ ﻧﻮﺭ ﺣﺴﺎﺱ
ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﺎ 23 ﻣﺎﻩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺍﺯ ﻋﻴﻨﻚ
ﺁﻓﺘﺎﺑﻲ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻨﺪ.
ﭘﺲ ﺍﺯ ﻫﺮ 2 ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ
ﺗﺠﻮﻳﺰ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ، ﺳﻄﺢ ﭼﺸﻢ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻗﻄﺮﻩﻫﺎﻱ
ﭼﺸﻤﻲ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﻋﻤﻮﻣﻲ
ﭼﺸﻢ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﻋﻔﻮﻧﺖﻫﺎﻱ ﭼﺸﻤﻲ ﺟﺪﻱ
ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ .
ﭘﮋﻭﻫﺶﻫﺎﻱ ﻋﻠﻤﻲ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲﺩﻫﺪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺩﺭ
ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ ﻻﺯﻙ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ ﻣﻌﻤﻮﻻ
ﺁﺳﺎﻥﺗﺮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﻄﺮ ﺑﺮﻭﺯ ﻛﺪﻭﺭﺕ ﺩﻳﺪ ﻧﻴﺰ ﭘﺲ ﺍﺯ
ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﻪ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼﺣﻈﻪﺍﻱ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ
ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲﻳﺎﺑﺪ .     


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۵۴:۳۳| ???? jody| ????? (0)

انواع محلول و پماد براي درمان زگيل تناسلي

انواع محلول و پماد براي درمان زگيل تناسلي

يكي از شايع ترين بيماريهاي آميزشي زگيل تناسلي است كه در سال هاي اخير شيوع بسيار گسترده اي پيدا كرده است. اين بيماري در اثر نوعي ويروس به نام HPV ايجاد مي شود. با ورود ويروس به بدن ممكن است در برخي افراد زگيل هايي بر روي پوست ناحيه تناسلي ايجاد شود.

در صورت ابتلا به اين ويروس هيچ راهكار درماني قطعي براي از بين بردن اين ويروسها وجود ندارد، تنها مي توان با روشهاي مختلف عوارض HPV يعني زگيل هاي تناسلي را كنترل كرد. يكي از روشهاي كنترل و درمان اين زگيل ها استفاده از دارو است. كه البته در مقايسه با روشهاي ديگر درمان اين بيماري مدت زمان بيشتري به طول مي انجامد. برخي از داروهاي مناسب براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است:

پماد براي درمان زگيل تناسلي

مهمترين انواع پماد براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است :

پماد آلدرا

پماد آلدرا يا ايمي كيمود ۵% يكي از پمادهاي كاربردي براي درمان اين بيماري است. اين كرم موضعي از طريق تقويت واكنش سيستم ايمني بدن به   كمك مي كند.

استفاده از اين دارو بسيار ساده بوده و تنها كافي است زگيل هاي تناسلي را با يك لايه نازك از اين پماد بپوشانيد. لازم است تا محو شدن كامل پماد آن را بر روي پوست مالش دهيد.۶ الي ۱۰ ساعت بعد مي توانيد اين پماد را با آب گرم و مواد شوينده مناسب شستشو دهيد.از آنجايي كه اين پماد ممكن است كاندوم ها و ديافراگم را تضعيف كند، بهتر است همزمان با مصرف اين پماد از رابطه جنسي بپرهيزيد. مهمترين عوارض شايع مصرف اين پماد براي درمان زگيل تناسلي شامل تورم، خارش و سوزش، حساسيت پوست و پوسته پوسته شدن پوست است.

پودوفيلوكس

پودوفيلوكس به اشكال ژل و محلول ۵% در دسترس است. اين دارو از فعال ترين مواد پودوفيلين توليد شده است. براي مصرف اين دارو به شكل محلول بايد با استفاده از پارچه اي پنبه اي زگيل را بپوشانيد و براي مصرف آن به شكل ژل با استفاده از انگشتان ژل را بر روي زگيل ها پخش كنيد. البته در برخي موارد پزشك ترجيح ميدهد اولين مرتبه استفاده از دارو را خود انجام دهد. براي پيشگيري از حساسيت پوستي توصيه مي شود، قبل از مصرف دارو پوست را كاملاً خشك نماييد.

استفاده از داروي پودوفيلوكس براي درمان ضايعات واژن، مجراي ادرار و زگيل مقعد توصيه نمي شود. نتايج تحقيقات ثابت كرده اند كه ميزان پاكسازي پودوفيلاكس و پودوفيلين هيچ تفاوتي با يكديگر ندارند.

 فرمالدئيد

 فرمالدئيد يكي ديگر از داروهاي شيميايي براي درمان زگيل هاي تناسلي است. اين دارو بايد تنها بر روي زگيل ها استعمال شود و بايد از تماس آن با ديگر نواحي پوست بپرهيزيد. اين دارو نيز همانند ساير داروهاي زگيل تناسلي در دراز مدت تاثير داشته و بايد روزي يك الي دو مرتبه از آن استفاده نمود.

درمان زگيل تناسلي با محلول ها

برخي از داروهاي زگيل تناسلي در اشكال ديگري مانند محلول، ژل يافت مي شوند، كه تاثير سريع تر و قوي تر داشته و مي توانند به سرعت زگيل ها را حل كنند. قبل از مصرف اين دست از دارو ها با پزشك مشورت نماييد تا راهكار استفاده از اين محلول را فراگيريد. برخي از اين محلول ها توسط پزشك اعمال مي شود. نكته مهم در اين مورد اين است كه بايد از تماس اين محلول هاي قوي با پوست غير آلوده اجتناب نماييد. مهمترين محلول هاي در دسترس براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است:

اسيد ساليسيليك

اسيد ساليسيليك داروي قوي با قدرت حل كنندگي بالايي است. براي مصرف اسيد ساليسيليك لازم است ناحيه مورد نظر را با استفاده از آب و صابون شسته و خشك كنيد. سپس اين محلول روزي دوبار بر روي زگيل ها اعمال كنيد.

از تماس اين محلول با نواحي مخاطي بدن مانند دهان، واژن، مقعد اجتناب نماييد. عوارض اين دارو ممكن است شامل تحريك منطقه، سوزش، خارش و التهاب پوست باشد.

در صورتي كه سابقه حساسيت به اين دارو را داشته و يا نسبت به داروهاي خانواده ساليسيلات ها (مثل آسپرين ، بروفن، ناپروكسن) حساسيت داريد، از مصرف اين دارو اجتناب نماييد. همچنين بيماران ديابتي و قلبي و يا زنان باردار بايد از مصرف اين دارو اجتناب نمايند.

رزين پودوفيلين

محلول ۱۵ تا ۲۵ درصدي رزين پودوفيلين يكي از داروهاي موثر در درمان زگيل تناسلي است. براي مصرف اين دارو بايد پس از شستن پوست اجازه دهيد، به طور كامل خشك شود و سپس دارو را اعمال نماييد. تا احتمال حساسيت هاي پوستي به حداقل كاهش پيدا نمايد.

همچنين لازم است بعد از ۴ ساعت از مصرف دارو آن را به طور كامل با آب و صابون بشوييد، تا عوارض دارو و واكنش هاي حساسيتي به حداقل كاهش پيدا كند. از مصرف بيش از ۰٫۵ ميلي ليتر از اين دارو اجتناب نماييد. همچنين از مصرف آن بر روي نواحي مخاطي بدن نظير واژن، مقعد و … بپرهيزيد، زيرا مصرف آن در نواحي متصل به ستون فقرات ممكن است تغيير پلاكتي را به دنبال داشته باشد.

 

اسيد تري كلرواستيك

داروي اسيد تري كلرواستيك ۶۰ الي ۹۰ درصدي اغلب در درمان زگيل هاي مرطوب و كوچك كارايي دارد. از  اسيد تري كلروائوستيك مي توان براي درمان زگيل هاي مقعدي و واژن نيز استفاده نمود.

براي مصرف مي توانيد حجم  كمي از اين دارو را بر روي پوست استعمال نماييد و اجازه دهيد به طور كامل خشك شود. از مصرف آن بر روي نواحي غير آلوده پوست اجتناب نماييد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۲۶:۲۶| ???? jody| ????? (0)

بيماري كرون (به انگليسي: Crohn's disease) يكي از بيماري‌هاي التهابي روده است كه با التهاب ديواره روده مشخص مي‌شود.

بيماري كرون يك بيماري مزمن بوده كه قسمت‌هاي گوناگون دستگاه گوارش از دهان گرفته تا مقعد را مي‌تواند تحت تأثير قرار دهد. اين بيماري بيشتر قسمت انتهايي روده باريك (ايلئوم) و قسمت ابتدايي روده بزرگ را تحت تأثير قرار مي‌دهد.[۱][۲] اين بيماري مي‌تواند تمام لايه‌هاي روده را درگير سازد و حتي موجب فيبروز شود. شايع‌ترين ناحيه درگير ايلئوسكال است. بين ضايعات معمولاً نواحي سالم وجود دارد. اين بيماري تظاهرات خارج روده‌اي نيز دارد مانند آرتريت و ضايعات پوستي.

علائم و نشانه‌هاي آن اغلب شامل اسهال (كه در صورت التهاب شديد روده ممكن است به اسهال خونين تبديل گردد)، كاهش وزن و درد شكم است. برخي از عوارض اين بيماري ممكن است در خارج از دستگاه گوارش رخ دهد، شامل كم خوني، خارش پوست، ورم مفاصل، التهاب چشم و احساس خستگي. از ديگر علائم اين بيماري، راش و اريتم گرهي است. انسداد روده نيز معمولاً رخ مي‌دهد و كساني كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند ممكن است در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار گيرند. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۵ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۳۷:۱۵| ???? jody| ????? (0)

 

راه‌هاي پيشگيري از اسهال عفوني شامل اين موارد است: رعايت بهداشت، آب آشاميدني پاك، و شستن دست‌ها. شيردهي به مدت حداقل شش ماه نيز پيشنهاد مي‌شود، چرا كه به عنوان واكسيناسيون روتاويروس عمل مي‌كند. محلول سرم خوراكي (ORS) كه همان آب آشاميدني به همراه مقدار متعادلي از نمك و شكر است نوعي درمان است كه معمولاً در پيش گرفته مي‌شود. قرص‌هاي روي نيز پيشنهاد مي‌شوند. تخمين زده مي‌شود كه اين درمان‌ها حدود ۵۰ ميليون كودك را طي ۲۵ سال اخير نجات داده باشد. وقتي كه افراد دچار اسهال مي‌شوند، پيشنهاد مي‌شود كه به خوردن غذاي سالم ادامه دهند و كودكان نيز به خوردن شير مادر. اگر ORSهاي تجاري در دسترس نباشد، محلول‌هاي خانگي نيز مي‌توانند استفاده شوند.در كساني كه به صورت شديد آب از دست داده‌اند، تزريق وريدي نيز ممكن است ضروري باشند. اما بيشتر موارد را مي‌توان به خوبي با مايعات دهاني برطرف كرد. آنتي‌بيوتيك‌ها نيز ممكن است در موارد اندكي پيشنهاد شوند كه البته به ندرت استفاده مي‌شود. آنتي بيوتيك ممكن است براي اين افراد تجويز شود: كساني كه اسهال خوني و تب بالايي دارند، كساني كه به اسهال پس از مسافرت دچار شده‌اند، و كساني كه در مدفوعشان باكتري‌ها يا انگل‌هاي خاصي رشد مي‌كند. لوپراميد ممكن است دفعات اجابت مزاج را كاهش دهد اما براي كساني كه به نوع حاد بيماري دچارند توصيه نمي‌شود.

منبع: ويكي پديا

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۸ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۰۰:۰۴| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ]