تعمیر درب پارکینگ
ارسال پیامک انبوه
طراحی سایت رایگان
تور داخلی ارزان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

شايد شما هم جزو افرادي باشيد كه با بيماري هاي مقعدي مثل بواسير دست و پنجه نرم مي كنند و به دنبال راه حلي مطمئن و قطعي براي پايان دادن به مشكل خود هستند.رقابت تنگاتنگ است و انتخاب بهترين ها قطعا مي تواند دشوار و تعيين كننده باشد.
مثل انتخاب بهترين كلينيك درمان بواسير. اين موضوع را دوستاني كه به دنبال چنين موضوعي هستند بهتر متوجه مي شوند.
دو مجموعه ي درماني تخصصي را در زمينه ي تشخيص و درمان بواسير براي معرفي و نقد انتخاب كرده ايم كه كاملا متفاوت و منحصر به فردند.
اگر به دنبال بهترين كلينيك درمان بواسير هستيد شايد بتواند پاياني براي جستجوهاي شما باشد.
ونك ليزر و كلينيك نوين


با گسترش و رواج زندگي شهر نشيني مشكلات و بيماري هاي تازه اي به وجود آمده است كه تا پيش از اين رد پاي هيچ كدام از آنها در كتب طب سنتي ديده نمي شود و اين يعني يك اپيدمي گسترده و غيرمنتظره در حال وقوع است.
افراد شايد از بيان بيماري هايي مثل ديابت و بيماري هاي قلبي هيچگونه ترس و خجالتي نداشته باشند و راحت درباره ي آنها حرف بزنند و به سراغ پزشك بروند ولي هرگز از بيماري هاي مثل بواسير و شقاق حرفي نمي زنند. به عبارت ديگر نام بيماري ها مقعدي بيشتر شبيه به يك تابو و خط قرمز شده است تا نام يك بيماري.
آيا مي دانيد بيماري هاي مقعدي كدام بيماري ها را شامل مي شود؟
بواسير چيست؟
بيماري هاي مقعدي حوزه ي وسيعي از بيماري ها هستند كه در بافت هاي گوناگون ناحيه ي مقعد به وجود مي آيند. اين بيماري ها كه با نام بيماري هاي نشيمنگاه هم شناخته مي شوند در 4 دسته ي زير تقسيم بندي مي شوند:
بواسير (هموروئيد)
شقاق ( فيشر مقعدي )
كيست مويي يا سينوس پيلونيدال
فيستول مقعدي
بواسير كه با نام علمي هموروئيد هم شناخته مي شود در اثر كشيدگي و پارگي رگ هاي ديواره ي مقعد به وجود مي آيد. عواملي مثل يبوست و زايمان طبيعي سخت مي تواند فشار بيش از اندازه اي به ديواره ها و بافت هاي ناحيه ي مقعد وارد كند. در اثر اين فشار قوق العاده شديد تمامي بافت هاي ديواره ي مقعد از جمله رگ ها تحت كشش شديد قرار مي گيرند و نتيجه ي اين امر از هم گسيختگي و تورم رگ ها و ايجاد بواسير است.
عاملي كه در ايجاد اين بيماري نقش اصلي را ايفا مي كند فشار است و يبوست يكي از قوي ترين عوامل ايجاد اين بيماري شناخته شده است.


سبك زندگي و عادات تغذيه ي افراد در جوامع امروزي به گونه اي شده كه افراد بيشتر در معرض خطر ابتلا به يبوست و بواسير قرار دارند.

كم آبي بدن
مصرف فست فود ها
مصرف مواد چرب و شور
مصرف نوشابه هاي گازدار و مواد قندي
عدم مصرف كافي ميوه ها و سبزيجات
عدم تحرك كافي و ورزش
مصرف نوشيدني هاي الكلي
مصرف مواد مخدر
استعمال دخانيات
زايمان هاي غيراصولي
نشستن و ايستادن هاي طولاني مدت
سرطان هاي دستگاه گوارشي
استرس و اضطراب
مصرف داروها
همگي از عواملي هستند كه ريسك ابتلا به يبوست را افزايش مي دهند و اين يعني افزايش آمار مبتلايان به بواسير.
با نگاهي به عادات زندگي و تغذيه اي خود ببينيد در برابر چند گزينه از عوامل خطر بالا قرار داريد؟ تا به حال به اين موضوع توجه داشته ايد كه وضعيت اجابت مزاج شما به چه شكل است؟
طبيعيست زياد .
شايد پيشرفت ها و تكنولوژي هاي دنياي امروز به نظر ما جذاب و هيجان انگيز بيايند ولي اين فقط يك روي سكه است. آن روي سكه اين است كه بيماري هاي خاموش و ناشناخته اي در حال رشد و گسترش هستند كه افراد نه توان بيان آن را دارند و نه توان تحمل عوارض آن را .
بواسير نه مهلك است نه كشنده ولي علائم و عوارضي دارد كه به راحتي مي تواند شما را از مهم ترين امور زندگي تان باز دارد.
درد
خونريزي
سوزش و التهاب
بيرون زدگي هاي گوشتي دردناك در اطراف مقعد
التهاب و تورم
تب
شايد در ابتدا فقط چند قطره خون همراه مدفوع خود ببينيد و به آن بي توجهي كنيد ولي پس از مدتي بيماري شدت مي گيرد و با تكرار علائم و نشانه ها بيماري وارد مرحله وخيم تري مي شود در اينجاست كه بواسير چهره ي اصلي خود را نشان مي دهد.
اين يعني افت كيفيت زندگي.
اما چرا حوزه ي بيماري هاي مقعدي براي درمان انتخاب شده است؟
با نگاهي به سبك زندگي و تغذيه ي افراد به راحتي مي توان حدس زد كه بايد آمار مبتلايان به بواسير در چنين شرايطي بالا باشد ولي ميان آمار واقعي و آمار مكتوب شده چرا تا اين حد اختلاف عددي وجود دارد؟
اين يعني هزاران هزار مورد از اين بيماري وجود دارد كه به علت عدم رسيدگي و درمان به شرايط وخيم تر و بدتري مبتلا شده اند و حاضر نيستند به پزشك مراجعه كنند و در اين ميان تنها عده ي كمي حاضر به آغاز درمان بيماري خود هستند.
اما چرا؟
طي يك مطالعه مشخص شد كه ريشه ي اين موضوع به موارد زير باز مي گردد.
از معاينه ي مقعد خود توسط پزشك خجالت مي كشند.
از انجام عمل جراحي بواسير مي ترسند
از بيهوشي و بستري شدن در بيمارستان واهمه دارند.
قرباني تجاوز جنسي شده اند.
از اطرافيان خود خجالت مي كشند.
تحمل درد و خونريزي پس از انجام عمل را ندارند.
از عوارض پس از عمل جراحي مانند بي اختياري در دفع گاز و مدفوع مي ترسند.
هزينه ي بستري در بيمارستان و اتاق عمل زياد است.
نمي توانند از محل كار خود مرخصي طولاني مدت بگيرند
از به جاي ماندن آثار عمل جراحي مانند بخيه و اسكار نگرانند.
ترس از ابتلا به بيماريهاي واگيردار مانند ايدز و هپاتيت كه در حين عمل جراحي ممكن است براي آنها به وجود بيايد
آنها را مي ترساند.
و ده ها علت شخصي ديگر.
در اينجاست كه جايگاه كلينيك هايي مانند ونك ليزر و كلينيك نوين بهتر از هر زمان ديگري مشخص مي شود و مي توان به وجوه تمايز آنها بهتر پي برد.
اين كلينيك ها قبل از شروع به كار با تك تك مشكلاتي كه در فوق اشاره كرديم آشنا بودند و مي دانستند كه خلا ها و مشكلات اين حوزه ي درماني كجاست.

بهترين كلينيك هاي درمان بواسير چه ويژگي هايي دارند؟

حفظ اسرار پزشكي بيماران
احترام به آناتومي بدن بيمار
احترام به حقوق بيمار و حفظ حريم شخصي او
حضور پزشكان متخصص آقا و خانم
تيم تحقيقاتي و پژوهشي مجرب در حوزه ي بيماري هاي مقعدي
كادر درماني متخصص و با تجربه در زمينه ي تشخيص و درمان انواع بيماري هاي مقعدي
درمان در 1 جلسه
تشخيص دقيق و اصولي بيماري
كارنامه ي كاري و درماني موفق
درصد بالاي رضايت مراجعين
آمارهاي درماني مكتوب و مشخص
بايگاني پرونده هاي پزشكي به بهترين شكل ممكن
كاهش درد در حين پروسه ي درمان
استفاده از روش هاي كم تهاجمي
استفاده از تجهيزات مدرن پزشكي
ونك ليزر


رويكرد اصلي اين مركز درمان قطعي بواسير(هموروئيد) با ساده ترين پيشرفته ترين روش هاست. روش هاي ايمن و بي خطر كه بتوانند جايگزين مناسبي براي انجام عمل جراحي باشند و براي هميشه به كابوس عمل جراحي بواسير پايان دهند.
اين كلينك با استفاده از پيشرفته ترين و تخصصي ترين تجهيزات پزشكي و با حضور پزشكاني متخصص و متعهد در تلاش است تا تعريف نويني از سلامتي و درمان را در حوزه ي بيماري هاي مقعدي از جمله بواسير ارائه دهد.
زمان و از همه مهمتر سلامتي شما براي اين مجموعه در بالاترين درجه ي اهميت قرار دارد.
در ونك ليزر

از تيغ جراحي خبري نيست.
آناتومي بدن شما قابل احترام است و ارزشمند.
در اين مجموعه تكنيك ليزر درماني براي درمان بواسير (هموروئيد) شما انتخاب شده است تا اگر تجربه ي تلخي از بيماري خود داريد ، تجربه ي خوبي از درمان آن داشته باشيد.
شما مي توانيد حتي به صورت اينترنتي وقت ويزيت خود را در اين كلينيك انتخاب كرده و از خدمات درماني آن بهره مند شويد. براي كسب اطلاعات بيشتر ميتوانيد با اين مجموعه تماس حاصل نماييد.

تلفن : 86084961–021 و 8770284–0919
نشاني : تهران، ميدان ونك، جنب دادگاه خانواده، كوچه شهيد صانعي، پلاك 50، طبقه 5، واحد 15
وب سايت :https://vanaklaser.ir/
كلينيك نوين


يك كلينيك تخصصي و فوق پيشرفته كه تعريف متفاوتي از درمان را در حوزه ي بيماري هاي مقعدي و بواسير (هموروئيد) ارائه مي دهد. تيم تحقيقاتي و پژوهشي اين مجموعه در كنار گروهي از پزشكان متخصص و با تجربه در تلاش هستند تا پروسه ي درمان بواسير شما را به حداقل ميزان خود برسانند تا دوران نقاهت و درد كمتري را تجربه كنيد.
تمركز اصلي اين مجموعه روي كاهش درد و درمان سريع بواسير است.
سالها تحقيق و پژوهش و تجربه ي درمان بيماران براي كلينيك نوين سرمايه ي ارزشمندي فراهم ساخت تا بتواند امروز با افتخار در زمره ي يكي از بهترين ها قرار بگيرد.
براي بهره مندي از خدمات طلايي اين مجموعه مي توانيد با اين مجموعه در ارتباط باشيد.

تلفن : 88871047–021 و 8180035–0919
نشاني : تهران، ميدان ونك، خ ملاصدرا، خ پرديس شرقي، ساختمان پرديسان، پلاك 14، طبقه 5
وب سايت : https://jarah.clinic/

منبع


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۳۲:۴۴| ???? jody| ????? (0)

احتمالاً شما نيز از دسته افرادي هستيد، كه تا به حال ناراحتي و مشكلات نشيمنگاهي را تجربه نموده ايد. در عصر حاضر بيماري هاي نشيمنگاهي  شيوع و گسترش بالايي پيدا كرده اند كه البته با روش هاي زندگي مدرن امروز دور از انتظار نيست.

به طور كلي مي توان گفت سر منشا بيماريهاي نشيمنگاهي، مشكلات گوارشي است كه اين خود از رژيم غذايي و سبك زندگي نادرست نشات مي گيرد.

اما با وجود تمامي اين تذكر ها در رابطه با سبك زندگي صحيح، امروزه قشر وسيعي از جامعه درگير اين بيماريها شده اند، و البته در كنار مشكلات مربوط به بيماري در انتخاب روش درمان صحيح نيز درگيري ذهني دارند. بيماريهاي نشيمنگاهي داراي چهار گروه اصلي و شايع بيماري ها است كه شامل بواسير، شقاق، فيستول و كيست مويي مي شود.

ما در كلينيك نوين با استفاده از جديدترين روش درمان بيماريهاي نشيمنگاهي و با بهره گيري از بهترين تجهيزات پزشكي روز دنيا به درمان اين بيماري ها مي پردازيم. در ادامه به شما كمك خواهيم نمود، تا بهترين روش درماني را متناسب با نوع بيماري خود انتخاب نماييد، پس تا انتها همراه ما باشيد.
بيماري نشيمنگاهي چيست ؟

منظور از بيماري هاي نشيمنگاه بيماري هايي است كه ناحيه مقعد را درگير ميكنند. بيماري هاي نشيمنگاهي شامل طيف وسيعي از بيماري مي شود كه از جمله آنها مي توانيم به بواسير، فيستول، شقاق، كيست مويي، زگيل مقعد، آبسه مقعد و ...اشاره كنيم. هريك از اين بيماري ها علائم مختلفي را ايجاد مي كنند، و با روش هاي درماني متنوعي درمان مي شوند، در ادامه به تشريح بيشتر مهمترين بيماري هاي نشيمنگاهي و روش درمان هريك از آنها مي پردازيم.
بواسير يا هموروئيد

بواسير يا هموروئيد، شايع ترين بيماري مقعدي هستند كه معمولاً اولين حدس پزشك ابتلا به آن است. علت اين امر گسترش اين بيماري به خصوص در جوامع پيشرفته است به گونه اي كه تخمين زده مي شود، از هر دو نفر يك نفر مبتلا به بواسير با درجات مختلف است. اين بيماري موجب گشاد شدن يا همان اتساع عروق در ناحيه مقعد و ركتوم مي گردد. بيماري بواسير حاصل وارد آمدن فشار بيش از اندازه به عروق اين ناحيه از بدن است كه مي تواند در اثر عوامل مختلفي ايجاد شود. اين بيماري مي تواند عروق داخلي و خارجي را درگير نمايد. در بواسير نوع داخلي عروق داخل مقعد دچار تورم مي شوند، اين نوع از بواسير شامل چهار درجه مختلف است كه ميزان و شدت بيماري  با اين درجات تعيين مي شود.

جراحي بيماري هاي نشيمنگاهي را فراموش كنيد! ليزر بهترين جايگزين براي جراحي

علائم و نشانه هاي هموروئيد

از مهمترين علائم بواسير مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    خون در مدفوع : اين خون ممكن است بر روي مدفوع، دستمال توالت و يا به صورت خونريزي از مقعد نمايان شود.
    زائده هاي گوشتي : يكي از علائم بواسير كه در درجاتي از آن روي ميدهد.
    درد مقعد : اين درد همراه با نشستن شدت گرفته و ممكن است در تمام طول روز همراه بيمار باشد.
    خارش مقعد: التهاب پوست نواحي اطراف مقعد موجب خارش مقعدي مي شود.
    ترشحات لزج : علت اين ترشحات لزج كندي حركات روده به علت يبوست است.
    حس ناكامل بودن دفع : وجود اين عروق متورم به فرد حس ناكامل بودن دفع را مي دهد.

 دلايل ابتلا به بواسير يا هموروئيد

بواسير ممكن است ناشي از عوامل متعددي ايجاد شود، وجه مشترك همه اين عوامل وارد آمدن فشار بيش از اندازه به عروق اين ناحيه از بدن است. مهمترين و البته شايع ترين علت بواسير يبوست مزمن و مداوم است كه فشار بسيار زيادي را به عروق وارد مي كند. از ساير علل ايجاد بواسير مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    زايمان طبيعي سخت
    اسهال و يبوست مزمن
    بلند كردن يا جابه جايي اشياء سنگين
    نشستن به مدت طولاني
    بارداري و ترشحات هورمون ها
    كم تحركي
    سرفه‌هاي شديد و مكرر
    زور زدن براي دفع مدفوع
    رابطه جنسي مقعدي

درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر

درمان بواسير يا هموروئيد بستگي به عوامل متعددي دارد، كه مهمترين آن درجه و ميزان شدت بيماري است. بواسير اوليه را مي توان با درمان هاي خانگي و دارويي درمان و برطرف نمود. درمان هاي خانگي بواسير شامل مصرف خوراكي هاي سرشار از فيبر، مصرف كافي آب، ورزش، حمام سيتز، مصرف پماد هايي مانند پماد آنتي هموروئيد و ....مي شود.

با پيشرفته شدن بيماري و شدت يافتن علائم به خصوص زماني كه به درمان بي توجه بوده ايد درمان هاي خانگي و دارويي ديگر پاسخگوي درمان اين عارضه نبوده، بلكه ممكن است در رفع موقتي اين علائم موثر باشد، ولي درمان قطعي نخواهد بود. براي برطرف نمودن هموروئيد هاي پيشرفته نياز به انجام روش هايي تهاجمي تر نظير جراحي، اسكلروتراپي، رابربند و ... است. اين روش ها ممكن است درمان قطعي اين بيماري نباشند و مشكلات مختلفي از جمله درد شديدي را به همراه داشته باشند.

در مورد جراحي بايد بگوييم از آنجايي كه جراحي مشكلات متعدد مربوط به خود را دارد، امروزه به ندرت مورد استفاده قرار مي گيرد.

 از دلايل منسوخ شدن روش درماني جراحي ميتوانيم به نياز به بستري شدن در بيمارستان و تحمل عوارض جراحي مثل به جاي ماندن اسكار، تحمل عوارض داروي بيهوشي، درد و خونريزي شديد، قطعي نبودن درمان ونيز طولاني بودن دوره نقاهت پس از عمل جراحي اشاره كنيم. بهترين روش درماني كه تا به امروز براي هموروئيد پيشنهاد شده است، ليزر بواسير مي باشد. ليزر نه تنها هيچ يك از عوارض جراحي را به همراه ندارد، بلكه مي تواند درمان قطعي اين بيماري باشد.

از مزيت هاي درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

    ليزر بدون درد و خونريزي انجام مي شود.
    ليزر درمان قطعي و بدون بازگشت بواسير است.
    ليزر نيازي به بستري شدن در بيمارستان و طي كردن دوره نقاهت ندارد.
    ليزر بدون عوارض است.
    ليزر در كمتر از يك ساعت انجام مي شود.
    ليزر ريسك ابتلا به ساير عفونت و بيماري ها را ندارد.
    ليزر موجب به جاي ماندن اسكار بر روي پوست نمي شود.

شقاق يا فيشر

شقاق، فيشر يا همان زخم مقعدي، بيماري به شدت دردناك ناحيه مقعد است. شقاق سبب بروز زخمي عميق در ديواره مقعد يا غشاء مخاطي مي گردد. اين بيماري به علت واقع شدن در ناحيه اي حساس از بدن در معرض آلودگي هاي بسياري قرار دارد، به اين ترتيب احتمال عفوني شدن آن بالا است. شايد شقاق در نظر تنها يك زخم ساده باشد اما در واقع زخم بسيار عميقي است كه عضله اسفنكتر مقعد را برش داده است كه در اين موارد ترميم زخم مشكل مي شود. اين بيماري شايع ممكن است، با بواسير به اشتباه تشخيص داده شود.

جراحي بيماري هاي نشيمنگاهي را فراموش كنيد! ليزر بهترين جايگزين براي جراحي


علائم و نشانه هاي شقاق مقعدي

از مهمترين نشانه هاي شقاق مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    درد مقعد : اين درد ممكن است حين دفع مدفوع و مدتي پس از آن ايجاد شود.
    خونريزي مقعد : در صورتي كه زخم مقعد عميق شود ممكن است، دچار خونريزي شود. اين خون ممكن است بر روي سطح مدفوع نمايان شود.
    سوزش و خارش مقعد : ممكن است ترشحات طبيعي مقعد موجب سوزش و خارش زخم شقاق شود.
    مشاهده ترك : در صورت پيشرفته شدن بيماري ممكن است، ترك عميق شقاق قابل مشاهده باشد.

 
دلايل بروز و ابتلا به شقاق مقعدي

علت دقيق بروز شقاق را نمي توان تعيين كرد. اما شقاق نيز همانند بواسير در اثر وارد آمدن فشار زياد به اين ناحيه ايجاد مي شود. در برخي موارد شقاق با علت زمينه اي مانند تنگي دريچه مقعدي ايجاد مي شود. همچنين مهمترين علت بروز شقاق همان اسهال و يبوست مزمن و مداوم است. از ديگر علل بروز شقاق مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    زايمان و بارداري
    نشستن هاي طولاني مدت
    رابطه جنسي مقعدي
    تميز كردن مقعد به صورت خشن
    اسهال و يبوست مزمن و مداوم
    تنگي دريچه مقعد
    سرطان روده
    بيماري التهابي روده مانند كرون
    سرطان روده بزرگ
    خارش زياد مقعد

درمان شقاق مقعدي

شقاق از بيماري هايي است كه خود مراقبتي و درمان هاي خانگي مي تواند تاثير بسزايي در درمان آن داشته باشد. اين بيماري بسته به مرحله عارضه ممكن است با درمان هاي خانگي به طور كامل بهبود يابد. از جمله درمان هاي توصيه شده براي شقاق مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    مصرف كافي فيبر و آب
    تحرك كافي
    درمان يبوست و مصرف ملين در صورت لزوم
    حمام سيتز
    درمان هاي گياهي رفع كننده عفونت مثل استفاده از سركه سيب، آلوئه ورا و ....
    كيسه يخ
    درمان هاي دارويي مثل استفاده از پماد آنتي فيشر يا پماد ليدوكائين

در صورتي كه زخم شقاق حداكثر يك هفته بعد از درمان هاي ذكر شده بهبود نيافت بايد براي درمان هاي ديگر اقدام نماييد. يكي از درمان هاي رايج تزريق بوتاكس است كه البته تاثير موقتي داشته و نمي تواند درمان قطعي باشد.

 روش بعدي استفاده از جراحي است اما همان طور كه توضيح داديم جراحي مشكل عمده اي به همراه داشته و باعث مي شود بيمار نه تنها درد و خونريزي شديدي را تجربه نمايد، بلكه  مدت زمان زيادي را براي طي كردن دوره نقاهت گذرانده و در آخر نيز ممكن است نتيجه قطعي حاصل نشود، به همين ترتيب امروز بهترين روش قطعي درمان شقاق با  ليزر است كه مي تواند تنها در كمتر از نيم ساعت بيماري شما را بدون آنكه خونريزي و دردي تجربه كنيد، درمان نمايد.
كيست مويي

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال به بيماري رانندگان نيز معروف است، زيرا مهمترين عامل در ايجاد آن نشستن طولاني و اصطكاك پوست است. كيست مويي سبب ايجاد كيسه اي حاوي مو بر روي سطح پوست شده كه به شكل حفره نيز قابل مشاهده است. اين بيماري در اثر برگشت مو به داخل پوست روي مي دهد و از جمله بيماري هاي عفوني ناحيه مقعد است. اين كيست معمولاً بين كفل ها و بالاتر از مقعد ايجاد مي شود.

جراحي بيماري هاي نشيمنگاهي را فراموش كنيد! ليزر بهترين جايگزين براي جراحي


نشانه هاي كيست مويي

از علائم كيست مويي مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

    درد در ناحيه كيست
    تب در صورت عفونت شديد
    تورم و سرخي ناحيه درگير
    ترشحات چركي و بدبو
    درد به هنگام نشستن

علت بوجود آمدن كيست مويي

علت دقيق بروز كيست مويي مشخص نشده است، اما به نظر مي رسد مجموعه اي از عوامل مي توانند در بروز اين بيماري نقش داشته باشند. اين بيماري اغلب مردان بزرگسال را درگير مي كند و به ندرت در ميان زنان مشاهده مي شود. مهمترين عللي كه تا به حال براي كيست مويي ذكر شده است، عبارتند از :

    نشستن به مدت طولاني
    نوعي اختلال مادرزادي
    استفاده از لباس هاي تنگ با الياف مصنوعي
    موهاي ضخيم و پرپشت در ناحيه كمر
    اضافه وزن
    خارش يا آسيب ديدگي دائمي

درمان كيست مويي

كيست مويي به هيچ وجه با استفاده از درمان هاي خانگي قابل رفع و بهبود نيست، زيرا تا به حال هيچ دارويي براي رفع كامل كيست ايجاد شده، توليد نشده است.

تنها راهكار بهبود كيست برداشت ناحيه كيست است، اين امر مي تواند با استفاده از جراحي و يا ليزر انجام شود. درمان كيست مويي با جراحي بسيار مشكل است، در واقع اين درمان دوره نقاهت طولاني مدتي خواهد داشت زيرا بهبودي زخم ايجاد شده، مدت زمان زيادي را نياز دارد، از طرفي جراحي كيست مويي از نظر قطعي بودن درمان نيز ريسك بالايي دارد.

در مقابل درمان كيست مويي با ليزر روشي قطعي و بسيار ساده تر از جراحي است كه موجب مي شود، مدت زمان بهبودي تا حد زيادي كاسته شود و نتيجه درمان نيز قطعي خواهد بود.
فيستول مقعدي

فيستول به طور كلي به اتصال غير طبيعي دو ارگان از بدن اطلاق مي شود. در مورد فيستول مقعدي مجرايي مابين پوست اطراف مقعد و روده ايجاد شده كه اين دو ارگان از بدن را به يكديگر متصل مي نمايد. فيستول مقعدي غالباً ناشي از آبسه ايجاد مي شود، زيرا عفونت در طولاني مدت مي تواند باعث ايجاد مجراي شود. فيستول عفونت و درد شديدي را به همراه دارد.

جراحي بيماري هاي نشيمنگاهي را فراموش كنيد! ليزر بهترين جايگزين براي جراحي

نشانه هاي فيستول مقعدي

مهمترين نشانه هايي كه بيماري فيستول مقعدي ايجاد مي كند، عبارتند از :

    التهاب پوست در اطراف مقعد
    ترشحات بد بو و گاهاً خوني از نزديك مقعد
    درد شديد
    تب
    آبسه مقعدي مكرر
    بي‌اختياري مدفوع

علت فيستول

فيستول مي تواند ناشي از بيماري هاي زمينه اي بسياري ايجاد شود، كه همگي مي توانند زمينه را براي عفونت و التهاب در اين ناحيه ايجاد كنند. برخي از مواردي كه باعث ايجاد فيستول مي شود، به اين شرح است :

    بيماري كرون
    ديورتيكوليت
    جراحي در نزديكي مقعد
    ابتلا به سل
    بيماري‌هاي مقاربتي نظير كلاميديا يا سيفليس
    HIV
    سرطان
    زخم ناشي از ضربه

درمان فيستول مقعدي

درمان فيستول با روش هاي خانگي و دارويي امكان پذير نيست و استفاده از دارو تنها در رفع عفونت ايجاد شده موثر است. براي درمان قطعي فيستول نياز است مجراي ايجاد شده با روش هاي تهاجمي برطرف شود.

به همين منظور براي درمان فيستول معمولاً از روشهاي جراحي استفاده مي شود، جراحي فيستول ريسك بازگشت داشته زيرا امكان برطرف كردن كامل عفونت فيستول معمولاً وجود ندارد. درمان فيستول با ليزر موجب مي شود، بيماري بدون ايجاد احساس درد و يا خونريزي و يا حتي نياز به بستري شدن در بيمارستان رفع شود.

منبع


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۳۲:۲۳| ???? jody| ????? (0)

به طور كلي عامل اين بيماري اعمال فشار به اين عروق در اثر عوامل مختلفي است. بواسير در دو نوع داخلي و خارجي يافت مي شود كه در نوع اول عروق داخل مقعد و در نوع دوم عروق خارج مقعد درگير بيماري مي شود. در ادامه به بررسي بيشتر اين بيماري و معرفي بهترين راهكار براي درمان آن مي پردازيم :

 

 

 

علت بواسير يا هموروئيد 

علت بواسير يا هموروئيد  پاره شدن بالشتك هاي هموروئيدي در اثر اعمال فشار به اين عروق است. از مواردي كه فشار وارده بر ناحيه مقعد را افزايش مي دهند، مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • يبوست و اسهال مداوم و مزمن
 • زايمان
 • بارداري
 • جابه جايي اشياء سنگين
 • مصرف مداوم ملين
 • نشستن به مدت طولاني
 • وارد كردن فشار در توالت
 • رابطه جنسي مقعدي

علائم بواسير يا هموروئيد

علائم بواسير يا هموروئيد معمولاً در همه افراد مشاهده مي شود، البته ممكن است برخي افراد تمامي اين علائم را تجربه نكنند. علائم بسته به نوع بواسير و درجه آن متفاوت است از همين روي قبل از معرفي علائم به تشريح انواع و درجات مختلف بواسير مي پردازيم :

انواع بواسير يا هموروئيد

 • بواسير داخلي : در اين نوع بواسير عروق داخلي مجراي مقعد متورم مي شوند. به همين جهت بيمار معمولاً درد كمتري را تجربه مي كند، اما به سبب آسيب اين عروق در اثر عبور مدفوع سخت، سطح آنها آسيب ديده و دچار خونريزي مي شوند. به همين دليل بيمار مبتلا به بواسير نوع داخلي، خونريزي از مقعد و يا خون در مدفوع را تجربه مي كنند.
 • بواسير خارجي :در بواسير نوع خارجي عروق در خارج مقعد درگير بيماري مي شوند. در اين مورد بيمار درد بسيار زيادي را تجربه مي كند و خونريزي معمولاً كمتر است و اگر فرد دچار خونريزي شود، رنگ آن قرمز روشن است.

 

بواسير نوع داخلي در 4 درجه مختلف ظاهر مي شود :

 • درجه اول : عروق دچار افتادگي شده و داخل مجراي مقعد قرار مي گيرد. از همين روي فرد حتي پس از اجابت مزاج نيز احساس نياز به دفع دارد.
 • درجه دوم : در اين مورد عروق دچار افتادگي شده اند و از مقعد خارج مي شوند. اما پس از اجابت مزاج خود به خود به داخل باز مي گردند.
 • درجه سوم : در بواسير درجه سه عروق خارج شده از مقعد تنها با اعمال فشار دست به داخل باز مي گردد.
 • درجه چهارم : در اين نوع بواسير عروق خارج شده حتي با فشار دست نيز به داخل باز نمي گردد.

 

به اين ترتيب مهمترين نشانه هاي بواسير يا هموروئيد به اين شرح است :

 • درد
 • سوزش
 • خارش
 • خون در مدفوع
 • خونريزي از مقعد
 • زائده هاي گوشتي بيرون زده از مقعد
 • خروج ترشحات

تشخيص بواسير يا هموروئيد

براي تشخيص معمولاً مي توان با پزشك عمومي و يا متخصص گوارش مشورت نمود. تشخيص از بررسي علائم بيماري و نيز معاينه فيزيكي و انگشتي شروع مي شود. در مراحل بعدي ممكن است، پزشك از روش هاي ديگري براي تشخيص دقيق تر عارضه استفاده نمايد. اين روشها عبارتند از:

 • معاينه انگشتي : در اين روش پزشك با انگشت آغشته به ژل درون مقعد را معاينه مي كند.
 • كونولوسكوپي : در اين روش پزشك از يك لوله كوچك، قابل انعطاف و متصل به دوربين براي مشاهده كولون استفاده مي نمايد.
 • سيگموئيدوسكوپي : اين روش مشابه كونولوسكوپي است، با اين تفاوت كه در معاينه تنها قسمت انتهايي روده مورد توجه و معاينه قرار مي گيرد.

درمان بواسير يا هموروئيد

بواسير مشكل شايعي است اما غالبا ً درمان مشكلي ندارد. زيرا به جز در موارد حاد با استفاده از درمان هاي خانگي قابل رفع و درمان است. درمان اين بيماري بسته به درجات اين بيماري متفاوت است.

درمانهاي خانگي بواسير يا هموروئيد

مراقبت هاي خانگي بواسير در مراحل ابتدايي اين عارضه به رفع آن كمك مي نمايد. اين روشهاي خانگي شامل رعايت نكاتي است كه در برطرف نمودن علائم بيماري موثر است. برخي از مهمترين درمان هاي خانگي كه براي درمان بواسير توصيه مي شود، به اين شرح است:

 • حمام سيتز : حمام سيتز يا نشيمن شامل قرار دادن ناحيه كفل و لگن در آب نسبتاً گرم است، كه به رفع علائم بيماري كمك مي نمايد. استفاده از حمام سيتز در برطرف نمودن درد، سوزش، خارش و نيز بهبود حركات روده اي موثر است. براي تاثيرگذاري بيشتر مي توانيد به آب مقداري  نمك اپسوم، جوش شيرين و ... بيافزاييد.

 

 

 

 • مصرف فيبر : از آنجايي كه يكي از علل اصلي بواسير يبوست است، بايد در ابتدا علت اصلي را رفع نمود. براي درمان يبوست مصرف فيبر توصيه مي شود. فيبر ماده اي مغذي است كه در روده هضم نميشود، در نتيجه تجمع كرده و حجم مدفوع را افزايش مي دهد و در درمان يبوست موثر است. براي رفع يبوست مي توانيد مصرف انواع ميوه ها و سبزيجات را در رژيم غذايي خود بگنجانيد.
 • مصرف كافي مايعات : مصرف مايعات به خصوص آب در هيدراته نگه داشتن بدن و نرم نمودن مدفوع اثرگذار است.
 • ورزش : فعاليت بدني كافي به درمان بواسير كمك مي كند. همچنين ورزش در برطرف نمودن يبوست و بهبود حركات روده نيز اثرگذار است.
 • مصرف ملين ها : در صورتي كه يبوست با استفاده از فيبر بهبود نيافت مصرف موقت ملين ها توصيه مي شود.
 • كمپرس يخ : سرد نمودن ناحيه مورد نظر مي تواند به كاهش درد بيماري كمك كند. از قرار دادن مستقيم يخ بر روي مقعد خودداري نماييد.
 • پماد آنتي هموروئيد : استفاده از اين پماد با دارا بودن خاصيت قابض و مسكن به رفع علائم بيماري كمك نموده و در درمان عارضه نيز موثر است.

 

درمان هاي پزشكي

در صورتي كه بواسير پس از طي يك هفته با استفاده از درمان هاي خانگي بهبود نيافت؛ بهتر است از درمان هاي پزشكي و تهاجمي تر براي رفع بيماري استفاده نماييد. برخي درمان هاي پزشكي مناسب براي درمان بواسير به اين شرح است:

رابربند

رابربند يكي از روشهاي پركاربرد درمان بواسير در گذشته بود. اين روش شامل قرار دادن كش لاستيكي مستحكمي به دور بواسير است كه ميتواند با قطع جريان خونرساني به بافت هموروئيدي موجب خشك آن شده و به درمان آن كمك نمايد. درمان رابربند به شدت دردناك بوده كه تحمل آن را مشكل مي كند. به علاوه اين درمان ممكن است، نتيجه دلخواه را نداشته باشد و همراه با ريسك عود مجدد بيماري باشد.

 

 

 

اسكلروتراپي

اسكلروتراپي روشي ساده و پركاربرد براي درمان بواسير و در كل عروق واريسي شده است. اين درمان شامل تزريق ماده اي مخصوص به عروق است كه در برطرف نمودن بيماري موثر است. اسكلروتراپي روشي سرپايي و ايمن و كم تهاجمي تر است كه جايگزين بهتري براي عمل جراحي است. در طي اين روش ماده اي به نام اسكلروزان به عروق متورم تزريق مي شود، اين عمل موجب چسبندگي ديواره اين عروق شده و در برطرف نمودن عروق هموروئيدي موثر است. اين روش درماني درد و خونريزي كمتري دارد اما از آنجايي كه درمان قطعي محسوب نمي شود، نمي توان از آن به عنوان بهترين روش درماني ياد كرد.

 

 

 

درمان جراحي

جراحي روش منسوخ شده درمان بواسير است. جراحي يا همان هموروئيد كتومي شامل استفاده از تيغ جراحي براي برداشت بافت هموروئيدي است. روش جراحي نياز به بستري قبل از عمل جراحي و طي دوران نقاهت دارد. همچنين عمل جراحي همراه با درد و خونريزي بسياري است كه مي تواند براي بيمار آزار دهنده باشد. و اما شايد مهمترين عيب اين روش درماني قطعي نبودن آن است زيرا پس از جراحي احتمال عود مجدد بيماري وجود دارد.

درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر

بهترين و قطعي ترين روش درمان بواسير استفاده از ليزر درماني است كه در طي آن از اشعه مادون قرمز براي خشك كردن بافت هاي هموروئيدي استفاده مي شود. درمان بواسيريا هموروئيد با ليزر نه تنها درد و خونريزي ندارد بلكه عروق خوني و اعصاب در طي درمان ترميم مي شوند، و مي تواند از درد و خونريزي حاصل از بيماري نيز جلوگيري نمايد. به علاوه ليزر به صورت سرپايي، در مطب پزشك و در كمتر از يك ساعت انجام شده و مانع از اتلاف وقت مي شود. اما يكي از بهترين خصوصيات اين روش درماني قطعي بودن آن است كه از بازگشت دوباره عارضه جلوگيري به عمل مي آيد.

 

 

 

منبع: http://www.rajanews.com/node/326164


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۳۱:۵۸| ???? jody| ????? (0)

درمان بواسير يا هموروئيد با ورزش كگل، مراحل و فوايد انجام اين ورزش

بواسير  يكي از شايع ترين بيماري ها در جوامع امروزي است، اين بيماري در اثر اشتباه در سبك زندگي پديد مي آيد و به شدت زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد.بواسير يا هموروئيد، اتساع و يا گشاد شدن عروق در ناحيه مقعد است كه در اثر عوامل متعددي پديد مي آيد. يكي از راهكارهاي پيشنهاد شده براي درمانبواسير راهكارهاي خانگي و ورزش است. از آنجايي كه يكي از مهمترين علت هاي اين بيماري كم تحركي و نشستن به مدت طولاني است، ورزش مي تواند در درمان عارضه موثر باشد. اما انتخاب نوع ورزش اهميت بسياري دارد، زيرا ورزش هاي سنگين مي توانند فشار وارده بر عروق را افزايش داده و موجب تشديد بيماري شوند. يكي از ورزش هاي مناسب براي درمان اين عارضه ورزش كگل است.

ورزش كگل چيست ؟

ورزش كگل مجموعه اي از تمرينات عضلاني براي كف لگن است. اين ورزش با انقباض و انبساط عضلات پرينه انجام مي شود. كه اين امر مي تواند علاوه بر درمان بواسير در بهبود عملكرد جنسي نيز موثر باشد. همچنين اين ورزش با افزايش گردش خون در اين ناحيه به درمان و نيز پيشگيري از بواسير كمك مي كند. اين ورزش با كاهش درد نياز شما به مصرف مسكن را از بين مي برد. انجام اين ورزش براي درمان شقاق توصيه نمي شود، زيرا مي تواند موجب تشديد و وخيم شدن بيماري گردد.

مراحل ورزش كگل

كگل

قبل از انجام ورزش عضله اي كه تمرين بر  روي آن انجام مي شود را شناسايي نماييد. عضله  پرينه در لگن و بين دو استخوان ران واقع شده است. اين عضله همان عضله اي كه به كنترل دفع مدفوع و گاز از روده كمك مي كند. البته با انجام اين تمرين عضلات عضلات رحم، مثانه٬ روده كوچك و راست روده نيز درگير مي شوند. بعد از آشنايي با عضله مورد نظر و درك اينكه تمرين بايد بر كدام ناحيه تاثير بگذارد، مي توانيد مراحل زير را دنبال كنيد.

   • اين ورزش را مي توان در حالت ايستاده، نشسته و خوابيده انجام داد. بهتر است با حالت خوابيده شروع كنيد زيرا در اين حالت تسلط بيشتري خواهيد داشت و سپس نشسته و ايستاده را نيز امتحان كنيد.
   • عضله مورد نظر را منقبض نموده و حداقل ۵ ثانيه صبر نماييد. درست مانند زماني كه مي خواهيد از خروج گاز و مدفوع جلوگيري نماييد.
   • سپس به مدت ۵ ثانيه عضله را شل كرده و مجدداً منقبض نماييد.
   • اين تمرين را مي بايست حداقل ۱۰ الي ۲۰ مرتبه در روز تكرار نماييد.
   • مراقب باشيد در طي تمرين عضلات شكم و قفسه سينه منقبض نشوند. براي جلوگيري از اين امر مي بايست دست خود را روي شكم بگذاريد تا از اين امر مطمئن شويد.

انجام اين ورزش بعد از عمل هموروئيدكتومي نيز به تسريع درمان و جلوگيري از عود مجدد  بيماري كمك مي نمايد. حداقل بايد ۳ الي ۶ هفته به طور مداوم اين تمرين را تكرار نماييد تا شاهد نتايج آن باشيد.

فوايد ورزش كگل


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۳۰:۱۹| ???? jody| ????? (0)

درمان بواسير يا هموروئيد با شياف آنتي هموروئيد

 

شياف آنتي هموروئيد يكي ازداروهاي پركاربرد و موثر براي درمان بواسير است.اين دارو تاثيرات مختلف بر بدن داشته و در مقايسه با پماد آنتي هموروئيدتاثير سريع تري دارد

 

 

بواسير يا همان هموروئيد تورم عروق مقعدي و يا بالشتك هاي هموروئيد است. در اثر اين بيماري عروق گشاد و متورم شده و فرد بيمار با عبور مدفوع سفت دچار درد، خونريزي، سوزش و خارش مي شود. از طرفي چون اين عروق در كانال مقعد متورم شده اند، ممكن است، احساس كامل نبودن عمل  دفع روي دهد. بواسير بيماري شايعي است كه در اثر عوامل متعددي ايجاد مي شود، اين عارضه اغلب در ميان زنان شايعتر از مردان است. از عوامل ايجاد كنندهبواسير مي توانيم به يبوست مداوم، زايمان، بارداري، چاقي، جابه جايي اجسام سنگين اشاره كنيم. مهمترين عامل اين بيماري در اغلب مواقع همان يبوستاست. يبوست موجب دفع سخت شده و فشار زيادي را به عروق مقعدي وارد مي كند. درمان بواسير بسته به نوع بيماري و درجات آن متفاوت است. اگر بيماري در مراحل ابتدايي خود باشد، با استفاده از درمان خانگي قابل درمان است. اين درمان ها شامل حمام سيتز، مصرف فيبر و آب كافي به منظور رفع يبوست است. اما يكي از درمان هاي ساده و گاهاً موثر استفاده از شياف آنتي هموروئيد براي درمان اين بيماري است.

تاثيرات شياف آنتي هموروئيد

شياف آنتي هموروئيد يا ايپروئيد يكي از داروهاي پركاربرد و موثر براي درمان بواسير است. اين دارو تاثيرات مختلف بر بدن داشته و در مقايسه با پماد آنتي هموروئيد تاثير سريع تري در درمان اين عارضه دارد. علاوه بر بواسير از اين دارو مي توان جهت درمان ساير بيماري هاي مجراي مقعد مانندشقاق ،  فيستول ، التهاب روده و … استفاده نمود. اين شياف حاوي ماده اي به نام فنيل افرين است كه مي تواند موقتاً عروق متورم شده را بهبود بخشد. از ديگر تاثيرات اين شياف مي توانيم به خاصيت قابض، ضد التهاب و ضد درد و بي حس كننده موضعي اشاره كنيم كه موجب مي شود علائم اين بيماري مانند درد، سوزش و التهاب از بين برود. پس از استفاده از اين شياف، محتويات آن به شكل لايه اي محافظ درآمده و از التهاب بيشتر به هنگام دفع جلوگيري مي نمايد.

نحوه مصرف شياف آنتي هموروئيد

قبل از مصرف اين شياف توجه داشته باشيد كه مصرف آن تنها با مشورت پزشك و در جهت بهبود بيماري هاي مقعدي مجاز است. همچنين لازم است در مورد نحوه مصرف و تعداد دفعات مصرف دارو با پزشك مشورت نماييد.براي مصرف اين شياف نكات زير را به ياد داشته باشيد :

 • بهداشت را رعايت نموده و قبل از مصرف اين شياف دست هاي خود را با آب و صابون بشوييد.
 • براي مصرف راحت تر مي توانيد سطح شياف را با چند قطره آب خيس نماييد.
 • براي وارد كردن شياف، به سمت چپ بدن دراز بكشيد و پاي راست خود را خم كرده و شياف را وارد نماييد.
 • بعد از وارد شدن شياف چند دقيقه دراز بكشيد.
 • تا يك ساعت پس از قرار دادن شياف از دفع بپرهيزيد.
 • بهترين زمان براي مصرف دارو بعد از اجابت مزاج است.
 • حداكثر تعداد مجاز مصرف اين دارو 4 مرتبه در طول روز است.
 • مصرف اين شياف براي مادران باردار و كودكان بايد زير نظر پزشك باشد، زيرا احتمال بروز عوارض وجود دارد.

در صورتي كه پس از طي 7 روز از مصرف اين دارو بهبودي حاصل نشد، لازم است مصرف دارو را قطع كرده و با پزشك در مورد ساير روش هاي درماني مشورت نماييد.

عوارض شياف آنتي هموروئيد

مصرف اين دارو عوارض جانبي خاصي را به دنبال ندارد، اما ممكن است در برخي افراد عوارض كوتاه مدتي مشاهده شود. اين عوارض عبارتند از :

 • سردرد
 • افزايش ضربان قلب
 • لرزش بدن
 • مشكلات مربوط به خواب

تداخلات دارويي

شياف

در صورتي كه دچار هر نوع بيماري خاص هستيد، قبل از مصرف اين شياف با پزشك خود مشورت نماييد. به خصوص افرادي كه دچار بيماري هاي ديابت، پركاري تيروئيد، فشار خون بالا، مشكلات قلبي و ادرار هستند. همچنين مصرف شياف آنتي هموروئيد براي افراد مبتلا به عفونت هاي ثانويه ، ضايعات قارچي و ويروسي و ضايعات سلي ممنوع است.

::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۲۹:۵۵| ???? jody| ????? (0)

درمان بواسير يا هموروئيد با پماد ليدوكائين و عوارض اين دارو

ليدوكائين يكي از روش هاي درمان دارويي بواسير است،  اما قبل از معرفي اين دارو به تشريح بيشتر بيماري بواسير مي پردازيم.بواسير يا هموروئيد شايع ترين بيماري نشيمنگاهي است. اين بيماري در اثر عوامل متعددي ايجاد ميشود و با اينكه زندگي فرد را به خطر نمي اندازد، مي تواند روند زندگي عادي را به اختلال مواجه نمايد. بواسير يا هموروئيد همان تورم و گشاد شدن عروق در ناحيه مقعد است. وارد آمدن فشار به  مقعد در اثر عوامل مختلف مي تواند باعث اتساع عروق در مقعد گردد. از علائم بيماري بواسير مي توانيم به درد شديد، خونريزي، خارش، سوزش، احساس كامل نبودن عمل دفع، خون در مدفوع و … اشاره كنيم. البته اين علائم بسته به نوع بواسير و درجات مختلف آن متفاوت است. بواسير در نوع داخلي و خارجي است كه در نوع اول عروق داخلي مقعد و در نوع دوم عروق خارج مقعد درگير بيماري مي شود. در ضمن نوع داخلي به چهار درجه مختلف تقسيم بندي مي شود. مهمترين عامل براي بروز بواسير وارد آمدن فشار به عروق مقعد است، اين فشار مي تواند در اثر عوامل مختلفي نظير يبوست مداوم، زايمان، جا به جايياجسام سنگين، بارداري و … ايجاد شود.

درمان بواسير در مراحل ابتدايي با استفاده از دارو و درمان هاي خانگي امكان پذير است. درمان خانگي بواسير شامل رژيم غذايي پر فيبر براي رفع يبوست، ورزش، حمام سيتز و … مي شود. درمان هاي دارويي بواسير شامل استفاده از پماد براي برطرف كردن بيماري و علائم آن مي شود. يكي از پماد هاي معروف براي درمان بواسير استفاده از ليدوكائين است.

پماد ليدوكائين

ليدوكائين جزء داروهاي بي حس كننده است كه به صورت موضعي كاربرد دارد. در نتيجه مهمترين كاربرد پماد ليدوكائين برطرف كردن درد حاصل از بيماري بواسير است. عملكرد اين پماد به گونه اي است كه با مسدود كردن كانال كلسيم از انتقال پيام هاي عصبي به سيستم مركزي عصبي جلوگيري مي نمايد. از ديگر مزيت هاي اين پماد مي توانيم به خاصيت ضد التهابي آن اشاره كنيم كه موجب شده بتواند به درمان بيماري كمك نمايد.

مصرف اين پماد براي مادران باردار و خردسالان بايد با مشورت متخصص صورت گيرد. همچنين بايد از مصرف طولاني مدت دارو پرهيز نموده و از بانداژ موضع بپرهيزيد زيرا تاثير دارو را افزايش مي دهد.

عوارض پماد ليدوكائين

از عوارض اين دارو مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • سوزش
 • تورم
 • سرگيجه
 • تاري ديد
 • افزايش و كاهش دماي بدن

تاثير داروي ليدوكائين بر بواسير يا هموروئيد

پماد ليدوكائين تاثير موقت در درمان بواسير يا هموروئيد داشته و نمي توان از آن به عنوان درمان قطعي براي اين بيماري ياد كرد. ليدوكائين تنها در برطرف كردن درد بيماري موثر است و تاثيري در درمان علت اصلي بيماري ندارد. در صورتي كه مصرف اين پماد با رعايت نكات خانگي همراه باشد، در مراحل ابتدايي در درمان قطعي بيماري موثر است. اما در مراحل پيشرفته تر بيماري بايد از روش هاي تهاجمي تري براي درمان بواسير استفاده نماييد. درمان بواسير با استفاده از روشهاي اسكلروتراپي، رابربند، هموروئيدكتومي، ليزرو …امكان پذير است. بهترين راهكار درمان بواسير با ليزر است زيرا بيماري بدون احساس درد، خونريزي، به جاي ماندن اسكار، بستري شدن در بيمارستان و … به طور قطع درمان مي‌شود


::????? ????::
????? ??? ?? ۴ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۴۲:۳۰| ???? jody| ????? (0)

بيماري هاي مقعدي يا نشيمنگاه از شايع ترين بيماري هايي هستند كه در ناحيه ي مقعد به وجود مي آيند.  بنابر آمارها و مطالعات صورت گرفته در اين زمينه ميزان شيوع اين نوع بيماريها در جوامع امروزي به شدت در حال افزايش است .

چرايي اين موضوع و يافتن يك روش درماني قطعي و بدون عارضه براي آن ، موضوعي است كه سالهاست در دست پژوهش و بررسي است .

در يك نگاه كلي مي توان دو عامل سبك زندگي و تغديه  را اصلي ترين دليل اين بيماري ها دانست.

مقعد از حساس ترين و مهم ترين اعضاي بدن انسان است و در انتهايي ترين قسمت دستگاه گوارش قرار گرفته است . وظيفه ي اصلي اين عضو كنترل و دفع مدفوع از بدن است .

مقعد از بافت هاي گوناگون و مختلفي تشكيل شده است كه در هر يك از اين بافت ها مي تواند مشكلات متعددي ايجاد شود . به همين دليل بيماري هاي مختلفي امكان دارد در ناحيه ي مقعد به وجود بيايند كه در يك تقسيم بندي كلي در 4 گروه زير قرار مي گيرند .

 • بواسير ( هموروئيد )

 • شقاق مقعدي ( فيشر )

 • فيستول مقعدي

 • كيست مويي ( سينوس پيلونيدال )

بواسير ( هموروئيد ) چيست ؟

بواسير يا هموروئيد در اثر وارد آمدن فشار بيش از اندازه به رگهاي ناحيه ي مقعد ايجاد مي شود . اين فشار زياد باعث ايجاد كشش ، پارگي و التهاب در مويرگها و رگهاي ناحيه ي مقعد مي شود و در نتيجه بيماري بواسير به وجود مي آيد. يبوست يكي از علل اصلي ايجاد اين بيماري است .

علائم و نشانه هاي بواسير ( هموروئيد )

 • وجود  بيرون زدگي هاي گوشتي در اطراف ناحيه ي مقعد

 • احساس درد در مقعد كه به هنگام دفع مدفوع شديد تر مي شود .

 • خونريزي كه با دفع مدفوع همراه است .

 • تورم و التهاب

 •  سوزش و خارش

شقاق مقعدي  ( فيشر ) چيست ؟

شقاق يا فيشر مقعدي به علت ترك و شكاف هايي است كه در پوست و غشاي اطراف ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد . اين تركهاي پوستي ممكن است در اثر خروج مدفوع سفت و سخت در زمان يبوست ايجاد شوند . البته عوامل ديگري هم در ايجاد اين بيماري دخيل هستند .

علائم و نشانه هاي شقاق مقعدي ( فيشر )

 • وجود ترك هاي پوستي در اطراف مقعد

 • احساس  درد در ناحيه ي مقعد كه حين اجابت مزاج افزايش مي يابد .

 • خونريزي از مقعد به همراه دفع مدفوع

 • عفونت

 • التهاب  

 • سوزش و خارش

فيستول مقعدي چيست ؟

فيستول مقعدي در اثر ارتباط غيرطبيعي دو بافت يا عضو ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد كه در حالت طبيعي بايد از يكديگر كاملا جدا باشند . اين ارتباط غيرطبيعي از طريق يك مجرا يا كانال صورت مي گيرد كه در نهايت به سطح خارجي پوست اطراف مقعد مي رسد .

علائم و نشانه هاي فيستول مقعدي

 • درد

 • خونريزي

 • وجود سوراخ فيستول در سطح پوست

 • عفونت

 • ترشحات خون آلود و عفوني بدبو

 • تب

كيست مويي ( سينوس پيلونيدال ) چيست ؟

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال در اثر پيچيدگي و بازگشت مو به زير پوست رخ مي دهد. در نتيجه بدن اين مو را به عنوان يك عامل بيگانه شناسايي مي كند و واكنش دفاعي خود را عليه آن آغاز مي نمايد .

علائم و نشانه هاي كيست مويي ( سينوس پيلونيدال )

 •  درد

 • خونريزي

 • تورم

 • التهاب

 • عفونت

 • وجود سوراخ در پوست

 • ترشحات عفوني

 • منبع: http://www.termechat.ir


::????? ????::
????? ??? ?? ۴ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۳۷:۱۵| ???? jody| ????? (0)

احتمالاً شما نيز از دسته افرادي هستيد، كه تا به حال ناراحتي و مشكلات نشيمنگاهي را تجربه نموده ايد. در عصر حاضر بيماري هاي نشيمنگاهي  شيوع و گسترش بالايي پيدا كرده اند كه البته با روش هاي زندگي مدرن امروز دور از انتظار نيست.

به طور كلي مي توان گفت سر منشا بيماريهاي نشيمنگاهي، مشكلات گوارشي است كه اين خود از رژيم غذايي و سبك زندگي نادرست نشات مي گيرد.

اما با وجود تمامي اين تذكر ها در رابطه با سبك زندگي صحيح، امروزه قشر وسيعي از جامعه درگير اين بيماريها شده اند، و البته در كنار مشكلات مربوط به بيماري در انتخاب روش درمان صحيح نيز درگيري ذهني دارند. بيماريهاي نشيمنگاهي داراي چهار گروه اصلي و شايع بيماري ها است كه شامل بواسير، شقاق، فيستول و كيست مويي مي شود.

ما در كلينيك نوين با استفاده از جديدترين روش درمان بيماريهاي نشيمنگاهي و با بهره گيري از بهترين تجهيزات پزشكي روز دنيا به درمان اين بيماري ها مي پردازيم. در ادامه به شما كمك خواهيم نمود، تا بهترين روش درماني را متناسب با نوع بيماري خود انتخاب نماييد، پس تا انتها همراه ما باشيد.

ادامه مطلب در اينجا 


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۸ مرداد ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۲۴:۰۱| ???? jody| ????? (0)

 

موارد مصرف و عوارض آنتي بيوتيك ها روي بيماري هاي مقعدي

پادزيست يا آنتي بيوتيك ماده اي است كه از يك ميكروارگانيسم توليد و يا آن گرفته مي شود، وظيفه ي اين دارو درمان عفونت هاي ميكروبي و در واقع مبارزه با باكتري ها مي باشد. آنتي بيوتيك ها داراي انواع مختلفي هستند كه بسته به نوع باكتري هاي عامل بيماري انتخاب مي شوند. براي تهيه آنتي بيوتيك از داروخانه نياز به نسخه پزشك معالج است.

آشنايي با انواع آنتي بيوتيك

انواع آنتي بيوتيك ها به اين شرح است:

 • آنتي بيوتيك هايي كه ساخت ديواره سلولي باكتري جلوگيري مي كنند : مثال بتالاكتامها (پني سيلين، سفالوسپورين ها و كارباپنم ها و…) و سيكلوسرين، ونكومايسين و باسيتراسين.
 • آنتي بيوتيك هايي كه غشاء سلول را تغيير مي دهند : مثال پلي‌ميكسين، عوامل ضد قارچ پلي‌ان (نيستاتين و آمفوتريسين بي) و داپتومايسين.
 • آنتي بيوتيك هايي پروتئين سازي را مهار مي كنند : مثال كلرامفنيكل، داكسي‌سايكلين، تتراسايكلين ها، اريترومايسين، كليندامايسين، استرپتومايسين
 • آنتي بيوتيك هايي كه از ساخت اسيد نوكلئيك جلوگيري مي كنند : شامل ريفامايسن ها (ريفامپين و ريفابوتين
 • آنتي‌متابوليتها :مثال تري متوپريم و سولفوناميد ها

موارد مصرف آنتي بيوتيك ها چيست؟

برخي از مهمترين موارد مصرف داروي آنتي بيوتيك به اين شرح است:

 •  درمان جوش
 • برونشيت
 • عفونت ملتحمه چشم
 • انواع عفونت هاي گوش
 • بيماري هاي جنسي
 • عفونت هاي پوستي
 • اسهال
 • عفونت دستگاه تنفسي
 • عفونت دستگاه ادراري

آنتي بيوتيك ها تنها براي درمان باكتري ها مورد استفاده قرار مي گيرد و براي درمان بيماري هايي از جمله سرماخوردگي و آنفولانزا كاربرد نخواهد داشت. به ياد داشته باشيد لازم است دوره مصرف اين دارو را مطابق نظر پزشك تكميل كنيد تا دارو اثرات لازم را داشته باشد.

براي مصرف اين دارو لازم است يكي از ۵ نشانه ي زير را داشته باشيد تا مشخص شود كه شما مبتلا به نوعي از بيماري ها با منشا باكتري هستيد و نياز به مصرف آنتي بيوتيك داريد:

 1. تب : افزايش دماي بدن به همراه احساس لرز ، يكي از علائم ورود باكتري به بدن مي باشد. تب مي تواند نشانه اي از ورود ويروس نيز باشد ولي در صورت تداوم اين نشانه نياز به مصرف آنتي بيوتيك مي باشد.
 2. تداوم بيماري : از آنجايي كه بيماري هاي آنفولانزا ممكن است به سينوس ها گسترش پيدا كند و همراه با بيماري هاي باكتريايي شود، لازم است در صورت تداوم بيماري بيش از ۱۰ روز از آنتي بيوتيك استفاده شود.
 3. ترشحات سبز رنگ : ترشحات ناشي از عفونت هاي ويروسي به رنگ سفيد و شفاف هستند اما در صورتي كه اين ترشحات به رنگ سبز تغيير يابند نشان دهنده ي ابتلاي فرد به بيماري هاي باكتريايي است و نياز به مصرف اين دارو مي باشد.
 4. زخم گلو :مخاط قرمز رنگ در انواع سرماخوردگي ها وجود دارد اما ايجاد لكه هاي سفيد رنگ در گلو نشان دهنده ي بيماري هاي باكتريايي است.
 5. تست آزمايشگاهي : بررسي مخاط گلو و بيني مي تواند وجود باكتري را تشخيص دهد، از آنجا كه از بين بردن باكتري به دو روز زمان نياز داشته و پرهزينه است ، اين روش براي بيماري هايي نظير سل كاربرد دارد.

تاثير آنتي بيوتيك ها روي بيماري هاي مقعدي

تاثير آنتي بيوتيك بر بيماري هاي مقعدي

بيماري هاي ناحيه ي مقعد يكي از شايع ترين بيماري ها مي باشد كه به چهار دسته كلي شامل هموروئيد ، شقاق ، فيستول و كيست مويي تقسيم مي شود، يكي از عوارض مشترك همه اين بيماري ها عفونت است كه نياز به درمان فوري دارد. در نتيجه مي توانيد با مصرف آنتي بيوتيك ميزان عفونت و التهاب ناشي از بيماري هاي مقعدي را كاهش دهيد، اما به ياد داشته باشيد مصرف آنتي بيوتيك درمان قطعي اين بيماري ها شناخته نمي شود و لازم است براي درمان اقدامات ديگري را نيز انجام دهيد ولي بهترين روش درمان بيماري هاي مقعدي، ليزر است.

عوارض آنتي بيوتيك ها

عوارض آنتي بيوتيك ها هم در مردان و هم در زنان شايع است، برخي از مهمترين عوارض مصرف اين دارو به اين شرح است:

 • ناراحتي هاي معده : مصرف اين دارو باعث ايجاد مشكلاتي مانند اسهال ، استفراغ، گرفتگي عضلات شكم و حالت تهوع مي شود.
 • حساسيت به نور : يكي از عوارض آنتي بيوتيك حساسيت پوستي نسبت به آفتاب است و ممكن باعث آفتاب سوختگي شود.
 •  
 • تب : تب يكي از شايع ترين عوارض آنتي بيوتيك مي باشد ولي بروز آن جاي نگراني ندارد زيرا تب به طور خود به خودي درمان خواهد شد ولي اگر دچار تب بالاي ۳۸ درجه شده ايد بايد به پزشك مراجعه نماييد.
 • تغيير رنگ دندان ها : مصرف برخي از داروهاي آنتي بيوتيك  در كودكان مي تواند باعث تغيير رنگ در دندان هاي آنان شود، اين عارضه بيشتر در كودكان زير ۸ سال  بروز مي كند.
 • واكنش هاي آلرژيك : بعضي از نشانه هاي آلرژيك بلافاصله پس از مصرف اين دارو ها بروز مي كند كه از جمله ي آنها مي توانيم به مشكلات تنفسي، ورم زبان و گلو و كهير اشاره كنيم.
 • تغيير دوره قاعدگي
 • خستگي و بي حوصلگي
 • سندرم استيون-جانسون (SJS) : اين سندروم علائمي همانند ابتلا به آنفولانزا ايجاد مي كنند مثلا ممكن است فرد دچار كهير، درد، تب، سرفه، ناراحتي هاي پوستي و ورم صورت و زبان شود.
 • واكنش هاي خوني : مثل خونريزي هاي بي وقفه يا خونريزي از ركتوم
 •  
 • تشنج : اين مورد عارضه اي نادر است اما با مصرف برخي از آنتي بيوتيك ها امكان وقوع آن وجود دارد، پس توصيه مي شود افراد مبتلا به صرع قبل از مصرف آن با پزشك مشورت نمايند.
 •  
 • تِندونيتيز : التهاب يا سوزش تاندون ها
 •  
 • افزايش ترشحات و خارش واژن

موارد منع مصرف آنتي بيوتيك ها چيست؟

لازم است قبل از مصرف داروي آنتي بيوتيك ، در صورت دارا بودن شرايط زير با پزشك خود مشورت نماييد:

 • افرادي با سيستم ايمني ضعيف
 • خانم هاي باردار و شيرده
 • افرادي با مشكلات قلبي
 • افرادي با سابقه صرع يا تشنج
 • اعتياد به مصرف الكل
 • بيماري هاي كبد و كليه و روده و معده
 • ابتلا به كوليت

::????? ????::
????? ??? ?? ۲۸ مرداد ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۵:۴۹| ???? jody| ????? (0)

انگل كرمك شايع ترين بيماري انگلي است كه شيوع بسياري در ميان كودكان دارد البته احتمال درگيري بزرگسالان با اين بيماري نيز وجود دارد. علت اين امر را مي توان ارتباط نزديك با كودكان عنوان نمود. اين بيماري علائم خاصي ندارد و اغلب در محيط هاي شلوغ مانند مدارس از طريق تماس فيزيكي و يا تغذيه اي به ديگر كودكان منتقل مي شود. طول اين كرم بين ۲ تا ۱۳ ميلي متر و قطر آن ۱ تا ۳ ميلي متر است. اين كرم اغلب در روده بزرگ اقامت مي كند.

 • انتقال كرمك
 • درمان انگل كرمك

   

  بيشتر بخوانيد:

  كرم ها پس از يك الي دو هفته بالغ مي شوند و جفت گيري مي كنند سپس  كرم نر از بين مي رود. در اين مرحله كرم ماده كه بارور شده به سمتركتوم يا همان راست روده حركت مي كند تا شب ها وارد كانال و دهانه مقعد شده و در آنجا تخم ريزي كند و سپس خود از بين مي رود. تخم هاي ريخته شده در طي ۶ ساعت جنين دار شده و براي ۲ الي ۳ هفته اجازه حيات مي يابند. جنين كرم (لارو) خارج شده به طرف روده بزرگ ميرود تا چرخه ذكر شده تكرار شود. اين چرخه در حدود ۳ الي ۴ هفته ادامه دارد.

  انتقال كرمك

  در اغلب موارد تخم كرمك از طريق خوردن تخم كرم منتقل مي شود. اين انتقال مي تواند با مصرف غذاي آلوده و يا در دهان بردن دستان آلوده رخ دهد. اين تخمك بسيار ريز است و امكان انتقال آن از طريق هوا وجود ندارد.

  جلوگيري از انتقال كرمك به ديگران

  براي جلوگيري از انتشار كرمك نكات زير را به ياد داشته باشيد :

  • از خارش مقعد اجتناب ورزيد
  • ناخن هاي فرد مبتلا را كوتاه نگه داريد.
  • كليه لباس ها و ملافه هاي بيمار را بشوييد
  • پس از هر اجابت مزاج دست ها با آب و صابون بشوييد.
  • نكات بهداشتي را رعايت نماييد.

  به ياد داشته باشيد پس از ابتلا به اين انگل مصونيت در برابر آن نداشته و هنوز هم احتمال انتقال آن وجود دارد.

  درمان انگل كرمك

  قبل از اقدام به درمان توجه داشته باشيد؛ درمان اين مشكل بايد به صورت خانوادگي انجام گيرد زيرا كه احتمال انتقال آن زياد است.  همچنين براي درمان نياز است كه همه انواع كرم هاي احتمالي نظير ژيارديا و كرمك و آسكاريس و آميب مورد درمان قرار گيرند. يكي از راهكارهاي اصلي براي درمان انگل كرمك مصرف مترونيدازول در كنار مبندازول است، مبندازول قرص جويدني است و نبايد همراه با آب خورده شود. اغلب كودكان به علت مزه خوب اين قرص آن را مصرف مي كنند ولي اگر كودك شما از مصرف آن امتناع ورزيد، مي توانيد قرص را پودر كرده و در آب و غذاي كودك از آن استفاده نماييد. مصرف اين قرص براي كودكان زير ۲ سال ممنوع است. مهمترين داروهاي خوراكي كه براي درمان انگل كرمك كاربرد دارد به اين شرح است :

  • مبندازول
  • البندازول
  • پيرانتل پاموات

  اين دارو ها شامل دوز اوليه و ثانويه هستيد و معمول در طول يك دوره سه هفته اي مصرف مي شوند، همچنين در صورتي كه درمان به صورت كلي انجام نشود، ممكن است مجدداً مصرف دارو تجويز شود. علاوه بر مصرف دارو خوراكي، در صورتي كه كودك دچار خارش در ناحيه مقعد باشد، پزشك مصرف پماد و كرم هايي مخصوص را تجويز مي كند.

  درمان خانگي كرمك

  علاوه بر روشهاي ذكر شده رعايت بهداشت و پاكيزه نگه داشتن محيط زندگي به شدت در از بين رفتن اين كرمك ها تاثيرگذار است. براي اين منظور مي توانيد تا بهبودي كامل ملحفه ها و لباس زير ها كودك را بجوشانيد. همچنين شستن منظم و مرتب دستها با آب و صابون به از بين بردن اين كرمك ها كمك مي كند.


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۹ مرداد ۱۳۹۸| ???? ۱۲:۳۷:۵۶| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ]