دارامان

بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

روش هاي درمان سريع و فوري درد بواسير يا هموروئيد

درمان بواسير يا هموروئيد معمولاً جزء موارد اورژانسي محسوب نمي شود، اما در صورتي كه علائم اين بيماري تشديد شود به گونه اي كه سلامت فرد را به خطر اندازد و يا بيمار متحمل درد و سختي زيادي شود، نياز به درمان فوري دارد. انتخاب روش درمان سريع و فوري بواسير بستگي به نوع عارضه و ميزان پيشرفت آن دارد كه در ادامه به مهمترين روش هاي درمان سريع بواسير مي پردازيم :

 

درمان با ليزر

درمان بواسير با ليزر سريع ترين و قطعي ترين روش درمان اين بيماري است كه اگر بواسير در مراحل پيشرفته باشد و دچار بيرون زدگي شود، مي توان با نظر پزشك از آن استفاده نمود. درمان هموروئيد با ليزر بدون درد و خونريزي انجام مي گيرد.

درمان بواسير با ليزر

درمان خانگي

درمان هاي خانگي بواسير در صورتي مي تواند به عنوان درمان سريع و فوري شناخته شود كه بيماري در مراحل اوليه خود باشد. درمان خانگي بواسير شامل استفاده از حمام سيتز ، كيسه آب يخ، مصرف فيبر و آب، ورزش و … مي باشد.

درمان خانگي بواسير

رابربند

درمان بواسير با رابربند
درمان بواسير با رابربند شامل بستن كش پلاستيكي در انتهاي عروق بواسيري است در برخي موارد رابربند مي تواند درماني موثر براي بواسير باشد. البته درمان بواسير با رابربند همراه با درد بسياري براي بيمار است.

بوتاكس

درمان بواسير با بوتاكس

بوتاكس همان سم بوتولينوم است، اين سم مي تواند عضلات بدن را فلج نمايد و به سرعت درد را بهبود ببخشد. البته تزريق سم بوتولينوم به عضله بدون عارضه نبوده و ممكن است موجب بي اختياري در دفع گردد. اين سم بيشتر بعد از جراحي هموروئيدكتومي كاربرد دارد.

هموروئيدكتومي

اين روش همان جراحي سنتي بواسير است كه تحت بي حسي يا بي هوشي انجام مي گيرد، هموروئيدكتومي تنها براي بواسير هاي پيشرفته كاربرد داشته و نمي توان آن را به عنوان درمان سريع بواسير به شمار آورد.  انجام عمل جراحي به جز در مواردي محدود صورت نمي گيرد زيرا همراه با درد و عوارض مختلفي است.

منبع: https://jarah.clinic/


::????? ????::
????? ??? ?? ۳۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۵۶:۰۰| ???? jody| ????? (0)

پماد براي درمان شقاق مقعدي و نحوه مصرف آن

 

معروف ترين و شايد بهترين پمادي كه براي درمان شقاق هاي مقعدي به كار مي رود، پماد آنتي فيشر است. اين پماد از عصاره دو گياه بابونه و دارمازو توليد مي شود

 

 

شقاق، زخم مقعد و يا فيشر، نام بيماري است كه موجب ترك و زخم در ديواره مقعد مي شود، اين زخم در ابتداي بروز سطحي بوده و با پيشرفت بيماري ميتواند عميق تر شده و عضلات را نيز درگير كند كه علائم آن نيز شدت خواهند يافت. از همين روي  شقاق در مراحل ابتدايي سريع تر و ساده تر درمان مي شود. شقاق هاي مزمن در 50% از موارد تنها توسط پماد قابل درمان هستند، البته انجام درمان هاي خانگي و تغيير رويه زندگي همراه با مصرف پماد ها به بهبود بيماري كمك ويژه اي مي كند. مهمترين پماد هايي كه براي درمان شقاق استفاده مي شود، به اين شرح است:

پماد آنتي فيشر

معروف ترين و شايد بهترين پمادي كه براي درمان شقاق هاي مقعدي به كار مي رود، پماد آنتي فيشر است. اين پماد از عصاره دو گياه بابونه و دارمازو توليد مي شود، عصاره بابونه داراي خواص ضد التهابي و ضد اسپاسم بوده و در درمان آسيب ها و التهابات پوستي و غشاهاي مخاطي به كار ميرود در نتيجه استفاده از آن مي تواند به بهبود بيماري كمك كند، از طرفي داروي گياهي دارمازو داراي درصد زيادي  تانِيك اسِيد بوده و خاصيت قابضي دارد. به همين دليل استفاده از پماد آنتي فيشر در درمان اين بيماري موثر عمل مي نمايد. براي مصرف اين دارو به نكات زير توجه داشته باشيد :

 • مصرف همزمان آنتي فيشر با ساير داروها تداخلي را ايجاد نمي كند، اما بهتر است قبل از مصرف آن با پزشك مشورت نماييد.
 • در صورتي كه پس از 7 روز مصرف بدون نسخه، بهبودي در علائم بيماري مشاهده نشد، مصرف دارو را قطع و با پزشك مشورت نماييد.
 • روزي 2 بار لايه اي نازك از پماد را بر روي شقاق استعمال نماييد.
 • اين دارو بايد دور از نور، در دماي۳۰-۱۵ درجه سانتيگراد نگهداري شود.

پماد ديلتيازيم (مسدود كننده كانال كلسيم)

ديلتيازيم

پماد ديلتيازيم يكي از انواع رايج پماد هاي مصرفي براي درمان شقاق است، اين پماد از انواع داروهاي مسدود كننده به شمار مي رود كه وظيفه ي آن كاهش جريان خون از طريق جلوگيري از ورود كلسيم به داخل سلول ها است. نوع موضعي اين دارو نه تنها تاثير بيشتري دارد، بلكه از عوارض كمتري نيز برخوردار است. مهمترين مشكلي كه پس از مصرف اين پماد ايجاد ميشود و اغلب بيماران نيز تجربه مي كنند، سردرد است.

پماد نيتروگليسيرين (پماد گليسيرين تري نيترات)

پماد نيتروگليسيرين

پماد نيتروگليسيرين با كاهش علائم حاصل از شقاق به درمان آن كمك مي كند، عملكرد اين پماد به گونه اي است كه با افزايش جريان خون در ناحيه مقعد به شل شدن عضله اسفنكتر كمك كرده و موجب درمان بيماري و بهبود زخم به مرور زمان مي شود. دوره مصرف اين دارو 6 الي 8 هفته بوده و بيمار بايد هر روز 2 مرتبه ناحيه مورد نظر را با پماد پوشش دهد. اين دارو در مقايسه با سايرين اثربخشي كمتري دارد، اما برخي از پزشكان آن را تجويز مي كنند. عوارض كه پس از مصرف پماد نيتروگليسيرين بروز مي كنند به اين شرح است :

 • سردرد
 • سرگيجه
 • كاهش فشار خون

پماد ليدوكائين

ليدوكائين

پماد ليدوكائين با بي حس نمودن ناحيه مورد نظر، به درمان درد و التهاب ناشي از بيماري كمك ميكند. ميزان مصرف اين دارو بايد زير نظر پزشك و مطابق با ميزان تجويزي او باشد. از مصرف خودسرانه و زياده روي در مصرف ليدوكائين بپرهيزيد زيرا ممكن است به عوارض آن دچار شويد.

::????? ????::
????? ??? ?? ۳۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۵۴:۴۸| ???? jody| ????? (0)

درمان شقاق مقعدي در طب سنتي و با داروهاي گياهي

 

عسل يكي از كاربردي ترين مواد در درمان شقاق در طب سنتي است؛ زيرا عسل داراي خواص ضد التهابي و ضد ميكروبي است كه به درمان شقاق كمك مي كند

 

 

بيماري شقاق يا زخم مقعد به معني بروز ترك عميق در ديواره مقعد است، و از بيماري هاي كشنده به حساب نمي آيد اما مي تواند درد بسياري را به همراه داشته باشد. از طرفي اين زخم در ناحيه اي حساس از بدن پديد مي آيد كه احتمال عفونت در آن زياد است از همين روي درمان شقاق اهميت زيادي دارد. در اين مقاله به معرفي راهكارهايي براي جلوگيري از عفونت شقاق و درمان آن با استفاده از روش هاي طب سنتي و گياهي  مي پردازيم :

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا از داروهاي موثر براي درمان شقاق در طب سنتي است. اين گياه داراي خواص ضد التهابي بوده و به درمان عفونت آن كمك مي كند. براي اين منظور لازم است ژل گياه را از آن خارج نموده و روزي چند مرتبه بر روي زخم استعمال نماييد.

روغن نارگيل

روغن نارگيل

ميوه نارگيل داراي خواص فوق العاده اي است كه در درمان بيماري شقاق در طب سنتي كمك مي كند. استفاده روزانه از روغن نارگيل موجب درمان و جلوگيري از عفونت زخم مي شود. استفاده از روغن نارگيل نه تنها در درمان شقاق هاي مزمن موثر است، بلكه با مصرف آن مي توان به بهبود حركات روده اي نيز كمك نمود.

سركه سيب

سركه سيب داراي خواص ضد التهابي و ضد ميكروبي است كه به درمان شقاق كمك ميكند. براي اين منظور تنها كافي است پنبه آغشته به سركه را بر روي زخم شقاق قرار دهيد. به علاوه سركه سيب داراي خواصي است كه گوارش را بهبود بخشيده و به درمان يبوست نيز كمك مي كند.

شير

مصرف روزانه شير به تنظيم حركات روده اي و در نتيجه درمان شقاق مقعدي با جلوگيري از بروز يبوست كمك مي كند.

گياه هماور (كامفري)

كامفري

اين گياه در درمان زخم شقاق و التيام درد آن موثر است. براي استفاده از اين گياه مقداري از آن را در آب جوش خيس كنيد و پس از 15 دقيقه از صافي رد كنيد، پس از خنك شدن مي توانيد براي شستشوي ناحيه آسيب ديده استفاده كنيد. از اين گياه پماد نيز توليد شده كه مي توانيد پماد را تهيه و از آن استفاده كنيد.

تخم كتان

تخم كتان سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 و فيبر است و استفاده از آن مزيت هاي بسياري را براي بدن به همراه دارد. مصرف اين گياه با درمان يبوست از وارد آمدن فشار وارده به مقعد جلوگيري كرده و به درمان شقاق كمك مي كند. براي استفاده از تخم كتان مقداري از آن را در يك ليوان آب خيس نموده و يك بار در روز آن را مصرف كنيد. مكمل هاي كتان نيز در دسترس است.

عسل

عسل يكي از كاربردي ترين مواد در درمان شقاق در طب سنتي است؛ زيرا عسل داراي خواص ضد التهابي و ضد ميكروبي است كه به درمان شقاق كمك مي كند. براي اين منظور مي توانيد از عسل به تنها و يا در تركيب با مواد ديگر استفاده كنيد. به طور مثال مي توانيد موم عسل را بر روي حرارت ذوب نموده و با روغن زيتون مخلوط كنيد، و روزانه بر روي زخم شقاق استعمال نماييد. راه ديگر درمان شقاق با  استفاده از عسل  تركيب سركه سيب و عسل به مقدار مساوي و استعمال آن بر روي زخم شقاق است.

::????? ????::
????? ??? ?? ۳۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۵۳:۵۳| ???? jody| ????? (0)

بيماري‌هاي نشمينگاه انواع مختلفي دارد. ما در اين مقاله سعي داريم به رايج‌ترين اين بيماري‌ها بپردازيم. در اينجا مي‌توانيد با شناخت اين بيماري‌ها دلايل ايجاد، نشانه‌هاي مبتلا شدن و روش‌هاي درمان بيماري‌هاي نشيمنگاه را به‌خوبي بشناسيد. پس از آشنايي با اين علائم چنانچه يك يا دو مورد از آن را در خود احساس كرديد سريعا به پزشك مراجعه نماييد. عدم توجه به بيماري‌هاي نشيمنگاه سبب پيشرفت اين بيماري و ايجاد مشكلات حادي مي شود. اگر در مراحل ابتدايي بيماري خود باشيد، مي‌توانيد با يك دستور دارويي تا حدودي مشكل را حل كنيد. اما اگر از آن دسته از افرادي هستيد كه درمان بيماري خود كوتاهي مي‌كنند و آن را جدي تلقي نمي‌كنند، بايد بدانيد در صورت بروز مشكلات جدي چاره‌اي جز استفاده از جراحي يا ليزر براي شما باقي نخواهد ماند

 

۱. فيستول مقعدي (آبسه)

اين بيماري ممكن است در هرجايي از بدن ايجاد شود اما اصلي‌ترين محل آن مقعد است. براي تصميم‌گيري بهتر هنگام جراحي، فيستول را به چند دسته تقسيم كرده‌اند. فيستول بين عضلات مقعد (اسفنكتر)، فيستول بالاي عضلات مقعد و فيستول خارج عضلات مقعد. از ميان اين سه نوع احتمال ابتلا به فيستول بين اسفنكتري بيشتر است. اغلب فيستول‌هاي مقعدي در اثر يك آبسه و ايجاد عفونت شكل مي‌گيرند. چنانچه بعد از دفع مدفوع دچار درد شديد يا برآمدگي در مقعد خود حس كرديد كه همراه با خروج عفونت بود بهتر است براي تشخيص بيماري خود به پزشك مراجعه كنيد.

درمان خانگي فيستول

متأسفانه درمان خانگي خاصي براي رفع صددرصدي فيستول وجود ندارد. با هيچ نسخه‌ي خانگي نمي‌توان اين مشكل را به‌طور كامل رفع كرد. فقط با رعايت مسائلي مي‌توان روند رشد اين بيماري را كاهش داد و درمان آن را تسريع بخشيد. نوشيدن مايعات فراوان و رژيم غذايي سرشار از فيبر مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

درمان پزشكي فيستول

اگر در مراحل اوليه‌ي بيماري باشيد ممكن است با مصرف يك دوره آنتي بيوتيك عفونت برطرف شود. در غير اينصورت پزشك بايد آبسه را خارج نمايد. در اين حالت دو راه پيش رو داريد؛ جراحي و ليزر. اما روش بعدي و بهترين روش، استفاده از ليزر است. اين روش بدون درد و خونريزي به صورت سرپايي انجام مي‌گيرد. دوران نقاهت ندارد و تا درصد بالايي احتمال بروز بيماري‌هاي عفوني را كاهش مي دهد.

۲. كيست مويي (سينوس مويي)

 

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال به حالت يك گودال است كه در بالاي خط باسن و در انتهاي دنبالچه ايجاد مي‌شود. اين بيماري به‌ندرت در ساير اعضاي بدن ايجاد مي‌شود. بسياري از محققان زمينه‌ي ايجاد اين بيماري را به عوامل ارثي و ژنتيكي مربوط مي‌دانند. در واقع رشد مو و شكسته شدن آن به داخل پوست باعث ايجاد اين مشكل و بروز كيست مي‌شود. اين بيماري در افرادي كه طولاني‌مدت مي‌نشينند شايع‌تر است.

درمان‌هاي خانگي كيست مويي

بايد بدانيد در اين مورد هم هيچ درمان خانگي وجود ندارد. تنها با رعايت مواردي مي‌توانيد جراحي را به تعويق بيندازيد يا حجم كيست را كاهش دهيد. با اصلاح منظم ناحيه‌ي مقعد و استفاده از صابون‌هاي گليسرين تا مقدار زيادي مي‌توانيد از اين بيماري جلوگيري كنيد. همچنين با اجتناب از نشستن‌هاي طولاني، خوابيدن به پهلو، دستكاري نكردن محل كيست و استفاده از پمادهاي خانگي تشكيل شده با زردچوبه، سير، روغن درخت چاي و مواردي از اين قبيل مي‌توانيد از عود اين بيماري جلوگيري كنيد.

درمان‌هاي پزشكي كيست مويي

هيچ نسخه‌ي دارويي نمي‌تواند كيست مويي را درمان كند. شايد بتوان با يك دوره درمان دارويي حجم آن را كاهش داد و زمينه‌هاي لازم براي عمل را ايجاد كرد. اگر بخواهيد كيست مويي را به‌وسيله‌ي جراحي از بين ببريد بايد بدانيد كه، جراحي به دو صورت باز و بسته صورت مي‌گيرد. هر دو حالت نياز به بستري و بيهوشي بيمار دارد. در عمل باز، محل تخليه شده و با گذشت زمان بسته مي‌شود، در مورد دوم با بخيه روي آن را مي‌پوشانند. اين روش عوارض زيادي دارد. ازجمله دوران نقاهت طولاني و همچنين بروز بيماري‌هاي عفوني. در روش بعدي، يعني ليزر، بي‌حسي موضعي انجام مي‌گيرد و فرد بين ۲۴ تا ۴۸ ساعت هيچ دردي احساس نمي‌كند. دوران نقاهت عمل با ليزر بسيار كوتاه است و نيازي به پانسمان كردن محل عمل نيست. ليزر يكي از بهترين روش‌ها براي رفع دائمي كيست مو است.

۳. هموروئيد (بواسير)

 

هموروئيداز شايع‌ترين بيماري‌هاي نشمينگاه است. مي‌توان گفت نيمي از افراد تا سنين ۵۰ سالگي نوعي از بواسير را تجربه مي‌كنند. اين بيماري به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود. ازجمله اين عوامل مي‌توان به يبوست يا اسهال‌هاي مزمن، وارد آوردن فشار هنگام دفع مدفوع حاملگي يا پيري اشاره كرد. شايع‌ترين نشانه‌هاي ابتلا به هموروئيد خارش، سوزش يا دفع خون پس از مدفوع است. به مرور زمان رگ‌هاي داخلي مقعد متورم مي‌شوند و بيرون‌زدگي پيدا مي‌كنند.

درمان خانگي هموروئيد (بواسير)

روش‌هاي زيادي براي درمان هموروئيد خفيف وجود دارد. اولين راه حل انتخاب يك شيوه‌ي مناسب زندگي است. مصرف بالاي مايعات، رعايت بهداشت فردي و همچنين بالا بردن تحرك عامل مؤثري براي رفع هموروئيد و عدم ابتلا به آن است.

درمان‌هاي پزشكي هموروئيد (بواسير)

چنانچه هموروئيد در مراحل اوليه‌ي آن باشد مي‌تواند از طريق رفع كردن مشكلات معده و روده با يك دوره‌ي دارويي و استفاده از پمادهاي موضعي به حد رضايت بخشي آن را كنترل نمود. درغير اين‌صورت با دو روش جراحي و ليزر مي‌توان نسبت به رفع بواسير اقدام كرد. از مضرات درمان با جراحي بستري و بيهوش شدن فرد، گشادشدن دهانه‌ي مقعد و بي‌اختياري است. اما در نوع دوم يعني ليزر با هيچ‌كدام از اين مسائل روبه‌رو نمي‌شويد. بايد بدانيد با به‌كارگيري ليزر تا حد زيادي از بازگشت هموروئيد جلوگير مي‌شود. مي‌توان اين عمل را به‌راحتي و در مطب شخصي دكتر انجام داد.

۴. شقاق (فيشر)

چنانچه لبه‌ي داخلي مقعد دچار پارگي شود مي‌توان گفت فرد دچار شقاق يا همان فيشر شده است. شقاق در اثر دفع مدفوعِ سفت يا استفاده‌ي نابه‌جا از ملين‌ها و در نتيجه‌ي اسهال مزمن، حاملگي يا جراحي در ناحيه‌ي مقعد ايجاد مي‌شود. اگر فردي پس از دفع مدفوع تا ساعت‌ها دچار درد شديد شود به احتمال زياد دچار شقاق شده است.

درمان‌هاي خانگي شقاق

همان‌طور كه گفته شد شقاق پارگي‌هاي كوچك در ناحيه‌ي مقعد است. چنانچه شقاق در مراحل ابتدايي آن باشد به‌راحتي درمان مي‌شود. استفاده از ملين‌ها در حد متناسب يا نشستن در وان آب گرم مي تواند كمك‌كننده باشد.

درمان‌هاي پزشكي شقاق

اگر فيشر حالت مزمن پيدا نكرده باشد، پزشك مي‌تواند با استفاده از پمادهاي موضعي و شياف مشكل را تا حدودي برطرف كند. در غيراين‌صورت مي‌توان با جراحي يا ليزر مشكل را حل كرد. در جراحي بخشي از داخل مقعد بريده مي‌شود. اين مسئله عوارضي ازجمله بي‌اختياري در مدفوع و عدم كنترل نفخ را در پي دارد. اما روش دوم كه ليزر است به‌راحتي بدون خون‌ريزي و عوارض صورت مي‌گيرد. اين روش سبب تشديد عفونت نمي‌شود. همچنين از ابتلا به بيماري‌هايي چون ايدز و هپاتيت جلوگيري مي‌كند.

 

منبع : چطور


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۴ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۴۴:۱۵| ???? jody| ????? (0)

فيستول يك مسير يا چاله اي مي باشد كه بين دو عضو بدن، يك عضو بدن و پوست شما ايجاد مي گردد. يك فيستول كه در ديواره واژن تشكيل شده است فيستول واژن ناميده مي شود. يك فيستول واژن در مجاري ادرار باز مي شود. يك فيستول واژن تونلي بين واژن و رحم مي باشد. يك فيستول واژن ممكن است بدليل اختلال التهاب روده ايجاد شود

 

مهمترين دلايل فيستول واژن

يك فيستول ممكن است بر اثر نوعي آسيب ديدگي ايجاد شود. همچنين يك فيستول واژن گاهي اوقات پس از موارد زير ايجاد مي شود: عمل جراحي ديواره واژن، مقعد يا روده رايج ترين دليل ايجاد فيستول واژن عمل جراحي برداشتن رحم مي باشد. ليزر درماني براي سرطان لگن اختلال التهاب روده يا تورم روده زايمان درمناطقي كه زنان به مراقبت هاي پيش از زايمان دسترسي ندارند فيستول واژن رايج تر مي باشد. چند روز پس از تولد نوزاد بطور طبيعي مادران خيلي جوان آسيب شديد واژن، مثانه يا مقعد را تجربه مي كنند و در نهايت اين آسيب ديدگي گاهي اوقات باعث ايجاد فيستول در واژن مي شود.

 

علايم فيستول واژن فيستول واژن گاهي اوقات هيچ دردي به همراه ندارد. اما وجود فيستول در واژن باعث نفوذ ادرار يا مدفوع به واژن مي شود. اين اختلال بي اختياري ناميده مي شود و ممكن است خارش را به همراه داشته باشد كه به راحتي قابل كنترل نمي باشد. اگر به فيستول واژن مبتلا مي باشيد احتمال نفوذ مايع به واژن افزايش مي يابد. فيستول واژن نيز همچنين احتمال ترشحات بدبو يا خروج گاز از واژن را افزايش مي دهد. افرادي كه به اين اختلال مبتلا مي باشند ممكن است سوزش يا عفونتي شدن ناحيه تناسلي را تجربه كنند.

 

فيستول واژن چگونه تشخيص داده مي شود؟

واضح ترين نشانه هاي فيستول واژن علايمي كه شما مشاهده مي كنيد مي باشند. پزشك جراح عمومي شما در مورد علايم شما و عمل جراحي، زخم يا اختلالي كه ممكن است فيستول واژن را ايجاد كند با شما صحبت خواهد كرد. براي يك بررسي فيزيكي دكتر شما براي نگاه كردن ديواره هاي واژن از ذره بين استفاده خواهد كرد. شما ممكن است ديگر آزمايشات را نيز انجام دهيد. استفاده از رنگ در واژن براي يافتن تمام نشانه هاي ترشح تجزيه و تحليل ادرار براي بررسي عفونت آزمايش خون براي بررسي نشانه هاي عفونت در بدن شما پزشك شما ممكن است از آندوسكوپي، اشعه ايكس يا ام آر آي براي بررسي دقيق تمام آسيب هاي احتمالي بافت براي تشخيص فيستول واژن استفاده كند. بلافاصله پس از اينكه هر يك از اين علايم اختلال را در خود يافتيد بلافاصله با پزشك خود تماس بگيريد و راهنمايي لازم را از او دريافت كنيد.

 

منبع : ويكي پديا ، دانش پژوه


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۷ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۳۴:۴۲| ???? jody| ????? (0)

افراد معمولاً تصور مي كنند كه بيماري بواسير يا هموروئيد جزء بيماري هاي نادر است. درصورتي كه برخلاف اين تصور، افراد بسيار زيادي به آن مبتلا مي شود. برطبق تحقيقاتي كه در سال 2017 بر بيماري بواسير يا هموروئيد انجام گرفت، مشخص شد كه حدود 5 ميليون آمريكايي به آن مبتلا هستند. مبتلايان بسياري، احتمالا از روي خجالت، به دنبال درمان آن برنمي آيند. براي اين دسته از افراد، عمل دفع ونشستن بر سطوح سفت و سخت، بسيار دردناك و عذاب آور خواهد بود.

اما براي مبتلايان و همچنين آن دسته از افراد كه به بيماري بواسير يا هموروئيد مبتلا نيستند خبر خوبي داريم، راه هاي بسياري براي پيشگيري و درمان بواسير وجود دارد. همه ي ما در قسمت مقعد، رگ هاي بواسيري داريم. اگر اين رگ ها تحريك شوند، ممكن است ملتهب شده، ورم كرده يا حتي خونريزي كنند. اين وضعيت معمولاً بواسير يا هموروئيد ناميده مي شود.

هموروئيد، يك نوع بيماري است كه جز بيماري هاي نشيمنگاهي است كه معمولا همراه با درد و خونريزي مي باشد. بواسير را مردم به نامهاي مختلف مي شناسند: بواسير - هموروئيد - باباسيل - هموروييد و ...

اگرچه علت اصلي بواسير ناشناخته است، تعدادي از عوامل كه باعث بالا رفتن فشار درون شكمي مي‌شوند، به‌ويژه يبوست، نقش اصلي را در رشد آن دارند. درمان اوليه براي بيماري خفيف يا متوسط شامل افزايش دريافت فيبر، مايعات از راه دهان براي حفظ جذب آب، داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي براي تسكين درد و استراحت مي‌باشد. ممكن است در صورت بروز علائم شديد يا بهبود نيافتن با استفاده از مديريت بيماري، برخي روش‌هاي فرعي انجام شوند. عمل جراحي براي كساني انجام مي‌شود كه پس از اين مراحل هم بهبود نمي‌يابند. حدود نيمي از مردم در مرحله‌اي از زندگي خود ممكن است دچار برخي از عوارض بواسير شوند. نتايج معمولاً رضايت‌بخش است.


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۰ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۵۲:۲۴| ???? jody| ????? (0)

استفاده از داروي گياهي بواسير يكي از راهكارهاي موقتي و گاهاً موثر درمان آن محسوب مي شود. اما قبل از بررسي آن به معرفي اين بيماري مي پردازيم. بواسيريا هموروئيد از بيماري هاي مزمن روده محسوب مي شود، اين بيماري در اثر وارد آمدن فشار به مقعد ايجاد شده و موجب تورم و گشاد شدن عروق در اين ناحيه مي گردد. علائم بواسير شامل درد، خونريزي، سوزش و خارش مقعد است. در اين مقاله قصد داريم شما را با راهكار درمان علائم اين بيماري از طريق مصرف داروي گياهي بواسير آشنا نماييم.

داروي گياهي بواسير

مصرف داروي گياهي بواسير را مي توان در دسته روش هاي خانگي معرفي نمود. اين روش در برخي موارد مي تواند در درمان اين عارضه تاثيرگذار باشد. البته در اغلب موارد درمان موقتي است و براي نتيجه گيري لازم است در كنار استفاده از داروي گياهي بواسير از روش هاي پزشكي و قطعي درمان اين بيماري نيز استفاده كنيد. هرگز قبل از مشورت با پزشك از اين داروها استفاده نكنيد. برخي از داروهاي مناسب براي درمان اين بيماري بدين شرح است :

آلوئه ورا

خواص بيشمار گياه آلوئه ورا موجب شده در درمان انواع بيماري ها از جمله بواسير كاربرد داشته باشد. اين دارو داراي خاصيت قابض بوده و ميتواند در كاهش خونريزي و بهبود زخم تاثير گذار باشد. از طرفي اين گياه داراي خاصيت ضد التهابي است و مي تواند التهاب، سوزش و خارش ناشي از بواسير را درمان نمايد.

روش مصرف : براي استفاده از آلوئه ورا مي توانيد آن را ميل كنيد (حداقل ۴ قاشق غذاخوري) و يا ژل آن را استخراج كرده و بر روي ناحيه بواسير استعمال نماييد.

روغن نارگيل

روغن نارگيل
روغن نارگيل داراي خواص دارويي بسياري است به طور مثال از اين روغن براي حفظ كيفيت مو، سلامت قلب، كاهش وزن، تقويت دستگاه ايمني بدن، بهبود وضعيت گوارش و …. استفاده مي شود. به همين ترتيب ويژگي هاي اين روغن موجب شده بتوان از آن در درمان بيماري بواسير نيز استفاده نمود.

روش مصرف : براي اين منظور لازم است روغن نارگيل را بر روي نواحي بواسير استعمال نماييد، مدتي را صبر نموده و سپس ناحيه را با استفاده از آب گرم شستشو دهيد.

كيسه چاي سياه

كيسه چاي

كيسه چاي سياه داراي ماده اي به نام اسيد تانيك است كه اين ماده داراي خاصيت قابض است پس مي توان آن را به عنوان داروي گياهي بواسير معرفي نمود. استفاده از كيسه چاي سياه مي تواند درد و التهاب ناشي از بيماري را تا حد قابل توجهي كاهش دهد.

روش مصرف : براي اين منظور لازم است، كيسه چاي را براي مدت ۱۰ دقيقه درون آب داغ قرار دهيد سپس آن را خارج نموده و پس از خنك شدن بر روي رگ هاي متورم قرار دهيد. راه ديگر اين است كه كيسه چاي مرطوب را درون يخچال قرار دهيد سپس آن را خارج كرده و بر روي ناحيه مورد نظر قرار دهيد. اين روش را بايد ۲ الي ۳ مرتبه در روز تكرار كنيد.

گياه استون روت

گياه دارويي استون روت، داروي گياهي بواسير است، خواص اين گياه موجب كاهش فشار وارده در عروق بواسيري مي گردد و التهاب را كاهش ميدهد. از ساير ويژگي هاي اين گياه مي توانيم به اثرات آرام‌بخشي، تقويتي، قابض، ضد تشنج، آنتي‌اكسيداني و ادرار آوري اشاره كنيم.

روش مصرف : براي استفاده از اين گياه لازم است مقدار از عصاره آن را تهيه كرده و آن را مستقيماً بر روي ناحيه درگير استعمال نماييد.

جوز هندي

جوز هندي دانه‌ي سفت و خشك شده‌ي درخت جوز است. اين دارو مي تواند به مشكل موثري در درمان بواسير موثر باشد. اين دارو گوارش را بهبود بخشيده و درمان اسپاسم معده و آلزايمر تاثيرگذار است.

روش مصرف : براي استفاده از اين داروي گياهي بواسير لازم است دوبار در روز و هر بار يك قاشق چاي خوري از اين گياه را صبح و شب مصرف نماييد.

بيشتر بخوانيد :

https://dribbble.com/shots/6043357-

https://www.webwiki.com/jarah.clinic

https://dribbble.com/shots/6038174--vaaft

https://www.youtube.com/watch?v=CG0OL1SP2r4&feature=youtu.be

https://forum.pasja-informatyki.pl/user/jarahclinic

http://goliajoodi.ninipage.com/post-21.nini

http://www.pearltrees.com/jarahclinic#l552

https://www.business.com/advice/member/p/mandy-jody/

http://prlog.ru/analysis/jarah.clinic

https://durevealimage.net/index.php?user/809-golia70/

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۳ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۱۳:۵۸| ???? jody| ????? (0)

بواسير يا هموروئيد بيماري بسيار شايعي است كه مي تواند هر گروه و رده سني را درگير كند. اما از آنجايي كه با افزايش سن عضلات مقعد تضعيف مي شوند، احتمال بروز آن در افراد بالاي ۵۰ سال بيشتر مي شود. بواسير در كودكان همراه با درد و التهاب بسياري است كه موجب آزار كودك دلبندتان مي شود، توجه به نشانه ها و علائم بواسير در كودكان به شناسايي سريع تر و انتخاب روش درمان كمك مي كند.

علت بواسير در كودكان

علت بواسير در كودكان سبك زندگي اشتباه است. مهمترين علت بروز اين بيماري در كودكان را مي توان رژيم غذايي نادرست و بدون فيبر عنوان كرد كه زمينه را براي يبوست فراهم نموده و به بواسير مي انجامد. از ساير علل بروز بواسير در كودكان مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • عدم تحرك كافي
 • عدم مصرف كافي آب
 • يبوست مزمن

علائم بواسير در كودكان

توجه به علائم كودك مي تواند در حل كردن سريع تر اين مشكل كار ساز باشد، بسته به اينكه كودك در كدام مرحله از بيماري قرار دارد، علائم مختلفي ايجاد مي شوند. به طور مثال ممكن است كودك دچار تورم و بيرون زدگي عروق شود و يا هيچ بيرون زدگي مشاهده نشود. از علائم بواسير در كودكان مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • خارش و سوزش
 • حساسيت
 • درد
 • خونريزي حين اجابت مزاج

پيشگيري از بواسير در كودكان

براي پيشگيري از بواسير بايد رژيم غذايي كودك را كنترل كنيد تا از يبوست جلوگيري نماييد. براي اين منظور مصرف ميوه و سبزيجات پر فيبر و مصرف كافي آب و مايعات توصيه مي شود.همچنين افزايش فعاليت كودك مي تواند در پيشگيري از بواسير موثر باشد. والدين موظف هستند به كودكان خود آموزش دهند تا به محض احساس نياز به اجابت مزاج، به دستشويي مراجعه كنند. همچنين بايد از زور زدن پرهيز كرده و زمان زيادي را دستشويي نمانند.

بواسير كودكان

 

درمان خانگي بواسير در كودكان

بواسير در كودكان، اغلب موارد در مراحل ابتدايي است و نياز به درمان هاي تهاجمي ندارد. در نتيجه تنها با چند راهكار ساده در خانه قابل درمان است. برخي از نكاتي كه براي درمان بواسير در كودكان توصيه مي شود، به اين شرح است :

 • رژيم غذايي پر فيبر : مصرف كافي ميوه ها و سبزيجات به درمان يبوست و به دنبال آن درمان بواسير كمك مي كند.
 • مصرف كافي مايعات : اگر آب و مايعات به اندازه كافي مصرف شوند، از يبوست و سفت شدن مدفوع كه آسيب به ركتوم را به دنبال دارد، پيشگيري خواهد شد. هر فردي بايد حداقل روزانه ۸ ليوان آب مصرف نمايد.
 • حمام سيتز : در صورتي كه كودك حداقل به مدت ۳۰ دقيقه به خصوص بعد از اجابت مزاج در آب گرم بنشيند، به درمان بيماري كمك مي شود.
 • كمپرس آب گرم : استفاده از كمپرس آب گرم، موجب افزايش گردش خون در اين ناحيه شده و درمان هموروئيد را به دنبال دارد.
 • كمپرس سرد : استفاده از سرما در نواحي اطراف مقعد موجب كاهش درد مي شود.
 • ورزش : فعاليت بدني كافي در پيشگيري و نيز درمان بواسير موثر است.
 • رعايت بهداشت مقعد : بهداشت مقعد در درمان اين بيماري موثر است، البته لازم است پس از شستشو ناحيه مقعد را به آرامي و با حوله خشك نماييد.
 • دارو : در مواردي كه كودك درد شديدي را حس مي كند، مي توان با مصرف استامينوفن با دوز مناسب كودكان درد را كاهش داد.

در صورتي كه كودك با روش هاي ذكر شده درمان نشود؛ لازم است به پزشك مراجعه نموده و با وي در رابطه با ساير روش هاي درماني مشورت نماييد. در موارد حاد از روش هايي نظير جراحي براي درمان استفاده مي شود.

بيشتر بخوانيد : 

https://twitter.com/clinicnovin

https://www.linkedin.com/in/clinic-novin-20750516a/

https://www.pinterest.com/clinicnovin/

https://www.facebook.com/pg/clinicnovin/about/

https://tamasha.com/v/PlyKZ

https://thimpress.com/forums/users/novin70/

http://yon.ir/8YA6j

https://www.youtube.com/watch?v=85urBNaGHWM&feature=youtu.be

http://www.webestools.com/profile-42265.html

http://yon.ir/tQO28

https://sol.1c.ru/forum.php?PAGE_NAME=profile_view&UID=27534

https://de.quora.com/profile/Clinic-Novin

https://mootools.net/forge/profile/novin70

https://bionumbers.hms.harvard.edu/bionumber.aspx?&id=116523

https://forum.mlmarketing.ir/thread2952.html#post3869

https://dribbble.com/shots/6125230-

https://peatix.com/user/4470024/view

https://www.smashwords.com/profile/view/novin70

https://profiles.wordpress.org/novin70/

http://www.vidofa.com/video/G28DF8DEY5LZ


::????? ????::
????? ??? ?? ۳ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۰۴:۵۹| ???? jody| ????? (0)

شقاق يا فيشر از انواع نسبتاً شايع بيماري هاي مقعدي است كه افراد را در سنين مختلف درگير مي كند، شقاق به معني ايجاد ترك در ديواره مقعد است كه همراه با درد شديد بروز مي كند، از ديگر علائم ابتلا به اين عارضه مي توانيم به سوزش، خارش، خونريزي و … اشاره كنيم. اگر شقاق درمان نشود، زخم ايجاد شده عميق تر شده و به طبع علائم ايجاد شده تشديد مي شوند. اولين راهكار درمان شقاق بعد از تغيير رويه زندگي يعني تحرك و تغيير رژيم غذايي، مصرف دارو و پماد است. اين بيماري در اغلب موارد با مصرف دارو بهبود مي يابد به خصوص اگر در مراحل ابتدايي خود باشد. درمان دارويي در ۵۰% موارد شقاق مزمن موثر واقع مي شود. در ادامه به معرفي بهترين دارو ها و پماد براي درمان شقاق مي پردازيم :

آنتي فيشر

آنتي فيشر

پماد آنتي فيشر از بهترين پماد ها براي درمان شقاق مقعد است، كه در بهبود علائم بيماري از جمله درد، سوزش، خارش و …موثر است. آنتي فيشر با استفاده از داروهاي گياهي دارمازو ( داراي تانِيك اسِيد است و خاصيت قابض دارد.) و عصاره هاي بابونه ( داراي خاصيت ضد التهاب و ضد اسپاسم است كه براي درمان زخم هاي غشاي مخاطي مناسب است.) توليد مي شود و با مداومت در مصرف به درمان شقاق مقعدي كمك مي كند. براي مصرف اين دارو كافي است زخم شقاق را با آن پوشش دهيد. مصرف اين دارو به جز موارد حساسيت هاي شديد منع مصرف ندارد.

پماد گليسيرين تري نيترات

پماد گليسيرين تري نيترات از معروف ترين پماد ها براي درمان شقاق مقعدي است، عملكرد اين دارو به گونه اي است كه جريان خون در ناحيه مقعدي را افزايش داده و از طرفي با كاهش فشار وارده به عضله مقعد، موجب تسريع بهبود زخم شقاق مي گردد. مصرف اين پماد بايد ۸ الي ۱۲ ساعت يكبار با توجه به شرايط بيمار و نظر پزشك باشد، البته بهترين زمان مصرف دارو بلافاصله قبل از اجابت مزاج است. عوارض جانبي اين دارو به اين شرح است :

 • سردرد
 • سرگيجه
 • كاهش فشار خون

لازم است تا ۲۴ ساعت پس از مصرف گليسيرين تري نيترات از داروهاي درمان اختلال نعوظ مثل سيلدنافيل (Viagra)، تادالافيل (Cialis) و يا واردنافيل (لويترا) استفاده نكنيد. دوره درماني با اين دارو بين ۶ الي ۸ هفته تعيين شده است.

پماد مسدود كننده كانال كلسيم

پماد مسدود كننده كانال كلسيم يكي ديگر از داروهاي تجويزي براي درمان شقاق مقعد است، عملكرد اين دسته از داروها شامل جلوگيري ورود كلسيم به داخل سلول و خروج كلسيم از ذخاير سلولي است تا از اين طريق با كاهش فشار خون به درمان شقاق كمك نمايد. نوع خاصي از پماد هاي مسدود كننده كه ديلتيازم نام دارد، به درمان شقاق كمك مي كند، نوع موضعي اين دارو عوارض جانبي كمتر و اثر بخشي بيشتري را به دنبال دارد. شايع ترين عارضه پس از مصرف ديلتيازم سردرد است.

پماد ليدوكائين

ليدوكائين

همانطور كه ميدانيد مهمترين علامت شقاق درد شديد آن است كه حاصل فشار بيش از اندازه به عضله مقعد است. پماد ليدوكائين با دارا بودن خاصيت ضد التهابي و ضد دردي، علائم بيماري شقاق مانند خارش، درد، سوزش و … را از بين برده و در بهبود زخم اين بيماري نيز موثر است. البته مصرف اين دارو بايد زير نظر پزشك و مقدار تجويز وي باشد، زيرا ليدوكائين امكان مصرف طولاني مدت را ندارد.

منبع: كلينيك نوين

مطالب مرتبط: http://yon.ir/AtQeV

https://www.balatarin.com/permlink/2019/6/23/5121397

http://www.emdadgar.com/forum/showthread.php?tid=16453

https://www.balatarin.com/permlink/2019/6/22/5120755

https://www.balatarin.com/permlink/2019/6/20/5119343

http://forum.kishtech.ir/showthread.php?tid=31624

https://www.edocr.com/user/jarahclinic

https://www.edocr.com/v/nojvyap4/jarahclinic/

http://www.class8om.loxblog.com/forum/?p=1070&fid=1070

https://dribbble.com/shots/6602540-

https://britishforcesdiscounts.co.uk/biz/a/93625-jarahclinic

https://ello.co/jody70/post/zyf8z2bixzruseq3enhlra

http://yon.ir/8PbuX

https://onmogul.com/novin70

http://economist.rudn.ru/4images/member.php?action=showprofile&user_id=21753

https://www.sandiegoreader.com/users/novin70/

https://www.quibblo.com/user/novin70

http://yon.ir/aVU9q

http://forum.persianseven.ir/t354945.html#post936353

http://yon.ir/cQeSb

https://forum.elster.de/anwenderforum/member.php?562546-novin70

https://www.panikad.com/ad/70131/

https://www.panikad.com/site/jarah.clinic/


::????? ????::
????? ??? ?? ۳ تير ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۱۷:۴۱| ???? jody| ????? (0)

بيماري هاي مقعدي شامل بيماري هاي بواسير، فيستول، شقاق، كيست مويي، آبسه و…مي شود. اين بيماري ها در موارد حاد تر بايستي از طريق درمان هاي تهاجمي مانند ليزر و جراحي درمان شوند. شايد يكي از مهمترين دغدغه بيماران در رابطه با درمان بيماري هاي مقعدي قبل از نتيجه ي درمان، هزينه ي اين نوع عمل ها مي باشد. زيرا هزينه بعضي عمل ها مثل هزينه جراحي بواسير با ليزر سنگين بوده و همه بيماران از پس پرداخت آن بر نمي آيند.

هزينه جراحي بيماري هاي مقعدي

تعيين هزينه دقيق عمل جراحي بيماري هاي مقعدي مثل هزينه عمل كيست مويي كار مشكلي است زيرا هزينه عمل به عوامل متعددي از جمله پزشك، مركز درماني، شهري كه قرار است درمان را در آن انجام دهيد، شرايط بيمار و … بستگي داشته و نمي توان براي آن هزينه دقيقي را تعيين نمود. به علاوه هر مقدار بيماري شما پيشرفته باشد به عمل سنگين تري نياز دارد و مسماً هزينه مورد نياز براي درمان آن بيشتر است از همين روي توصيه مي شود، در صورت بروز علائم سريعاً با پزشك مشورت نماييد.

هزينه ليزر بيماري هاي مقعدي

هزينه انجام ليزر بيماري هاي مقعدي نيز به عوامل متعددي بستگي دارد و تعيين هزينه ي آن كار مشكلي است پس لازم است براي تعيين قيمت با مركز درماني مورد نظر مشورت نماييد. اما خوب است بدانيد از آنجا كه ليزر به صورت سرپايي و در كمترين زمان ممكن انجام مي شود، نياز به طي دوره نقاهت و استراحت در منزل ندارد كه اين امر خود تا حد قابل توجهي هزينه هاي شما را كاهش خواهد داد.

قوانين بيمه در رابطه با پرداخت هزينه درمان ليزر

يكي از مهمترين مسئله در رابطه با درمان بيماري هاي مقعدي با ليزر اين است كه بيمه هزينه آن را تقبل نمي كند. دليل اين امر اين است كه به طور كلي شركت هاي بيمه هزينه هاي روش هاي درماني سرپايي، بدون بستري، بدون بي هوشي و كمتر از  شش ساعت را تقبل نمي كنند. در نتيجه هزينه اي بابت ليزر به بيمار پرداخت نمي كند. اما از آنجايي كه يكي از مزيت هاي ليزر اين است كه نياز به بستري شدن در بيمارستان و طي دوره نقاهت ندارد، همچنان از نظر اقتصادي در مقايسه با جراحي به صرفه تر است.

منبع : ونك ليزر 

مطالب مرتبط: http://www.emdadgar.com/forum/showthread.php?tid=16458

http://www.emdadgar.com/forum/showthread.php?tid=16459

http://yon.ir/NnaGU

http://yon.ir/BYnfy

http://yon.ir/YKCZ5

https://forum.sa-mp.com/member.php?u=333137

https://subrion.org/forums/members/vanak70.15767/

https://subrion.org/members/info/vanak70/

https://www.edocr.com/user/nadihamidi2017

https://www.edocr.com/user/laservanak

http://irblog.loxblog.com/forum/?p=446&fid=446

http://forum.raymarine.com/member.php?action=profile&uid=30551

https://britishforcesdiscounts.co.uk/biz/a/93626-vanaklaser

http://www.i-phone.ir/forums/thread99982408.html#post1050803

https://support.bioconductor.org/u/20982/

https://onmogul.com/vanak70

http://yon.ir/QbcAu

https://www.sandiegoreader.com/users/vanak70/

http://www.cruzroja.es/creforumvolint_en/user/profile/40104.page

http://yon.ir/xqBYP

https://www.quibblo.com/story/c6bW-jkQ/

https://www.quibblo.com/story/c6bt-IhQ/

http://moisrex.rozblog.com/Forum/Post/27526

http://hullcity.boardhost.com/viewtopic.php?pid=628646#p628646

https://piqs.de/user/vanak70

https://www.bonanza.com/users/38684166/profile

https://www.adsoftheworld.com/user/vanak70

http://yon.ir/pErUr

http://fissure.deyblog.ir/post/15

http://hullcity.boardhost.com/viewtopic.php?pid=620550#p620550

http://darmanenovin.parsfa.com/post/108

http://hullcity.boardhost.com/viewtopic.php?id=150097

http://www.webestools.com/profile-40555.html

https://bionumbers.hms.harvard.edu/bionumber.aspx?&id=116525

https://thimpress.com/forums/users/vanak70/

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۳ تير ۱۳۹۸| ???? ۱۲:۵۳:۱۸| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]