تعمیر درب پارکینگ
ارسال پیامک انبوه
طراحی سایت رایگان
تور داخلی ارزان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

در عصر حاضر با افزايش رو به رشد زندگي ماشيني بيماري هايي پديد آمده اند كه شايد بتوان گفت بي ارتباط با سبك زندگي نيستند.زندگي ماشيني تحرك را به شدت كاهش داده و رژيم غذايي را دچار تحول نموده است.

همه اين عوامل دست به دست هم داده تا وضعيت سلامت دچار اختلال شود و بيماري هايي تحت عنوان بيماري هاي نشيمنگاهي مانند بواسير، هموروئيد، كيست مويي، شقاق و فيستول پديد آيند. اين بيماري ها ناحيه مقعد را درگير نموده و مي توانند علائم متفاوتي را ايجاد كنند.

با توجه به شيوع گسترده اين بيماري ها، آشنايي با دلايل و روش هاي  پيشگيري مي تواند شما را از ابتلا به آنها در امان دارد و يا در صورتي كه مبتلا به آنها شده ايد، راه چاره اي را براي آن بيابيد. مهمترين بيماري هاي نشيمنگاهي بدين شرح است :

بواسير (هموروئيد)

بواسير يا هموروئيد شايع ترين بيماري ناحيه نشيمنگاهي است. بر طبق آمار منتشر از هر دو نفر حداقل يك نفر براي يكبار هم كه شده بواسير را در طول زندگي خود تجربه مي كند. اين بيماري قدمتي چند صد ساله دارد اما امروزه بيش از پيش مشاهده مي شود.

 

ادامه مطلب در سايت مشرق نيوز


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۵ آذر ۱۳۹۸| ???? ۱۲:۵۷:۴۱| ???? jody| ????? (0)

درمان خانگي بواسير

بواسير قابل درمان است و مي توان براي هميشه آن را كنترل كرد و از بين برد به شرط آنكه زود تشخيص داده شود و به دنبال آن درمان آغاز گردد. امروزه روش هاي درماني متعددي براي اين بيماري وجود دارد. يكي از رايج ترين و متداول ترين روش درمان خانگي بواسير است.

اين بيماري در اثر فشار بيش از اندازه به مويرگ ها و رگ هاي خوني اطراف ناحيه ي مقعد ايجاد مي شود. عواملي مانند يبوست، بارداري و نشستن بيش از اندازه در توالت مي‌تواند در حين دفع مدفوع فشار زيادي به اطراف ناحيه ي مقعد وارد كند و به دنبال آن مويرگ ها و رگ هاي خوني اين ناحيه با آسيب هاي متعددي از جمله كشيدگي، التهاب ، پارگي و از هم گسيختگي روبرو مي شوند.

اگر مي خواهيد درمان خانگي بواسير خود را شروع كنيد بايد به 2 نكته ي مهم زير توجه كنيد:

  • متخصص و دكتر بواسير علائم و نشانه هاي بيماري شما را بررسي كرده و نوع هموروئيد را تشخيص داده است.
  • بيماري هموروئيد شما در مرحله ي ابتدايي قرار دارد و علائم و نشانه هاي آن خفيف و جزئي است.

در چنين حالتي مي توان انتظار پاسخ خوبي از طرف درمان هاي خانگي باشيم.

بايد بدانيد كه روش هاي درمان خانگي هموروئيد فقط مي توانند در تخفيف و كاهش علائم و نشانه هاي بواسير نقش داشته باشند و به عنوان درمان قطعي و موثر شناخته نمي شوند.

موثرترين روش هاي درمان بواسير در خانه

ورزش و تحرك

ورزش و تحرك موثر در درمان بواسير در خانه

براي درمان هموروئيد خود ورزش هاي سبك و پياده روي را در برنامه ي روزانه ي خود قرار دهيد. ورزش و پياده روي روزانه و منظم مي تواند تا حد زيادي دستگاه گوارش شما را تنظيم كند و حركت روده هاي شما را نظم ببخشد.

آب

كمبود آب بدن يكي از مهم ترين دلايل ايجاد هموروئيد است. اگر بدن شما با كمبود آب مواجه شود مشكلاتي مانند يبوست به دنبال آن ايجاد مي گردد. براي جلوگيري از اين مشكل روزانه 8 الي 9 ليوان آب بنوشيد و مطمئن شويد كه بدن شما آب كافي در طول روز دريافت مي كند.

فيبر كافي

فيبر براي بهبود عملكرد دستگاه گوارش و تنظيم حركات روده ها بسيار مفيد است. فيبر دشمن اصلي يبوست است و دفع مدفوع را بسيار راحت تر مي كند. ميوه ها وسبزيجات تازه و حبوبات به عنوان غني ترين منابع فيبر شناخته مي شوند. اگر به بواسير مبتلا هستيد در رژيم غذايي خود منابع سرشار از فيبر را قرار دهيد.

مقعد خود را تميز و خشك نگه داريد

خشك و تميز نگه داشتن مقعد از مهم ترين و ضروري ترين اصولي است كه در درمان خانگي بواسير بايد به آن توجه كنيد. مقعد خود را با شوينده هاي ملايم مثل شامپو بچه و صابون هاي آنتي باكتريال و آب گرم به طور روزانه و پس از هر بار اجابت مزاج به خوبي بشوييد و سپس آن را به وسيله ي يك دستمال نرم و تميز كاملا خشك كنيد.

سركه سيب

سركه سيب يكي از موثرترين روش ها براي درمان بواسير در خانه و كاهش علائم و نشانه هاي آن است.

مي توانيد يك پنبه ي كوچك و تميز را كمي سركه ي سيب آغشته كنيد و مقعد خود را به آرامي با آن مالش دهيد. اين كار را چندين بار در روز تكرار كنيد و هر بار پس از 20 دقيقه مقعد خود را با آب ولرم بشوييد و خشك كنيد.

از نشستن طولاني مدت در توالت و زور زدن بپرهيزيد

اگر درمان خانگي بواسير خود را آغاز كرده ايد به هيچ عنوان براي طولاني مدت در توالت ننشينيد و به هنگام دفع مدفوع خود زور نزنيد چون اين كار بيماري شما را وخيم تر مي كند.

آلوئه ورا

گياه آلوئه ورا براي بهبود زخم و كاهش عفونت ها بسيار موثر است.

راي درمان بواسير خود مي توانيد ژل گياه آلوئه ورا را به طور مستقيم بر روي هموروئيد خود بماليد و اجازه دهيد كه براي نيم ساعت بر روي پوست شما قرار بگيرد. سپس با آب ولرم بشوييد و خشك كنيد.

ويتامين E

يك كپسول ويتامين E را باز كنيد و محتويات داخل آن را بر روي بواسير خود بماليد. اين كار را هر روز انجام دهيد تا معجزات درماني آن را ببينيد.

براي مطالعه ادامه مطلب و ديگر روش هاي خانگي به مقاله درمان خانگي بواسير در كلينيك زارعي مراجعه نماييد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ آذر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۰۶:۳۸| ???? jody| ????? (0)

نزديكي و رابطه جنسي براي لذت و ارضاي روحي و رواني انسانها ميباشد . در صورتي كه شخصي از اين عمل لذت نمي برد اصلاً شخصي چه بسا شوهر، اجازه متقاعد كردن شريك جنسي براي تسليم شدن به روابط جنسي از مقعد را ندارد. حكم مراجع در خصوص عمل جنسي غير طبيعي كراهت شديد را بيان فرموده بوده اند، در حاليست كه زن نسبت به انجام آن« رضايت» داشته است ؛ والا نزديكي از پشت حرام ميباشد . از اين رو چنانچه« زن» راضي به اين كار نباشد، شوهر قانوناً نمي تواند همسرش را ناچار به اين عمل كند.

 از دلايلي كه مرد را بسوي نزديكي از پشت علاقه مند مي كند، عدم موفقيت مرد در به ارگاسم رساندن همسرش ميباشد . و از اين مسئله رنج مي برد ؛ بنابراين مايل ميشود كه از پشت نزديكي كند. در اين صورت زن با محبّت به شوهرش كمك ميكند تا وي با لمس و بازي، مواضع حساس جنسي اش، سريعتر آماده شده تا به ارگاسم برسد. در اين صورت «مرد» حس قدرت ولذت ميكند ، واز تقاضاي خود منصرف ميشود .

ادامه مطلب در سايت بيتوته


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۸ آذر ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۰۲:۴۴| ???? jody| ????? (0)

تيره رنگ بودن ادرار ممكن است مربوط به خوني باشد  كه در ادرار وجود دارد و با چشم غيرمسلح ديده نمي‌شود،تركيبات خون در ادرار، نشانه اي از اختلال در كليه است.

ظاهر ادرار، بو و رنگ آن مي تواند نشانه و زنگ خطري از اتفاقاتي باشد كه در بدن اتفاق مي افتد .

اگر ادرار به رنگ روشن و مانند آب بي رنگ باشد در واقع يعني فرد آب زياد نوشيده است و جاي هيچ نگراني نيست 

اگر ادرار فرد قهوه اي تره باشد يعني فرد آب كم نوشيده است اما اگر آب زياد نوشيده بود و علائمي مانند سردرد و سرگيجه هم داشت بايد توسط پزشك متخصص بررسي شود.

مخصوصا اگر فرد آب هم زياد نوشيده بود اما باز رنگ اردرار او تيره بود بايد حتما به پزشك متخصص مراجعه كند .

ادامه اين مطلب را مي توانيد در خبرگزاري ايسنا بخوانيد .


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۱ آذر ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۴۸:۳۹| ???? jody| ????? (0)


تبخال دستگاه تناسلي يا هرپس تناسلي(به انگليسي: Herpes genital) يك عفونت ويروسي است اين ويروس به دو نوع 1 و 2 تقسيم بندي مي شود معمولاً باور بر اين بوده است كه به صورت كلي تبخال در ناحيه پايين‌تر از كمر مربوط به هرپيس نوع ۲ بوده و تبخال در ناحيه بالاي كمر مربوط به ويروس هرپيس نوع ۱ بوده؛ ولي تبخال تناسلي به خاطر ويروس هرپيس نوع ۱ نيز در حال افزايش است و آن قاعده كلي ديگر صدق نمي‌كند.


مشخصات اين عفونت به قرار زير است:

    مخزن: انسان مبتلا
    دورهٔ كمون: ۲–۲۰روز
    دورهٔ واگيري: معمولاً ۲ هفته (تا زماني‌كه زخم وجود دارد و حتي در طي مخفي شدن بيماري و عود مجدد با استرس، ضربه و كاهش سطح ايمني)
    علائم: وجود وزيكول‌هاي ريز و دردناك در محل ابتلا (فرج و مخاط تناسلي و اطراف دهان)
    اپيدميولوژي، روش انتقال و گروه‌هاي پر خطر: انتقال از طريق مقاربت با شركاي جنسي آلوده و متعدد يا كانال زايمان براي نوزاد است.

بيشتر طبقات اجتماعي و اقتصادي ضعيف را شامل مي‌شود و اكثراً در بزرگسالان بعد از شروع فعاليت جنسي آغاز مي‌شود. 

مشاهده كامل اين مطلب در سايت ويكي پديا

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۴ آذر ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۹:۲۱| ???? jody| ????? (0)


مهم ترين ترشحات خطرناك واژن

كانديدياز يا ترشحات سفيد رنگ و زياد

بيماري كانديدياز ، ترشحات سفيد رنگ و گاهي اوقات آبكي واژينال در خانم ها است كه براثر نوعي قارچ بسيار شديد ايجاد مي شود. اين ترشحات با خارش فراوان و قرمز شدن ناحيه خارجي آلت تناسلي همراه است و نياز به درمان دارد.

 

ترشحات خاكستري رنگ واژن با بوي تعفن

ترشحات خاكستري و بد بوي واژن به علت نوعي باكتري به نام گاردنرلا در واژن بوجود مي آيد كه در اثر عوامل بيروني قليايي در واژن رشد مي كند. رابطه جنسي مكرر با تخليه مني در واژن سبب ايجاد اين عفونت مي شود.

ترشحات زرد رنگ و بدبو يا «ميكس ميكروبيال»

درمان آن معمولا با داروهاي موضعي و خوراكي انجام مي شود. نوعي ديگر از ترشحات پاتولوژيك، ترشحات زردرنگ و بدبو است كه با خارش بسيار زياد همراه است. يكي از انواع مختلف اين ترشحات «ميكس ميكروبيال» ناميده مي شود.

ترشحات بد بوي واژن
بوي بد ترشحات از علائم ترشحات غير طبيعي واژن
ترشحات غير طبيعي واژن با اين نشانه ها

تريكوموناسيس

از نشانه هاي تريكوموناسيس ترشحات كف مانند و همراه با بوي بسيار بد مانند بوي تخم مرغ فاسد است كه از انواع بيماري هاي مقاربتي است.در هر صورت درمان اين ترشحات با داروي مترونيدازول است كه به صورت موضعي و خوراكي استفاده مي شود . عدم درمان مي تواند به ناباروري و عفونت هاي لگني منجر گردد.

مشاهده كامل مطلب


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۰ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۶:۰۰| ???? jody| ????? (0)

Contraceptive HD (با نام‌هاي تجاري OVOCEPT - HD و Contraceptive HD-IH) معمولاً به عنوان داروي خوراكي پيشگيري از بارداري استفاده مي‌شود اما مصرف‌هاي ديگر نيز دارد. اين فراورده داراي هر دو تركيبات استروژني و پروژستيني است[۱].

اين دارو در زنان جوان زير ۲۰ سال يا كساني كه مي‌خواهند پيش از نخستين بارداري، مدتي طولاني دارو مصرف كنند توصيه نمي‌شود بلكه قرص ال دي بيشتر توصيه مي‌شود[۱].

مصرف اين دارو به مدت طولاني احتمال خطر بروز سرطان پستان را افزايش مي‌دهد[۱].

امروزه مصرف نوع ال دي به دليل داشتن هورمون كم‌تر داراي عوارض كمي است، متداول‌تر است. قرص HD به دليل داشتن هورمون زياد عوارض ومشكلات بيشتري دارد و غير از موارد خاص تجويز نمي‌شود.[۲]
مكانيسم اثر
تركيبات استروژني (اتينيل استراديول) و پروژستيني (لوونورژسترل) اين دارو ترشح ال اچ و اف اس اچ را مهار كرده، پيك ال اچ را در ميانه دوره حذف مي‌كند و سطح استروئيدهاي آندروژن را كم مي‌كند. به اين ترتيب دارو مانع رها شدن تخمك مي‌شود. همچنين از لانه‌گزيني تخمك و انتقال تخمك بارور شده در لوله‌هاي رحمي جلوگيري مي‌كند. اثر ديگر آن، جلوگيري از ورود اسپرم به رحم به دليل ضخيم‌تر كردن مخاط گردن رحم است.


منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۳ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۴۶:۳۰| ???? jody| ????? (0)

زخم معده يا اولسر پپتيك (peptic ulcer disease) به معني نوعي آسيب خوش‌خيم به مخاط و زيرمخاط دستگاه گوارش است. معمولاً بين ترشح اسيد معده و اين آسيب ارتباط وجود دارد ولي امروزه عامل اصلي اين زخم‌ها را وجود و تكثير باكتري هليكوباكتر پيلوري مي‌دانند كه از راه‌هاي مختلفي از جمله آسيب به لايه محافظ مخاط معده موجب ايجاد زخم معده مي‌شود؛ از اين‌رو درمان اصلي يك درمان آنتي‌بيوتيكي است. احتمال شيوع اين بيماري ۶ تا ۱۵ درصد است.

بسته به محل آسيب مخاطي ما زخم معده يا دوازدهه را داريم. زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است و در مردان سيگاري، ميانسال يا مسن، با گروه خوني O و پراسترس بيشتر ديده مي‌شود. زخمهاي معده با سرعت كمتري از زخم اثني عشر التيام مي‌يابند، بيشتر احتمال بدخيمي دارند و اغلب همراه با التهاب معده (گاستريت) هستند. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۸ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۸:۲۲:۲۳| ???? jody| ????? (0)

 

براي درمان بواسير يا هموروئيد به چه دكتر ( پزشك متخصص ) مراجعه كنيم؟

با توجه به عدم آگاهي نسبت به بيماري بواسير يا هموروئيد معمولا بيماران در انتخاب پزشك متخصص در اين حوزه دچار سردرگمي ميشوند و نميدانند كه بهترين پزشك براي درمان بواسير چه كسي است و بايد چه تخصصي داشته باشد؟

در ابتدا كه به يكي از بيماري هاي نشيمنگاه مانند بواسير يا هموروئيد، شقاق يا فيشر، فيستول و كيست مويي مبتلا ميشويم تشخيص آنها از يكديگر براي برايمان سخت است و ميتوانيم در قدم اول به پزشك متخصص داخلي مراجعه كنيم. البته اگر بتوانيم در همان ابتدا به يكي از پزشكان متخصص جراحي عمومي مراجعه كنيم بهتر است چونكه در صورت نياز به درمان با ليزر و جراحي بتوانيم مراحل درمان را از ابتدا با همين پزشك ادامه دهيم.

فراموش نكنيد تشخيص و  درمان بواسير يا هموروئيد هم نيازمند تخصص است و هم نيازمند تجربه و هر پزشكي نمي تواند در زمينه ي آن اظهار نظر كند.

چه زماني به پزشك (دكتر) متخصص بواسير يا هموروئيد مراجعه كنيم؟

شايد پذيرش معاينه‌ي مقعد براي شما بسيار سخت باشد. بسياري افراد به علت ترس و خجالت خود مدت ها بيماري هموروئيد خود را پنهان مي كنند تا وضعيت بيماري شان به شرايط وخيمي مي رسد. اما فراموش نكنيد كه سلامتي شما با ارزش ترين مسئله است. اگر از روش هاي درمان خانگي براي درمان بواسير خود پاسخ مثبتي نگرفتيد و با گذشت چند روز همچنان درد و خونريزي شما ادامه داشت يعني بواسير شما در حال پيشرفت است و بايد به پزشك متخصص يا دكتر بواسير مراجعه كنيد. رها كردن چنين وضعيتي يعني بدتر شدن بواسير شما و سخت تر شدن درمان آن.

پزشك هنگام معاينه ي بواسير شما چه سوالاتي از شما خواهد پرسيد؟

پزشك متخصص يا دكتر بواسير ابتدا درباره ي عادت هاي غذايي و نحوه ي سبك زندگي روزانه ي شما سوالاتي مي پرسد كه بهتر است صادقانه به همه ي آنها پاسخ دهيد؛ اين سوالات صرفا به منظور تشخيص دقيق تر مشكل است مانند اينكه:

  • چقدر در طول روز آب مي نوشيد؟
  • چقدر در رژيم غذايي روزانه ي خود فيبر مصرف مي كنيد؟
  • چقدر ورزش مي كنيد؟
  • وضعيت و دفعات اجابت مزاج شما در طول روز چگونه است؟

دكتر براي تشخيص بواسير چگونه شما را معاينه مي كند؟

معاينه بواسير يا هموروئيد

پزشك متخصص يا دكتر بواسير، پس از پرسش هاي خود از شما مي خواهد كه به آرامي دراز بكشيد تا مقعد شما را معاينه كند. اين يك معاينه ي كاملا روتين و عادي براي تشخيص مشكل شماست و هيچ ترس و خجالتي ندارد پس آرام باشيد و با پزشك همكاري كنيد. در اين مرحله پزشك از شما مي خواهد در همان حالت خوابيده، در وضعيت هاي مختلفي قرار بگيريد تا كاملا مقعد شما را از نظر وجود علايم و نشانه هاي بواسير ارزيابي كند. پزشك شما ممكن است براي بررسي دقيق تر با كمك دستكش و كمي ژل روان كننده داخل مقعد شما را هم معاينه ي انگشتي كند تا اگر بواسير شما از نوع داخلي است به وجود آن پي ببرد. گاهي ممكن است براي تشخيص دقيق تر مساله و علت آن جهت رد ساير علت هاي احتمالي، از روش هايي مانند سيگموئيدوسكوپي و كولونوسكوپي هم استفاده كند.


::????? ????::
????? ??? ?? ۶ آبان ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۰۰:۴۵| ???? jody| ????? (0)

 هموروئيدكتومي بسته (Closed Hemorrhoidectomy):

هموروئيدكتومي بسته بيشترين استفاده را در درمان هموروئيدهاي داخلي دارد. در اين روش هموروئيد با استفاده از يك وسيله نوك تيز مانند چاقوي كوچك جراحي، قيچي، الكتروكوتر، يا حتي ليزري برش داده شده و سپس با استفاده از نخ قابل جذب ترميم مي‌شود. به‌طور معمول هر سه ستون هموروئيدي در يك مدت زمان درمان مي‌شوند. مراقبت‌هاي بعد از عمل شامل حمام نشسته مكرر، داروهاي ضد درد ملايم، و اجتناب از يبوست مي‌باشد. هموروئيدكتومي بسته در ۹۵٪ موارد موفقيت‌آميز مي‌باشد.

    هموروئيدكتومي باز (Open Hemorrhoidectomy):

در هموروئيدكتومي باز، بافت‌هاي هموروئيدي در همان شيوه‌اي كه در روش بسته بود خارج مي‌شوند با اين تفاوت كه برش جراحي در سمت چپ زده مي‌شود و باز مي‌شود. ممكن است اين روش زماني كه محل، مكان هموروئيد مناسب نباشد يا احتمال بسته شدن زخم مشكل باشد يا احتمال عفونت بعد از جراحي بالا باشد. معمولاً تركيبي از روش باز و بسته جهت درمان استفاده مي‌شود.[۳]

    هموروئيدكتومي استاپلر (جراحي پرولاپس و هموروئيد - PPH):

هموروئيدكتومي استاپلر جديدترين روش براي درمان هموروئيد داخلي است. اين روش به چندين نام مشهور است از جمله روش لونگو(Longo's procedure)، اين روش براي پرولاپس و هموروئيد (Procedure for Prolapse and Hemorrhoids - PPH) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هموروئيدكتومي استاپلر است كه عمدتا در بيماران مبتلا به هموروئيد درجه درجه III و IV و بيماراني كه بايد درمان آن‌ها با كمترين ميزان شكست انجام شود مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مطالعات نشان داده‌اند هموروئيدكتومي با استاپلر درد بعد از عمل كمتر و بهبودي سريعتري در مقايسه با عمل جراحي معمولي دارد اما با سرعت عو بيشتر.[۴]

    بستن باند لاستيكي(Rubber band Ligation):

در اين روش يك حلقه لاستيكي به دور پايه هموروئيد انداخته مي‌شود. حلقه از گردش خون جلوگيري مي‌كند و هموروئيد بعد از چند روز دفع مي‌شود.

    اسفنگتروتومي داخلي-جانبي(Lateral Internal Sphincterotomy):

اسفنگتروتومي داخلي-جانبي يا باز كردن عضله اسفنگتر داخلي كانال آنال نيز گاهي همراه با هموروئيداكتومي انجام مي‌شود. اين روش در بيماراني با فشار وارده بالا به اسفنگتر در حالت استراحت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روش براي كاهش درد پس از عمل استفاده مي‌شود و اين است كه در اغلب موارد استفاده مي‌شود و خيلي شايع نمي‌باشد. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۹ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۲:۴۲:۰۰| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ]