تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

 

 

شايد در آغاز آفرينش و خلقت انسان پرمويي يك ويژگي مثبت براي او بود و پرمو بودن نقش حفاظت از بدن در برابر سرما را ايفا ميكرد، اما امروزه اينگونه نيست و مي توان گفت تقريباً تمام افراد در صدد از بين بردن كامل موهاي زائد خود هستند.
اما مسئله اي كه قرار است ما در اين مقاله به آن بپردازيم رشد موهاي مشكي و ضخيم و غير معمول ريش و سبيل در زنان مي باشد.

 با توجه به آمارهاي به دست آمده تقريباً دو درصد از جمعيت زنان ما درگير مشكل پرمويي و يا همان مرد مويي مي باشند.

 پرمويي يا Hirsutism در زنان، وضعيتي است كه در آن موها بيش از حد معمول در جاهايي مثل  چونه، پشت لب، كشاله ران، روي سينه، زير ناف، به صورت زبر و ضخيم رشد مي كنند. رويش مو در اين قسمت ها براي مردان طبيعي مي باشد اما براي زنان در حالت عادي اين نواحي نبايد خيلي پرمو باشد.

الگوي رويش مو در اين عارضه مشابه به الگوي رشد موي طبيعي مردان است و به همين دليل هيرسوتيسم، مردمويي نيز ناميده مي شود. موهايي كه بر روي پوست انسان رشد مي كنند به سه دسته تقسيم مي شود: اول از همه موهاي دوران جنيني هستند كه با متولد شدن از بين مي روند و دوم موهاي نازك و كركي شكل كه روي تمام سطح پوست ظاهر مي شود و سپس در بزرگسالي به موهاي تيره تبديل مي شود و در مردان به شكل ضخيم و زبر در ناحيه صورت و يا زير بغل نمايان مي شود.


علت پرمويي (هيرسوتيسم) در زنان
به طور كلي مي توان گفت كه مهمترين دليل اين عارضه اختلالات هورموني مي باشد. البته دلايل جزئي تر ديگري هم مانند چاقي، عوارض داروهاي هورموني، استروئيدها، قرص هاي ضدبارداري، تخمدان پلي كيستيك، مصرف داروهايي كه باعث افزايش هورمون مردانه در زنان مي شود و ... هم در پرمويي زنان موثر است. از جمله دلايل پزشكي اين مشكل در خانمها مي توان به اختلال هاي تيروئيدي و افزايش توليد آندروژن يا هورمون جنسي مردانه در بدن اشاره كرد. علت اصلي زياد شدن آندروژن كيست هاي تخمدان مي باشد كه باعث اختلال هاي هورموني مي شود. همچنين ممكن است اين ازدياد آندروژن در بدن دليل خاصي نداشته باشد و پزشكان نتوانند علت آن را تشخيص دهند كه در اين صورت ايديوپاتيك نام مي گيرد.

در نتيجه مي توان گفت دو مورد سندروم تخمدان پلي كيستيك و تيروئيد كم كار، به عنوان شايع ترين دليل پرمويي در زنان مي باشند. البته نقش ارث را هم نمي توان ناديده گرفت.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۱۲:۵۷:۴۱| ???? jody| ????? (0)

مطالب زيادي درمورد تركيب عسل و ساير مواد مثل شير، سير، دارچين، ليمو و … وجود دارد كه همگي به فوايد شگفت انگيز تركيب عسل با اين مواد اشاره دارند.

عسل ماده ي غذايي پرطرفداري كه خواص دارويي و درماني زيادي دارد و به همين دليل مورد استفاده ي زيادي قرار مي گيرد. اين ماده ي شيرين كه به وسيله زنبور از شهد گل ساخته مي شود معجزه اي براي سلامتي مي باشد و علاوه بر طعم شيرين و فوق العاده اي كه دارد، داراي خاصيت آنتي باكتريايي هم مي باشد. دليل اينكه گونه هاي مختلفي از عسل وجود دارد به دليل گل هاي مختلفي مي باشد كه زنبورها در دسترس دارند.
 
مطالب زيادي درمورد تركيب عسل و ساير مواد مثل شير، سير، دارچين، ليمو و … وجود دارد كه همگي به فوايد شگفت انگيز تركيب عسل با اين مواد اشاره دارند. ما در اين مقاله قصد داريم به عسل طبيعي و فوايد بيشمار آن براي سلامتي بپردازيم. البته خواص اين ماده مغذي بسيار بيشتر از آن چيزي مي باشد كه بتوان در يك مقاله بيان كرد، اما تا جاي ممكن سعي ميكنيم تمام خواص اصلي و ثابت شده آن را مورد بررسي قرار دهيم. پس با ما همراه باشيد.
 

بهبود عملكرد دستگاه گوارش

 
عسل طبيعي به دليل پروبيوتيك هاي زيادي كه دارد باعث رشد بيشتر باكتري هاي مفيد مي شود. بنابراين باعث تعادل باكتري هاي موجود در سيستم گوارشي مي شود. همچنين مصرف شير و عسل منجر به از بين رفتن نفخ، يبوست و باكتري هاي مضر خواهد شد. براي درمان زخم دستگاه گوارش و رفلاكس اسيدي آن و سوء هاضمه نيز مفيد است. البته به نوزادان زير يك سال هرگز نبايد عسل داده شود. به دليل اينكه رشد سيستم گوارشي و ايمني آنها هنوز تكميل نشده و قادر به مقابله با هاگ هاي قارچ و بوتوليسم موجود در عسل نمي باشد.
 

درمان سرماخوردگي و سرفه

 
طبق تحقيقات انجام شده، عسل باعث كاهش سرفه و بهبود خواب كودكان مي شود. همچنين تركيب گرم آبليمو و عسل حالت خفگي در گلو را از بين مي برد و باعث خوب شدن سريع تر فرد سرماخورده خواهد شد. برخي مطالعات انجام شده نشان مي دهد كه تاثيري كه تركيب عسل و ليمو در درمان سرماخوردگي مي تواند داشته باشد با داروي دكسترومتورفان برابر است و مي تواند جايگزين مناسبي براي داروهاي شيميايي باشد.
 

درمان شقاق مقعدي با عسل

 
 
عسل به دليل خاصيت ضدالتهابي كه دارد ميكروب ها و عفونت هاي ناحيه مقعد را از بين مي برد و مي تواند در ترميم و بهبود زخم هاي مقعدي مفيد باشد. تركيب عسل يا موم عسل و روغن زيتون در درمان شقاق مقعدي كه يكي از بيماري هاي نشيمنگاهي مي باشد موثر است. براي اين منظور بايد عسل و روغن زيتون را حرارت داده تا به صورت ذوب شده دربيايد سپس اجازه دهيد تا سرد شود و روي محل شقاق بماليد. البته اگر فيشر يا شقاق در مرحله ابتدايي و به صورت يك ترك يا شكاف ريزي باشد اين روش موثر است در غير اينصورت بايد از درمان هاي تخصصي تري مثل ليزر و يا جراحي شقاق استفاده شود.
 

تنظيم فشار خون با عسل

 
عسل مي تواند فشار خون را تا سطح قابل توجهي كاهش دهد كه اين ويژگي براي افراد داراي فشارخون بالا مفيد است ولي براي كساني كه فشار خون پاييني دارند مي تواند مضر باشد. عسل داراي نوعي از كربوهيدرات آنتي اكسيداني به نام اليگوساكاريد مي باشد كه فشار خون بالا را كاهش مي دهد بنابراين بايد مراقب ميزان و مقدار مصرف عسل باشيد.

::????? ????::
????? ??? ?? ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۵۶:۲۸| ???? jody| ????? (0)

خون در مدفوع مي تواند قرمز روشن ، تيره، سياه و يا حتي مخفي باشد (با چشم غير مسلح قابل مشاهده نيست). علل خون در مدفوع دلايل متعددي دار كه در بعضي مواقع مشكل خاصي نبوده و بي ضرر تا بيماري هاي آزار دهنده دستگاه گوارش مانند بواسير(هموروئيد) و شقاق مقعد (شكاف ديواره مقعد) كه معمولا بعلت فشار زياد هنگام دفع مدفوع سخت كه با يبوست همراه است باشد و در بعضي مواقع بيماري بسيار خطرناك و جدي مانند سرطان است. در نتيجه با مشاهده علائم خون در مدفوع بايد توسط يك پزشك متخصص معاينه شويد.

خونريزي ركتال به عبور خون قرمز روشن از مقعد اشاره دارد ، كه اغلب با مدفوع و / يا لخته هاي خون مخلوط مي شود. بيشتر خونريزي هاي روده از روده بزرگ ، روده يا مقعد ناشي مي شود و مي تواند با اسهال همراه باشد. رنگ خون هنگام خونريزي اغلب به محل خونريزي در دستگاه گوارش بستگي دارد. به طور كلي ، هرچه محل خونريزي به مقعد نزديك تر باشد ، خون قرمز روشن تر خواهد شد. بنابراين خونريزي از مقعد كه در انتهاي كانال روده باشد به رنگ قرمز روشن است و نشان از تازه بودن خون و طي كردن مسير كوتاهي دارد، در حالي كه خونريزي از ابتداي روده بزرگ به رنگ قرمز تيره مي باشد.

از دلايل شايع خونريزي ركتوم مي توان به بواسير ، شقاق مقعد ، پروكتيت ، بيماري كرون ، ديورتيكولوزيس ، كوليت اولسراتيو ، زخم ركتوم ، پرولاپس ركتال ، كوليت ايسكميك ، آنژيو ديسپلازي ، تروما ركتوم ، سرطان مقعد ، سرطان روده بزرگ ، عوارض پرتودرماني و موارد ديگر اشاره كرد كه در ادامه به شايع ترين دليل آن بيماري هموروئيد يا بواسير خوني است، مي پردازيم.

بواسير يا هموروئيد خوني نوعي از اين  بيماري است كه به يكي از علائم شايع آن يعني خونريزي اشاره دارد. بسياري از افراد اين نوع از هموروئيد را تجربه مي كنند. خونريزي مقعدي مشكل شايعي است كه ميتواند نگراني هاي مختلفي را براي بيمار ايجاد كند. در ضمن نبايد از كنار اين علامت به سادگي گذشت زيرا امكان دارد نشانه اي از ساير بيماري هاي خطرناك تر باشد. اگر با اين بيماري و علائم آن آشنايي نداريد پس باما همراه باشيد.

بواسير خوني چيست؟

بواسير يا هموروئيد نوعي از بيماري هاي نشيمنگاه يا مقعد هستند. اين بيماري در واقع واريسي شدن سياهرگ هاي مقعدي است  كه به معني گشاد شدن يا تورم اين سياهرگ ها است. اين بيماري مي‌تواند از عوامل مختلفي  در طول زندگي سرچشمه گيرد و در صورتيكه علائم اين بيماري را داريد ميتوانيد براي درمان بواسير خوني به كلينيك نوين مراجعه فرمائيد.

اما چنانچه بواسير دچار خونريزي شود، يعني سياهرگ متورم شده در اثر عوامل مختلف آسيب ديده و پاره شده است پس بيمار بواسير خوني را تجربه خواهد كرد.

بواسير به طور كلي داراي دو نوع داخلي و خارجي است. كه در نوع اول سياهرگ هاي داخل مقعد و درون كانال مقعد و در نوع دوم سياهرگ ها يا عروق خارج از مقعد و بر روي دريچه مقعد دچار آسيب شده اند. هم هموروئيد داخلي و هم خارجي ممكن است دچار خونريزي شود و در واقع بواسير خوني به هر دو نوع بواسير اشاره دارد. اما در نظر داشته باشيد كه هموروئيد خوني با هموروئيد ترومبوزه متفاوت است.

علائم بواسير خوني؟

بيماري بواسير بسته به نوع آن علائم متفاوتي دارد. به علاوه مرحله بيماري نيز در بروز علائم و شدت آنها تاًثير گذار است‌. خونريزي از بواسير يكي از مهمترين علائمي است كه بيمار در مراحل پيشرفته عارضه تجربه مي كند. ساير علائمي كه بواسير خوني در كنار خونريزي ايجاد ميكند. به اين شرح است:

 •    
 • •  قبل از بررسي ساير علائم بگوييم كه خونريزي مي تواند به اشكال خون در مدفوع و يا مشاهده خون بر روي دستمال توالت نيز باشد.
 •    
 • •  درد شديد خصوصا هنگام دفع
 •    
 • •  تورم و التهاب مقعد
 •    
 • •  احساس توده اي در مقعد
 •    
 • •  بيرون زدگي هاي گوشتي
 •    
 • •  لمس توده اي متورم در اطراف مقعد
 •    
 • •  خارش و سوزش
 •    
 • •  خروج ترشحات از مقعد
  ادامه در بررسي دلايل مشاهده خون هنگام اجابت مزاج

::????? ????::
????? ??? ?? ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۸:۵۹:۱۸| ???? jody| ????? (0)

Coronavirus چيست؟
كرونا ويروس يك خانواده بزرگ از عوامل بيماري زا است. برخي از آنها باعث بيماريهاي خفيفي مانند سرماخوردگي مي شوند. برخي ديگر مي توانند باعث عفونت هاي كشنده شوند. coronavirus به ظاهر اين ويروس اشاره دارد.

در زير ميكروسكوپ الكتروني ، اين پاتوژن ها  داراي تاج هايي هستند. بسياري از ويروسها وجود دارند كه فقط حيوانات را آلوده مي كنند. برخي در ميزبان حيوانات خود تكامل مي يابند تا انسان را آلوده كنند. نوعي كه انسان را آلوده مي كند براي اولين بار در دهه 1960 مشخص شد. از آن زمان تاكنون ، هفت نوع كورو ويروس آلوده به انسان شناسايي شده است ، از جمله Coronavirus جديد كه با نام COVID-2019.

Coronavirus COVID-19 (SARS-CoV-2) چيست؟
اين coronavirus در ابتدا با نام 2019-nCoV نامگذاري شد و به آن corhanavirus Wuhan نيز گفته شد زيرا اولين افراد آلوده از شهر ووهان ، استان هوبي در چين آمده اند. بعداً با نام COVID-19 (SARS-CoV-2) شناخته شد.
اولين افراد آلوده از شهر ووهان ، استان هوبئي در چين ، شهري با بيش از 11 ميليون نفر و قطب اصلي حمل و نقل آمده اند. در 11 فوريه سال 2020 اين بيماري به طور رسمي به نام COVID-19 و ويروس ايجاد كننده آن شناخته شد و به طور رسمي SARS-CoV-2 نامگذاري شد. اين ويروس شبيه به انواع جدي ديگر انسداد ويروس انساني MERS و SARS است كه همه آنها به زير گروه "بتا" ويروس تعلق دارند. CDC خاطرنشان مي كند كه MERS و SARS هر دو به عنوان عفونت در خفاش ها قبل از جهش براي ابتلا به انسان شروع شده اند.

علائم Coronavirus COVID-19  يا (SARS-CoV-2) چيست؟
علائم اين بيماري ويروس شبيه ساير عفونت هاي تنفسي است. افراد آلوده ممكن است سرفه و تب و همچنين تنگي نفس را تجربه كنند. برخي از بيماران استفراغ ، اسهال و علائم مشابه معده دارند. شديدترين موارد باعث ايجاد پنوموني، سندرم حاد تنفسي، نارسايي كليه و مرگ شده است. براساس اظهارات CDC ، برخي از مبتلايان علائم كمي دارند و يا هيچ عارضه اي ندارند ، در حالي كه برخي ديگر ممكن است به شدت بيمار شوند يا در اثر اين بيماري فوت كنند. برآوردهاي اوليه نشان مي دهد كه علائم پس از قرار گرفتن در معرض از 2 - 14 روز با متوسط ​​5 روز شروع مي شود.

چگونه Coronavirus COVID-19 (SARS-CoV-2) گسترش مي يابد؟
كارشناسان بهداشت به طور گسترده اي موافق هستند كه بسياري از بيماران آلوده از يك بازار بزرگ حيوانات دريايي / غذاهاي دريايي در شهر ووهان ابزديد كرده بودند، اظهار داشتند كه اين بيماري ابتدا از طريق تماس حيوانات به انسان گسترش يافته است. انتقال انسان به انسان به زودي در چين ، كره جنوبي ، ايتاليا ، ايران ، ايالات متحده و سرانجام در سراسر جهان تأييد شد. اولين كسي كه در ايالات متحده آمريكا آلوده شد يك مرد ايلينويز در دهه 60 بود. همسر وي هنگام مسافرت در ووهان چين به اين بيماري آلوده شد.

گاهي اوقات با لمس يك سطح آلوده به قطرات حاوي ويروس ، به افراد منتقل مي شود. برخي از افراد مي توانند عفونت را بدون داشتن علائم گسترش دهند.

چگونه Coronavirus COVID-19 (SARS-CoV-2) درمان مي شود؟
اين ويروس تازه شناسايي شده ، COVID-2019 هيچ درمان مشخصي ندارد. مراقبت حمايتي تنها روش درمان است. تعداد زيادي از بيماران (حدود 16 تا 20٪) براي به دست آوردن مراقبت مناسب به بستري نياز دارند. در حال انجام كار براي تهيه داروهاي ضد ويروسي براي مبارزه با بيماري است. در همين حال CDC مي گويد كه كاركنان مراقبت هاي بهداشتي بايد در مراقبت از علائم عفونت از طريق مراقبت هاي حمايتي تلاش كنند. محققان همچنين در تلاشند تا واكسني عليه ويروس توليد كنند.

آيا واكسن براي COVID-19 (SARS-CoV-2) وجود دارد؟
محققان بهداشت و درمان در سراسر جهان اميدوارند كه به پيشرفت واكسن كمك كنند.
تاكنون واكسني براي اين ويروس تازه كشف نشده ايجاد نشده است. در 28 ژانويه ، وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انساني آمريكا اعلام كرد كه انستيتوي ملي بهداشت همكاري در زمينه توليد واكسن COVID-19 را آغاز كرده است. به گفته مقامات HHS ، آزمايشات اوليه آغاز شده است ، اما احتمالاً يك سال يا بيشتر طول خواهد كشيد تا يك واكسن ايمن و اثبات شده در سطح عمومي منتشر شود. كميسيون ملي بهداشت در چين با سازمان هاي مختلف بهداشتي از جمله سازمان بهداشت جهاني (WHO) همكاري مي كند تا بيشتر مطالعه كند اين ويروس چقدر شديد و مسري است. 

آيا ويروس احتمال جهش دارد؟
اين يك كلاس از ويروس است كه شناخته مي شود به راحتي جهش مي يابد. جهش هاي قبلي منجر به شيوع SARS 2002-2003 ،مي گردد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۹:۱۴:۴۲| ???? jody| ????? (0)

. ليمو ترش:

 • براي شروع شكر را روي يك تكه ليمو بپاشيد.

 • پوستتان را با آن بماليد و اسكراب كنيد تا از خاك و سلول هاي مرده پوست خلاص شود. پس از 10 دقيقه، آن را بشوييد. اين كار را يك بار در هفته انجام دهيد.

 • يكي ديگر از گزينه ها اين است كه مقدار مساوي از آب ليمو و عسل را به طور كامل مخلوط كنيد.

 • آن را به دست و پا خود اعمال كنيد.

 • اجازه دهيد به مدت 15 دقيقه بماند، سپس با آب بشوييد.

 • اين كار را دو بار در روز انجام دهيد.

توجه: پس از استفاده از ليمو، يك مرطوب كننده خوب بزنيد تا پوست شما خشك نشود. همچنين از نور مستقيم خورشيد براي حداقل 1 تا 2 ساعت اجتناب كنيد.

ليمو

2. ماست :

 • براي سفيد شدن ماست را روي مناطق تيره پوست بزنيد و چند دقيقه ماساژ دهيد.

 • اجازه دهيد 10 تا 15 دقيقه بماند، سپس آن را با آب بشوييد. از اين درمان 1 يا 2 بار در روز براي بهبود وضعيت پوستتان استفاده كنيد.

 • گزينه ديگر اين است كه مقدار مساوي از ماست و گلاب را مخلوط كنيد، سپس يك قاشق چايخوري از گليسيرين سبزيجات را مخلوط كنيد.

 • و دستها و پاهايتان را با آن ماساژ دهيد تا كاملا جذب شود. اجازه دهيد يك شب بماند و آن را با آب سرد در صبح روز بعد بشوييد.

 • يك بار در روز قبل از رفتن به رختخواب انجام دهيد.

ماست

3. خيار:

 • براي سفيد شدن پوست خيار تازه را روي مناطق پوست تيره خود به مدت 5 دقيقه مالش دهيد.

 • 15 دقيقه صبر كنيد تا جذب پوست شود و سپس با آب بشوييد.

 • 2 يا 3 بار در روز اين كار را تكرار كنيد.

 • روشي جايگزين، مقدار مساوي از آب خيار و آب ليمو را مخلوط كنيد و آن را روي دستها و پاهايتان ماساژ دهيد و 10 تا 15 دقيقه صبر كنيد.

 • بعد با آب سرد بشوييد و دو بار در روز اين كار را تكرار كنيد.

 • روشي دوم اين است كه يك خيار كوچك با 2 قاشق غذاخوري از ژل آلوئه ورا تركيب كنيد و آن را روي دستها و پاهايتان ماساژ دهيد، پس از 10 دقيقه آن را ترك كنيد.

 • مخلوط را با دستمال كاغذي از پوست خود پاك كنيد و سپس پوست خود را بشوييد.

 • اين كار را دو بار در روز انجام دهيد.

خيار

4. آلوئه ورا :

 • عصاره طبيعي يا ژل آلوئه ورارا از برگش جدا كرده و آن را روي دست ها و پاهاي خود براي 5 دقيقه مالش دهيد.

 • 30 دقيقه صبر كنيد، سپس آن را با آب شستشو دهيد.

 • اين كار را دو بار در روز انجام دهيد تا رنگ پوستتان را روشن كنيد.

 • روشي ديگر، 2 قاشق غذاخوري ژل آلوئه ورا و چند قطره روغن بادام را مخلوط كنيد.

 • اين مخلوط را روي ناحيه هاي پوست تيره خود قرار دهيد و به آرامي ماساژ دهيد تا جذب پوست شما شود.

 • 15 تا 20 دقيقه صبر كنيد، سپس پوست خود را با آب بشوييد.

 • از اين درمان مي توانيد تا دو بار در روز استفاده كنيد.

نمناك


::????? ????::
????? ??? ?? ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۱:۴۳:۳۳| ???? jody| ????? (0)

به گزارش افكارنيوز، بيماري بواسير خارجي يا همان هموروئيد خارجي نوعي از بيماري هاي مقعدي يا نشيمنگاهي است. اين بيماري شايع هيچ عامل خارجي نداشته و تنها سبك زندگي بيمار است كه تاثيري مستقيم بر بروز بيماري، شدت آن و حتي درمان اين عارضه دارد. از آنجايي كه اين بيماري به شدت شايع شده و در ميان اقشار مختلفي از جامعه با هرسن و سالي خطر ابتلا به آن وجود دارد، توصيه مي كنيم براي چند دقيقه اي همراه ما باشيد و اين مطلب را تا انتها مطالعه نماييد.

بواسير خارجي چيست؟

به طور كلي بواسير به دو نوع داخلي و خارجي تقسيم ميشود. اين بيماري در اثر متورم شدن يا گشاد شدن سياهرگ ها ايجاد ميشود. در صورتي  كه اين سياهرگ ها داخل مقعد باشند، بواسير از نوع داخلي و در صورتي كه سياهرگ هاي خارج از مقعد و بر روي دريچه آن، دچار التهاب و تورم شوند، بواسير خارجي است.

علت چيست؟

علت بيماري بي شك خود فرد است. يعني فردي كه نسبت به سلامت دستگاه گوارش خود بي اهميت است، به احتمال زياد در معرض اين عارضه قرار ميگيرد. پس در صورتي كه هر يك از شرايط زير را دارا هستيد، و آن را تغيير ندهيد ميتوانيم بگوييم در آينده اي نزديك به هموروئيد خارجي مبتلا خواهيد شد:

 • بيشتر از ۸ ساعت در روز مي‌نشينيد
 • ورزش و فعاليت نداريد.
 • به طور مداوم دچار يبوست و اسهال هستيد.
 • رژيم غذايي ناسالمي داريد.
 • سيگار ميكشيد.
 • رابطه جنسي مقعدي برقرار ميكنيد.
 • بارداري هستيد يا به تازگي زايمان كرده ايد.

 

علائم چيست؟

علائم بيماري در افراد متفاوت بوده و در شدت هاي مختلفي ظاهر مي شوند. لازم است در صورت بروز اين علائم با پزشك مشورت كنيد. زيرا ممكن است علائم ناشي از بيماري هاي ديگري باشند. مهمترين علائم اين بيماري عبارتند از :

 

 • درد شديد
 • متورم شدن اطراف مقعد و التهاب آن
 • خونريزي
 • لمس توده هايي برآمده اطراف مقعد
 • خارش و سوزش
 • علائم بيماري در افراد متفاوت بوده و در شدت هاي مختلفي ظاهر مي شوند. لازم است در صورت بروز اين علائم با پزشك مشورت كنيد. زيرا ممكن است علائم ناشي از بيماري هاي ديگري باشند. مهمترين علائم اين بيماري عبارتند از :

   

 • درد شديد
 • متورم شدن اطراف مقعد و التهاب آن
 • خونريزي
 • لمس توده هايي برآمده اطراف مقعد
 • خارش و سوزش
 • راه درمان چيست؟

  از آنجايي كه اين عارضه قدمت ديرينه دارد، در طي ساليان راهكاري هاي درماني متفاوتي براي آن توصيه شده است. اما بهتر است قبل از هر اقدامي با پزشك در اين مورد مشورت كنيد.

  در ادامه چند روش براي درمان اين بيماري معرفي ميكنيم.

  ليزر بواسير

  بهترين و موثر ترين روش براي درمان اين بيماري است. اگر ميخواهيد قطعي، سريع و سرپايي به نتيجه مورد نظر برسيد، از اين روش استفاده كنيد.

  همانطور كه گفتيم تورم سياهرگ علت بيماري است پس براي درمان بايد اين زائده از مقعد خارج شود. در گذشته برش توسط چاقو جراحي صورت مي‌گرفت اما در اين روش توسط ليزر برش صورت ميگيرد. استفاده از ليزر موجب شده آسيب كمتري به بافت هاي اطراف وارد شود. به علاوه چون بافت هنگام برش ترميم ميشود از خونريزي و درد جلوگيري خواهد شد. از مزيت هاي درمان به اين روش مي توانيم به موارد زير اشاره كنيم:

 • بدون درد و خونريزي
 • سريع و سرپايي
 • هزينه مناسب
 • نتيجه قطعي
 • درمان بي خطر و بدون عوارض
 • آسيب كمتر و نتيجه گيري سريع تر
 • جراحي

  يك روش ديگر براي درمان بواسير عمل جراحي است. به اين طريق بافت اضافي توسط جراحي برداشته ميشود. اين جراحي در بيمارستان و تحت بيهوشي انجام ميشود. اما به سبب درد شديد و مشكلاتي كه پس از آن براي بيمار ايجاد ميشود، انجام آن منسوخ شده است.

  در كنار تمامي اين موارد در جراحي بواسير خارجي خطر آسيب به اسفنكتر يا همان عضله دريچه مقعدي كه وظيفه كنترل دفع را بر عهده دارد، وجود دارد. در نتيجه اغلب پزشكان انجام آن را توصيه نميكنند. از معايب اين درمان ميتوانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • درد شديد
 • خونريزي
 • نياز به بستري در بيمارستان
 • خطر عوارضي مانند عفونت و بي اختياري
 • هزينه بيشتر
 • نياز به مراقبت بيشتر و دوره نقاهت طولاني تر
 • اسكلروتراپي

  اسكلروتراپي يك روش سريع و سرپايي براي درمان هموروئيد خارجي است. اين درمان تنها يك تزريق ساده بوده و سريع انجام ميشود. عملكرد اسكلروتراپي به اين صورت است، كه با تزريق مايعي مخصوص در سياهرگ آسيب ديده چسبندگي ايجاد مي كنند. با مسدود شدن سياهرگ و قطع جريان خونرساني عروق آسيب ديده ترميم ميشود. اين درمان سريع و فوري است و به طبع نياز به بستري در بيمارستان و يا پرداخت هزينه هاي گزاف ندارد. با اين حال عوارض خاص خود را دارا است. اين عوارض عبارتند از :

 • تورم و خونمردگي
 • احتمال عفونت
 • بي نتيجه ماندن درمان
 • كبودي محل تزريق
 • درمان خانگي

  درمان هاي خانگي مجموعه اي از روشها بوده كه به كنترل سريعتر شرايط كمك ميكند، اما به عنوان روشي قطعي براي درمان شناخته نميشود. برخي از راهكارهاي درمان خانگي عبارتند از:

 • فيبر: فيبر ماده اي مغذي است كه در انواع سبزيجات و ميوه ها يافت ميشود. فيبر در روده انسان تجزيه نشده بنابراين در همان جا تجمع ميكند و حجم مدفوع را افزايش خواهد داد. حداقل ۳۰ گرم در روز فيبر بخوريد.
 • ورزش كنيد : ورزش با بهبود عملكرد روده ها در درمان موثر است. از ورزش هاي ساده مثل پياده روي كمك بگيريد و حداقل ۳۰ دقيقه در روز ورزش كنيد.
 • آب بنوشيد : نوشيدن آب براي بدن مفيد است. زيرا كه مدفوع را نرم كرده و عبور آن از مقعد را تسريع ميكند. بايد ۸ ليوان آب در طول روز بنوشيد.
 • حمام سيتز : اين روش درمان شامل نشستن و قرار دادن نشيمنگاه در آب گرم است. براي اين كار از لگن تميز يا وان حمام ضد عفوني شده كمك بگيريد. حداقل ۲۰ دقيقه در آب بشينيد و براي افزايش  تاثيرگذاري به آن نمك اپسوم اضافه كنيد. بهترين زمان حمام سيتز بعد از جراحي است.
 • كمپرس يخ : سرما موجب مي‌شود درد شما به سرعت كاسته شود. براي اين منظور چند تكه يخ را درون يك كيسه فريزر قرار داده و بر روي موضع اعمال كنيد.
 • پيشگيري

  براي پيشگيري حتما نكات زير را مد نظر قرار دهيد:

 • به مدت طولاني ننشينيد.
 • اگر سابقه بواسير داريد براي نشستن از بالش هاي نرم دوناتي شكل كمك بگيريد.
 • در صورت لزوم از ملين ها استفاده كنيد تا دچار يبوست نشويد.
 • بهداشت مقعد را رعايت كنيد.
 • لباس هاي مناسب بپوشيد.
 • از استعمال سيگار بپرهيزيد.

::????? ????::
????? ??? ?? ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۸:۲۴:۱۶| ???? jody| ????? (0)

۶ روش موثر درمان بيماري هموروئيد

بواسير متورم شدن سياهرگ ها در كانال مقعد (بواسير داخلي) و يا خارج از آن بر روي دريچه مقعدي (بواسير خارجي) است. درد شديد، خونريزي، سوزش و خارش  مقعد و از همه مهمتر لمس توده هاي گوشتي خارج شده از مقعد از علائم اين بيماري هستند. روشهاي درماني متعددي براي اين عارضه وجود دارد، اما تنها روش قطعي براي درمان، از بين بردن اين توده در كنار رعايت نكاتي براي پيشگيري از عود مكرر اين عارضه است. پس با ما همراه شويد تا شما را با اين روش ها  آشنا كنيم:

درمان سريع بواسير با ليزر

بهترين و نيز سريع ترين روش ممكن كه تا به امروز شناخته شده است؛ درمان اين بيماري با ليزر است. ليزر سريع؛ سرپايي و قطعي بيماري را رفع ميكند. پروسه درمان سريع بواسير خارجي با ليزر، شامل برش بافت يا زائده ايجاد شده با استفاده از اشعه و بدون دخالت چاقوي جراحي است‌.

 ليزر در مطب پزشك و در كمتر از يك ساعت بيماري را رفع ميكند. به گونه اي كه بيمار نه تنها درد و خونريزي تجربه نكرده بلكه نيازي به تحمل عوارض تزريق داروي بيهوشي نيز نخواهد داشت.

چون اين درمان سرپايي انجام شده، بنابراين نيازي به پرداخت هزينه هاي گزاف بستري در بيمارستان نخواهد بود و بيمار ميتواند با هزينه و دردسري كمتر از شر اين عارضه خلاص شود.

پزشكان متخصص و حاذق كلينيك نوين براي درمان قطعي بواسير به گونه اي كه امكان بازگشت اين بيماري به حداقل ممكن برسد، اين روش درمان را به بيماران پيشنهاد مي كنند.

مزيت ليزر درماني

اين درمان عوارضي به همراه ندارد اما از مزيت هاي آن مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • بدون درد
 • بدون خونريزي
 • سرپايي و سريع
 • هزينه مناسب
 • بدون خطر و درمان قطعي
 • بدون آسيب و عوارضي نظير بي اختياري يا عفونت
 • مناسب براي انواع بواسير
 • دوره نقاهت كوتاه

درمان با رابربند يا كش لاستيكي

۶ روش موثر درمان بيماري هموروئيد

منظور از اين درمان از بين بردن بواسير توسط كش پلاستيكي است. عملكرد اين درمان به اين صورت است كه توسط وسيله اي مخصوص كش بر پايه هموروئيد بسته خواهد شد. در نتيجه آن، گردش خون در بافت قطع شده و در طي چند روز خشك شده و از مقعد خارج ميشود.

اين درمان سرپايي است. اما همان طور كه ظاهر قضيه نيز مشخص است، به شدت دردناك بوده و بيماران بعد از بسته شدن كش تا دفع آن معمولا درد شديدي را احساس مي كنند. ضمن آنكه همراه با افتادن زائده بيمار دچار خونريزي نيز خواهد شد.

ادامه در صراط نيوز


::????? ????::
????? ??? ?? ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۸:۲۳:۲۵| ???? jody| ????? (0)

بواسير از شايع ترين عارضه هاي نشيمنگاهي است كه افراد زيادي در سنين مختلف به آن مبتلا مي شوند. اين عارضه مقعدي مي تواند بسيار آزار دهنده و دردناك باشد و زندگي فرد را به شدت تحت تاثير قرار دهد. بواسير يا هموروئيد همان تورم و واريسي شدن رگ هاي ناحيه مقعد و انتهاي راست روده است كه در دو نوع هموروئيد خارجي (بيرون از مقعد) و هموروئيد داخلي (داخل مقعد) ايجاد مي شود.

در صورتي كه يك لخته خون در عروق بواسير خارجي ايجاد شود به آن بواسير ترومبوزه گفته مي شود كه منجر به ايجاد التهاب و حالتي دردناك خواهد شد. همچنين احتمال مشاهده خونريزي در اين نوع هموروئيد نيز افزايش مي يابد.

انواع درجات بواسير 

در چهار درجه مختلف بوجود مي آيد كه در درجه ۱ و ۲ عروق متورم از مقعد خارج نمي شوند اما در درجه ۳ و ۴ كه اصطلاحا به آن بواسير بيرون زده يا پرولاپس هم مي گويند، عروق بواسيري از مقعد بيرون مي زنند.

البته در مواقعي ممكن است بواسير خوني و ترومبوزه با يكديگر اشتباه گرفته شوند. بواسير خوني در هر دو نوع داخلي و خارجي مي تواند ايجاد شود. اين عارضه باعث خونريزي زياد شده و در صورتيكه به موقع درمان نشود منجر به ايجاد ضعف و كم خوني خواهد شد.

يكي از اصلي ترين دلايل بروز اين بيماري را ايجاد فشار بيش از حد در ناحيه آنال عنوان كرده اند. عوامل مختلفي مي توانند باعث ايجاد فشار در ناحيه مقعد شوند كه برخي از آنها شامل بارداري و زايمان در زنان، برقراري رابطه مقعدي، خشكي مدفوع، زور زدن زياد هنگام اجابت مزاج و نشستن هاي طولاني و عدم تحرك كافي است.

نشانه هاي بواسير يا هموروئيد بسته به نوع و شدت پيشرفت بيماري مي تواند در افراد گوناگون، متفاوت باشد. علائم شاخص اين عارضه شامل احساس دفع ناكامل مدفوع، درد در مقعد ، خارش و سوزش، خونريزي يا مشاهده خون در مدفوع و برآمدگي و زائده هايي در ناحيه مقعد است. در نظر داشته باشيد كه مشاهده چنين علائمي صرفا به معني ابتلا به بواسير نيست و براي بررسي بيشتر بايد حتما به دكتر مراجعه كنيد.

منبع: https://virtualdr.ir/112412-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF/


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۴ اسفند ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۰۲:۱۲| ???? jody| ????? (0)

بواسير يا هموروئيد در نتيجه نشستن هاي طولاني مدت و زور زدن هنگام اجابت مزاج و يبوست ايجاد مي شود.

5e5bb996c4a08_2020-03-01_17-03

 

 اگر شغل شما به گونه اي است كه چند ساعت در روز مي نشينيد و در طول روز تحرك كافي نداريد در معرض ابتلا به اين عارضه مي باشيد و خواندن اين مقاله به شما توصيه مي شود.

با ورود به دنياي جديد و گذر از دوره سنتي به صنعتي، سبك و شيوه زندگي ما نيز تغيير كرده است. ديگر براي انجام بسياري از كارها نيازي به رفت و آمد و تحرك داشتن نيست مثلاً در گذشته براي پرداخت قبوض ساعت ها در صف مي ايستادند و يا براي تهيه مايحتاج زندگي خود مجبور به رفت و آمد مداوم بودند، اما امروزه تنها در چند دقيقه با نشستن پشت كامپيوتر قبض ها پرداخت مي شوند و يا با يك تلفن، وسايل مورد نياز خود را درب منزل تحويل مي گيريم.

از جهتي اين تغييرات جنبه مثبت دارند و باعث صرفه جويي در وقت و انرژي ما مي شوند ولي از طرفي ديگر تحرك و جنبش و جوش افراد به شدت كاهش پيدا كرده و از آنجايي كه نوع خلقت آدمي به گونه است كه بهترين حالت براي او راست قامت بودن است، اين تغييرات در عصر حاضر باعث شيوع بيماري هايي شده است كه به بيماري هاي نشيمنگاهي معروف است.

يكي از اين موارد شغل هاي پشت ميز نشيني است كه اكثر افراد شاغل بايد 8ساعت پشت ميز خود بنشينند و يكي از شرط هاي اجباري در زندگي كارمندي كه مي توان گفت به فرهنگ تبديل شده است، تكان نخوردن از پشت ميز و صندلي است و صندلي محور اصلي اين مشاغل شده است.
بيماري هاي نشيمنگاهي تنها يك بخش قضيه است. اين نشستن هاي طولاني در روز باعث مي شود سوخت و ساز ما در روز كاهش يابد و اين امر چاقي را در پي دارد، هم چنين گردن درد و كوفتگي عضلات، درد كمر و … نيز طرف ديگر قضيه است.

ادامه در خبرفوري


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۹ اسفند ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۴۲:۴۴| ???? jody| ????? (0)

بواسير يا هموروئيد بافت هاي ملتهب و رگ هاي خوني در كانال مقعد است كه حداقل 50 درصد افراد بالاي سن پنجاه سال به آن دچار مي شوند. عروق بواسيري كه در ناحيه مقعد هستند به دلايلي مانند يبوست دچار تورم و برآمدگي مي شوند كه نتيجه آن مشكلاتي مانند خونريزي ، درد، ايجاد زخم و لخته مي باشد.هموروئيد مي تواند هم در داخل مقعد و هم در خارج مقعد و زير پوست آن ايجاد شود.

شيوع اين بيماري در ميان زنان و مردان چندان تفاوتي ندارد ولي برخي آمارها حاكي از آن است كه آقايان بيشتر براي درمان آن به پزشك مراجعه مي كنند، از آنجايي كه بسياري از بيماران به دليل مسائلي مانند خجالت و شرم و حيا، براي بيان مشكل خود به پزشك مراجعه نمي كنند و خودشان دست به خود درماني مي زنند و يا با روش هاي خانگي سعي مي كنند بيماري خود را درمان كنند، پس آمار شيوع اين بيماري صد در صد واقعي نيست و نمي توان آمار دقيق و درستي ارائه نمود.

 به طور كلي بواسير در افرادي كه به مدت طولاني يبوست دارند، زنان باردار، افراد ورزشكار، بيشتر شايع است.

علائم

لنگرهموروئيد يا بواسير چيست؟ مقايسه درمان خانگي، سنتي و نوين با ليزر

 • خونريزي و خارش
 • ورم و التهاب اطراف مقعد
 • توده و يا برجستگي اطراف مقعد كه با لمس كردن احساس شود
 • خون در مدفوع
 • احساس پري و دفع نشدن كامل مدفوع

بسياري از افرادي كه بواسير دارند ممكن است علائم حاد و مشخصي نداشته باشند و فقط گاهي اوقات در هنگام اجابت مزاج دچار خونريزي اندك و يا درد خفيفي شوند. اما افرادي كه دائماً يبوست دارند بيشتر اذيت خواهند شد و علائم شديدتري را تجربه مي كنند.

منبع:پارس نيوز


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۹ اسفند ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۰۵:۱۱| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ]