تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

عكس مقعد

تصوير و آناتومي آنوس يا مقعد

آنوس يا مقعد منفذي است كه در انتهاي دستگاه گوارش قرار گرفته و در حقيقت خروجي و يا مخرج دستگاه گوارش محسوب مي گردد. موقعيت آناتوميكي آن از انتهاي راست روده، قسمت آخر كولون (روده بزرگ)، شروع مي شود.
خط آنوركتال (مقعدي-روده اي) مقعد را از راست روده جدا مي نمايد. بافت سختي به نام” فاسيا” مقعد را احاطه كرده و آن را به اندام هاي مجاور متصل مي كند. عضلات حلقوي كه اسفنكتر خارجي مقعدي ناميده مي شوند، ديواره ي مقعد را تشكيل داده و آن را به حالت بسته نگه مي دارند. غدد موجود در آن ناحيه نيز مايعي را ترشح مي كند كه باعث مرطوب شدن سطح آن مي شود. دسته اي از عضلات نواري صفحه مانند كه از ناحيه كف لگن شكل مي گيرند، و عضلات levator (بالا برنده) مقعدي ناميده مي شوند، مقعد را احاطه كرده اند. همچنين شبكه اي از عروق وريدي بر روي پوست مقعد وجود دارند.

 

مقعد سالم

مقعد سالم مقعدي است كه تمامي اجزاي آن هم از لحاظ ظاهري و هم از نظر عملكرد به درستي وظيفه خود را انجام دهند مثلاً دچار شلي و يا پارگي اسفنكتر، زگيل و زائده هاي گوشتي مانند، بيرون زدن قسمتي از بافت روده بزرگ، باز شدن مجراي مقعد و يا گشاد شدن كانال آن نباشد و در همه حالت سلامت طبيعي داشته باشد.

عكس مقعده سالم

براي آشنايي بيشتر شما با مقعد سالم و تشخيص آن از مقعد ناسالم عكس مقعده سالم را براي شما قرار داده ايم تا هم به علائم ظاهري بيماري هاي نشيمنگاهي مثل بواسير توجه داشته باشيد و هم اينكه اگر مشكل خاصي نداريد و مقعد شما همانند تصاوير زير نرمال و سالم است بي جهت خود را درگير توهمات بيماري هاي مقعدي نكنيد.

عكس مقعده سالم

عكس مقعده سالم

عكس مقعده سالم

 

عكس مقعده سالم

عكس مقعده سالم

عكس مقعده سالم

 

 

بيماري هاي مقعدي

هموروئيد (بواسير) داخلي و خارجي: تورم عروق وريدي داخل ركتوم. اين نوع از هموروئيد را نمي توان از بيرون بدن مشاهده كرد. هموروئيد خارجي عروق خوني متورمي است كه در نزديكي منفذ مقعد و يا ناحيه انتهايي خروجي آن وجود دارند.
سرطان مقعد: اين بيماري به ندرت اتفاق مي افتد. عفونت يا ويروس پاپيلوماي انساني (HPV)، رابطه جنسي مقعدي و داشتن شركاي جنسي متعدد خطر بروز اين بيماري را افزايش مي دهند.
تبخال مقعدي: رابطه جنسي مقعدي ممكن است كه ويروس هاي هرپس HSV-1 و HSV-2 را منتشرنمايد. علائم شامل زخم هاي دردناك در اطراف مقعد مي باشد كه ظاهر شده و خود بخود هم ناپديد مي گردند.
زگيل هاي مقعدي: عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) مي تواند منجر به ايجاد زگيل در داخل و اطراف مقعد شود.
فيستول: يك مجراي غيرطبيعي بين مقعد و پوست باسن ايجاد مي شود. بيماري هاي التهابي روده (كوليت كرون و اولسراتيو) يا داشتن سابقه جراحي قبلي، از علل شايع ايجاد اين عارضه به شمار مي آيند.
شقاق: پاره شدن و بريدگي بر روي سطح مقعد مي باشد، كه اغلب به علت يبوست ايجاد مي شود. داشتن درد، به خصوص هم زمان با حركات روده، علامت اصلي اين عارضه است.
آبسه: توده اي عفوني در بافت نرم اطراف مقعد مي باشد. ممكن است كه به استفاده از آنتي بيوتيك ها و انجام درناژ (زهكشي) جراحي جهت درمان موثر آبسه مقعدي نياز باشد.
خارش مقعد: خارش در داخل و يا اطراف مقعد يك مشكل رايج است. در بيشتر موارد، هيچ علت جدي مسئول بروز اين عارضه نمي باشد.
درد دنبالچه: وجود درد ناگهاني و شديد در ناحيه مقعد و راست روده، به مدت چند ثانيه يا چند دقيقه، كه خود بخود رفع مي شود. علت اين عارضه ناشناخته است.
يبوست: در اين عارضه مشكل عبور و خروج مدفوع شايع است و مي تواند باعث ايجاد درد، شقاق هاي مقعدي و هموروئيد شود.
خونريزي مقعد: وجود خون قرمز روشن گاهي اوقات ناشي از هموروئيد است، اما نياز به ارزيابي هاي بيشتري براي پي بردن به سايرعوامل جدي تر دارد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۲۳:۰۷| ???? jody| ????? (0)

مركز ليزر بواسير يا هموروئيد در تهران، كلينيكها و بيمارستان هاي دولتي

بواسير يا هموروئيد Hemorrhoid به التهاب و متورم شدن سياهرگ هاي اطراف ماهيچه هاي مقعدي گفته مي شود كه بر اثر دلايل مختلفي مثل يبوست، فشار و زور زدن هنگام دفع، بارداري و … به وجود مي آيد. البته بخش بزرگي از دليل به وجود آمدن اين بيماري در افراد رژيم هاي غذايي نادرست و عدم مصرف فيبر و مايعات كافي مي باشد.

 

 

بواسير در دو نوع داخلي و خارجي ايجاد ميشود. نوع داخلي آن به همراه علائمي مثل خونريزي و درد و سوزش هنگام دفع است و بواسير خارجي هم اين علائم را دارد، با اين تفاوت كه زائده اي گوشتي مانند از مقعد بيرون مي زند كه با دست هم جا نمي رود و نياز به درمان هاي جدي تري مثل ليزر درماني و يا جراحي دارد. 

اما براي بسياري از بيماران و افرادي كه نياز به درمان جدي تر براي اين بيماري دارند ممكن است اين سوال پيش بيايد كه براي درمان بواسير كجا بايد بروم؟ و يا اينكه مراكز ليزر بواسير در تهران كجاست؟؟؟ 

به همين جهت در ادامه به معرفي كلينيك معتبر و تخصصي در اين زمينه و همچنين بيمارستان هاي دولتي كه عمل هموروئيد با ليزر را به صورت سرپايي انجام ميدهند، مي پردازيم:

كلينيك نوين 

كلينيك نوين يكي از بهترين كلينيك هاي تخصصي در شهر تهران است كه با استفاده از جديد ترين دستگاه هاي پزشكي و با كمك گرفتن از تكنيك مدرن ليزر به درمان انواع بيماري هاي ناحيه مقعد مي پردازد. اين كلينيك شامل مجموعه اي گسترده از پزشكان زبده و كارآزموده بوده كه همگي متخصصاني با تجربه كافي در اين زمينه هستند. همچنين پرسنل اين مركز از بهترين ها انتخاب شده اند تا بتوانند خدمات كافي را به بيماران عرضه نمايند. اين كلينيك قادر است انواع بيماري هاي دردناك مقعدي شامل بواسير(هموروئيد)، شقاق، كيست مويي و فيستول را با استفاده از بهترين دستگاه هاي روز دنيا و بدون احساس درد و يا خونريزي، سرپايي درمان نمايد. اين مركز سعي نموده ضمن فراهم آوردن امكانات روز دنيا، محيطي آرامش بخش و استرليزه را در اختيار مشتريان خود قرار دهد تا بتوانند بيماري خود را در محيطي سرشار از آرامش درمان نمايند. يكي از ويژگي هاي درماني اين مركز نوبت دهي سريع و نيز درمان سرپايي مي باشد كه موجب مي شود، بيماران زمان بسيار كمتري را صرف درمان خود نمايند.

مزاياي درمان بواسير در كلينيك نوين 

رعايت كامل تمام موارد بهداشتي و استفاده از وسايل اختصاصي براي هر مراجعه كننده استفاده از بهترين و جديدترين دستگاه هاي ليزر موجود  محيط و فضاي آرام و بدون تنش و استرس  ارتباط با بيمار بعد از عمل  دستياران خانم براي بيماران خانم حساس به اين موضوع 

امروزه بيماري هاي مقعدي در كمترين زمان ممكن و با استفاده از ليزر درمان مي شوند، اما توجه داشته باشيد، هنوز هم براي نتيجه گيري دلخواه از درمان، تخصص پزشك و مهارت او در اين درمان حرف اول را مي زند. پس به شما پيشنهاد مي كنيم،  درمان بيماري خود را به متخصصان كلينيك نوين  بسپاريد و شاهد نتيجه گيري سريع و قطعي درمان بيماري خود باشيد. براي تماس با مركز ما و دريافت مشاوره با شماره هاي زير تماس حاصل نماييد:

۰۲۱-۸۸۸۷۱۰۴۷ و ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸

اما ممكن است برخي بيماران بنا بر دلايلي مثل هزينه ليزر بواسير در كلينيك ها و … تمايل به انجام اين عمل در بيمارستان داشته باشند كه در اينجا دو بيمارستان ميلاد و بيمارستان ابن سينا را به شما پيشنهاد مي كنيم كه در هر دو بيمارستان جراحان حرفه اي و ماهر كولوركتال، مناسب ترين روش ها را براي درمان شما به كار مي گيرند با اين تفاوت كه امكانات و مزاياي درمان در كلينيك نوين با بيمارستان هاي دولتي قابل قياس نيست و ممكن است عمل شما به صورت سرپايي انجام نشودو نياز به بيهوشي باشد همينطور بعد از عمل در بيمارستان شايد لازم باشد بستري شويد و موارد ديگري كه بهتر است قبل از هر اقدامي همه اينها در نظر گرفته شود تا بعداً باعث پشيماني شما نشود. 

در مورد هزينه عمل بواسير يا هموروئيد هم قبلاً به آن پرداخته ايم كه اگر نگران هزينه هاي درمان هستيد و براي صرفه جويي در هزينه ها و از لحاظ اقتصادي بيمارستان هاي دولتي را انتخاب مي كنيد بايد بدانيد كه هزينه ليزر در كلينيك هاي تخصصي و با بهترين امكانات و مزايا تفاوت چنداني با بيمارستانهاي دولتي ندارد و با توجه به مزاياي ليزر و معايب بستري شدن در بيمارستان حتي مي توان گفت ليزر هموروئيد در كلينيك تخصصي مقرون به صرفه تر هم مي باشد.

 

 

 • در اين كلينيك بعد از ليزر و عمل بيمار به حال خود رها نمي شود و مدتي در ريكاوري مي ماند تا بعد از اينكه اثر داروي بيهوشي از بين رفت مرخص شود. البته كليه اقدامات در يك روز انجام خواهد شد و نيازي به بستري شدن نمي باشد.

::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۲۲:۴۵| ???? jody| ????? (0)

پنوموني يا سينه پهلو كردن چيست و روش هاي تشخيص و درمان آن

پنوموني كه در انگليسي Pneumonia مي باشد همان سينه پهلو و يا ذات الريه است كه به التهاب ريه مربوط مي شود. اين بيماري در بيشتر موارد مانند ساير بيماري هاي خودايمني بر اثر عفونت و يا ويروس ايجاد مي شود.

كيسه هاي هوا در پنوموني ورم مي كنند و داخل آن پر از مايعات مي شود. در نتيجه ميزان اكسيژن رساني كاهش پيدا مي كند.

نشانه هاي پنوموني

اكثر افرادي كه به اين عارضه دچار مي شوند اغلب  داراي سرفه هايي خلط دار، تب و لرز شديد، نفس تنگي، درد شديد در قفسه سينه هستند. شايع ترين نشانه و علامت در افراد مسني كه به اين بيماري مبتلا هستند گيجي مي باشد.

در كودكان كمتر از پنج سال هم تب، سرفه، تنفس زياد و يا اختلال در نفس كشيدن، از نشانه هاي پنوموني مي باشد.

البته تب را نمي توان عامل تعيين كننده مناسبي براي اين بيماري بدانيم زيرا بسياري از امراض ديگر هم هستند كه با علامت و نشانه تب همراه هستند. هم چنين كودكاني كه زير دو ماه هستند معمولاً سرفه نمي كنند و علامت هاي شديدتر اين بيماري بيشتر اين موارد مي باشد:

تشنج، استفراغ، كاهش يا افزايش دماي بدن، كاهش نياز بدن به آب و تشنگي، كاهش هوشياري، كبود شدن پوست.

انواع پنوموني و علائم هر يك از آنها 

سينه پهلو يا همان پنوموني از لحاظ باكتريايي معمولاً نشانه هاي مشابهي دارند مثلاً در پنوموني لژيونلا، نشانه هايي مانند شكم درد، اسهال و يا گيجي مشاهده مي شود و يا در پنوموني از نوع استرپتوكوك پنومونيه، خلط هايي كه از بيمار خارج مي شود قهوه اي رنگ و يا سرخ هستند.

در پنوموني كلبسيلا كه به ژله ارغواني هم معروف است، خلط خوني يا هموپتيزي ديده مي شود. البته خلط خوني در ساير بيماري ها هم مثل سل، سينه پهلو گرم- منفي، آبسه ريه و مخصوصاً در برونشيت حاد ظاهر مي شود 

پنوموني مايكوپلاسما كه با ورم غده هاي لنفاوي گردن، و يا عفونت گوش ظاهر مي شود. در پنوموني ويروسي هم بيشتر خس خس كردن سينه مشاهده مي شود. 

عوامل خطر

مهمترين مواردي كه زمينه ابتلا به سينه پهلو را فراهم مي كنند عبارتند از : مصرف الكل و سيگار، بيماري هاي مزمن ريوي، كبدي، كليوي، نقص سيستم ايمني بدن، مصرف داروهاي سركوب كننده و مسدود كننده مثل مهار‌كننده‌هاي پمپ پروتون يا مسدود‌كننده‌هاي H2. البته ناگفته نماند كه با افزايش سن هم احتمال ابتلا به اين بيماري بيشتر خواهد شد.

روش هاي تشخيص

در اين مرحله معمولاً پزشك هم از نشانه هاي فيزيكي و هم از اشعه ايكس براي قفسه سينه جهت تشخيص پنوموني استفاده مي كند.

در هر صورت تشخيص و پيدا كردن علت دقيق اين بيماري كمي دشوار است. مثلاً در كودكان زير دو ماه تنفس بيش از ۶۰ بار در دقيقه و يا در كودكان بين دو ماه تا يك سال تنفس بيش از ۴۰ بار در دقيقه و …ملاك قرار گرفته است.

اما در افراد بزرگسال اگر پنوموني خفيف باشد لازم به بررسي دقيق نيست زيرا خطر كمتري دارد اما اگر شرايط به گونه اي باشد كه مجبور به بستري در بيمارستان باشند بايد آزمايش خون، پالس اكسيمتري، راديوگرافي قفسه سينه و همچنين شمردن كامل الكتروليت‌هاي سرم، سطح پروتئين واكنشي C و احياناً آزمايش‌هاي عملكرد كبد انجام شود. 

درمان 

براي درمان اين بيماري معمولاً آنتي بيوتيك و مسكن هاي معمولي، استراحت كامل، مصرف مايعات پاسخ مي دهد. اما در افراد سالمند و يا افرادي كه بيماري هاي زمينه اي ديگري هم دارند، نياز به مراقبت بيشتر مي باشد و حتي اگر فرد در منزل بهبود نيافت بايد به بيمارستان مراجعه شود.

بر اساس آمار و اطلاعات در كل جهان حدود ۷-۱۳٪ مورد پنوموني كودكان باعث بستري شدن آنها در بيمارستان مي شود. براي پذيرش بزرگسالان جهت درمان پنوموني در بيمارستان نمره اي به نام CURB-65 وجود دارد كه به اين صورت مي باشد: اگر اين نمره بين صفر تا يك باشد يعني فرد ميتواند خودش را در منزل درمان نمايد و اگر نمره دو باشد بستري كوتاه مدتي در بيمارستان خواهد داشت، اما اگر اين عدد بين سه تا پنج باشد پزشك توصيه مي كند كه فرد حتماً بستري شود.

پيشگيري

در آخر اينكه با رعايت اين موارد ساده اما مهم مي توان از بيماري خطرناك و تقريباً كشنده پيشگيري نمود:

 • ترك سيگار:  به دليل اينكه سيگار بافت ريه ها را از بين مي برد.
 • دور ماندن از افراد آلوده به اين بيماري
 • اگر سن شما بالاي ۶۵ سال مي باشد و يا داراي بيماري هايي هستيد كه باعث تضعيف سيستم ايمني بدن شما مي شود بهتر است واكسن مربوط به اين بيماري را كه همان واكسن پنوموكوك ميباشد دريافت كنيد.
 • در صورت سرماخوردگي و يا آنفولانزا هم واكسن آنفولانزا را بزنيد.

منبع: كلينيك نوين 


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۲۲:۱۹| ???? jody| ????? (0)

كولكتومي يا جراحي برداشت روده بزرگ چيست و چه عوارضي دارد

در انتهاي دستگاه گوارش، كولون كه قسمتي از روده بزرگ مي باشد قرار دارد. اگر بخشي از كولون يا همان روده بزرگ بيمار شود با استفاده از جراحي كولكتومي ( به انگليسي Colectomy)، روده بزرگ برداشته مي شود. كولكتومي در واقع جراحي برداشتن بخش آسيب ديده روده بزرگ مي باشد كه به دلايل مختلفي مثل پيشگيري از سرطان و … انجام مي شود.

پوليپ يا سرطان روده بيماري خطرناكي مي باشد كه ممكن است حتي تا انتهاي بيماري هيچ نشانه اي نداشته باشد. در اينجاست كه اهميت كولكتومي مشخص مي شود و مي توان با استفاده از اين روش جان بيمار را نجات داد.

دلايل و كاربرد كولكتومي

اين جراحي عمدتاً به خاطر دلايل زير انجام مي شود:

 • التهاب روده يا كوليت اولسراتيو
 • پيچ خوردگي روده يا ولولوس
 • عفونت و خونريزي شديد كولون
 • پوليپ هايي كه باعث سرطان مي شوند.
 • ديورتيكوليت
 • تومور در روده كه باعث انسداد مي شود.
 • سرطان روده بزرگ يا كولون 
 • بيماري كرون كه با دارو بهبود نيافته است.

عوارض و خطرات 

نه تنها فقط اين مورد بلكه همه جراحي ها عوارض و خطراتي با خود به همراه دارند مانند:

 • مشكلات تنفسي هنگام آلرژي و يا واكنش به داروي بيهوشي
 • سكته يا حمله قلبي
 • خونريزي و يا لختگي خون 
 • ذات الريه يا پنوموني
 • افزايش خطر ابتلا به ديابت، از آنجايي كه كولون نقش مهمي در تنظيم قند خون دارد برداشتن آن مي تواند خطر ابتلا به ديابت نوع دو را افزايش دهد.

خطرات و ريسك هاي برداشت روده بزرگ شامل اين موارد مي شود:

 • آسيب ديدن مثانه يا قسمت هاي مجاور
 • آسيب پوست استوما يا استومي
 • فتق هرنيا
 • پاره شدن زخم جراحي
 • خونريزي در درون شكم 

آماده شدن قبل جراحي

پزشكتان به شما توصيه مي كند كه از دو هفته قبل تمام داروهايي كه مصرف مي كنيد حتي داروهاي گياهي و يا مكمل هاي ويتاميني را به او اطلاع دهيد. لازم است كه پزشك شما در جريان هرگونه بيماري قبلي كه شما داشته ايد قرار بگيرد.

معمولاً قبل از عمل از بيمار خواسته مي شود كه مصرف هرگونه داروهاي رقيق كننده خون مثل ايبوپروفن ، آسپرين، وارفارين يا ناپروكسن را قطع نمايد.

مصرف آب فراوان و غذاهاي غني از فيبر 

قطع مصرف سيگار

همچنين اقدامات لازم براي چند روز قبل از عمل شامل اين موارد مي باشد:

 • نوشيدن مايعات و آبميوه
 • مصرف ملين و مسهل 
 • انجام تنقيه براي اينكه روده شما كامل تميز شود.

بعد از رعايت اين موارد شايد پزشكتان از شما بخواهد دوازده ساعت قبل از جراحي از خوردن و نوشيدن خودداري نماييد.

نحوه انجام كولكتومي

همان طور كه گفتيم اگر بخشي يا همه روده بزرگ فرد بيمار شود و يا پوليپ و سرطان داشته باشد، پزشك يا بخشي از روده بزرگ را برمي دارد و دو سر روده را به هم متصل مي كند به اين حالت كولكتومي ساب توتال و يا كولكتومي جزئي گفته مي شود. و يا اينكه كل روده بزرگ برداشته مي شود كه به اين روش كولكتومي كامل گفته مي شود. 

قبل از جراحي شما با بيهوشي عمومي بيهوش خواهيد شد و بنابراين در حين عمل خواب بوده و دردي را حس نمي كنيد. ممكن است جراح يا از روش لاپاراسكوپي و يا كولكتومي باز استفاده نمايد.

اگر از لاپاراسكوپي براي جراحي استفاده شود از يك دوربين براي ديدن داخل روده شما استفاده مي شود و جراحي از طريق برش هاي ريزي انجام خواهد شد. اين روش نسبت به جراحي باز تهاجم كمتري دارد.

كولكتومي لاپاراسكوپي

اما در كولكتومي باز جراح براي ديدن روده شما به صورت مستقيم، يك شكاف تقريباً بزرگي بر روي شكم شما ايجاد مي نمايد.

كولكتومي باز

در واقع در هر دو روش پزشك با استفاده از برش به روده دسترسي پيدا مي كند و بخش بيمار آن را برمي دارد و باقي مانده روده به هم وصل مي شود و سپس برشي كه ايجاد شده بود از طريق بخيه بسته مي شود.

انواع ديگر كولكتومي

پروكتوكولكتومي: در اين روش جراحي، كولون و ركتوم برداشته مي شود.

همي‌كولكتومي: شامل برداشت قسمت چپ و يا راست كولون

بعد از جراحي

بعد از جراحي معمولاً سه تا هفت روز نياز به بستري بيمار مي باشد. نوع غذايي كه بيمار مصرف مي كند و اندازه آن و رژيم غذايي او بايد تحت نظر باشد. بهتر است كه دو تا سه روز پس از عمل مايعات مصرف شود و سپس كم كم مايعات غليظ تر و بعد غذاهاي نرم. در واقع دوره نقاهت و بهبودي كامل تقريباً دو ماه زمان مي برد. 

كلستومي بعد از جراحي كولكتومي

ممكن است پس از جراحي كولكتومي روده سالم براي شما به قدر كافي باقي نمانده باشد در اين حالت جراحي كلستومي هم انجام مي شود كه معمولاً موقت مي باشد. سر و ته روده يا هر دو انتهاي روده كه سالم مانده از طريق يك بريدگي بر روي شكم آورده مي شوند و كيسه اي بر روي اين شكاف قرار مي گيرد تا از طريق آن مواد زائد دفع شوند. اين مورد همان استومي يا استوما مي باشد كه در اينجا به طور كامل درباره آن توضيح داده ايم.

منبع


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۲۱:۴۹| ???? jody| ????? (0)

علت سوزش مقعد بعد از خروج مدفوع چيست 

احساس درد و سوزش مقعد موقع دفع مدفوع و يا اجابت مزاج حس رايجي است كه معمولاً بيشتر افراد آن را تجربه مي كنند، اما اكثراً و به خصوص زنان از بيان آن خجالت مي كشند و فرصت درمان را به خودشان نمي دهند. اما اين

دلايل سوزش مقعد

اگر هنگامي كه احساس مي كنيد نياز به دفع مدفوع داريد ولي از ترس دردناك بودن و سوزش آن، اين كار را به تعويق مي اندازيد بايد بدانيد كه با اين كار نه تنها درمان نخواهيد شد بلكه وضعيت خود را بدتر مي كنيد. اين مشكل دلايل مختلفي دارد كه در ادامه به چند مورد از شايع ترين آنها مي پردازيم:

هموروئيد يا بواسير

بواسير يا هموروئيد هم يكي از دلايل سوزش هنگام دفع مي باشد زيرا هموروئيد همان التهاب و ورم رگ هاي درون روده بزرگ است كه اين موضوع مي تواند باعث دردناك شدن دفع مدفوع براي شما شود. در واقع به دلايلي مثل چاقي و اضافه وزن، بارداري و يبوست به اين رگ ها فشار زيادي وارد مي شود و اين فشار باعث ورم و التهاب عروق ديواره ركتوم مي شود.  بهتر است قبل از اين كه بيماري شدت يابد با روش هايي مثل افزايش مصرف فيبر و جلوگيري از يبوست، از آن پيشگيري نماييد. در غير اينصورت يا بايد با روش هاي تهاجمي مثل عمل جراحي سنتي بواسير و يا ليزر درماني هموروئيد خود را درمان نماييد.

پارگي ها و شكاف هاي اطراف مقعد

پارگي ها و شكاف هايي كه در اطراف مقعد و يا زير پوست مقعد هستند ممكن است باعث اين سوزش شوند. اين شكاف ها بر اثر عوامل مختلفي مثل شقاق، رابطه مقعدي، يبوست و يا تنقيه به وجود مي آيند. در اين حالت معمولاً هنگام دفع مدفوع مقعد تان مي سوزد و يا حتي ممكن است خون روشن هم روي دستمال توالت مشاهده كنيد كه بهترين كار براي درمان و جلوگيري از عود مجدد اين شكاف ها گنجاندن فيبر زياد در رژيم غذايي  و نوشيدن مايعات و آب كافي مي باشد. 

التهاب ركتوم يا پروكتيت Proctitis

اين بيماري جزو بيماري هاي التهابي روده مثل كرون روده و يا كوليت اولسراتيو مي باشد و مي تواند ناشي از اين بيماري ها باشد. البته بيماري هايي مانند سيفليس و كلاميديا هم كه از بيماري هاي جنسي مي باشند مي توانند باعث پروكتيت شوند.

به دليل اينكه ركتوم انتهاي روده بزرگ و قبل از مقعد است بنابراين اگر ملتهب شود عبور مدفوع سخت و دردناك شده ولي معمولاً با داروهاي ضد التهاب و يا آنتي بيوتيك قابل درمان است. همچنين ساير بيماري هاي التهابي روده مثل كرون و يا كوليت اولسراتيو اگر باعث اسهال شوند عبور مدفوع را از كانال مقعد دچار مشكل مي سازند.

التهاب روده

يبوست

اگر آب و مايعات كم مصرف مي كنيد و يا در رژيم غذايي خود فيبر را نگجانده باشيد دچار يبوست خواهيد شد كه در اين حالت معمولاً روده بزرگ آب مدفوع را به خودش مي گيرد و باعث خشك شدن مدفوع مي شود در نتيجه هنگام دفع مدفوع خشك مقعد شما را دچار درد و سوزش مي كند. پس سعي كنيد هميشه از مواد غذايي مسهل و فيبر دار به اندازه كافي مصرف نماييد تا دچار يبوست نشويد.

رابطه مقعدي

رابطه جنسي از راه مقعد ممكن است باعث ايجاد خراش و پارگي در اطراف مقعد شود و يا اين كه اگر رابطه مقعدي محافظت نشده باشد ممكن است باعث بيماري هاي جنسي مثل سيفليس و كلاميديا شود كه اغلب به اشتباه فكر مي كنند دچار بيماري التهابي روده شده اند.

اندومتريوز endometriosis

در برخي از زنان، بافت اندومتر وارد كانال روده بزرگ مي شود كه در اين صورت عبور مدفوع همراه با سوزش مي شود. علائم اندومتريوز حركات دردناك روده اي در هنگام قاعدگي مي باشد كه در صورت مشاهده حتماً بايد به متخصص زنان مراجعه نماييد.

زگيل تناسلي

اگر دليل سوزش مقعد شما بعد از دفع مدفوع هيچ يك از مواردي كه ذكر كرديم نبود ممكن است دلايل ديگري مثل سرطان باشد. بايد بدانيد كه ويروس اچ پي وي HPV يا زگيل تناسلي فقط منجر به سرطان دهانه رحم نمي شود و در برخي موارد باعث سرطان مقعد هم مي شود. اگر علاوه بر سوزش و يا درد مقعد كاهش وزن هم داشتيد احتمال ابتلا به سرطان در شما بيشتر است. 

منبع : https://jarah.clinic/articles/%d8%b3%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%85%d9%82%d8%b9%d8%af/

موضوع مشكل حاد و يا غير معمولي اي نيست كه بابت آن خجالت بكشيد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۱۳:۰۴| ???? jody| ????? (0)

بررسي تاثير ليزر در درمان بيماري هاي نشيمنگاهي و دليل محبوبيت آن

مقعد مهمترين بخش گوارش است كه از اسفنكتر داخلي و خارجي براي دفع تشكيل شده است. اختلال در هر يك از اجزا و سلول هاي مقعد باعث به وجود آمدن بيماري هايي مانند هموروئيد يا بواسير، شقاق، كيست مويي و…. خواهد شد.

با توجه به آمار و اطلاعات پزشكي، بيماري هاي نشيمنگاهي و مقعدي روز به روز در حال زياد شدن و گسترش مي باشد. در اين ميان برخي از افراد هم به دلايل مختلفي مثل ترس و يا خجالت به پزشك مراجعه نمي كنند و اين خود باعث بدتر شدن بيماري و مشكل شدن روند درمان خواهد شد. فرد مبتلا بايد بداند در صورت مشاهده علائم اوليه و نشانه هايي مانند درد مقعد و يا خونريزي و …  اگر براي تشخيص و يا درمان اقدامي نكند ممكن است اين علائم نشانه هايي از بيماري هاي پرخطر تري مثل سرطان مقعد و يا… باشد.
يكي از شايع ترين و دردناك ترين بيماري هاي مقعدي بواسير مي باشد كه تقريباً تمامي افراد بزرگسال در طول زندگي خود براي يك بار هم كه شده آن را تجربه كرده اند و يا برخي از علائم بواسير را داشته اند. براي درمان اين بيماري در عصر حاضر راه و روش هاي زيادي وجود دارد كه هركدام معايب و مزاياي خاص خود را دارند براي مثال رابربند يا استاپلر روشي براي درمان هموروئيد مي باشد كه در روش رابربند با بستن باند لاستيكي به دور زائده و توده ي بيرون زده ي بواسير، جريان خون رساني به آن قطع شده و بعد از مدتي مي افتد. اين روش بسيار دردناك بوده و به طور قطعي و صد در صد هم نمي توان گفت كه بدون بازگشت و عود مي باشد علاوه بر اينها ممكن است نياز به استراحت و طي كردن دوره نقاهت داشته باشد.

در روش استاپلر هم با استفاده از يك دستگاه مانند منگنه جريان خونرساني به عروق هموروئيد را قطع مي كنند تا بعد از مدتي به طور كامل از بين برود.

در واقع در تمام روش ها به جز ليزر درماني نوعي جراحي و تهاجم وجود داشت كه باعث از بين بردن يا بريدن و افتادن توده مي شد. اما امروزه تنها روش غيرجراحي و كم تهاجم درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر مي باشد كه به دليل محبوبيتي كه دارد انتخاب اول بيشتر بيماران مي باشد. در ليزر هموروئيد، بيمار درد يا خونريزي نداشته و به صورت سرپايي درمان مي شود و همان روز هم مي تواند به ادامه كارهاي روزمره خودش رسيدگي كند. اين روش معمولاً در كمتر از نيم ساعت قابل انجام است و نتيجه ان دائمي بوده و اين طور نيست كه بيمار بايد براي درمان چند جلسه مراجعه كند.

نه تنها در مورد بواسير يا هموروئيد بلكه در مورد تمامي بيماري هاي نشيمنگاهي هم توصيه پزشكان و هم انتخاب خود بيماران همين روش مي باشد. شايد بپرسيد چرا؟

مزيت ليزر نسبت به ساير روش ها و جراحي چيست؟؟؟
در ادامه به بررسي دليل برتري و محبوبيت ليزر نسبت به تيغ جراحي مي پردازيم:

در ليزر درماني براي برداشتن توده يا زائده، انتهاي عصب توسط اشعه و نه تيغ يا چاقوي جراحي برش داده مي شود و خود به خود ترميم مي شود پس در نتيجه بيمار پس از عمل درد بسيار كم و خفيفي خواهد داشت. در واقع ليزر خود به عنوان ترميم كننده عمل مي كند و در هنگام برش عروق و اعصاب، ترميم هم انجام مي دهد.
درمان با ليزر به صورت سرپايي در مطب قابل انجام است و نيازي به بيهوشي ندارد و با بي حسي موضعي انجام مي شود. بنابراين بيمار نيازي به بستري شدن و به هوش آمدن هم ندارد.
بيمار خيلي سريع تر مي تواند به سركار و يا منزل خود برگردد.
هنگام عمل با ليزر بيمار ۸۰ درصد درد كمتري نسبت به جراحي سنتي دارد و همين امر خود باعث آرامش و اعتماد بيمار به پزشك مي شود.
دوره نقاهت بسيار كمتر نسبت به جراحي سنتي مي باشد مثلاً در جراحي سنتي كيست مويي فرد بيمار حداقل تا دوماه درگير عوض كردن پانسمان و ترميم زخم باز مي باشد ولي در ليزر كيست مويي اگر بصورت بسته انجام شود، نهايتاً تا دو هفته بعد محل عارضه و زخم به طور كامل بهبود مي يابد.
ليزر داراي فيبر بسيار نازك و يا سوپرتين مي باشد و به همين دليل هنگام جراحي با ليزر بافت هاي سالم اطراف آسيب نمي بينند و مي توان در جراحي هاي بواسير يا هموروئيد و ساير بيماري ها از نوع پيشرفته، از آن استفاده نمود.
امواج از طريق هندپيس به بدن نفوذ مي كند و خود ليزر تماس مستقيم با ناحيه و بافت مورد عمل و آسيب ديده ندارد. همين موضوع باعث مي شود امكان انتقال بيماري هاي عفوني و يا هپاتيت و ايدز در جراحي با ليزر به صفر برسد. در صورتي كه در روش جراحي سنتي اين خطر هميشه وجود دارد.
جراحي سنتي مثل جراحي با تيغ يا چاقو و يا كوتر عوارضي مثل سوختگي بافت هاي سالم اطراف، جوش نخوردن زخم و يا خونريزي و حتي بي اختياري در دفع گاز و مدفوع دارد در صورتي كه ليزر هيچ كدام اين عوارض و مشكلات را به همراه ندارد.
از آنجايي كه بعد از عمل ليزر، زخم و يا اسكار بر روي پوست باقي نمي ماند پس نيازي هم به پانسمان كردن و تعويض پانسمان محل عمل نمي باشد.
وقتي ليزر را با ساير روش هاي سنتي مثل جراحي و هموروئيدكتومي مقايسه مي كنيم، ميبينم كه ليزر معجزه و انقلابي در دنياي پزشكي مي باشد مخصوصاً در مورد بيماري هاي مقعدي و يا نشيمنگاهي.

مثلا در قرون وسطي براي درمان بواسير ميله اي داغ شده را چند بار در مقعد بيمار فرو مي كردند و يا در مورد كيست مويي، موفقيت ليزر بيشتر از ۵۰ درصد بيشتر از جراحي سنتي مي باشد.

منبع : https://jarah.clinic/articles/%d9%85%d8%b2%db%8c%d8%aa-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1/


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۳ تير ۱۳۹۹| ???? ۱۰:۱۰:۳۸| ???? jody| ????? (0)

كيست مويي، كيسه ايست كه بر اثر برگشت مو به داخل پوست، روي دنبالچه و بالاتر از خط سرين ظاهر مي شود. 

كيست مويي مي تواند به صورت تكي يا چندتايي ظاهر شود. عفونت كيست مويي مي تواند با ايجاد سوراخ هايي روي سطح پوست باسن تخليه شود و بوي ناخوشايندي را ايجاد كند. حتي ممكن است لباس به دليل ترشح چرك و عفونت كثيف شود كه باعث خجالت بيمار مي شود.

مشاهده مطلب كامل در آفتاب

علل ايجاد اين بيماري

محققان علت دقيق اين بيماري را نمي دانند اما از علت هاي احتمالي آن ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
 •   نشستن زياد(رانندگان، كارمندان و...)
 •   نوعي نقص يا مشكل مادرزادي در دنبالچه
 •   تغييرات هورموني (سن بلوغ)
 •   پوشيدن لباس هاي تنگ
 •   موي برگشتي به داخل پوست (بدن به اين موها واكنش نشان ميدهد و باعث ايجاد كيست مي شود)
 •   اضافه وزن يا چاقي
 در گذشته اين بيماري به بيماري رانندگان هم معروف بود. به عنوان مثال بعد از جنگ جهاني دوم بيشتر سربازان به اين بيماري مبتلا شدند. به خصوص سربازاني كه مدت طولاني در جيپ رانندگي ميكردند.

علائم و نحوه تشخيص كيست مويي

 •   ترشح چرك و عفونت از كيست
 •   بوي ناخوشايند
 •   درد در هنگام بلند شدن و نشستن
 •   حساسيت و قرمز شدن پوست ناحيه
 •   تب در موارد كم
 •   تورم و التهاب
 براي تشخيص، ابتدا يك معاينه ساده انجام مي شود و اگر عفونت رخ داده باشد كاملا با چشم قابل ديدن است. براي تشخيص بهتر پزشك سوالات زير را نيز مطرح ميكند:

  براي درمان كيست مويي روش هاي زيادي وجود دارد و هركدام داراي عوارض و سختي هايي مي باشد؛ بنابراين بايد بهترين روش را انتخاب كرد تا درمان فقط يكبار انجام شود و نيازي به تكرار مجدد نباشد. پس روش هاي سنتي جراحي كيست مويي را دور بريزيد و به فكر درمان با شيوه هاي نوين باشيد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۶ خرداد ۱۳۹۹| ???? ۱۲:۵۲:۲۰| ???? jody| ????? (0)

وقتي كه فردي مدت زيادي را مي‌نشيند، ستون فقرات از حالت s شكل خارج شده و اين تغيير شكل مي تواند فشار زيادي به لگن و ديسك هاي گردن وارد كند. يكي از عارضه هايي كه ممكن است در پي نشستن زياد به آن دچار شويد، كيست مويي يا سينوس پيلونيدال است. نشستن زياد فشار زيادي را به ناحيه مقعد و نشيمنگاه وارد مي كند كه ممكن است باعث بروز بيماري هاي نشيمنگاهي مثل بواسير يا هموروئيد، شقاق، فيستول و كيست مويي شود.

عارضه كيست مويي در آخرين نقطه ستون فقرات و بالاي باسن ايجاد مي شود و معمولا بسيار آزاردهنده است. كيست مويي اغلب با آبسه و عفونت نيز همراه است و به همين دليل بايد به موقع براي درمان آن اقدام شود. برگشت مو به داخل پوست در ناحيه بالاي مقعد، باعث ايجاد اين عارضه مي شود.

روش هاي مختلفي براي درمان كيست مويي وجود دارد كه براي تعيين آن بايد به پزشك متخصص مراجعه كنيد. براي آشنايي با دلايل و علائم اين بيماري مي توانيد به صفحه روش هاي درمان  كيست مويي در كلينيك پايتخت مراجعه كنيد.

يكي از روش هاي نويني كه براي درمان اين عارضه استفاده مي شود، ليزر كيست مويي است. عمل كيست مويي با ليزر يك روش سرپايي و تحت بي حسي موضعي است كه بدون درد و خونريزي انجام مي شود. اين روش در كلينيك و در كمتر از نيم ساعت انجام شده و بيمار بلافاصله بعد از جراحي مرخص مي شود.

ليزر به عنوان يك روش قطعي براي درمان كيست مويي شناخته مي شود و احتمال عود مجدد بيماري بعد از اين روش بسيار پايين است.

اما از ديگر عوارض زياد نشستن مي توان به ايجاد رگ هاي واريسي اشاره كرد. وقتي جريان خون در بخش پايين تنه كاهش پيدا كند، باعث ايجاد رگ هاي واريسي در پاها خواهد شد. البته يكي ديگر از علل واريسي شدن عروق، ژنتيك است اما بي تحركي هم در ايجاد اين عارضه بي تاثير نيست. زنان بيشتر از مردان به اين عارضه دچار مي شوند. نشستن طولاني و بخصوص در حالت نامناسب، باعث ايجاد فشار زيادي در رگ هاي پا و در نهايت واريس خواهد شد.

همچنين نشستن هاي طولاني مي تواند به عضلات گردن و كمر آسيب برساند. البته نحوه نشستن و نوع صندلي هم از نكات پر اهميت است كه بايد به آن توجه كنيد. نشستن در حالت هاي اشتباه مثل قوز كردن مي تواند اين آسيب ها را چندين برابر كند و منجر به ضعيف شدن و كاهش حجم عضلات شكم و كمر شود. احتمال ابتلا به پوكي استخوان در افراد ميانسالي كه تحرك كمي دارند، وجود دارد.

جداي از عوارض و آسيب هاي فيزيكي كه نشستن زياد به همراه دارد، نمي توان تاثيرات منفي يك زندگي بي تحرك روي سلامت ذهن و روان را ناديده گرفت. بي تحركي مي تواند منجر به احساس اضطراب و افسردگي شود و علت آن كاهش هورموني به نام اندورفين در بدن است.

منبع: https://www.alef.ir/news/3990225044.html?show=text


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۳:۵۹:۲۲| ???? jody| ????? (0)

كيست مويي كه تحت عنوان سينوس يا كيست پيلونيدال هم شناخته مي شود، عارضه اي است كه بيشتر در مردان شاهد بروز آن هستيم.

مشاهده مطلب كامل

كيست پيلونيدال كيسه اي پر از مايع و چرك است كه در زير پوست و در قسمت تحتاني كمر، نزديك به خط باسن قرار دارد. بعضي از آنها قابل مشاهده نيستند، در حالي كه برخي ديگر مي توانند مانند چند حفره كوچك يا يك برآمدگي و التهاب در پوست اين ناحيه به نظر برسند. البته به ندرت اتفاق مي افتد كه اين عارضه در نواحي ديگر بدن هم ديده شود.

يكي از دلايل ايجاد كيست مويي را برگشتن مو به داخل پوست و رشد آن در جهت مخالف عنوان مي كنند و به همين دليل گفته مي شود كه اين عارضه در افراد پرمو و آقايان بيشتر از زنان ديده مي شود.

پزشكان هنوز درباره علت ابتلا به كيست مويي به نتيجه قطعي و دقيقي نرسيده اند و عنوان مي كنند كه اين عارضه مي تواند در نتيجه به دام افتادن موهايي كه ريشه محكمي ندارند به همراه سلول هاي مرده در زير پوست ايجاد شود. سيستم ايمني بدن اين مو و سلولهاي مرده را عضو بيگانه مي داند و طي يك واكنش دفاعي آبسه دور آن تشكيل مي شود.

عمل كيست مويي با ليزر: يكي از بهترين روش هاي درمان كيست مويي استفاده از ليزر است كه به عنوان آخرين متد درماني عارضه هاي نشيمنگاهي بكار مي رود و درصد موفقيت آن بالاست. ليزر كيست مويي در مقايسه با روش هاي جراحي قديمي اين عارضه مزيت هاي بيشماري دارد و به همين جهت توانسته نظر بيماران را جلب كند. در اين روش سوراخ يا برش كوچكي توسط ليزر روي سينوس ايجاد مي شود و عفونت بطور كامل تخليه مي شود.  در ادامه مزاياي جراحي با ليزر را شرح مي دهيم:

 • ليزر بدون بيهوشي و در كلينيك انجام مي شود.
 • نيازي به بستري شدن نيست و بلافاصله بعد از عمل بيمار مرخص مي شود.
 • احتمال بازگشت و عود مجدد بيماري خيلي كم است
 • اين روش عوارضي مثل عفونت را براي بيمار به همراه ندارد
 • معمولا در اين روش جاي زخم و اسكار بر روي پوست مقعد باقي نمي ماند
 • براي جراحي كيست مويي با ليزر تنها نيم ساعت زمان لازم است.
 • اين روش بدون درد و خونريزي انجام مي شود
 • نيازي به گذراندن دوران نقاهت طولاني تا خوب شدن محل جراحي نيست

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۰۹:۱۱:۳۷| ???? jody| ????? (0)

روغن درخت چاي يا (Tea Tree Oil)، روغني است كه از درخت سبز چاي در جنوب استراليا كه ملالوكا آلي ترني فوليا هم ناميده مي‌شود گرفته مي‌شود. اين روغن توسط ملوان‌هاي قرن ۱۸، روغن درخت چاي ناميده شده است.
 

::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹| ???? ۱۲:۵۸:۴۱| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ]