دارامان

بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير


بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

زخم معده يا اولسر پپتيك (peptic ulcer disease) به معني نوعي آسيب خوش‌خيم به مخاط و زيرمخاط دستگاه گوارش است. معمولاً بين ترشح اسيد معده و اين آسيب ارتباط وجود دارد ولي امروزه عامل اصلي اين زخم‌ها را وجود و تكثير باكتري هليكوباكتر پيلوري مي‌دانند كه از راه‌هاي مختلفي از جمله آسيب به لايه محافظ مخاط معده موجب ايجاد زخم معده مي‌شود؛ از اين‌رو درمان اصلي يك درمان آنتي‌بيوتيكي است. احتمال شيوع اين بيماري ۶ تا ۱۵ درصد است.

بسته به محل آسيب مخاطي ما زخم معده يا دوازدهه را داريم. زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است و در مردان سيگاري، ميانسال يا مسن، با گروه خوني O و پراسترس بيشتر ديده مي‌شود. زخمهاي معده با سرعت كمتري از زخم اثني عشر التيام مي‌يابند، بيشتر احتمال بدخيمي دارند و اغلب همراه با التهاب معده (گاستريت) هستند. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۸ آبان ۱۳۹۸| ???? ۰۹:۲۲:۲۳| ???? jody| ????? (0)

 

براي درمان بواسير يا هموروئيد به چه دكتر ( پزشك متخصص ) مراجعه كنيم؟

با توجه به عدم آگاهي نسبت به بيماري بواسير يا هموروئيد معمولا بيماران در انتخاب پزشك متخصص در اين حوزه دچار سردرگمي ميشوند و نميدانند كه بهترين پزشك براي درمان بواسير چه كسي است و بايد چه تخصصي داشته باشد؟

در ابتدا كه به يكي از بيماري هاي نشيمنگاه مانند بواسير يا هموروئيد، شقاق يا فيشر، فيستول و كيست مويي مبتلا ميشويم تشخيص آنها از يكديگر براي برايمان سخت است و ميتوانيم در قدم اول به پزشك متخصص داخلي مراجعه كنيم. البته اگر بتوانيم در همان ابتدا به يكي از پزشكان متخصص جراحي عمومي مراجعه كنيم بهتر است چونكه در صورت نياز به درمان با ليزر و جراحي بتوانيم مراحل درمان را از ابتدا با همين پزشك ادامه دهيم.

فراموش نكنيد تشخيص و  درمان بواسير يا هموروئيد هم نيازمند تخصص است و هم نيازمند تجربه و هر پزشكي نمي تواند در زمينه ي آن اظهار نظر كند.

چه زماني به پزشك (دكتر) متخصص بواسير يا هموروئيد مراجعه كنيم؟

شايد پذيرش معاينه‌ي مقعد براي شما بسيار سخت باشد. بسياري افراد به علت ترس و خجالت خود مدت ها بيماري هموروئيد خود را پنهان مي كنند تا وضعيت بيماري شان به شرايط وخيمي مي رسد. اما فراموش نكنيد كه سلامتي شما با ارزش ترين مسئله است. اگر از روش هاي درمان خانگي براي درمان بواسير خود پاسخ مثبتي نگرفتيد و با گذشت چند روز همچنان درد و خونريزي شما ادامه داشت يعني بواسير شما در حال پيشرفت است و بايد به پزشك متخصص يا دكتر بواسير مراجعه كنيد. رها كردن چنين وضعيتي يعني بدتر شدن بواسير شما و سخت تر شدن درمان آن.

پزشك هنگام معاينه ي بواسير شما چه سوالاتي از شما خواهد پرسيد؟

پزشك متخصص يا دكتر بواسير ابتدا درباره ي عادت هاي غذايي و نحوه ي سبك زندگي روزانه ي شما سوالاتي مي پرسد كه بهتر است صادقانه به همه ي آنها پاسخ دهيد؛ اين سوالات صرفا به منظور تشخيص دقيق تر مشكل است مانند اينكه:

 • چقدر در طول روز آب مي نوشيد؟
 • چقدر در رژيم غذايي روزانه ي خود فيبر مصرف مي كنيد؟
 • چقدر ورزش مي كنيد؟
 • وضعيت و دفعات اجابت مزاج شما در طول روز چگونه است؟

دكتر براي تشخيص بواسير چگونه شما را معاينه مي كند؟

معاينه بواسير يا هموروئيد

پزشك متخصص يا دكتر بواسير، پس از پرسش هاي خود از شما مي خواهد كه به آرامي دراز بكشيد تا مقعد شما را معاينه كند. اين يك معاينه ي كاملا روتين و عادي براي تشخيص مشكل شماست و هيچ ترس و خجالتي ندارد پس آرام باشيد و با پزشك همكاري كنيد. در اين مرحله پزشك از شما مي خواهد در همان حالت خوابيده، در وضعيت هاي مختلفي قرار بگيريد تا كاملا مقعد شما را از نظر وجود علايم و نشانه هاي بواسير ارزيابي كند. پزشك شما ممكن است براي بررسي دقيق تر با كمك دستكش و كمي ژل روان كننده داخل مقعد شما را هم معاينه ي انگشتي كند تا اگر بواسير شما از نوع داخلي است به وجود آن پي ببرد. گاهي ممكن است براي تشخيص دقيق تر مساله و علت آن جهت رد ساير علت هاي احتمالي، از روش هايي مانند سيگموئيدوسكوپي و كولونوسكوپي هم استفاده كند.


::????? ????::
????? ??? ?? ۶ آبان ۱۳۹۸| ???? ۱۲:۰۰:۴۵| ???? jody| ????? (0)

 هموروئيدكتومي بسته (Closed Hemorrhoidectomy):

هموروئيدكتومي بسته بيشترين استفاده را در درمان هموروئيدهاي داخلي دارد. در اين روش هموروئيد با استفاده از يك وسيله نوك تيز مانند چاقوي كوچك جراحي، قيچي، الكتروكوتر، يا حتي ليزري برش داده شده و سپس با استفاده از نخ قابل جذب ترميم مي‌شود. به‌طور معمول هر سه ستون هموروئيدي در يك مدت زمان درمان مي‌شوند. مراقبت‌هاي بعد از عمل شامل حمام نشسته مكرر، داروهاي ضد درد ملايم، و اجتناب از يبوست مي‌باشد. هموروئيدكتومي بسته در ۹۵٪ موارد موفقيت‌آميز مي‌باشد.

    هموروئيدكتومي باز (Open Hemorrhoidectomy):

در هموروئيدكتومي باز، بافت‌هاي هموروئيدي در همان شيوه‌اي كه در روش بسته بود خارج مي‌شوند با اين تفاوت كه برش جراحي در سمت چپ زده مي‌شود و باز مي‌شود. ممكن است اين روش زماني كه محل، مكان هموروئيد مناسب نباشد يا احتمال بسته شدن زخم مشكل باشد يا احتمال عفونت بعد از جراحي بالا باشد. معمولاً تركيبي از روش باز و بسته جهت درمان استفاده مي‌شود.[۳]

    هموروئيدكتومي استاپلر (جراحي پرولاپس و هموروئيد - PPH):

هموروئيدكتومي استاپلر جديدترين روش براي درمان هموروئيد داخلي است. اين روش به چندين نام مشهور است از جمله روش لونگو(Longo's procedure)، اين روش براي پرولاپس و هموروئيد (Procedure for Prolapse and Hemorrhoids - PPH) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هموروئيدكتومي استاپلر است كه عمدتا در بيماران مبتلا به هموروئيد درجه درجه III و IV و بيماراني كه بايد درمان آن‌ها با كمترين ميزان شكست انجام شود مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مطالعات نشان داده‌اند هموروئيدكتومي با استاپلر درد بعد از عمل كمتر و بهبودي سريعتري در مقايسه با عمل جراحي معمولي دارد اما با سرعت عو بيشتر.[۴]

    بستن باند لاستيكي(Rubber band Ligation):

در اين روش يك حلقه لاستيكي به دور پايه هموروئيد انداخته مي‌شود. حلقه از گردش خون جلوگيري مي‌كند و هموروئيد بعد از چند روز دفع مي‌شود.

    اسفنگتروتومي داخلي-جانبي(Lateral Internal Sphincterotomy):

اسفنگتروتومي داخلي-جانبي يا باز كردن عضله اسفنگتر داخلي كانال آنال نيز گاهي همراه با هموروئيداكتومي انجام مي‌شود. اين روش در بيماراني با فشار وارده بالا به اسفنگتر در حالت استراحت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روش براي كاهش درد پس از عمل استفاده مي‌شود و اين است كه در اغلب موارد استفاده مي‌شود و خيلي شايع نمي‌باشد. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۹ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۴۲:۰۰| ???? jody| ????? (0)

 ﺟﺮﺍﺣﻲﻫﺎﻱ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺩﻭﮔﻮﻧﻪ ﺍﺯ
ﺟﺮﺍﺣﻲﻫﺎﻱ ﻣﺮﺳﻮﻡ ﻗﺮﻧﻴﻪﺍﻧﺪ ﻛﻪ ﻣﻴﻠﻴﻮﻥﻫﺎ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ
ﺩﻧﻴﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﺮﺩﻩﺍﻧﺪ، ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭﻣﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ
ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﺭ ﺁﺷﻨﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﻛﻤﺘﺮ ﻭﺍﮊﻩ ﻻﺯﻙ
ﺑﻪ ﮔﻮﺷﺸﺎﻥ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﮔﺎﻫﻲ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﻳﻜﺴﺎﻥ
ﻣﻲﺩﺍﻧﻨﺪ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﺎ ﻫﻢ
ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﻨﺪ .
ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﻢﻛﺮﺩﻥ ﻳﺎ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ
ﺑﺮﺩﻥ ﻧﺰﺩﻳﻚﺑﻴﻨﻲ ، ﺁﺳﺘﻴﮕﻤﺎﺗﻴﺴﻢ ﺧﻔﻴﻒ ﻭ ﻛﻨﺎﺭ
ﮔﺬﺍﺷﺘﻦ ﻋﻴﻨﻚ ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺍﺳﺖ، ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻛﻪ ﻟﻴﺰﻳﻚ
ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ ﻧﺰﺩﻳﻚﺑﻴﻨﻲ ﺑﺎﻻ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻧﺠﺎﻡ
ﻧﻴﺴﺖ .
ﺩﺭ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ، ﻻﻳﻪﺍﻱ ﺍﺯ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﺮﻳﺪﻩ
ﻭ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺯﻳﺮ ﺁﻥ ﺗﺮﺍﺷﻴﺪﻩ
ﺷﺪ، ﻻﻳﻪ ﺑﺎﺭ ﺩﻳﮕﺮ ﺳﺮ ﺟﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲﮔﻴﺮﺩ ﺍﻣﺎ
ﺩﺭﻻﺯﻙ، ﺳﻄﺤﻲﺗﺮﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ،
ﺑﺮﺵ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ
ﻋﻮﺍﺭﺿﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺟﺎﺑﻪﺟﺎﻳﻲ ﻻﻳﻪ ﺑﺮﻳﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﻭ ...
ﺩﺭ ﻻﺯﻙ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻧﻤﻲﺷﻮﺩ .
ﺍﻳﻦ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺗﺠﻮﻳﺰ ﻻﺯﻙ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ
ﻟﻴﺰﻳﻚ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻣﻲﺩﻫﺪ: ﺿﺨﺎﻣﺖ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ
ﻛﻪ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻻﺯﻙ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺗﺠﻮﻳﺰ
ﻛﻨﺪ ﺣﺎﺋﺰ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﺍﺳﺖ ﺑﻪﻃﻮﺭﻱﻛﻪ ﺍﮔﺮ ﻗﺮﻧﻴﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ
ﺯﻳﺎﺩﻱ ﻧﺎﺯﻙ ﺑﺎﺷﺪ، ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻻﺯﻙ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﻟﻴﺰﺭ
ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﻣﻲﺷﻮﺩ .
ﺍﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻋﻮﺍﻣﻠﻲ ﺩﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻳﺎ
ﻻﺯﻙ ﺩﺧﻴﻞ ﻣﻲﺩﺍﻧﺪ : ﺷﻐﻞ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ
ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺜﺎﻝ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ
ﺑﻮﻛﺴﻮﺭﻫﺎ ﻛﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺷﺎﻥ ﺿﺮﺑﻪ ﻣﻲﺧﻮﺭﺩ
ﺑﺮﺍﻱ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ.
ﭘﺰﺷﻜﺎﻥ ﻣﻌﺘﻘﺪﻧﺪ ﻫﻴﭻ ﻳﻚ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ ﻧﻮﻉ ﺟﺮﺍﺣﻲ
ﺑﺮﺍﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﻛﻤﺘﺮ ﺍﺯ 18 ﺳﺎﻝ ﻳﺎ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ
ﺳﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺍﻣﺎ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﭼﺸﻢ ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻨﻮﺯ ﺛﺎﺑﺖ ﻧﺸﺪﻩ
ﺍﺳﺖ، ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ.
ﻟﻴﺰﻳﻜﻲﻫﺎ 13 ﺭﻭﺯ، ﻻﺯﻛﻲﻫﺎ 13 ﻣﺎﻩ !
ﻓﻬﻴﻢ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻧﻘﺎﻫﺖ
ﭘﺲ ﺍﺯ ﻋﻤﻞ ﻣﻲﮔﻮﻳﺪ: ﺩﻭﺭﻩ ﻧﻘﺎﻫﺖ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ
ﺗﺤﺖ ﻋﻤﻞ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ ﻓﻘﻂ 1-3 ﺭﻭﺯ
ﺍﺳﺖ، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻤﻞ ﻻﺯﻙ
ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﻧﺪ ﺑﺎﻳﺪ 3-4 ﺭﻭﺯ ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ ﻣﻄﻠﻖ
ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻧﻴﺰ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﺑﻴﻦ 1-3 ﻣﺎﻩ
ﻃﻮﻝ ﻣﻲﻛﺸﺪ ﺗﺎ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﻋﻤﻞ ﺭﺍ ﺑﺒﻴﻨﻨﺪ ﻭ
ﺑﻴﻨﺎﻳﻲﺷﺎﻥ ﻛﺎﻣﻞ ﺷﻮﺩ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻝ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺩﻭﺭﻩ ﭼﻨﺪ
ﻣﺎﻫﻪ ﻧﻴﺰ ﻗﺎﺩﺭﻧﺪ ﺍﺯ ﭘﺲ ﺍﻣﻮﺭ ﺭﻭﺯﻣﺮﻩﺷﺎﻥ ﺑﺮﺁﻳﻨﺪ .
ﻋﻴﻨﻚ ﺁﻓﺘﺎﺑﻲ ﺑﺰﻧﻴﺪ
ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ، ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ
ﻻﺯﻙ ﺗﺎ ﻣﺪﺗﻲ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﻪ ﻧﻮﺭ ﺣﺴﺎﺱ
ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﺎ 23 ﻣﺎﻩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺍﺯ ﻋﻴﻨﻚ
ﺁﻓﺘﺎﺑﻲ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻨﺪ.
ﭘﺲ ﺍﺯ ﻫﺮ 2 ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﻻﺯﻙ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ
ﺗﺠﻮﻳﺰ ﭼﺸﻢ ﭘﺰﺷﻚ، ﺳﻄﺢ ﭼﺸﻢ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻗﻄﺮﻩﻫﺎﻱ
ﭼﺸﻤﻲ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﻋﻤﻮﻣﻲ
ﭼﺸﻢ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﻋﻔﻮﻧﺖﻫﺎﻱ ﭼﺸﻤﻲ ﺟﺪﻱ
ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ .
ﭘﮋﻭﻫﺶﻫﺎﻱ ﻋﻠﻤﻲ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲﺩﻫﺪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺩﺭ
ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ ﻻﺯﻙ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ ﻣﻌﻤﻮﻻ
ﺁﺳﺎﻥﺗﺮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﻄﺮ ﺑﺮﻭﺯ ﻛﺪﻭﺭﺕ ﺩﻳﺪ ﻧﻴﺰ ﭘﺲ ﺍﺯ
ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺟﺮﺍﺣﻲ ﺑﻪ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼﺣﻈﻪﺍﻱ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ
ﻟﻴﺰﻳﻚ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲﻳﺎﺑﺪ .     


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۵۴:۳۳| ???? jody| ????? (0)

انواع محلول و پماد براي درمان زگيل تناسلي

انواع محلول و پماد براي درمان زگيل تناسلي

يكي از شايع ترين بيماريهاي آميزشي زگيل تناسلي است كه در سال هاي اخير شيوع بسيار گسترده اي پيدا كرده است. اين بيماري در اثر نوعي ويروس به نام HPV ايجاد مي شود. با ورود ويروس به بدن ممكن است در برخي افراد زگيل هايي بر روي پوست ناحيه تناسلي ايجاد شود.

در صورت ابتلا به اين ويروس هيچ راهكار درماني قطعي براي از بين بردن اين ويروسها وجود ندارد، تنها مي توان با روشهاي مختلف عوارض HPV يعني زگيل هاي تناسلي را كنترل كرد. يكي از روشهاي كنترل و درمان اين زگيل ها استفاده از دارو است. كه البته در مقايسه با روشهاي ديگر درمان اين بيماري مدت زمان بيشتري به طول مي انجامد. برخي از داروهاي مناسب براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است:

پماد براي درمان زگيل تناسلي

مهمترين انواع پماد براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است :

پماد آلدرا

پماد آلدرا يا ايمي كيمود ۵% يكي از پمادهاي كاربردي براي درمان اين بيماري است. اين كرم موضعي از طريق تقويت واكنش سيستم ايمني بدن به   كمك مي كند.

استفاده از اين دارو بسيار ساده بوده و تنها كافي است زگيل هاي تناسلي را با يك لايه نازك از اين پماد بپوشانيد. لازم است تا محو شدن كامل پماد آن را بر روي پوست مالش دهيد.۶ الي ۱۰ ساعت بعد مي توانيد اين پماد را با آب گرم و مواد شوينده مناسب شستشو دهيد.از آنجايي كه اين پماد ممكن است كاندوم ها و ديافراگم را تضعيف كند، بهتر است همزمان با مصرف اين پماد از رابطه جنسي بپرهيزيد. مهمترين عوارض شايع مصرف اين پماد براي درمان زگيل تناسلي شامل تورم، خارش و سوزش، حساسيت پوست و پوسته پوسته شدن پوست است.

پودوفيلوكس

پودوفيلوكس به اشكال ژل و محلول ۵% در دسترس است. اين دارو از فعال ترين مواد پودوفيلين توليد شده است. براي مصرف اين دارو به شكل محلول بايد با استفاده از پارچه اي پنبه اي زگيل را بپوشانيد و براي مصرف آن به شكل ژل با استفاده از انگشتان ژل را بر روي زگيل ها پخش كنيد. البته در برخي موارد پزشك ترجيح ميدهد اولين مرتبه استفاده از دارو را خود انجام دهد. براي پيشگيري از حساسيت پوستي توصيه مي شود، قبل از مصرف دارو پوست را كاملاً خشك نماييد.

استفاده از داروي پودوفيلوكس براي درمان ضايعات واژن، مجراي ادرار و زگيل مقعد توصيه نمي شود. نتايج تحقيقات ثابت كرده اند كه ميزان پاكسازي پودوفيلاكس و پودوفيلين هيچ تفاوتي با يكديگر ندارند.

 فرمالدئيد

 فرمالدئيد يكي ديگر از داروهاي شيميايي براي درمان زگيل هاي تناسلي است. اين دارو بايد تنها بر روي زگيل ها استعمال شود و بايد از تماس آن با ديگر نواحي پوست بپرهيزيد. اين دارو نيز همانند ساير داروهاي زگيل تناسلي در دراز مدت تاثير داشته و بايد روزي يك الي دو مرتبه از آن استفاده نمود.

درمان زگيل تناسلي با محلول ها

برخي از داروهاي زگيل تناسلي در اشكال ديگري مانند محلول، ژل يافت مي شوند، كه تاثير سريع تر و قوي تر داشته و مي توانند به سرعت زگيل ها را حل كنند. قبل از مصرف اين دست از دارو ها با پزشك مشورت نماييد تا راهكار استفاده از اين محلول را فراگيريد. برخي از اين محلول ها توسط پزشك اعمال مي شود. نكته مهم در اين مورد اين است كه بايد از تماس اين محلول هاي قوي با پوست غير آلوده اجتناب نماييد. مهمترين محلول هاي در دسترس براي درمان زگيل تناسلي به اين شرح است:

اسيد ساليسيليك

اسيد ساليسيليك داروي قوي با قدرت حل كنندگي بالايي است. براي مصرف اسيد ساليسيليك لازم است ناحيه مورد نظر را با استفاده از آب و صابون شسته و خشك كنيد. سپس اين محلول روزي دوبار بر روي زگيل ها اعمال كنيد.

از تماس اين محلول با نواحي مخاطي بدن مانند دهان، واژن، مقعد اجتناب نماييد. عوارض اين دارو ممكن است شامل تحريك منطقه، سوزش، خارش و التهاب پوست باشد.

در صورتي كه سابقه حساسيت به اين دارو را داشته و يا نسبت به داروهاي خانواده ساليسيلات ها (مثل آسپرين ، بروفن، ناپروكسن) حساسيت داريد، از مصرف اين دارو اجتناب نماييد. همچنين بيماران ديابتي و قلبي و يا زنان باردار بايد از مصرف اين دارو اجتناب نمايند.

رزين پودوفيلين

محلول ۱۵ تا ۲۵ درصدي رزين پودوفيلين يكي از داروهاي موثر در درمان زگيل تناسلي است. براي مصرف اين دارو بايد پس از شستن پوست اجازه دهيد، به طور كامل خشك شود و سپس دارو را اعمال نماييد. تا احتمال حساسيت هاي پوستي به حداقل كاهش پيدا نمايد.

همچنين لازم است بعد از ۴ ساعت از مصرف دارو آن را به طور كامل با آب و صابون بشوييد، تا عوارض دارو و واكنش هاي حساسيتي به حداقل كاهش پيدا كند. از مصرف بيش از ۰٫۵ ميلي ليتر از اين دارو اجتناب نماييد. همچنين از مصرف آن بر روي نواحي مخاطي بدن نظير واژن، مقعد و … بپرهيزيد، زيرا مصرف آن در نواحي متصل به ستون فقرات ممكن است تغيير پلاكتي را به دنبال داشته باشد.

 

اسيد تري كلرواستيك

داروي اسيد تري كلرواستيك ۶۰ الي ۹۰ درصدي اغلب در درمان زگيل هاي مرطوب و كوچك كارايي دارد. از  اسيد تري كلروائوستيك مي توان براي درمان زگيل هاي مقعدي و واژن نيز استفاده نمود.

براي مصرف مي توانيد حجم  كمي از اين دارو را بر روي پوست استعمال نماييد و اجازه دهيد به طور كامل خشك شود. از مصرف آن بر روي نواحي غير آلوده پوست اجتناب نماييد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۲ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۲۶:۲۶| ???? jody| ????? (0)

بيماري كرون (به انگليسي: Crohn's disease) يكي از بيماري‌هاي التهابي روده است كه با التهاب ديواره روده مشخص مي‌شود.

بيماري كرون يك بيماري مزمن بوده كه قسمت‌هاي گوناگون دستگاه گوارش از دهان گرفته تا مقعد را مي‌تواند تحت تأثير قرار دهد. اين بيماري بيشتر قسمت انتهايي روده باريك (ايلئوم) و قسمت ابتدايي روده بزرگ را تحت تأثير قرار مي‌دهد.[۱][۲] اين بيماري مي‌تواند تمام لايه‌هاي روده را درگير سازد و حتي موجب فيبروز شود. شايع‌ترين ناحيه درگير ايلئوسكال است. بين ضايعات معمولاً نواحي سالم وجود دارد. اين بيماري تظاهرات خارج روده‌اي نيز دارد مانند آرتريت و ضايعات پوستي.

علائم و نشانه‌هاي آن اغلب شامل اسهال (كه در صورت التهاب شديد روده ممكن است به اسهال خونين تبديل گردد)، كاهش وزن و درد شكم است. برخي از عوارض اين بيماري ممكن است در خارج از دستگاه گوارش رخ دهد، شامل كم خوني، خارش پوست، ورم مفاصل، التهاب چشم و احساس خستگي. از ديگر علائم اين بيماري، راش و اريتم گرهي است. انسداد روده نيز معمولاً رخ مي‌دهد و كساني كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند ممكن است در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار گيرند. 

منبع: ويكي پديا


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۵ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۳۷:۱۵| ???? jody| ????? (0)

 

راه‌هاي پيشگيري از اسهال عفوني شامل اين موارد است: رعايت بهداشت، آب آشاميدني پاك، و شستن دست‌ها. شيردهي به مدت حداقل شش ماه نيز پيشنهاد مي‌شود، چرا كه به عنوان واكسيناسيون روتاويروس عمل مي‌كند. محلول سرم خوراكي (ORS) كه همان آب آشاميدني به همراه مقدار متعادلي از نمك و شكر است نوعي درمان است كه معمولاً در پيش گرفته مي‌شود. قرص‌هاي روي نيز پيشنهاد مي‌شوند. تخمين زده مي‌شود كه اين درمان‌ها حدود ۵۰ ميليون كودك را طي ۲۵ سال اخير نجات داده باشد. وقتي كه افراد دچار اسهال مي‌شوند، پيشنهاد مي‌شود كه به خوردن غذاي سالم ادامه دهند و كودكان نيز به خوردن شير مادر. اگر ORSهاي تجاري در دسترس نباشد، محلول‌هاي خانگي نيز مي‌توانند استفاده شوند.در كساني كه به صورت شديد آب از دست داده‌اند، تزريق وريدي نيز ممكن است ضروري باشند. اما بيشتر موارد را مي‌توان به خوبي با مايعات دهاني برطرف كرد. آنتي‌بيوتيك‌ها نيز ممكن است در موارد اندكي پيشنهاد شوند كه البته به ندرت استفاده مي‌شود. آنتي بيوتيك ممكن است براي اين افراد تجويز شود: كساني كه اسهال خوني و تب بالايي دارند، كساني كه به اسهال پس از مسافرت دچار شده‌اند، و كساني كه در مدفوعشان باكتري‌ها يا انگل‌هاي خاصي رشد مي‌كند. لوپراميد ممكن است دفعات اجابت مزاج را كاهش دهد اما براي كساني كه به نوع حاد بيماري دچارند توصيه نمي‌شود.

منبع: ويكي پديا

 


::????? ????::
????? ??? ?? ۸ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۰۰:۰۴| ???? jody| ????? (0)

 

عكس شقاق مقعدي

عكس شقاق مقعدي زخمي سطحي را نشان مي دهد كه در پوشش سلولي مقعد ايجاد شده است. البته در صورتي كه اين زخم را درمان نكنيد، احتمال دارد، زخم عميق تر شود و حتي عضله نيز دچار پارگي عميق شود. شقاق به صورت زخمي طولي در نيمه تحتاني كانال مقعد در ناحيه زير خط دندانه‌اي ايجاد مي‌شود.

اين زخم در ناحيه اي حساس از بدن واقع شده كه مملو از حسگر است از همين روي بيمار درد شديدي را تجربه مي كند. به گونه اي كه اغلب بيماران حتي اجازه معاينه انگشتي را نيز به پزشك نمي دهند. از عواملي كه در ايجاد اين زخم نقش دارند، مي توانيم به زايمان، سابقه جراحي در اين ناحيه، آميزش جنسي مقعدي و يبوست اشاره كنيم.

عكس شقاق مقعدي

عكس شقاق

همان طور كه در عكس شقاق مقعدي نيز مشخص است، اين بيماري همراه با درد شديد با نشانه هاي ديگري مثل سوزش، خارش، خونريزي، تورم و قرمزي ظاهر مي شود.از طرفي چون اين زخم در ناحيه اي حساس بدن و مملو از آلودگي ايجاد مي شود، احتمال عفوني شدن آن بسيار زياد است.

درمان شقاق از روش هاي متنوعي امكان پذير است. اما اغلب اين روش ها مانند درمان هاي خانگي و دارويي تنها در از بين بردن علائم موثر هستند و بيماري پس از مدتي حتي با علائم شديدتر عود مي كند. استفاده از روش هاي تهاجمي مانند درمان شقاق با ليزر و عمل جراحي مي تواند به طور كامل بيماري را درمان نمايد. تكنيك ليزر درماني بدون درد و خونريزي بيماري را درمان مي كند از همين روي از  محبوبيت بالايي برخوردار است.

 

::????? ????::
????? ??? ?? ۱ مهر ۱۳۹۸| ???? ۰۴:۴۶:۳۱| ???? jody| ????? (0)

فيستول مقعدي بيماري دردناك و عفوني ناحيه مقعد است. اين بيماري بر اثر پيشروي عفونت از داخل روده به سطح پوست ايجاد شده و مجراي غير طبيعي ميان پوست اطراف مقعد و كانال مقعد ايجاد مي‌كند. عفونت درمان نشده يا آبسه با گذشت زمان نواحي اطراف خود را درگير كرده و تا سطح پوست امتداد مي يابد. اين بيماري در دسته بيماري‌هاي مقعدي يا نشيمنگاهي دسته بندي مي‌شود. فيستول مقعدي بايد هر چه سريع تر درمان شود زيرا در غير اين صورت بيماري پيشرفت نموده و ممكن است عوارض ناخوشايندي را به دنبال داشته باشد.

علت فيستول مقعدي

همان طور كه اشاره كرديم فيستول مقعدي در اثر پيشرفت عفونت درمان نشده، ايجاد مي شود. در بيشتر موارد عامل اين بيماري آبسه هايي است كه به طور كامل درمان نشده اند. فيستول مقعدي ممكن است در اثر عوامل مختلفي ايجاد شود، اين عوامل عبارتند از :

 • آبسه : مهمترين عامل فيستول، آبسه ها هستند. اين ضايعات در اثر تجمع چرك در زير پوست اطراف مقعد ايجاد مي شود. آبسه ها علائمي از جمله تب، خستگي، احساس ناخوشي و تورم اطراف دهانه‌ي مقعد را به همراه دارند.
 • بيماري كرون : كرون يكي از انواع بيماري هاي التهابي روده بوده كه نتيجه آن التهاب و عفونت روده است. كرون با علائمي مثل درد شكم، اسهال، از دست دادن اشتها، كاهش وزن، تهوع و استفراغ ظاهر مي شود. اين بيماري در 25% از موارد در فيستول مقعدي نقش دارد.
 • ديورتيكوليت : ديورتيكول ها كيسه هايي كوچكي هستند كه بر روي سطح پوشش روده ايجاد مي شوند. عفونت اين كيسه باعث بيماري ديورتيكوليت مي شود.
 • هيدرآدنيت چركي : اين عارضه نوعي بيماري پوستي نادر است كه در آن غدد عرق دچار التهاب مي شوند. در صورتي كه بيماري به غدد درون مقعد كشيده شود، احتمال فيستول وجود دارد.
 • جراحي در نزديكي مقعد : در برخي موارد در نتيجه جراحي، تخليه آبسه و يا زايمان سخت، شكل سلولها تغيير كرده و فيستول ايجاد مي شود.
 • عفونت هايي مانند سل، HIV و عفونت هاي منتقله از راه جنسي نظير كلاميديا يا سيفليس
 • سرطان : با تغيير شكل سلولي و ايجاد تومور زمينه براي بروز فيستول مهيا مي شود.

علائم فيستول مقعدي

مهمترين علائم فيستول مقعدي به اين شرح است :

 • التهاب پوست اطراف مقعد در اثر عفونت
 • درد ثابت يا ضربان دار
 • خروج ترشحات بد بو و يا خوني از اطراف مقعد
 • آبسه مقعدي مكرر علاوه بر علت فيستول مي تواند نشانه اي از آن نيز باشد.
 • بي اختياري مدفوع
 • قابل رويت شدن سوراخ فيستول، اين مرحله در صورت پيشرفته شدن بيماري و عدم درمان به موقع آن روي مي دهد.

منبع: ايلنا 


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۵ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۳۷:۵۷| ???? jody| ????? (0)

مراقبت هاي بعد از درمان بواسير يا هموروئيد با روش جراحي هموروئيدكتومي

مراقبت هاي بعد از درمان بواسير يا هموروئيد با روش جراحي هموروئيدكتومي

هموروئيدكتومي يا جراحي هموروئيد يكي از روش هاي پركاربرد براي درمان اين بيماري است. هموروئيد يا همان بواسير شايع ترين بيماري در ناحيه مقعد است. اين بيماري با تورم و گشاد شدن عروق در ناحيه مقعد ايجاد مي شود. بواسير با علائمي مثل درد، خارش، خونريزي، خون در مدفوع و … نمايان مي شود. اغلب اين علائم با درمان هاي خانگي و دارويي برطرف مي شوند، اما در برخي موارد بيماري به حدي پيشرفت كرده كه لازم است از درمان هاي تهاجمي تري براي از بين بردن بواسير استفاده نماييد. يكي از درمان هاي تهاجمي هموروئيدكتومي است.

هموروئيدكتومي شامل استفاده از تيغ جراحي براي از بين بردن بافت هموروئيدي است. در صورتي كه بعد از انجام جراحي نسبت به زخم جراحي و وضعيت سلامت خود توجه نكنيد، احتمال عود مجدد بيماري وجود دارد. برخي از راهكارهاي مراقبت بعد از هموروئيدكتومي به اين شرح است:

مصرف فيبر

اغلب بيماران بعد از جراحي به خصوص جراحي هموروئيد دچار يبوست مي شوند. يبوست موجب خروج مدفوع سفت شده و مي تواند آسيب جدي به مقعد وارد آورد. بهترين راهكار براي جلوگيري از يبوست مصرف فيبر كافي است. فيبر ماده اي مغذي و مفيد است كه در روده انسان قابليت هضم و جذب را ندارد و تجمع مي كند.

فيبر مقدار زيادي آب به خود جذب كرده و با افزايش حجم مدفوع به درمان و رفع يبوست كمك مي كند. از خوراكي هاي داراي فيبر مي توانيم به انواع ميوه ها، سبزيجات و غلات اشاره كنيم.

آب كافي

آب در همه حالت براي حفظ سلامتي بدن مفيد است. مصرف آب كافي مي تواند هر چه سريعتر سموم را از بدن خارج كرده و با درمان يبوست به بهبود بيماري بواسير نيز كمك نمايد. ميزان آب مصرفي براي هر فرد در طول روز  ۸ الي ۱۰ ليوان تعيين شده است.

تعويض پانسمان

لازم است در طول دوره نقاهت پس از عمل بهداشت را به ميزان بيشتري رعايت نماييد. البته منظور از رعايت بهداشت، زياده روي در شستشوي مقعد نيست. تعويض مرتب پانسمان يكي از راهكار هايي است كه مي تواند به جلوگيري از عفونت كمك نمايد. البته بهتر است، تعويض پانسمان توسط پزشك و يا پرستار انجام شود.

مصرف دارو

معمولاً پزشك بعد از جراحي مصرف داروهايي مانند انواع مسكن و آنتي بيوتيك را به منظور كاهش درد و جلوگيري از عفونت تجويز مي كند. بيمار بايد مطابق دستور پزشك داروها را مصرف نمايد.

حمام سيتز

حمام سيتز يا همان نشيمن به منظور جلوگيري از عفونت زخم و كمك به ترميم سريع آن تجويز مي شود. اين حمام شامل قرار دادن ناحيه باسن و ران ها در آب نسبتاً گرم است. اين امر با افزايش گردش خون در ناحيه مقعد به درمان بواسير كمك مي نمايد. براي افزايش تاثير پذيري مي توانيد به آب حمام سيتز مقداري نمك اپسوم و يا جوش شيرين بيافزاييد.

كمپرس يخ

يكي از راهكارهاي كاهش درد بيمار بعد از جراحي هموروئيدكتومي، استفاده از كمپرس يخ است. اين روش مي تواند بعد از جراحي كه معمولاً بيماران درد زيادي دارند، به كاهش سريع درد كمك نمايد. براي جلوگيري از آسيب به زخم، يخ را مستقيماً بر روي زخم قرار ندهيد، بلكه آن را درون كيسه فريزر قرار داده و در حوله بپيچيد و سپس براي چند دقيقه بر روي زخم قرار دهيد.

مراقبت از رخم

مراقبت از زخم بعد از جراحي  اهميت بسياري در عفونت، درد و عود مجدد بيماري دارد. براي اين منظور بايد ضمن رعايت بهداشت و استفاده از لباس هاي مناسب با الياف طبيعي، فشاري زيادي به ناحيه آسيب وارد نشود. به همين جهت از نشستن بر روي سطوح سخت اجتناب نماييد. بهتر است براي نشستن از بالش هاي دوناتي شكل كمك بگيريد.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۵ شهريور ۱۳۹۸| ???? ۰۳:۱۴:۵۷| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]