بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

ويروس اچ پي وي دهان

ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) در بدن اغلب افراد فعال از نظر جنسي يافت مي شود. ويروس اچ پي وي شايع ترين عفونت منتقله از راه جنسي (STI) است كه بيش از 100 نوع مختلف از آن وجود دارد، و در حدود 40 نوع از آن بر ناحيه تناسلي و گلو تاثير مي گذارد. HPV از طريق تماس پوست با پوست گسترش مي يابد، و اكثر افراد از طريق مقاربت جنسي به آن مبتلا مي شوند. اگر فردي با حامل ويروس رابطه جنسي دهاني برقرار كند، ممكن است اين عفونت به گلو يا دهان منتقل شود. كه از آن به عنوان اچ پي وي دهان و دندان يا زگيل تناسلي دهان ياد مي شود. در اين مورد زگيل ها در دهان يا گلو ايجاد ميشوند.

نشانه هاي اچ پي وي دهان

اچ پي وي دهان اغلب علائمي ايجاد نمي كند، در نتيجه افراد مبتلا به آن از ورود اين آلودگي به دهان اطلاعي ندارند و نميتوانند اقدامات لازم براي محدود كردن گسترش بيماري را انجام دهند. اين نوع HPV مي تواند به سرطان سر و گردن منجر شود، البته بروز اين سرطان نادر است. در سرطان سر و گردن سلول هاي سرطاني در وسط گلو، از جمله زبان، لوزه ها و ديواره هاي گلو رشد مي كنند. علائم اوليه اين سرطان عبارتند از :

  • مشكل در بلع
  • درد گوش
  • سرفه هاي خوني
  • كاهش وزن غير قابل توجيه
  • بزرگ شدن گره هاي لنفي
  • گلو درد مداوم
  • رشد توده بر روي گردن
  • گرفتگي صدا

اگر متوجه شديد هر يك از اين علائم شديد و يا فكر مي كنيد ممكن است اچ پي وي داشته باشد، لازم است با پزشك مشورت نماييد.

عامل اچ پي وي دهان

زگيل تناسلي دهان از طريق يك برش يا زخم در داخل دهان به بدن وارد مي شود. اغلب افراد اين ويروس را از طريق برقراري رابطه جنسي دهاني دريافت مي كنند. البته تحقيقات حول اينكه چطور ويروس وارد دهان مي شود، همچنان ادامه دارد.

شيوع HPV دهان و دندان

در حال حاضر 79 ميليون آمريكايي مبتلا به HPV هستند و هر ساله 14 ميليون نفر به اين آمار اضافه مي شوند. تقريبا 7 درصد آمريكايي هاي سنين 14 تا 69 ساله مبتلا به HPV دهان و دندان هستند و تعداد افرادي كه HPV دهان دارند، در سه دهه گذشته به شدت افزايش يافته است. كه در اين بين آمار مردان بيشتر از زنان است.

تقريبا دو سوم سرطانهاي دهان و دندان ناشي از اين ويروس ايجاد مي شود. شايع ترين نوع HPV دهان و دندان HPV-16 است كه به عنوان يك نوع پرخطر از اين ويروس در نظر گرفته مي شود. سرطان گلو نادر است و تقريبا 1 درصد از افراد مبتلا به HPV-16، دچار اين سرطان مي شوند.

.

جهت خواندن ادامه مطلب اينجا كليك كنيد.

.

.


::????? ????::
????? ??? ?? ۲ مهر ۱۳۹۹| ???? ۰۸:۵۷:۴۶| ???? jody| ????? (0)

زگيل تناسلي

زگيل هاي تناسلي نوعي زائده گوشتي هستند كه در اطراف دستگاه تناسلي يا مقعد ايجاد مي شوند. اين عارضه يكي از شايع ترين بيماري هاي جنسي – مقاربتي در سطح جهان مي باشد كه متاسفانه عده كمي از مردم از آن آگاهي دارند. زگيل هاي تناسلي در اثر عفونت ويروس پاپيلوماي انساني (اچ پي وي HPV) ايجاد مي شوند كه تا كنون براي درمان زگيل تناسلي روش هاي مختلفي كشف شده است. در ادامه به بررسي آن ها مي پردازيم…

انواع زگيل تناسلي

زگيل هاي تناسلي به عنوان زگيل هاي وريدي يا condylomata acuminata نيز شناخته مي شوند.

زگيل ها به شكل تكي يا به صورت خوشه اي تشكيل مي شوند. آن ها ممكن است به اندازه 5 ميلي متر يا كمتر باشند اگرچه در بعضي موارد به توده هاي بزرگ تبديل مي شوند. اين زائده ها معمولاً به رنگ پوست يا تا حدي تيره هستند.

زگيل هاي تناسلي روي پوست و غشاهاي مخاطي در ناحيه تناسلي يا مقعدي ايجاد مي شوند:

  • در مردان ، شامل آلت تناسلي مرد ، بيضه ، و مقعد است.
  • در زنان ، شامل بيرون واژن، سطح داخلي واژن ، دهانه رحم و مقعد است.

زگيل هاي تناسلي معمولاً دردناك نيستند ، اما مي توانند باعث خارش ، قرمزي يا ناراحتي شوند و در مواردي ممكن است خونريزي داشته باشند. 

همانطور كه گفتيم زگيل ها به دليل شيوع ويروس اچ پي وي ظاهر مي شوند ولي عفونت اچ پي وي هميشه هم علائمي مانند زگيل ايجاد نمي كند. برخي از افراد بدون داشتن اين زائده به اين عفونت مبتلا هستند و خبري هم از آن ندارند. به همين دليل ، ممكن است تشخيص اينكه فردي HPV دارد يا نه كمي سخت يا حتي غير ممكن باشد.

با ظاهر شدن زگيل ممكن است به مدت چند هفته ، چند ماه يا حتي سال ها از ابتلاي فرد به عفونت بگذرد و تازه خودش را نشان داده باشد. مانند اكثر بيماري هاي پوستي زگيل هاي تناسلي هم خوش خيم يا بدخيم هستند.

درصد شيوع زگيل تناسلي بين مردان و زنان

مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري هاي مقاربتي (CDC) گزارش مي دهند كه درصد ابتلا به زگيل تناسلي از طريق عفونت ويروس اچ پي وي درصد كمي از مبتلايان را شامل مي شود. زيرا فقط 10٪ از افراد علائم ويروس را از طريق زگيل تناسلي نشان مي دهند و بقيه حتي وقتي هم كه دچار هستند هيچ علامتي ندارند.

منبع : ليزر هموروئيد


::????? ????::
????? ??? ?? ۱۶ مهر ۱۳۹۹| ???? ۰۱:۴۰:۴۸| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ]