بواسير يا هموروئيد چيست و راه هاي درمان بيماري همورئيد يا بواسير

بواسير يا هموروئيد همان رگهاي خوني راست روده مي باشد كه مي تواند باعث خارش و خونريزي شود. هموروئيد مي تواند هم داخل انتهاي روده يا همان ركتوم (نوع داخلي) و هم ديواره بيروني مقعد (نوع خارجي) ايجاد شود.

خونريزي بدون درد هنگام اجابت مزاج، يكي از علائم شايع بواسير مي باشد. اين خون معمولا به رنگ قرمز روشن داخل مدفوع و بر روي كاسه توالت و يا دستمال توالت ديده مي شود.

بسياري از افراد مبتلا به اين بيماري  تا موقعي كه عود نكند و خونريزي نداشته باشد اصلا نمي دانند كه به اين بيماري مبتلا شده اند.

طبق آماري كه از انجمن جراحان روده بزرگ آمريكا منتشر شده، حدود ۵ درصد از افرادي كه بواسير دارند، علائمي مانند خونريزي را هم تجربه مي كنند.

هموروئيد خوني از انواع شايع و خطرناك اين بيماري مي باشد كه به غير از درد و ساير مشكلات، كم خوني  را هم براي فرد به همراه دارد.

ادامه اين مقاله را در سايت روزياتو بخوانيد


::????? ????::
????? ??? ?? ۳۰ بهمن ۱۳۹۸| ???? ۱۱:۵۷:۱۸| ???? jody| ????? (0)

 

بواسير مي تواند انواع و درجات مختلفي داشته باشد كه علائم آنها هم متفاوت است.

بواسير داخلي به علت قرار گرفتن در داخل ركتوم، قابل مشاهده نيست و شاخص ترين نشانه آن خونريزي و در مواقعي خارش و سوزش هنگام حركات روده ايست. در بعضي مواقع براي تشخيص اين نوع هموروئيد نياز به آزمايشاتي نظير كولونوسكوپي است.

اما هموروئيد خارجي به دليل توده اي كه در خارج از مقعد ايجاد مي كند با شرح كامل علائم توسط بيمار به راحتي و با معاينه فيزيكي قابل تشخيص است. علاوه بر اينكه اين نوع بواسير درد و ناراحتي بيشتري ايجاد مي كند.

بيماران مبتلا به هموروئيد به دليل علائم آزاردهنده اين بيماري، معمولا به دنبال راهي براي درمان سريع و رهايي از اين بيماري مي باشند اما بخاطر ترس از تيغ جراحي، معمولا از مراجعه به پزشك اجتناب مي كنند. گاهي افراد با استفاده از روش هاي خانگي، روند درمان بواسير را به تاخير مي اندازند و باعث پيشرفت و پيچيده تر شدن بيماري مي شوند. البته درمان خانگي مي تواند در مراحل ابتدايي و براي درمان بواسير درجه 1 و 2 موثر باشد، اما در صورتيكه بعد از چند روز بيماري شما رو به بهبودي نرفت بايد به سراغ روش هاي پزشكي درمان بواسير برويد.

روشهاي مختلفي براي جراحي هموروئيد وجود كه در بين آنها، درمان بواسير با ليزر به عنوان روشي نوين توانسته جاي جراحي معمولي را پر كند. شايد ليزر به دليل مزاياي فراواني كه نسبت به عمل سنتي دارد مورد توجه بيماران قرار گرفته است. از مزاياي ليزر مي توانيم به موارد زير اشاره كنيم:

- بيمار هنگام عمل درد و خونريزي احساس نخواهد كرد

- اين روش بدون بيهوشي و بصورت سرپايي در كلينيك انجام مي شود

- نيازي به بستري و گذراندن دوران نقاهت نمي باشد

- روش ليزر هيچگونه عوارضي را به دنبال نخواهد داشت

- اين روش در كمتر از يك ساعت انجام مي شود

البته هنوز هم عمل جراحي به روش قديمي، در بعضي از بيمارستان ها انجام مي شود كه همراه با مشكلات زيادي براي بيمار است. مراحل عمل معمولي هموروئيد، اينگونه است كه بيمار يك روز قبل در بيمارستان بستري مي شود و پس از انجام عمل تحت بيهوشي، به مدت يك تا دو روز در بيمارستان بستري است.

علاوه بر اينكه بيمار بايد متحمل درد و خونريزي زيادي شود، گذراندن دوران نقاهت طولاني از ديگر نكات منفي اين روش درمان است. همچنين اين جراحي مي تواند عوارضي مثل بازگشت بيماري يا آسيب ديدگي عضلات لگن و بي اختياري را به همراه داشته باشد.

در مقابل درمان بواسير با ليزر هيچ يك از مشكلات و عوارض عمل سنتي را به دنبال ندارد و براي درمان انواع هموروئيد داخلي و خارجي، ترومبوزه و خوني قابل استفاده است. در ادامه به بررسي هزينه درمان و عمل جراحي بواسير يا هموروئيد با ليزر مي پردازيم:

قوانين بيمه براي هزينه جراحي بواسير يا هموروئيد با ليزر

نگراني بيشتر بيماران درباره هزينه درمان بواسير با ليزر است و همه تصور مي كنند هزينه ليزر خيلي بيشتر از جراحي سنتي است. در اينجا موارد پر اهميت براي تعيين دقيق هزينه ليزر هموروئيد را با هم بررسي مي كنيم:

براي اينكه هزينه درمان بواسير با ليزر مشخص شود، بايد حتما معاينه باليني توسط دكتر متخصص انجام شود. يكي از مهم ترين فاكتورها براي تعيين دقيق هزينه، شدت پيشرفت و پيچيدگي بيماري است. هرچقدر بيشتر از زمان شروع بيماري شما گذشته باشد، بي شك درمان آن هم سخت تر خواهد بود.

همچنين نوع بواسير (داخلي يا خارجي، ترومبوزه،خوني،پرولاپس) هم مي تواند در تعيين هزينه ليزر نقش داشته باشد.

مورد بعدي پزشك و كلينيكي است كه براي درمان بيماري تان به آن مراجعه مي كنيد. دستمزد پزشك و تجهيزات كلينيك مي توانند در تعيين هزينه جراحي بواسير يا هموروئيد با ليزر تاثيرگذار باشند.

اما نكته اي كه بايد به آن توجه كنيد، مدت زمان بستري و آيتم هاي ديگر مربوط به جراحي سنتي است كه هزينه هاي اين درمان را افزايش مي دهند. اگر براي شما صرفه جويي در زمان و پيشگيري از اتلاف وقت اهميت دارد، باز هم تنها راه حل استفاده از ليزر است. درمان هموروئيد با ليزر كمتر از يك ساعت زمان مي برد و بيمار بعد از عمل مي تواند به روال عادي زندگي خود برگردد. اين در حالي است كه دوران نقاهت جراحي معمولي و پانسمان و مراقبت از زخم حداقل يك تا دو هفته زمان مي برد. با در نظر گرفتن اين شرايط، در نهايت هزينه ليزر و جراحي سنتي تفاوت چنداني با يكديگر ندارند.

روش ليزر هموروئيد به دليل مدت زمان كوتاه جراحي، جزء روش هاي درمان سرپايي اين عارضه به حساب مي آيد. معمولا بيمه هزينه عمل هاي سرپايي و بدون بيهوشي كه نيازي به بستري ندارند را  پرداخت نمي كند. اما بعضي از بيمه هاي تكميلي، بخشي از هزينه درمان هموروئيد با ليزر را به بيمار پرداخت مي كنند. مي توانيد با پرس و جو از كلينيك و يا بيمه تكميلي تان، از اين موضوع اطمينان حاصل كنيد.

 

ادامه در mshrgh.ir/1041694


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۸ بهمن ۱۳۹۸| ???? ۰۱:۵۴:۵۹| ???? jody| ????? (0)

بالشتك هاي بواسيري در واقع همان رگ هاي ناحيه آنال هستند كه تحريك شده و كشيده مي شوند و در نهايت به شكل هموروئيد ظاهر مي شوند. ايجاد فشار در ناحيه مقعد مي تواند دلايل متعددي داشته باشد كه زور زدن زياد در زمان دفع مدفوع، يبوست داشتن به مدت طولاني، بارداري و زايمان در خانم ها، نشستن هاي طولاني، چاقي و… بخشي از اين دلايل هستند.

اگر عروقي كه درگير اين بيماري هستند در داخل كانال مقعد باشند، نوع بواسير داخلي و اگر در خارج از مقعد باشند، بواسير خارجي است.

اما تفاوت نوع داخلي و خارجي اين بيماري در علائمي است كه ايجاد مي كنند. هموروئيد خارجي مي تواند آزاردهنده تر باشد، زيرا در ناحيه حساسي از بدن قرار دارد و به همين دليل درد و ناراحتي بيشتري ايجاد مي كند. موارد زير از شايع ترين علائم بواسير خارجي است:

 • مشاهده خون روشن روي مدفوع بعد از هر بار عمل دفع
 • لمس توده و برآمدگي اطراف مقعد
 • احساس خارش و سوزش شديد
 • احساس درد و ناراحتي هنگام نشستن

البته كه مشاهده چنين علائمي صرفا به معني ابتلا به هموروئيد نيست و بايد تشخيص قطعي بيماري را به عهده پزشك بگذاريد. حتي امكان مشاهده علائم متفاوت در افرادي كه به يك نوع بواسير مبتلا شده اند وجود خواهد داشت. نتيجه عدم درمان به موقع بواسير خارجي، ترومبوزه شدن و ايجاد خونريزي هاي زياد است.

پس از مراجعه به دكتر متخصص و تشخيص بيماري، بلافاصله اقدامات درماني آغاز مي شود. روش هاي مختلفي براي درمان اين بيماري وجود دارد اما اگر به دنبال درمان قطعي بواسير هستيد، ليزر و جراحي بهترين گزينه هاي شما مي باشند. البته شدت پيشرفت بيماري و نوع و درجه بواسير نيز در تعيين روش درمان بسيار تاثيرگذارند.

مثلا هموروئيد درجه سه و چهار به هيچ عنوان بدون جراحي قابل درمان نيستند اما براي درمان هموروئيد درجه 1 و 2 مي توان در ابتدا از روش هاي خانگي و دارويي هم استفاده كرد.در صورتيكه تغييري در روند بهبود بيماري ايجاد نشد، بايد به سراغ روش هاي درمان پزشكي برويم.

اگر بخواهيم مروري بر گذشته داشته باشيم درمي يابيم كه عمل جراحي سنتي تنها راه درمان بواسير بوده و مشكلاتي مثل خونريزي و درد شديد، احتمال عود مجدد بيماري، بستري شدن در بيمارستان و گذراندن دوران نقاهت طولاني را به دنبال دارد. به همين علت بيماران معمولا تمايلي به انجام آن ندارند و سعي مي كنند از روش هاي جايگزين استفاده كنند. همچنين از مهم ترين عوارض جراحي به روش هاي سنتي نيز مي توان به بي اختياري مدفوع و عود مجدد بيماري اشاره كرد.

مزاياي درمان بواسير با ليزر

روشي كه امروزه جايگزين جراحي شده، درمان بواسير با ليزر است و در حال حاضر به عنوان بهترين و قطعي ترين روش درمان اين عارضه استفاده مي شود.

روش درمان بواسير با ليزر توسط دكتر متخصص و بصورت سرپايي در كلينيك انجام مي شود و بيمار درد و خونريزي زيادي احساس نخواهد كرد. در روش ليزر آسيبي به بافت هاي مجاور زائده بواسيري وارد نمي شود و اشعه ليزر خود باعث ترميم عروق خوني خواهد شد.

ليزر شامل دو نوع co2 و مادون قرمز (IRC) مي باشد كه از ليزر co2 براي هموروئيدهاي پيچيده و از مادون قرمز به عنوان بهترين راه تسكين و درمان فوري درد بواسير درجه يك و دو استفاده مي شود. در مقابل ليزر دي اكسيد كربن قادر به درمان انواع مختلف هموروئيد (خارجي، داخلي، خوني و ترومبوزه) است و هيچگونه جاي زخم و زائده اي در ناحيه مقعد باقي نمي گذارد.

اگر به دنبال درمان سريع بواسير هستيد، روش ليزر در كمتر از يك ساعت و بدون بيهوشي انجام مي شود و نيازي به استراحت و گذراندن دوران نقاهت نيست. بيمار بلافاصله بعد از اين جراحي سرپايي، مي تواند به منزل برگردد و فقط چند ساعتي تا از بين رفتن اثرات داروي بي حسي زمان لازم است.

ساير مزاياي جراحي بواسير با ليزر شامل اين موارد است:

 • از مهم ترين ويژگي هاي ليزر احتمال پايين عود مجدد بيماري است
 • اين روش بصورت سرپايي و بدون بيهوشي انجام مي شود
 • خونريزي و درد در ليزر به حداقل مي رسد
 • تقريبا هيچگونه عوارضي به دنبال نخواهد داشت

منبع


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۴ بهمن ۱۳۹۸| ???? ۱۰:۰۶:۱۳| ???? jody| ????? (0)

 

هموروئيد همان رگ هاي ناحيه مقعد است كه به علت ايجاد فشار، دچار التهاب و تورم مي شود. اين عارضه در ابتدا علائم خاصي ندارد و زمانيكه بيماري پيشرفت مي كند، علائم آن آشكار مي شود. شايع ترين نشانه هاي هموروئيد مشاهده خونريزي و بيرون زدگي در اطراف مي باشد. البته بسته به اينكه نوع بواسير خارجي يا داخلي است و بيماري تا چه حد پيشرفت كرده، اين علائم مي تواند تغيير كند.

علت ابتلا به هموروئيد

علت اصلي بواسير ايجاد فشار بيش از حد در مجراي مقعدي است، اما بطور كلي عوامل گوناگوني در بروز اين عارضه تاثيرگذارند. بنابراين بايد تاثير عواملي مثل سن، جنسيت و سبك تغذيه را در ايجاد هموروئيد جدي بگيريم. علاوه بر اين شناخت فاكتورهايي كه منجر به افزايش فشار مقعد مي شوند هم مي تواند به پيشگيري از هموروئيد كمك كند. اصلي ترين علل ايجاد فشار در مجراي مقعدي و در نهايت ابتلا به بواسير، شامل موارد زير است:

 • بارداري و زايمان در خانم ها
 • اسهال يا يبوست مداوم
 • زور زدن زياد هنگام دفع
 • نشستن هاي طولاني
 • چاقي و اضافه وزن

براي تشخيص بواسير بايد به محض مشاهده چنين علائمي، به دكتر متخصص مراجعه كنيد تا با انجام معاينات و آزمايشات مربوطه، بيماري شما تشخيص داده شود. بواسير خارجي معمولا با مشاهده ناحيه مقعد به راحتي تشخيص داده مي شود، اما براي تشخيص هموروئيد داخلي از روش معاينه با انگشت، بررسي بصري كانال مقعد و در نهايت كولونوسكوپي استفاده مي شود.

بيماران مبتلا به هموروئيد به دليل احساس درد و ناراحتي شديد و ايجاد اختلال در زندگي روزمره شان، به دنبال روش هايي براي درمان سريع و فوري درد بواسير مي باشند.

گاهي هم اتفاق مي افتد كه بيمار در شرايط اورژانسي قرار مي گيرد و به همين دليل نياز به درمان سريع اين بيماري است. زماني اين اتفاق مي افتد كه هموروئيد دچار خونريزي شديد مي شود و مي تواند خطرناك باشد. همچنين اگر به خونريزي هموروئيد بي توجهي شود، عوارضي مثل كم خوني و كمبود آهن را براي بيمار به دنبال دارد.

درمان بواسير با ليزر

يكي از روش هاي قطعي براي خلاص شدن از اين بيماري، درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر مي باشد كه به عنوان روشي نوين توانسته رضايت بالاي بيماران و حتي جامعه پزشكان را جلب كند. ليزر به دليل مزاياي بسياري كه دارد، براي درمان ساير بيماري هاي نشيمنگاه هم روشي كارآمد محسوب مي شود. خدمات درمان بواسير يا هموروئيد با ليزر در درمان كلينيك در كمتر از يك ساعت و با استفاده از داروي بي حسي، تحت نظر پزشك متخصص انجام مي شود و نيازي به بستري شدن پس از انجام عمل نمي باشد.

با اينكه ليزر هم مثل جراحي سنتي به عنوان روش درمان قطعي بواسير مورد استفاده قرار مي گيرد، اما هيچ يك از مشكلات و عوارض بعد از جراحي معمولي را به دنبال نخواهد داشت. همچنين دقت پزشك در روش ليزر بسيار بالاتر از جراحي معمولي است و علت اين امر انعقاد سريع خون پس از بريدن و سوزاندن رگ ها بوسيله ليزر است. اشعه ليزر مي تواند عروق خوني ناحيه مقعد را بازسازي كرده و از خونريزي حين عمل جلوگيري كند. همين ويژگي ليزر به جراح كمك مي كند تا موضع تحت درمان را به وضوح ببيند و رگ هاي بواسيري بطور كامل سوزانده شود.

به علاوه نداشتن درد و ناراحتي و عدم نياز به گذراندن دوران نقاهت طولاني، از مهم ترين مزاياي درمان بواسير با ليزر به شمار مي رود كه بيماران را براي انتخاب اين روش ترغيب مي كند. پس از انجام اين عمل، بيمار مي تواند به زندگي عادي خود برگردد.

ليزر هم در دو نوع اشعه مادون قرمز و دي اكسيد كربن انجام مي شود.

با تابش اشعه مادون قرمز روي زائده بواسيري، بافت تشكيل دهنده آن خشك شده و با كاهش درد و خونريزي، بيماري بهبود پيدا مي كند. در حقيقت حرارتي كه توسط اشعه مادون قرمز ايجاد مي شود، باعث قطع جريان خونرساني به هموروئيد مي شود. اشعه درماني معمولا براي بواسيرهاي درجه 1 و 2 استفاده مي شود.

از ليزر دي اكسيد كربن براي برداشتن كامل زائده هموروئيدي استفاده مي شود و اين نوع ليزر براي درمان انواع بواسير كاربرد دارد. يكي ديگر از مزاياي ليزر عدم آسيب ديدن بافت اطراف هموروئيد مي باشد.

ادامه مطلب در 

https://vananews.com/fa/news/324943/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA


::????? ????::
????? ??? ?? ۲۴ بهمن ۱۳۹۸| ???? ۰۹:۵۳:۴۶| ???? jody| ????? (0)

[ ۱ ]